S.monika S.monika komentáře u knih

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Teda!! Kniha se mi hrozně líbila. Nechápala jsem pojem thriller.. ano, ono samota blízko norského lesa a fjordů. Opuštění dva smutní, samotní lidé.. a manželka pryč..
chvilku mi trvalo si zvyknout na dialogy bez uvozovek, ale po par stránkách to zmizelo.. pridavalo to tomu tu tichost a prostotě celého toho prostředí a děje.
Nebojím se říct, že někomu to muže přijít, že se tam ni neděje. Ona vaří a stará se o zahradu, on je zavřený ve své pracovně. Ale ona nedějovost se mi začala zakousavat do kůže a poslední opravdu stránky to vygradovalo... já jen zavřela knihu, polkla a .. stále to zpracovávám

13.03.2018 5 z 5

Nejtemnější kouty Nejtemnější kouty Kara Thomas

Musím říct, že se příběh četl dobře, ale!... postavy byly takové chladné.. neuměla jsem se s nimi a jejich příběhy sžít.
Asi od 3/4 ? Se to začalo nějak více kazit. První část děje má vcelku jasnou linii, ale pak se objeví další tajemství a postavy a záludnosti a nějak to prostě vygraduje a já jen četla a říkala si co to sakra?! Nevim.. naděje velké ale bylo to nic neříkající, a závěr se prostě vyřešil.
Podle mě veliký potenciál první kapitoly, ale nic z toho.. veliká Škoda, protože anotace zněla taaak super.

26.02.2018 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Knihu jsem četla již minulý rok v eng a opravdu se mi líbila. Nejprve jsem k ní přicházela opatrně, protože jsem si řekla, hmm další retelling Krásky a Zvíře, co tam pořád chtějí vymýšlet nového, jiného?
Zajímavé mi přijde především vyprávění skrz Yevu, ale poté se objevuje i druhá vyprávěcí linie, která nám odkrývá, jaké zvíře je, jak přemýšlí, jak je ztracené...
Myslím si, že tohle vyprávění je hezky pojaté a takové ... neromantizované. Když jsem knihu četla, přišlo mi, že si Yeva na zvíře prostě zvykla, přilnula k němu, prohloubila své city .. na jeho osobnost, jednání .. líbilo se mi, že to prostě nebyla nějaké mega-tupá-láska po prvním hezkém gestu.
I ten svět tohoto příběhu je hezky zasazený, až mě mrzelo, že o tom světě nevím více pověr, pohádek a příběhů.
Určitě doporučuji a toto patří k mým oblíbených retellingů v poslední době.

06.02.2018 5 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Příběh mě začátku hodně bavil. Ovšem někdy mi určité přechody mezi místy a dějí přišel jako lusknutim prstů.
Občas se něco událo velice rychle a unáhleně.
Postavy vlastně celkem ploché, nepropracované. Za celou knihu jsem si neudělala názor na Zoa. Vadí mi? Nevadí? Jaká vlastně je? Co chce?
Ovšem, jak se děj přesune do Japonsko chytne to takový ten japonský, zenový tón. Popsaná místa, nálada byla velmi dobrá, klidná .. pro mě osobně šlo vidět, jak autorka promítá svoje vlastní pocity a lásku k japonskému prostředí a životě tam.
Ale zase závěr nijaký... myslím, že jako prvotina to nebylo špatné... možná by autorce více šlo nějaké to japonské povídání než nějaký ucelený tajemný děj ..

27.01.2018 4 z 5

Setkání stínů Setkání stínů Victoria Schwab

Přiznám se, že podvádím! Celé to mám přečtené už v eng! A jsem nesmírně ráda, že tyto knihy vychází v češtině!
Tento příběh naprosto úplně miluji! Je to kvalitní fantasy se silným světem, pravidly a zákony! Některé fantasy světy prostě nesedí, nebo čtenáře neuspokojí, ale VESchwab tvoří perfektní světy!
Tento díl je akčnější, dobrodružnější, máme větší možnost poznat postavy.
Trošku mě ovlivňuje, že jsem četla trilogie prakticky celou!
Všem doporučuji! Myslím, že jedničce to trošku trvá než se začtete, ale dvojka úžasná a celou trojku si přejete, aby to neskončilo!

