RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Ešalon smrti Ešalon smrti Stanislav Šusta

Položme si otázku - co to je tendence? Není to pouhé heroizování či vyzdvihování jedné skupiny oproti druhé? Navíc, může někdo o autorovi říci, že si všechno vymyslel a překroutil, co se stalo? Rozhodně si to nemyslím a Ešalon smrti beru jako doplnění znalostí o určitém období. Pamatujme, že vždy po jistém čase přijde někdo, kdo bude chtít přetvořit dějiny tak, aby to právě v té chvíli někomu vyhovovalo.

27.06.2023 4 z 5

Tajemný tesák Tajemný tesák Anatolij Naumovič Rybakov

Objeveno a přečteno v odpovídajícím prostředí - v knihovničce na pionýrském táboře, ovšem pamatuji si na ono napětí při hledání a objevování oněch záhadných teček v tesáku a jemu příslušející pochvě. Jistě, nebyl to žádný Robert Langdon vyslaný do světa Danem Brownem, ale pro kluky základní školou povinné vůbec nešlo o nudnou záležitost. Jen čas všechno zavál prachem zapomnění.

27.06.2023 3 z 5

Vražda v jedenatřicátém poschodí / Ocelový skok Vražda v jedenatřicátém poschodí / Ocelový skok Per Wahlöö

Vraždu v 31. poschodí natočili Slováci jako televizní inscenaci a nemohu říci, že by se jim to nepovedlo. Marně jsem pak kdekoli hledal, zda není znovu ke shlédnutí. Co jsem tehdy nepochopil nebo mi uniklo, to jsem si doplnil v knize. Ačkoliv je pojetí značně odlišné než série deseti detektivek točící se okolo Martina Becka a jeho kolegů, rozhodně jsem nebyl zklamán.

02.05.2023 4 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Opět případ, kdy jsem shlédl nejdřív film a teprve poté četl knihu. Samozřejmě to vnímání ovlivnilo, protože - a snad to nebude spoiler - co je psáno, to vyznívá podstatně jinak. Možná i rozdíl v postavě hlavního hrdiny a vůbec jeho jednání způsobil, že psaný Běžící muž mě tolik neuchvátil, i když má mnohem tísnivější atmosféru než film, mající spíš nádech gladiátorského klání. Ona čtvrtá hvězda zcela upřímně putuje na konto Arnolda, byť s knihou do důsledku nic společného nemá.

02.05.2023 4 z 5

Okruhy F1 z ptačí perspektivy Okruhy F1 z ptačí perspektivy Bruce Jones

Na první pohled jde o velmi atraktivní publikaci, plánky jsou provedené na úrovni a další materiály se tváří rovněž zajímavě - například zmínka o nejzajímavějších závodech. V tom je ale takzvaně "zakopán pes". Většina okruhů totiž má svou historii, prakticky každý prošel nějakou změnou či úpravou - v tomto případě tu chybí předchozí či původní linie okruhu. Je jich také pouze šestadvacet, což v éře F1 znamená vlastně jen záběr z posledních dvou let. Asi by prospělo rozdělení na více celků, tři až čtyři, ale jedná se o obyklý nedostatek podobných publikací.

02.05.2023 3 z 5

Brambora byla pomeranč mého dětství Brambora byla pomeranč mého dětství Bohuslav Vaněk-Úvalský

Stejně jako před "Listopadem" bylo všechno z jedné strany špatné, plochoje, falsch, terrible, pa mal a podobně, poté se jenom provedla otočka o 180° a "... jelo se dále kočárem černým kolem bílých skal", jak pravil Jan Werich. I tady citelně chybí ten střed, hodnocení doby ne z pohledu A nebo B, ale snaha ji přiblížit - i když autor není naštěstí zcela radikální. Že sem tam ulétne v letopočtu či jménu (první verze) je traumatem pro pamětníky - ostatně pokud bydlíte v blízkosti náměstí gen. Kutlvašra a pravidelně kolem něj budete chodit, za dva až pět let vám jeho jméno v paměti zakotví. Trojnásobný mistr světa F1 Rakušan Niki Lauda sem nejezdil otevírat nově zbudované okruhy ani na promoakce, proto se může sem tam v jeho případě zamotat.
Pak je tu vztah k jazyku a literární schopnosti - tady Vaněk-Úvalský těží těžká procenta navrch. Opravdu vládne lehkým perem a schopností zaujmout, nebrodí se v zoufalých snahách rozesmát, jemu se to daří a proto se čtenář bude bavit. A časem mu ona nevyváženost přestane vadit, protože mnohdy by musel přemýšlet, co se vlastně kromě několika populistických argumentů a technického rozvoje změnilo.

22.04.2023 3 z 5

Diář mr. Beana Diář mr. Beana Rowan Atkinson

Dovolím si položit řečnickou otázku - kdo nezná Mr. Beana? Kdo neviděl ani jednu epizodu či film? Ten jako by nebyl. A diář je takovým milým doplňkem. Stejně jako překlad Atkinsonova One Man Show, vysílaného v České televizi bylo nejspíš i převedení do češtiny patřičným oříškem, ale dle mého názoru se zdařilo. Ostatně verše:
Fazole ráno a fazole večer
Břich můj jest dosti plynatý
Já bych z toho brečel
jsou jen malým lákadlem si diář projít a opravdu se bavit.
P.S. Je mi jasné, že ne každý se s humorem produkovaným Mr. Beanem ztotožní, takže komu nic neříká, nechť mě nekamenuje.

