Roxxi Roxxi komentáře u knih

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

toto se cetlo naprosto samo. Kratke syrove a vystizne vety. Hromada omacky, ktera kupodivu vubec nepusobi rušive....Pribeh spokojeneho a klidneho zivota jednoho milovaneho a i trosku rozmazleneho devcatka, zijiciho si ve svem poklidnem detskem svete, ktere pomalu dospiva a zacina si uvedomovat rozdil mezi detskym a dospelym svetem.....a nez to skutecne stihne pochopit zivot se behem par mesicu totalne prevrati....jen proto, ze devcatko, ac viru nijak nepestuje, je zidovka. Zivot v koncentraku neni treba popisovat, predstavu mame kazdy.....a navrat do zivota, kdyz uz nemate nikoho a nic, taky neni jednoduchy.....za me knizni lahudka

09.02.2023 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Cetla jsem jako audioknihu ve vynikajicim podani Martina Stranskeho. Nesnasim zimu a mraz, nemam rada skutecne pribehy prolnute smyslenou priserou....ale tento pribeh me naprosto ohromil. I pres obsahlost to ma spad, zachycuje skutecne udalosti, o kterych vlastne nikdo nevi, zda se takto udaly (ale velmi pravdepodobne ano), a hlavne jsem se dovedela i neco o zivote inuitu, proc je v iglu teplo i kdyz tam sviti jen svicka a spoustu dalsich faktu, ktere by vydaly na zajimavy dokument. A nakonec tam nevadila ani ta smyslena prisera, ktera pribeh trosku okorenila. Mraz na tele zustava i dlouho po precteni.

21.03.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tento silny pribeh mi i po nekolika mesicich nahani husi kuzi na tele.....tak syrove popsany zivot v ghettu a koncentraku jsem jeste necetla....navic od spisovatele, ktery si koncentrakem neprosel, a presto dokazal myslenky a pocity hlavni hrdinky takto skvele podat. Pocit Hany, ktera lituje, ze nezemrela rychle, ale tim ze prezila, je nucena umirat pomalu a aprozivat desive okamziky znova a znova, se vam vryje do pameti. I po valce se musi Hana poprat s minulosti, coz ji dostava hloubeji do bahna vlastni zbytecnosti...ale nakonec se preci jen objevi svetlo na konci tunelu a Hana zacne pomalu konecne zit. Aspon pro nekoho, kdyz uz ne pro sebe. Kniha je ukazkou toho, ze i kdyz vlastne koncentrak prezijete.....tak jste ve skutecnosti zemreli.
Cetla jsem jako audioknihu, ktera je skvele namluvena, kdy ton predcitajiciho dava ctenari jeste vetsi pocit beznadeje a totalni ztraty zajmu o vlastni zivot.
Doporucuji vsem.

26.07.2019 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Jo,jo,jo a zase jo. Ono to sice vypada jako romanticky pribeh, ale ukazuje to na hruzy povalecne doby a vzrustajici moc komunistu a strach, ktery vsude siri. Tesim se na dvojku.

12.06.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Tak me se to teda libilo hodne, za me dost napinave. Zacala jsem cist rano ve vlaku a skoncila v noci o pul druhe, musela jsem proste vedet, jak to se vsemi dopadne. A dopadlo to presne naopak, nez jsem myslela ze dopadne. Rozuzleni taky nebylo uplne scifi, v jinych realiich by se cely pribeh takto skutecne mohl stat. Proste nic neni takove, jake si myslime, ze je. Jako bonus vidim chovani osob - nejak jednaji na venek, ale vnitrne si o druhem mysli uplne neco jineho, proste ze zivota.

24.03.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Poslouchano jako audio krasnym hlasem Terezy Hofove. Za mne mnoho postav a osudu, ktere s dejem nesouvisi, az jsem se chvilemi ztracela, Obycejny zivot jednoho devcete, ktery postupujici valka z predem nalikovaneho pretavila v dobrodruzny az nakonec v existenci ohrozujici. Kazdy proste za valky o neco prisel, mnoho z nich o to nejdrazsi. A pripadne odpovedi i zodpovednost si odnesla smrt.