11.01.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Kniha se četla rychle, dobře... ale vlastně to nic extra nebylo.. už od začátku je vám jasné, jak to dopadne.
Celkem mě zklamalo (možná teď POZOR na spoiler), ze Jack měl rád jen ten strach, co vzbuzoval a pořad nechápu proč chtěl tak tu Millie..že má jako Downa, ze se umí víc bát? tím ze je jako jednodušší a více se bude bát? To jsem jako nebrala..a celkové asi dost nepromyslene, nedetailni.. možná jsem hodně kritická, protože jsem před měsícem znovu přečetla Sběratele od Fowlese a to je teprve něco!!

04.01.2018 3 z 5

Infernum: Každé zlo má svou příčinu Infernum: Každé zlo má svou příčinu Mark Maria Kraft

No teda!! Mám chuť už po této větě nic nepsat dál, protože bych asi začala hrozně spoilerovat!
Ale ta hnusná, brutální vražda je teprve začátek, a co se dělo dál, bych nikdy netipovala!
Detaily, náznaky, neúplně pražská idylka a závěr mi vyrazil dech a já otáčela stránka jak divá, neboť jsem nevěřila vlastním očím!

12.11.2017 5 z 5

Krvavé právo Krvavé právo Phillip Margolin

Nemůžu si pomoci, ale mám pocit, že ty dobré knihy se ke mně dostávají nějak samovolně.
Toto byla první kniha ze série o Amandě Jaffeové, kterou jsem četla, a musím uznat, že se mi hodně líbila. Jelikož žánr detektivek, thriller popř. akční primárně nečtu, toto bylo skvělé zpestření!
Plusové body má hlavně to, že je to tam prostě vysvětleno - právně, kriminalisticky, logicky!, což je hodně znát na tom, že sám autor je znalý právník. Je to prostě uvěřitelné. Postavy jsou vykresleny dobře a ne ploše a černobíle.
Nevím, jestli se u mně projevuje moje skrytá feministická stránka, ale líbí se mi i to, že hlavní postavou je žena. Žena, která ke své práci potřebuje svůj tým, přátelé i známé. Není to macho-postava, která by jednou rukou listovala v zákoně a druhou bojovala s bezprávím.
Takže moc doporučuji a zcela upřímně mi ve čtení nevadilo to, že jsem nečetla předešlé díly (i když si je asi doplním) a doufám, že se v této sérii bude pokračovat.

18.10.2017 5 z 5

Posvátné lži Minnow Blyové Posvátné lži Minnow Blyové Stephanie Oakes

Myslím, že z knihy mám smíšené pocity. Hrozně jsem se těšila, jak autorka pojme psychiku a vyrovnání se Minnow s tím, jak kde proč žila, a ono to moc nepřichází.
Je pravda, že se Minnow dostane z jednoho nefunkčního, nezdravé "kolektivu" do jiného, ale ona se s tím vyrovnává dobře a prakticky stoicky.
Další detail to, že nemá ruce ...tento fakt ji nepřidělává moc problémů, je to zmíněno jen párkrát, kdy třeba nemůže listovat knihou, ale opět moc hluboké popisky, vnitřní pocity z toho nejsou.
Nechci samozřejmě aby na každé stránce fňukala, jak trpěla, ale nepřišlo mi to uvěřitelné - to přijetí jejího života předtím a teď.
Obecně popsání komunity, kde žilo prý přes lidí, mi přišlo taky zjednodušené. Jejich náplň v komunitě mi taky nepopsaná ..jak se uživí přes sto lidí? To si tkali i oblečení? Co vodní zdroje? Mrtví lidi, děti? chtěla bych toho více..
Mohlo to být více propracované, nebo třeba kdyby to bylo podáno, že na to vzpomíná ze stáří... prostě něco .. tohle tak plynulo.
Z tak dobrého tématu, zápletky nakonec vyplynulo něco napůl cesty ..

05.09.2017 3 z 5

Záleskautky Záleskautky Noelle Stevenson

Zábavná kniha úplně zrozená pro léto, přátelství, srandu a nejedno dobrodružství! Líbily se mi trhlé ilustrace, překlad a taková veselost z celé knihy! Už se těším na další díl a další pořádné ztřeštěné dobrodružství!

