Ruzaaa Ruzaaa komentáře u knih

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Výborná kniha, ještě lepší než Marťan. Opět mi trochu rozšířila obzory (mám pětiměsíční mimino) a utvrdila v některých názorech. Doporučila bych přečíst všem rodičům (hlavně s těmi přežitými názory nebo ultra moderním rodinám, kde se na společný čas nenajde čas).

10.05.2021 5 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Příběh cikánského chlapce Jákoba a jeho rodiny odehrávající se před a během druhé světové války. Kniha je rozdělena do několika časových linií, můžeme poznat mládí Jákobových rodičů a jejich setkání, tak i útěk během války směrem za lepším zítřkem.

Příběh je čtivý a pěkně poskládaný. Nejsou v něm obsaženy hrůzy války a koncentračních táborů tak, jak to nyní v knihách z této doby bývá. Ale to zlo z toho vycítíte a o to je to silnější.

22.03.2021 4 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Konečně jsem se dostala k první knize této autorky a bylo to dobře. Ač nejsem extra příznivcem romantických příběhů, tento byl moc hezký a takový milý, při čtení mi děj probíhal před očima jako film na pohodové nedělní odpoledne. Určitě se k této autorce ještě budu vracet.

15.02.2021 4 z 5

Vulvou porodní asistentky Vulvou porodní asistentky Alžběta Samková

Čteno nadvakrát, jelikož když jsem ji zkoušela číst v prvním až druhém trimestru, tak mě spíš vyděsila. Těsně před porodem jsem ale znovu knihu otevřela a přečetla ji. Přiznám se ale, že některé pasáže jsem přeskakovala, hlavně ty v poslední třetině knihy. První dvě třetiny jsem celkem "zhltla" a beru si z nich to, že žena by měla být v první řadě psychicky silná k porodu a pak bude vše v pořádku (pokud se neobjeví problém ze zdravotního hlediska samozřejmě). Jenže pak se dostanete k další části, kde jsou popsány problémy u porodu, medikace, co lékaři dělají podle ní špatně atd. Takže bohužel z pohody jsem se dostala opět do nejistoty :-/...

30.11.2020 3 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

No, díly 1-3 topka, ke 4 jsem byla shovívavá, protože nový autor a tak. 5 a 6 bohužel průměr, až hanba. Doufám, že další díl série už nebude, jelikož mě snad i ty hlavní postavy už nebaví (Lisbeth ještě víc nesmrtelnější než kdykoliv jindy, navíc mi trochu chybělo rozvíjení její postavy, pocity, atd. Mikael dost podobně) - neříkám dělat u každého charakteru psychologické rozbory, ale ono brát to moc povrchně taky není oukej.
Ale ať nejsem tak negativní - líbilo se mi téma Everestu a Šerpy.

26.11.2020 3 z 5

Bez frází 2 Bez frází 2 František Suchan

Jak bylo řečeno v komentářích níže - VÝBORNÝ PROJEKT. S Bez frází jsem se setkala poprvé po vydání první knihy, kdy jsem poté četla některé příběhy online a velmi mě to bavilo. Líbí se mi, jak jsou zpovědi napsané, jak je sportovci prožívali a samozřejmě to, že nám čtenářům ukáže sportovce jako člověka, který musel opravdu tvrdě makat, aby se dostal tam, kde byl/je. Nikdo z nich nedostal nic zadarmo, všechny úspěchy byly tvrdě vydřené a to se mi strašně líbí proto, že v této době mám trochu pocit, že lidi a potažmo sportovci (a to i děti) by rádi co nejvíce všechno obcházeli a "očurávali".
Tato kniha má alespoň pro mě velký morální a výchovný aspekt a velmi ji doporučuji všem bez rozdílu.

26.10.2020 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Z trilogie se jedná o nejlepší díl, což ale rozhodně neznamená, že by se jednalo o něco více než průměrnou knihu. Téma více než zajímavé, s velkým potenciálem, který se ale nepodařilo využít. Umím si představit, kdyby se šlo více do hloubky např. z hlediska psychologie lidí žijících v metru nebo v umění manipulace s obyčejným člověkem. Knihy jdu obratem vložit na bazar... :)

12.10.2020 3 z 5

Pod kudlu! Pod kudlu! Arnold Van de Laar

Zajímavá a dobře napsaná kniha z lékařského prostředí. Nejzajímavější operace historických postav, dozvěděla jsem se spoustu nových informací.

13.09.2020 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

No, bavila mě až poslední třetina, kdy jsem se konečně dostala do příběhu a užila si ho. Prvních 200 stran jsem se musela hodně nutit do čtení. Nevyznala jsem se v postavách ani v časových liniích a to se mi moc nestává. Nicméně poslední třetina alespoň knihu zachránila a díky ní dávám tři hvězdičky.

28.07.2020 2 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

(SPOILER) Moje první post apo kniha. Knihy mám už nějaký čas doma a teprve teď jsem se rozhoupala ke čtení. Není to úplně můj šálek kávy, ale oceňuji skvělý nápad a námět tohoto příběhu. Také se mi líbilo umístění děje, kdy jsem si u čtení hledala, jak ta daná místa v Moskvě opravdu vypadají.
Líbilo se mi vysvětlení na konci o propojení hlavního hrdiny s ďábly. A teď nějaká negativa: Arťom má vždy takové štěstí, několikrát skoro zemře, ale vždy zasáhne vyšší moc a je zachráněn, i když je to takový obyčejný kluk. Spousta lidí ho vezme skoro za svého a pomáhá mu, i když sám neví, jaké je jeho poslání. Jasně, možná to měla být ta vyšší moc od ďáblů, ale bylo to jako přes kopírák.
Prostě půl na půl.

