roman9276 roman9276 komentáře u knih

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Už se nám růžový obláček srdcerváčů trošku mračí, ale tahle jednohubka se četla úplně sama a pořád to miluju.

11.09.2023 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Angela opět nezklamala. Poté, co jsem četl hroznou knihu jsem si říkal, že další díl s Kim mi určitě vrátí chuť do čtení a taky, že jo, nemá asi smysl se rozepisovat, skvělý.

11.09.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tohle bylo opravdové utrpení. V rámci knižní výzvy jsem se pustil do této klasiky a nemohl jsem být více zklamaný. Celkový příběh nebyl až tak špatný, ale ta psychologie postav? Hrůzostrašný. Jestli tohle byl průřez myšlením lidí v 18. století, tak to potěš koště. Ta šílená nenávist, ty hloupý postavy, měl jsem problém knihu dočíst. Všechny postavy jsem nesnášel a opravdu všechny, krom Nelly, tu jsem nesnášel nejmíň, ale i tak. Celkové rozuzlení bylo zvláštní, konec knihy mi přišel na tu hrůzu, kterou jsem protrpěl docela fajn, ale odradilo mě to od čtení dalších klasik, minimálně na nějakou dobu.

01.09.2023 2 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Backmane, co mi to děláš kurňa. Tohle byla neskutečná nálož emocí. Já opravdu nemám slov, místy se mi zalévaly oči slzami, místy jsem se smál tak moc nahlas, že to nešlo zastavit. Autor má schopnost vdechnout postavám život tak uvěřitelně, že když jsem včera došel až na konec, tak mám v sobě najednou hrozně prázdno. Říkal jsem si, co budu dělat se svým životem, protože chci víc, chci víc Medvědína a víc z postav, co mi budou chybět. Tahle série mi přirostla srdci a je plna úžasných myšlenek. Tohle se nedá zrecenzovat, tohle prostě musíte číst.

31.07.2023 5 z 5

Ztracené město Ztracené město Natalja Ščerba

Závěr série byl fajn, za mě trochu slabší začátek knihy a celkově to skončilo nějak moc rychle. Opět mi chybí některé informace, které již autorka bohužel nedoplní. Tenhle svět mě bavil, ale jak jsem avizoval v předchozích recenzích je to pro děti a mládež a tak nějak je to místy lehce odfláknuté, že to nějak dopadlo, jsem zvědavý na sérii Lunasterové od autorky.

31.07.2023 3 z 5

Karpatský kníže Karpatský kníže Natalja Ščerba

Pořád váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, autorka si ale zaslouží být v širším povědomí čtenářů. Příběh mě baví svou originalitou a východní mentalitou, kdy postavy jsou takový našlapávací a uřvaný, ale zároveň mě to sere, protože jsou všichni našlapávací a uřvaný. Sice je hrdinka dvacetiletá, tudíž jí už neřadím mezi teenagery, ale chová se občas jak malá holka. Celý svět je vystavěn zajímavě a baví mě, ale klidně autorka mohla jít víc do hloubky, je to spíše pro děti a mládež než pro dospělé, a to mi asi s věkovým odstupem trochu vadí. Ale čte se to rychle a chvílema je to opravdu napínavé a těším se na závěrečný díl.

14.07.2023 4 z 5

Magický náramek Magický náramek Natalja Ščerba

Kniha má zajímavý námět, oproti jiným fantasy knihám je to trochu něco jiného. Je zde znát "jiná" mentalita, a to mě bavilo. Postavy jsou takový vášnivý, uřvaný, horký hlavy, co nedokážou moc udržet klid a pořád se hádají. Slovanská mytologie mě minula a tady mi to krásně sedí, není to náročná literatura, ale četl jsem od autorky sérii Časodějové, která se mi líbila, proto jsem se rozhodl pokračovat v jejích knihách. Klaním se spíše ke třem hvězdám, ale autorka píše dobře a nechám se překvapit, kam nás příběh posune dál. Navíc jak jsem zjistil na světu knihy je to i příjemná a milá paní.