21.08.2017 4 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Kniha mě zaujala hrozně moc. Ve finále jsem četla úplně jinou knihu, než jsem si myslela, že budu číst.
Krásné pojetí žen, mužů, společnosti v asijské kultuře, o životě a rodině .. kniha je mnohem hlubší než se na první pohled může zdát!

21.08.2017 4 z 5

Papírová princezna Papírová princezna Erin Watt

Musím přiznat, že kniha se mi líbila v rámci tohoto děje. Přicházela jsem k této knize skepticky a bála jsem se (upřímně) tupého nápadu. Ale podání se mi zalíbilo. Přišlo by to jakoby takové Hana yori dango v sourozeneckém podání :D (asi nikdo nezná japonskou mangu/anime/J-dorama).
Knihu jsem vlastně přečetla za jeden den a těším se i na další díly.
Tenhle žánr čtu na odreagování. Nečekám složité děje, zápletky, hluboké postavy či propracované detaily. Ale když děj je dobrý, vyprávěcí linie není vysloveně nudná a neoriginální, tak jsem spokojená.
Jediné co mi vadilo, bylo to množství zbytečných postav, které jakoby k ději nejsou k ničemu a vy čekáte, jestli jako budou něco dělat nebo znamenat. Viz pět bratrů (dvojčata vlastně v příběhu nemají místo, ani důvod, a dohromady řeknou asi 5 vět), rodinný šofér, hospodyně, všechny vyjmenovaní spolužáci apod. Ale třeba jejich smysl se projeví v pokračování.
Kniha je takovým brakem. Ovšem ne v tom ošklivém slova smyslu. Je čtivá, taková lepší romaňtárna o chudé holčině, která vpadne do jiného světa a snaží se udržet si své hodnoty.

25.06.2017 4 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Já dávám pět hvězdiček z pěti. Kniha mě opravdu velice zaujala. Nejprve jsem ke knize byla skeptická, neboť anotace na mě působila velice zdlouhavě a obsáhle. Říkala jsem si, že to všechno se do dvě stě stran prostě nemůže vejít.
Ale po pár stránkách jsem byla ponořen v knize až po uši! Silný příběh, silné ženské postavy, který se se životem perou, jak to jen jde a vždy stojí při sobě. To rodinné ženské pouto, to prokletí bastardů a svobodných matek (jakoby to i dnes pořád bylo prosté slovo) mě zkrátka uchvátilo. Trefně vybraná ženská jména, od Marie Magdalény, přes Evu a Libuši. Jen ty samotná jména dávají sílu a značí velké činy.
Ale zkrátím to - tohle je přesně ten typ literatury, který mám ráda a o který je nouze. Nenápadně silný příběh, který se mi stále přehrává v hlavě. A jestli historicky něco nesedí (viz další komentáře, jestli něco bylo/nebylo možné) no což, nečekala jsem faktografický román.
V knize je spousta silných vět a až dostanu sílu si knihu přečíst znova, někam si je zapíšu.

13.06.2017 5 z 5

Život bez pšenice Život bez pšenice William Davis

Po knize jsem sáhla, protože chci změnit životní styl. A jelikož autorem je doktor, věděla jsem, že mnohá fakta budou velice dobře podloženy .
Nejprve mě vcelku prekvapil ten útočný tón, který jsem z textu cítila. Přišlo mi, že pan doktor je dost anektovaný na toto téma, ale nemyslím to nijak zle. Líbily se mi mnohé případy ze života, kdy změna jídelníčku ovlivní celkový zdravotní stav a myšlení.
Je pravda, že po přečtení si dám menší pšenični půst, ale nevím, jestli v mém případě lze žít zcela bez pšenice.
Ale rozhodne je to skvěle na otevření očí a zamyšlení se.