31.05.2020 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První čtená kniha od tohoto autora, ke kterému jsem se konečně dostala kvůli výzvě. Zápletka a zločin se mi velmi líbil, Carl a jeho charakter mě celkem nudil (nezdají se vám ti detektivové skoro všichni stejní v těch detektivkách?), Asad jako příjemné zpestření, jsem zvědavá na další díly, co se z něj vyvine. Kniha má příjemný spád, čte se velmi dobře, nepřišla jsem ani na žádná hluchá místa, která by se z knihy dala vyškrtnout.

04.04.2020 4 z 5

Ne úplně jednoduché čtení. Velmi zajímavá kniha, složená z pravdivých příběhů Černobylců, od obyčejných lidí, farmářů přes učitele, knihovníky, doktory, vědce až po zarputilé komunisty. Nejsilnější příběhy jsou přímo od lidí, kteří přímo u Černobylu byli a likvidovali zamořené oblasti. Další velmi náročnou kapitolou jsou příběhy manželek - vdov - po zemřelých hasičích a likvidátorech, které jsou hodně citově hluboké a smutné. Kniha ve mně zanechala stopu, protože i když od havárie uběhlo již více jak třicet let, stále může Černobyl být pro Evropu pohromou.

23.03.2020 4 z 5

Dokonalý manžel Dokonalý manžel Lisa Gardner

Zajímavý námět této detektivky. Bývalý manžel - masový vrah, který touží pomstít se své ženě. Líbilo se mi i rozvětvení další dějové linky (rodinné vztahy) a tím pádem lehké odklonění od hlavní linie. Umím si tuto knihu představit jako skvělý film.

19.01.2020 4 z 5

Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světa Americká krása aneb Objevte všechny chutě Nového světa kolektiv autorů

Další že skvělé zpracovaných apetit kuchařek, tentokrát z USA. Mně osobně zaujalo mnoho receptů a už jsem několik vyzkoušela s uspokojivým výsledkem.

14.01.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Opravdu mimořádná kniha. Není opěvována jen tak pro nic za nic. Příběh z neveselé doby zasazený do válečného Německa a sledující život jedné německé dívky, která to rozhodně neměla jednoduché (jako málokdo v té době veprostřed války). Líbil se mi styl vyprávění, kdy vypravěčkou byla sama Smrt. Ta Smrt ovšem nevystupuje tak, jak bychom asi čekali - zle, studeně, vypočítavě. Ba naopak, je smířlivá, hodná, duše si bere do náruče jako svoje děti.
Hlavní hrdinka a vše okolo ní je vybarvena velmi emotivně a lidsky. Autor si dal záležet. Tuto knihu doporučuji a těším se, až se podívám na film.

14.11.2019 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Skvěle vytvořený svět, do kterého jsem se dostala celkem brzy. I přesto, že to byla moje první kniha od tohoto autora, rychle jsem pochopila, o co jde. Jde o originální dílo, které mne moc bavilo a nemohla jsem se odtrhnout. Určitě si budu chtít od Sandersona přečíst další příběhy. Co se týče politikaření - za mě to bylo velmi přehledné a líbilo se mi to, protože to zase tak často v klasické fantasy nenajdete. V poslední části knihy se osudy postav začnou proplétat a vám dojde i to, co vám předtím dojít nemuselo.
Velmi pěkně a detailně vymyšleno, doporučuji.

21.10.2019 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Koupeno v Levných knihách za babku a rozhodně to byla super koupě! Budu určitě pokračovat později v dalších detektivkách od tohoto autora. Velmi dobře se to četlo, ubíhalo to jedna radost. Jen nevím, zda mi stejně trochu nechyběly náznaky, kdo by mohl být vrahem... A taky mi vadilo rozuzlení celého příběhu na pár stránkách... Trochu škoda toho konce, ale jinak se mi to moc líbilo a doporučuji.

27.09.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Na Příběh služebnice jsem se moc těšila, ale bohužel jsem byla zklamaná. Příběh má neskutečný potenciál, který se podle mě nepodařilo plně využít. Příběh nebyl dotažený do detailů, všechno bylo takové povrchní. Umím si představit několikadílnou ságu, která by mě opravdu bavila a lépe popisovala život aktérů.
Bonusové body dávám za nápad a za otevřený konec. Až trochu zapomenu na knihu, pustím se do seriálu.

11.09.2019 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Zkoušela jsem, několikrát... A prostě to nejde. Nevím, s poezií mám obecně problém, ale když se opravdu snažím, tak to i jde. Ale tady bohužel ne. Stejně jsem musela jít a přečíst si rozbor, abych se ujistila, jestli jsem chápala správně...

27.08.2019

Ketodieta Ketodieta Jana Ulíková

Kuchařka o ketodietě. Obsahuje fajn recepty a spoustu zajímavých informací. Pokud jste alespoň trochu znalí v ketodietách atd., nečekejte, že zde objevíte něco světoborného. V knize jsem našla pár hezkých tipů, které určitě ráda využiji. Velmi se mi líbí přehlednost a grafické zpracování.

29.07.2019 4 z 5