07.07.2023 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

V první řadě nejsem cílovka, tudíž mentalita hlavních postav je mi už trochu vzdálenější. Co musim vyzdvihnout je "geekovské" zpracování, různé odkazy na filmy, seriály atd., to mě docela těšilo, protože většinu věcí jsem znal. Jinak je to naprosto průměrný příběh s průměrnými postavami. V podstatě od začátku je jasný, jak to dopadne, nic světobornýho se tady nekoná, je to vcelku rychlej a jednoduchej výplach, když si chcete opočnout od náročnější literatury.

07.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Tohle byla jedna z nejlepších autobiografií, kterou jsem četl. Už jen ta předmluva od Emmy Watson, to mi srdce plesalo. Ty dětské příběhy jak z natáčení Harryho Pottera, tak z autorova soukromého života jsem hodně žral a místy jsem se zasmál, že je opravdu Draco Malfoy i ve skutečnosti. Skvěle popsané dětství, kdy je vidět, že autor je pořád tím malým raubířem, co býval. Dále pro mě bylo velkým překvapením, že jsem občas přemýšlel, proč se Tom Felton nikde moc neobjevuje, proč nehraje tolik jako někteří herci z Potterovské série a tady na to dostaneme odpověď. Dalším překvapením pro mě byla i odvrácena tvář slávy, kterou tady popsal fakt skvěle. Každý potterhead tohle potřebuje, o tom nepochybuju.

22.05.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Po Listopádu, který mi nesedl se nám vrací paní Mornštajnová s dalším příběhem a opět jsme v pochmurné náladě. Zajímavý námět a celkové zpracování se mi líbilo. Co jsem necenil, bylo postupné gradování příběhu, kdy, pro mě nepochopitelné, chování hlavní postavy, mi místy lezlo opravdu na nervy, ale snažil jsem se mít pro její jednání pochopení, vzhledem k příběhu. Celou knihu jsem naivně čekal nějaký alespoň trochu pozitivní konec a svým způsobem jsem ho dostal, ale ne takový, jaký bych čekal a vlastně jsem si říkal, že naše Cácora vlastně neměla moc šanci na "normální" život. U chování některých vedlejších postav mi vyloženě tekly nervy. Ale celkově na smutný příběh, hodnotím knihu kladně. Krátké kapitoly miluju a kniha čte se velice svižně. Určitě doporučuju přečíst.

22.05.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Nečekal jsem vlastně nic a dostal jsem knihu, která obsahovala hodně hluboké myšlenky. Myslím si, že s hlavní hrdinkou se mnoho z nás dokáže ztotožnit, protože když máte pocit, že všechno kazíte a nic se vám nedaří, lehko se sklouznete do deprese. Hlavní hrdince se to děje již delší dobu, proto se kniha odvíjí tak, jak se odvíjí. Zajímavá myšlenka, mnohovesmír, prožít desítky, stovky či tisíce životů, kdybyste se rozhodli jinak v určitých životních momentech, to si myslím, že by zajímalo každého z nás, jaký by měl život, kdyby tohle, kdyby támhle to... Určitě zajímavý nápad, ale zpracování mi přišlo trochu odfláknuté, ale i přesto dávám vysoké hodnocení. Konec samozřejmě takový, jaký ho většina z nás si přeje mít, tudíž jsem byl spokojen.

19.04.2023 4 z 5

Batman: Tři Jokeři Batman: Tři Jokeři Geoff Johns

Já jsem nadšený ilustrace super a příběh taky super. Díky seriálu Titans jsem nebyl vůbec v lese a tudíž jsem měl lehké povědomí o postavách. Z edice Black Label jeden z nejlepších komiksů.

19.04.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Jedinečný Backmanův humor mě opět dostal. Prvních 100 stran jsem si říkal WTF?! Co to jako má kruci bejt? Ale nakonec to všechno pěkně zapadlo. Protože zpočátku to vypadalo na partu blbců, která se někde náhodně sešla, ale vlastně ona to parta blbců byla, podobnost se mnou a mým okolím je čistě náhodná. Hodněkrát jsem se nahlas od srdce zasmál, což se mi nestává tak často. Přibližně od poloviny jsem tušil, jak to asi dopadne a měl jsem víceméně pravdu. Rozhodně je to kniha, ke které se rád vrátím :)

19.04.2023 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Povídky, které se mi opravdu líbily z celkového počtu odpovídají mému hodnocení. Povídku o baseballu jsem vyloženě protrpěl. Jak někteří zde uváděli tak Dům v Javorové ulici byl naprosto excelentní a Desátníci mě hodně bavili. Samozřejmě jsou to povídky, tak některé se vám budou líbit víc a některé míň, ale několik bylo tak zbytečných a nudných, že jsem je horko těžko dočítal. Ale naopak některé by si zasloužily samostatnou knihu.