17.10.2022 5 z 5

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

Zpocatku jsem si rikala....to fakt budeme celou knihu jen nekde bloudit a neco hledat? Asi v tretine knihy prijde rozuzleni a pak uz je to taky hodne fantazii ctenare, jaky si mysli "ze by to mohlo bejt"..... ptz jaky by to mohlo bejt, nevime nikdo. A co kdyz je to presne tak, jak pise autorka?

21.09.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Třikrát woow, zde mi chybi hvězdičky, dala bych jich klidne 10. Neskutecná slovní zásoba a slovní obraty jsou to nejmensi, cim lze knihu pochvalit. Za me kniha predcila jak Kinga tak i Darcy Coates...... u knih se muzeme mozna bat....ale zde jsem mela mnohdy husi kůzi, a to se u Darcy nikdy nestalo. Nenajdete zde zadne nestvury ani potoky krve, ducharina je tak jemna a nenapadna.....tak jak to asi dovedou jen dosud zivotem nezkazene deti.....ale presto i ta jemnost dospeleho cloveka vydesi....a nazene mu tu husinu. Paradni kousek a cestne misto v me knihovnicce.

18.11.2022 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Ctenari se zde rozciluji, ze tento "detektivni pribeh" nema rozuzleni, a ze se nedovedeli co se vlastne stalo. Tento pribeh,ale neni detektivkou. Je to pribeh o tom, ze kdyz se budeme prat s vetrnymi mlyny (zde hledani neceho, co vlastne ani hlavni hrdinka nikdy najit nemohla) tak nas ty mlyny muzou semlit. A pribeh skoncil presne tak....kdyz uz to vypadalo, ze s hledanim je konec, objevil se dalsi "dukaz" toho, ze prestat hledat hrdinka nema. Jde o psychologicky pribeh, ktery nuti k zamysleni. A to zamysleni muze pomoci nam vsem - zda i my se mame v zivote zaobirat minulosti, kterou nezmenime a treba si tim znicit soucasny zivot, anebo zda je lepsi koukat do budoucnosti. Hledat odpovedi na otazky, ktere nikdo nemuze zodpovedet.....je bludny kruh....a tocit se v nem nema cenu.

26.07.2019

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Nezapomenutelny Irving....az diky teto knize jsem pochopila rceni nikdy nerikej nikdy....protoze nekdy to tve "nikdy" je lidskou nutnosti. Smekam pred Homerem.

10.10.2023 5 z 5

Ghúl Ghúl Brian Keene

Ano je to horor, ano caka tam hodne krve.....ale spise nez o nestvůre v podobe bajneho tvora, je to o nestvurach a zle, ktere plodi lide sami. A na bezbrannych detech. A o tom, ze patologicke chovani se jen tak neztrati v dalsi generaci. Ano stoji to za precteni.

21.09.2023 5 z 5

Tudy na hrad Tudy na hrad Petra Stehlíková

(SPOILER) Od knihy necekejte žádné hluboké myšlenky, je to komedie ve stylu "slunce,seno,jahody", nic se nedeje,ale presto se triskate smichy. Je to takovy nahled na mezilidske vztahy, skodolibost, nepochopeni i zavist, a vse je to peprne okomentovano. Vypravecsky styl a hromada ironickych prirovnani byla presne podle meho gusta.... "jak tak pocital, tak si spocital, ze jeho zena neumi pocitat". Vyborna oddechovka okořenena "jakýmsicosi".

18.10.2022 5 z 5

Stanice Tajga Stanice Tajga Petra Hůlová

Naprosto uzasny pribeh. Jak je u Petry Hulove zvykem, rozvlacny a neuchopitelny zacatek kdy nevite, co tim chce autor rici, se pretavi v situaci, kdy knihu nechcete odlozit, dokud se nedozvite, jak to skonci. Konec velmi prekvapivy, když vsechny dilky puzzle do sebe perfektne zapadnou a vam to docvakne taky. A stejne jako v Pameti moji babicce se dozvime neco o zivote, ktery nastesti zit nemusime.

21.03.2022 5 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Kniha vas nuti cist dal, jak ctive je napsana....jen ten obsah mi prisel dost pritazeny za vlasy. Dokazu uverit, ze detem se v hlavickach rodi divne napady, ale to co se rodilo v hlave maleho ditete odpovida rozumu dospeleho cloveka. Nedokazu uverit tomu, ze i nadprumerne inteligentni dite v jejim veku by bylo schopno vymyslet co vymyslelo, i vzhledem k tomu, ze v jinych oblastech zivota se proste chovalo umerne svemu veku. Za me hezky, ale trosku prestreleny a neuveritelny pribeh.

