Rosse Rosse komentáře u knih

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Do knihy jsem se začetla hned od prvních stránek. Zpracování příběhu o Jackie, Lexie a Ethel mě dostalo. Závěr byl smutný, ale nádherný zároveň.

Jennifer nám opět dokázala, že je ve vymýšlení duchařských příběhů naprosto geniální. Navíc autorka píše neskutečně čtivě, takže i 300 stránkovou knihu můžete mít s přehledem přečtenou za dva dny.

Mohla bych tu o Jennifer básnit hodiny, ale věřte mi, že nejlepší je to zažít. Pokud jste od ní ještě nic nečetli a patříte mezi fanoušky duchařských příběhů, jděte do toho. Věřím, že nebudete zklamaní. :-)

30.08.2022 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Autorka napsala příběh o lidech zasažených nacistickou okupací Francie a o tom, jak se knihovníci a další zaměstnanci Americké knihovny v Paříži snaží zachránit své knižní poklady a hlavně své právo číst to, co chtějí a milují.

Příběhům o druhé světové válce a holocaustu se nevyhýbám, naopak je mám ráda, ale potřebuji mít na toto čtení správnou náladu. Možná proto jsem se ke knize vrátila až s nějakým odstupem.

Román je vyprávěn ve dvou časových liniích.

V současné době, na začátku 80.let, je Odile sousedkou mladé dívky Lily. Sledujeme zde krásný příběh o tom, jak se Odile snaží pomoci Lily překonat těžké období v jejím životě.
V minulosti sledujeme Odilein život a to, jak pracovala jako knihovnice v ALP.

I když zde nenahlédneme do hrůz koncentračních táborů, i tak mě svým způsobem z příběhu mrazilo, hlavně v závěru knihy.

Bylo skvělé sledovat Odelin vývoj, to jak se s postupem času měnila a rostla.

Láska ke knihám byla v příběhu doslova hmatatelná. Ztráta židů během holocaustu byla samozřejmě mnohonásobně horší, ale věřím, že pro knihovníky byla ztráta přístupu ke knihám též bodem nepřekonatelného zlomu.

Pokud máte rádi knihy na toto téma a zajímalo by vás přečíst si příběh z trochu jiné stránky, určitě Pařížskou knihovnu doporučuji. :-)

14.04.2024 4 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Pokračování s legendárním mentalistou - Vincentem a nezapomenutelnou Minou, která má strach z bakterií. Za mě dokonalá dvojka, která si k sobě snad někdy najde i bližší cestu. (Mé tajné přání <3)

Rozjezd byl pomalý, ale pro vývoj postav to bylo potřeba. Ačkoliv má kniha skoro 600 stran, neměla jsem pocit, že by zde byly zbytečné vycpávky. Čtenář je po celou dobu v napětí.

Vztah mezi Minou a Vincentem je komplikovaný. Ale chemie mezi nimi je “cítit na míle daleko. Sledujeme zde životy i ostatních detektivů, ke kterým máme s každým dílem blíž a blíž.

Více se zde setkáváme i s Vincentovou rodinou, zejména s jeho synem Benjaminem, který se čím dál tím víc začíná podobat svému otci.

Závěr knihy nám dává najevo, že nás, neboli Vincenta, čeká minimálně ještě jeden hlavolam. Já tajně doufám, že nás jich bude čekat více, protože věřím, že se vývoj vztahu mezi Minou a Vincentem dobere k tomu co si přeji, někdy za 3-4 další bichličky. :D

I když jsem odhadla, jakým směrem se kniha bude ubírat a jak se bude případ vyvíjet (aspoň částečně), i tak jsem si čtení užila.

Camilla a Henrik odvedli skvělou práci a já už se teď těším na třetí díl, který v zahraničí vyšel minulý rok. :-)

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

I když děj nebyl nijak extra složitý, dočkali jsme se mimo jiné propracovaných a zajímavých postav. Tilly - geniální a superinteligentní datová specialistka, která má tak trochu mezery v sociálním chápání. Poea, jež má suchý humor a stojí si vždy za svým. Když dáte tyhle dva dohromady, vznikne dokonalé dynamické duo!

Jediné mínus vnímám v tom, že se zde občas objevili části, které mě nudily a má mysl utíkala jiným směrem. Snad to v tomto směru bude u dalšího dílu lepší.

Knihu jsem poslouchala jako audio, nemohu tedy hodnotit čtivost, ale poslouchala se dobře. Martin Zahálka namluvil audioknihu dost pomalu, takže jsem si ji nakonec na radu holek zrychlila a super.:-)

Tím, že se jedná o sérii se nabízelo nechat otevřený konec a opravdu nám zde několik otázek zůstalo viset ve vzduchu. Jsem zvědavá, jak se bude děj vyvíjet dál a hlavně jakým směrem se Poe bude ubírat. No a samozřejmě jsem zvědavá i na Tilly. Snad trochu prorazí tu svou sociální bublinu. Byla by sranda to sledovat! :-)

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

Druhý díl s Jessicou Blackwoodovou - Jméno ďábla má na DK o něco slabší hodnocení, nicméně za mě tohle byl parádní díl, protože mi sedl námět příběhu.