11.04.2023 2 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Vynikající. Autorka rozhodně nezahálí a neztrácí dech 12. kniha o Kim a já jsem stejně nadšenej jako u první knížka. Tématika sekty a jejího vlivu na psychiku byla naprosto bravurně zpracovaná. Opět boží a za mě jeden z nejlepších dílů.

11.04.2023 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Víc takových knih. Kniha se krásně a lehce četla, neni to bůh ví jaký složitý čtení a občas mi přišlo, že překlad nebo slovosled byl trochu krkolomnej, ale to je snad jediná výtka, kterou bych k tomuto krásnému příběhu měl. Opět jsem o knize téměř nic nevěděl, když jsem jí začal číst, a o to větší překvapení se konalo, když jsem postupně poznával postavy. V polovině knihy jsem na několik momentů přestal dýchat, někdy jsem měl i slzy v očích, což se mi moc často neděje. Fantastická romantika, která pohladí na duši.

27.03.2023 5 z 5

Boje a proměny jedné ženy Boje a proměny jedné ženy Édouard Louis (p)

Krátký, rychlý, výstižný. Na to, že kniha má jen pár stránek, tak je tam opravdu všechno. Cením, že autor vynechával omáčku okolo, kdy někteří autoři nedokáží myšlenku zkrátit a roztahaj to na X stránek, ale Éduard to shrnul do pár slov a i tak mě to dokázalo zasáhnout. Skvělý.

20.03.2023 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Kristoff mi už Nikdynocí dokázal, že dokáže vytvořit skvělej příběh. Byl jsem trošku na vážkách, protože jsem si myslel, že kniha bude standalone a až někdy po půlce jsem zjistil, že je to první díl. Trvalo mi dlouho než jsem se začetl, ale u fantasy knížek to není nikdy na škodu pořádně pochopit nový svět i postavy. První polovina se tak trochu táhla, ale nakonec to vyústilo v luxusní příběh, kterej jsem ke konci hltal jako blázen, protože ty kráso, to byly zvraty. Pak už to jelo BUM BUM BUM! Doufám, že s pokračováním si autor pospíší.

20.03.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Neznalce Kinga by možná mohl odradit jeho téměř vždy pomalejší počátek knihy, kdy se postupně seznamujeme s postavami a zdánlivě se toho v knize moc neděje. Kniha se točí hlavně kolem rodiny Trentových a několika dalších postav. Děj byl reálný, uvěřitelný a tentokrát se zde nevyskytuje žádné nadpřirozeno, ale všichni víme, že v Castle rocku se toho děje daleko víc (mrk, mrk). Další plus vidím, že zde bylo i pár scén z pohledu Cuja a jeho přemýšlení. Nicméně musím hodnotit opět skvěle vydařenou a gradující atmosféru, kdy ke konci jsem téměř ani nedýchal. Shrnout by se to dalo tak, že se svět a celý vesmír spikl proti vám, kdy jste ve špatném čase na špatném místě.

13.02.2023 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

(SPOILER) Se čtvrtým pokračováním mám pocit, že se nám někde zasekla deska, která hraje pořád dokola a dokola a dokola. Kupodivu mě tady bavily popisy různých památek, muzeí a Dantova pekla než samotný příběh. Tohle mělo snad nejvíc hluchých míst z celé série. Do čtení jsem se nutil, celkově zápletka mi přišla zajímavá, ale oproti předchozím dílům rozhodně nejslabší. Autor se tady opakuje s další sexy chytrou kráskou, úniky na poslední chvíli a byl jsem hodně na rozpacích s tím, že Langdon zná snad každý kout každého muzea, to už působí hodně uměle. Trochu se bojím pustit do posledního dílu.

27.01.2023 3 z 5