26.07.2019 2 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Cetla jsem jako audioknihu a namluveni Vasilem Fridrichem bylo tak uzasne, ze jen toto vysvihlo knihu o nekolik stop na zebricku vyse. Zajimavy pribeh, zajimava zapletka....a prestoze je kniha scifi, prinuti vas zamyslet se nad existenci, zivotem a smrti....i nad tim, co by bylo kdyby smrt nebyla.....

26.07.2019 5 z 5

Děsy Leigh Harkerové Děsy Leigh Harkerové Darcy Coates

Tak na toto jsem se hodne tesila, a hodne me to zklamalo. Uz ta prvni osoba me stvala. Pul knihy o nicem, jen nejake vyplody chorobne mysli....v polovine tedy prisel pribeh, ale ne hororovy, ale nazvala bych to romantickym pratelstvim. Jo pratelstvi to bylo hezke. Takze horor to fakt neni, je to zase jen jiny pohled na ducharinu, a to uznavam, ze zajimavy.

26.07.2023 2 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Čekala jsem od knihy vice, zacatek mel paradni rozjezd, stred byl zajimavy, ale pak autorovi dosel dech, ta sladkost na konci me uplne znicila. Bod urcite za to, že kniha ma spad a cte se velmi dobre, bod za duchy, i kdyz horor to tedy nebyl a bod za Damiena, ktery mel stesti na obe sestry, ten, i kdyz to byl jinak suchar, me bavil. Jak uz bylo receno, kniha ma nelogicnosti - po 10 letech v ustavu, prakticky na samotce a pod sedativy byla Sophie tedy ve vyborne fyzicke i psychicke kondici, dokonce po nekolikadennim bloudeni neznamym lesem nasla cesticku k domovu, ktera se za celych 10 let nijak nezmenila a pan dr. najednou po letech procitl a videl a citil duchy vsude az se z toho zblaznil a stal se prakticky svym pacientem. Takze - smele do cteni, cte se to opravdu dobre, ale berte to jako oddychovku.

13.04.2023 3 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Kniha se četla velmi dobře, ale obsah byl velmi nepravděpodobný. Průměrné sedmileté dítě není schopno vymyslet takové nástrahy. Kdyby se jednalo o pubertáka, tak by byla kniha věrohodnější. Tak přestože se opravdu četla velmi dobře, za me jen dve hvezdy.

10.08.2022 2 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

ufff, to byla zdarila ducharina. Mara byla proste sva, tvrdohlava (vsechno vim a znam nejlepe), sobecka (nikdo mi radit nebude a budu si delat co chci) a Neil trouba, co si vsechno nechal libit, takze se k sobe hodili. Jen jsem nepochopila, ze dva mladi dospeli lide si vystaci jen s polibky a obejmutim, pricemz maji cas a prazdnej barak. Je to ma prvni kniha od autorky, a pokud je opravdu nejslabsi, tak se hoooodne tesim na dalsi. Jen se obavam, ze kdyz jsem se bala spat na chate sama, protoze tam o pulnoci vrzou schody a nekdo mi chodi po pude, ze po přecteni teto knihy tam uz spat nebudu nikdy.

05.05.2022 5 z 5

Chladný měsíc nad Babylonem Chladný měsíc nad Babylonem Michael McDowell

Jo, tak tohle me fakt bavilo. Vyborny styl vypraveni me dostal hned od prvnich stranek. Neni to klasicky horor, je to spise detektivka s nadprirozenymi prvky, hledani vraha i chovani lidi, kteri vi,ale pro vlastni prospech mlci, serif rozhodne neni ten nejspravnejsi spravnak, i kdyz vi, ze jeho postup neni spravny, ale zase je jednodussi..... ....proste tak jako v zivote. A nadprirozeno? Nakonec si kladu otazku - opravdu to bylo nadprirozeno nebo jen vysinuti mysli urciteho jedince, ktere jej dovedlo kam jej dovedlo? Za me rozhodne stoji za precteni.

31.01.2023 5 z 5