Mayne opět ukázal, že dokáže napsat příběh, který jsme tu ještě neměli. Jessica je jedinečná, stejně jako ostatní postavy z jeho sérií. Jeho knihy nesednou všem, ale je mezi námi hodně čtenářů, kteří Maynovi knihy mají rádi a já patřím k této straně. :-)

Kromě Jessicy tu máme samozřejmě i jiné silné postavy, jako třeba Damien - pro kterého mám neskutečnou slabost i když to není moc dobrý člověk. Nicméně nemůžu si pomoct.

Mayne je skvělý v tom, že dokáže udržet pozornost čtenáře až do samotného konce. Jessica si hodně hraje na "nesmrtelnou superhrdinku" a já se bojím, že se jí to jednou vymstí.

Maynovi knihy jsou pro mě svým způsobem drogou. I když jsou některé díly slabší, ráda se k jeho sériím vracím. :-)

02.01.2024 5 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Nedokážu s jistotou říci, zda měla být hlavním bodem příběhu detektivní zápletka nebo romantická linka mezi Boženou a (nechte se překvapit). Romantická linka se mi hodně líbila, ale ta detektivní dost pokulhávala. Kdyby dostala více prostoru, rozhodně by si kniha zasloužila nálepku "detektivní román".

Mimo mou neukojenou touhu po zajímavé detektivní zápletce se kniha četla svižně a místy byla i zábavná. Být autorkou vůbec bych se nebála víc rozepsat, věřím, že by to potěšilo nejen mě, ale i více čtenářů.

Hlavně kvůli závěru, který byl dle mého názoru hodně uspěchaný, dost šílený a nepromyšlený. Kdyby bylo knize věnováno o 200 stránek víc možná bychom se dočkali propracovanějšího a ucelenějšího příběhu.

Věřím, že si kniha najde své čtenáře. Možná spíše mladší osazenstvo než mou třicetiletou maličkost. :)) Jak jsem již psala výše - nemohu knize upřít čtivost a zábavu, díky čemuž se rychle četla a to je podle mě pro knihu také důležitý faktor.

27.10.2023 3 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Od začátku až do konce jsem přemýšlela nad jednotlivými souvislostmi a snažila se na jejich vyuzlení přijít dřív, než nám jej autorka naservírovala.

Jennifer opět napsala další příběh, který mi ještě dlouho bude ležet v paměti. Autorka má ten dar, že vás do děje vtáhne a pustí až na samotném konci. V jejích knihách se nikdy nejedná pouze o mrazivý příběh - vždy je v tom něco víc a to se mi na jejích knihách líbí.

Ráda bych také podotkla, že není nutno se bát toho, že je kniha označena pod štítkem "duchařský horor". Jak už jsem několikrát zmiňovala - autorčiny knihy jsou mysteriózní s hlubším příběhem a jediné, co vás může na knize vyděsit jsou samotné myšlenky, které vám možná nedají spát. :))

27.10.2023 5 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

První díl nás docela slušně nalákal na zajímavou sérii, kdy si hlavní hrdinka libuje v potápění. Pod vodou se cítí jako ryba ve vodě. Za mě se rozhodně jedná o zajímavý směr příběhu v kombinaci s vyšetřováním. Druhý díl byl trochu slabší, pamatuji si, že jsem jej hodnotila jako průměr. Nicméně třetí pokračování nabralo velmi zajímavý spád.

Sloan se nám pouští do něčeho, co může být hodně nebezpečné nejen pro obyčejné lidi, ale i pro samotné vyšetřovatele pokud se v tom bude hodně šťourat.

U autora, už od samého začátku, obdivuji jeho styl psaní přímý, čtivý s krátkými kapitolami. K jeho knihám se vždycky ráda vracím.

Příběh plný akce vtáhne čtenáře do děje a nepustí až do poslední stránky. V tomto díle nahlédneme pod pokličku podplácení a korupce v kombinaci s vydíráním. Téma, které podle mě bude aktuální nejen v tomto století.

01.09.2023 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Právo nálezce je příběhem Morrise, který byl také onoho večera, kdy nějaký šílený týpek přejel autem hromadu lidí před úřadem práce.
Morrise hrozně štve, že jeho oblíbený autor už dlouho nic nepublikoval a tak se rozhodne jej vykrast a zabít - jednoduše a věčně receno.