20.05.2017 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Kniha se četla vcelku dobře a svižně. Děj mi přišel zajímavý a hodně propracovaný. V této úzké knihy se vyskytovalo poměrně dost postav, ale kromě par hlavních nebyly nijak rozpracované a hluboké. Mě, jako rodilému Pražákovi, problémy na vesnici a jejich vztahy přišly klišé. I rozhadani bratři byli celkem klišé. Ale velice oceňuji, jak se "zločin" minulosti táhne až do současnosti a stále bolí a najít viníky občas nelze jednoznačně určit.
Hodnotím půl na půl, neboť se mi líbila ta průzkumnická složka, ale za postavy a vedlejší děje a dialogy srazím par bodu

20.05.2017 3 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Velice, velice dobrá kniha.
Kniha se mi do rukou dostala na doporučení, že "prej konec tě zničí". A byla to pravda. Asi půlku knihy jsem dočetla od odpoledne do noci, protože jsem nemohla přestat.
Postavy, pomalý vyprávěcí styl a plynulý, časově zpřeházený děj se mi pomalu vkrádaly do srdce. Postavy byly úžasné! Mě by stačila jen kniha o dětství hlavních bratranců Goldmanů a byla bych šťastná. Nejhorší je, že čtenář ví, že se schyluje k Dramatu.

Kniha byla hlavně o lásce. O lásce, která má různé podoby, různě se prožívá a různě se z ní žije. Stejně jako závist, nenávist, úspěch a neúspěch. Opravdu mě kniha nadchla a možná, škoda, že jsem ji přečetla tak rychle a dostatečně jsem si ji nevychutnala.

26.04.2017 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Prvním "Dvorem" si mě Maasová získala. Umí napsat rozporuplné, zajímavé postavy. Knihy jsou neskutečně čtivé a čtou se tak rychle, že prostě nevěříte, že šest set stran máte za tři dny přelouskané. Děj je ve finále jaksi na druhé koleji a zásadní scény ubíhají rychle a nejsou podle mého názoru tak propracovány/prožity jako třeba popisy koupelí a dobrého jídla. Nicméně!! Tohle nic nemění na faktu, že Maasová vás upoutá a nepustí než drtíte stránky a říkáte si, co bude ksakru dál. Mám pocit, abych si neprotiřečila, ale kniha mě celkem dějem neuchvátila. Chápu všechny pocitové zvraty, kterými si postavy prošly, a spíše si nechám finální názor, až vyjde trojka a já uvidím, kam to celé směřuje. Bojím se až moc velkého, finálního klišé a velkých gest.
Ale i tak tohle je jedno z nejlépe napsaných YA fantasy, které jsem četla.

24.04.2017 5 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Přiznávám se, podvádím. Tuto knihu jsem četla již v angličtině a díky ní jsem se zcela zamilovala do stylu psaní VESchwab! Když jsem ke knize přišla, netušila jsem co mě na jejích stránkách čeká. Tato kniha mě nadchla, zranila a uchvátila. Jelikož jsem ji četla před pár lety v angličtině, chvilku mi trvalo se zorientovat v ději a příběhu. Ale děj je prostě dobrý. Překvapivý, neočekávaný, není nudný! Schwabová totiž nemá černou a bílou pravdu, hrdinové nejsou hodní nebo zlí. Nutí mě přemýšlet a vyčíst z každého slova maximální význam a jinotaje.
Můžu jen doporučit a pět oslavné písně!

27.03.2017 5 z 5

Kráska a geek: Jak Sam přestal být mimo Kráska a geek: Jak Sam přestal být mimo Melissa Keil

Kniha byla dobrá. Příběh měl klasickou zápletku o skupině dětí, co úplně nezapadá, kterou vyruší z jejich stereotypu nová dívka ve škole.
Ale přesto to bylo milé, rychle ubíhající a k ději se dostaly i jiné postavy něž jen "hlavní pár".
Bylo dobré, že i když autorkou je žena, tak vyprávění probíhá z pohledu hl.hrdiny Sam. Líbilo se i popsané kamarádství, které neodsuzuje a berou se takoví jací jsou a stojí za sebou.
Knihu bych doporučila jako jednu z lepších v tomto romantickém žánru knih pro mládež.

12.03.2017 4 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Přijde mi nefér dát opět Schwabové plný počet, ale ona si to zaslouží!
Okouzlil mě opět svět, který mi opět kvalitně popsala, uchopila, opět jsem se zamilovala do postav a opět se modlím, ať mám dvojku u sebe se nejdřív!
Kniha se čte sama, a rychle! Což je její jediná chyba.
Líbí se, že člověk musí číst knihu pozorně a pořádně, aby nic neuniklo.
Opravdu, pokud vahate nad předčtením, TetaMóňa vám poradí, okamžitě běžte a sežeňte si ji!!

11.03.2017 5 z 5