Není pak velkým překvapením, že skončí ve vězení, i když kvůli jinému zlocinu. Po několika letech, co jej propustí z vězení se vydává k místu, kde kdysi zakopal svou kořist (zápisky onoho autora), ale zjišťuje, že už nejsou na svém miste....

Kniha se mi poslouchala opravdu dobře. Ačkoli mi trvalo, než jsem se dobrala ke konci, bavilo mě to a rozhodně se pustím i do třetího dílu série Billa Hodgese, kterého jsem si jen tak mimochodem opravdu hodně oblíbila. Třetí díl nese název Konec hlídky a já se tak trochu bojím, co nám přinese, protože už ten samotný název nezní zrovna pozitivně.

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Už ze samotné anotace, může být patrné, že se v knize střídají dva pohledy. Díky tomu má čtenář možnost nahlédnout na to, jak Annabelle pohlíží na Sebastiana a naopak.

Je mi jasné, že už je ohrané slyšet "kniha byla čtivá", jenže ona opravdu byla! Autorka umí čtenáře vtáhnout do děje a už ho nepustit. Scény, kdy Annabell bojuje za ženská práva byly stejně skvělé jako ty erotické (které byly, jen tak mezi námi, opravdu pěkně napsané). Občas jsem měla chuť Sebastiana proplesknout, ale to bylo hádám účelem autorky, hh. :-)

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Další díl ze série strašidelných domů a já se pomalu začínám ztrácet v tom, který byl za mě nejlepší. JE to hlavně z toho důvodu, že před čtením další knihy se zamýšlím nad těmi předchozími. Jak jsem je vnímala na začátku a jak je vnímám po dočtení. Každá z nich na mě udělala svým způsobem dojem a každá se mi líbila trochu jinak.

Záhada Domu Marwicků bude rozhodně patřit mezi ty oblíbené, protože mi sedli všechny hlavní i vedlejší postavy. Čtivost u strašidelných domů se nedá popřít. Autorka to se slovy prostě umí. :-)

Pokud vás do dnes série míjela, za sebe doporučuji jí věnovat trochu pozornosti, protože to stojí za to. :-) Rozhodně se nemusíte bát toho, že byste večer neusnuli, až tak děsivé ty příběhy nejsou. Ze svého pohledu bych je přirovnala k temnějším pohádkám.

23.08.2023 4 z 5

Dana neznám osobně, ale svou prezentací na mě hodně zapůsobil.

V knize nám vypráví svůj příběh - jak se vlastně dostali k tomu, že bydlí s Matějem Stropnickým na zámku. Zda je to opravdu to, co si Dan přál a jaké strasti a radosti jsou spojeny s vlastnictvím zámku v Osečanech.

Na jednu stranu je vyprávění oddechové, ale na druhou i dojemné. Danovo vyprávění rozhodně chytne nejedno srdce. Svěřuje se nám téměř s celým svým já a ukazuje, jaký doopravdy je a jak chce, aby jej lidé vnímali.

Dan i Matěj mají můj obrovský obdiv. Koupě zámku rozhodně není jen tak a přesvědčit společnost, že na to mají, že to zvládnou a že jsou spolu šťastní, není také jednoduché. Což nám v knize také ukazuje.

Knihu jsem četla nahlas i svému muži. Hodně jsme se u ní nasmáli, ale také se pozastavovali nad tím, jak dokážou být lidé i svět krutý.

Děkuji Danovi za to, že nám v knize ukázal kus sebe a snad se opět brzy dostanu na nějaké tvé představení. :-)

22.08.2023 5 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Za mě byl děj předvídatelný již od samého začátku, ale celkovému dojmu to nijak neuškodilo. Zpočátku mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale nakonec jsem si čtení užila a Kate jsem samozřejmě držela pěsti, aby to dopadlo tak, jak to vlastně dopadlo. :))

Pokud hledáte příjemnou a romantickou oddychovou četbu s příběhem o hledání lásky a rodinném poutu, tak věřím, že se vám bude Dvanáct Vánočních schůzek líbit. :-)

22.08.2023 4 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

I když se zde našlo pár hluchých míst u kterých jsem pozorností trochu ulítávala, s vývojem příběhu jsem byla spokojená. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem od ní očekávala.

Mayne opět nezklamal. Dočkali jsme se zajímavého a napínavého příběhu zmizelých mladých lidí (nechci je nazývat teenagery, protože další oběti byly dle popisu starší). Jediné, co mi zde chybělo bylo vyprávění z pohledu vraha. Věřím, že jeho osobnost a vnímání by zaujalo nejen mě, ale i ostatní čtenáře.

Nicméně už teď se těším na další díl se Sloan a doufám, že předčí Černý korál.

Pokud Vás série Šelmy moc nezaujala, možná tahle pro vás bude ta pravá. :-)

01.01.2023 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Kniha Ztracena v bílém šumu mě velmi mile překvapila. Příběh měl skvělý námět. Autor nás dokonale udržoval v napětí, ačkoliv od daného bodu už bylo celkem jasné jak to dopadne. Závěr byl na mě moc unáhlený. Určitě se dal víc rozvinout a ne z toho udělat „rychle jedoucí vlak“.

Nicméně ani to, dle mého názoru, nesnížilo úroveň knihy. Autor nám předvedl pěkný začátek série a já doufám, že u nás vyjdou i další díly. :-)

06.09.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

V pořadí již čtvrtý díl s Josie Quinnovou a opět to byla neskutečná jízda! Vždycky mě potěší, když se u série, která má nespočet dílů, dozvídáme něco víc o minulosti vedlejších postav.

Byla jsem ráda, že jsme se v tomto díle dozvěděli více o Gretchen, která byla pro nás všechny záhadou. Život se s ní nijak nemazlil, stejně jako s Josie, která celou situaci okolo Gretchen prožívala hodně intenzivně.

Autorka nezklamala a stejně jako v předchozích dílech jsme se dočkali akce a napětí. Ačkoliv tento díl (pro mě) nepředčil Matčin hrob, i tak se mi zpracování líbilo.

Věřím, že v dalším díle se opět dočkáme příběhu, který nás překvapí a já se už teď nemůžu dočkat! :-)

30.08.2022 4 z 5

Zabij, nebo zemři Zabij, nebo zemři Isabella Maldonado

Smekám před autorkou, která nás napínala až do samotného konce. Ačkoliv jsem měla tušení, kdo se za Nemesis skrývá, nijak mi to neubralo na zážitku z knihy. Naopak to dávalo dokonalý smysl.

Byla jsem upřímně překvapená z jednoho zvratu, který se v knize odehrál. Nebudu spoilerovat, ale dost mě to semlelo.

Příběh využívá prvky virtuální reality, logických hádanek, šifer, korupce, politiky apod.

Ani jedna kapitola nenechá čtenáře vydechnout. Autorka napsala opravdu skvělý úvod nové série. Těším se, jakým směrem se bude Daniela vyvíjet a zda se více seznámíme i s jinými postavami z jejího týmu.

Pokud jste četli autorčinu sérii s agentkou Ninou, troufám si říct, že ani tahle kniha vás nezklame. :-)

14.04.2024 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Kniha rozhodně dokáže pohladit po duši i ty z vás, co vánoční atmosférou moc neholdují. Zvláště když se budete moci vžít do jedné z postav, které vánoce taky nic moc neříkají.

Belle je opravdu hodně srdečná postava. Zatímco Edinin vnuk Jack je pravý opak. Tedy aspoň na první pohled to tak vypadá.

Kniha je napsána velmi příjemným stylem s ne moc dlouhými kapitolami. Což mi víc než vyhovovalo. Kniha tak krásně plynula a atmosféra vánoc ze samotného příběhu přímo vyzařovala.

Děj byl sice předvídatelný, ale u romantických knih se to dá přehlédnout, pokud je kniha napsána dobře. A v tomhle případě byla! :-)

Za mě rozhodně velké doporučení. Pokud jste ji tyhle vánoce nestihli přečíst, doporučuji si ji poznačit na ty příští! :-)

17.03.2024 4 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět stvořila strhující detektivní příběh a nebála se jít od začátku do toho nejdrsnějšího tématu. I když v knize nebylo všechno do detailů popsané, má představivost jela na plné obrátky!

Tříčlenná rodina se snažila zapomenout na okolní svět a vytvořit si svůj vlastní daleko od všech.

Jednotlivé PŘED a PO kapitoly na sebe krásně navazují, takže se nám příběh doplňuje ve stejnou chvíli z obou pohledů.

Týr zjišťuje nejen zásadní informace k samotnému vyšetřování, ale i o sobě samém a svému dětství.

Na konci se dočkáme i nečekaného cliffhangeru, který vás, troufám si říct, navnadí na další díl! :-)

Za mě opravdu skvěle rozehraný příběh a věřím, že se nejen s Týrem seznámíme víc do hloubky!

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Stejně jako v prvním díle se autorka s Josiiným životem nemazlí. Jsme téměř na začátku celé 12ti dílné série a už se jí toho stalo tolik, že si nejsem jistá, kolik toho ještě zvládne unést.

Dívka beze jména byla velmi čtivá, knihu jsem nedokázala až do dočtení odložit. Bylo mi Josie velmi líto a pevně věřím, že se to někdy zlepší a konečně bude mít v životě trochu štěstí.

Pokud jste touhle sérií stále nepolíbení, je na čase to změnit. Pokud se řadíte mezi fanoušky detektivních příběhů, věřím, že se vám bude líbit!