04.04.2023 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Jednoznačně - jakkoli kniha vypadá jako druhý či x-tý díl - skvělý úvod série, takže zase mi část finančních prostředků přestala říkat pane - ale nelituji. Pravda, ne každý se bude umět vyrovnat s popisovanou brutalitou, někomu možná bude připadat nejeden postup dvojice Hunter-Garcia jako nelogický, ale mě Chris Carter chytil a nepustil. Nechci prozrazovat nic z děje, ale jednu věci si neodpustím. Na rozdíl od některých autorů není závěrečný šok nijak nepřirozený, zapadá do děje a jeho vystupňování. Kladu si otázku, jestli si někdo troufne vyslat Huntera & his friends na plátno.

04.04.2023 5 z 5

Hra na nikdy Hra na nikdy Jeffery Deaver

Nová, rozbíhající se řada s lovcem odměn - i když bez většího vyzrazování to není onen typický naháněč, jak bychom si mohli myslet - začíná velmi sympaticky. Colter Shaw naštěstí není žádný superman, ale bystře a inteligentně uvažující muž, mající svá tajemství, kostlivce ve skříni i snahu dotáhnout věc do zdárného konce. Po Lincolnu Rhymeovi se stává mou druhou nejoblíbenější postavou od vynikajícího autora.

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Per Wahlöö

Pro mnohé nudné, málo akční a málo kapitalistické. Problém, který leckdo nechápe, je opět mnohdy opakované - jde o otisk doby. Někdo, jako Umberto Ecco, rozvíjí nekonečné náboženské úvahy, Jules Verne zase detailně popisuje přírodní okolnosti, dvojice Sjöwall-Walhöö měla dojem, že je dobré seznámit čtenáře s tím, že ve Švédsku zdaleka všechno nefunguje, jak má. Je to jejich styl a dokáží ho pospojovat s onou druhou linií. Ačkoliv to je třeba náročnější na čtení, pořád mám takový přístup raději než nepřirozené hrdiny žijící v prostředí, kdy cyklicky střídají pouhé dvě roviny - akční zásah a všudypřítomný sex.

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Měl jsem verzi, do níž se vyplnily údaje - pravda, nebyl jsem ani Rychlý šíp nebo Roy z Rikitanovy družiny: podle jsem si vymyslel dobu lovení bobříků, ale čestně prohlašuji, že později na dnes mnohými dehonestovaných (nesmyslně) pionýrských táborech jsem je ulovil, včetně nedostižného bobříka mlčení. Z dnešního pohledu může být kniha místy příliš patetická, ale to je přesně Foglarův styl, jímž vedl "své" hochy k tomu, co považoval za nejdůležitější. Pravda, byla tu konkurence ve dvou knihách slavné "Devadesátky" a leccos vypadalo jako opisování, ale takové věci jsme coby děti neřešili (pro strážce českého jazyka je myšleno dospělí coby děti, jinak děti samozřejmě neřešily...).

Písání Písání John Lennon

Byl to velmi rychle upadající obchod, který velmi rychle upadal... Ne, nebudu tesat Johnovy ptákoviny do kamene - s výjimkou několika ikonických hlášek, provázejících mě životem (kromě zmíněné i: " -kvákni se na něho," řekla matka s důrazem) - a vynášet je do oblak. Spíš si budu vážit, že i přes zjevný sarkasmus způsobený ztrátou matky ve velmi problematické době dokázal Lennon v sobě vydolovat určitou chlapeckou hravost. Jistě k vydání knížky přispěla i Beatlemánie, ale kolik podobných případů známe? Nechme se tedy unášet jeho vizí světa a bavme se - věřím, že mu o nic jiného nešlo.

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Třebaže mě příznivci Roberta Langdona budou honit po všech místech, kam tento znalec symbolů zavítal, musím tuto knihu považovat za lepší než Šifru mistra Leonarda nebo Anděly a démony. Zejména ponuré prostředí a prolínání děje zpočátku nesouvisejících, posléze těsně propletených osudů je vypracováno na vysoké úrovni. Jsem zvědav, jestli se kromě seriálu podaří zrealizovat i film.

Rodeo Rodeo Karel Štorkán

Imrich Křepinský, nebo prostě "Křépa" se potýká se vším možným, aniž by se zdálo, že úspěšně. Nakonec se upíná k poslední zdánlivé jistotě, kde cítí jistou šanci - k motokrosu. Jenže i tam na něj číhají nečekaná úskalí. Kniha byla rovněž zfilmována s velmi dobrým Vítězslavem Jandákem v hlavní roli a některými tehdejšími hvězdami dané sportovní oblasti.

31.03.2023 3 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Zajímavá myšlenka, ale až příliš jednoznačně a čitelně vedená. Jistě, budeme počítat s tím, že uděláme něco, po čemž protistrana musí reagovat jako podle not, ale to je právě ona největší slabina. Chybí překvapení, ono nejočekávanější se potvrdí příliš brzy, zvrat, vyhrocenější konflikt. Syžet je také daný a odpovídá době, v níž byla kniha vytvořena. Pro mě to byl boj mezi dvěma a třemi hvězdami, nakonec jsem zvolil vyšší hodnocení nejen proto, že mě letecká tématika zajímá.

31.03.2023 3 z 5

Mayday Mayday Thomas H. Block

Kniha je zajímavá v tom, že existují dvě verze. Původní s prehistorickým vybavením by ve zběsilém technickém rozvoji neobstála, tak přišla nová verze, náležitě "vytuněná". Poznámky doprovázející vydání před rokem 1989 jsou krajně irelevantní vzhledem k tomu, že excesy mezi civilním a vojenským letectvím existovaly a pokud by "soudruzi" chtěli něco tajit, tak by spíš Mayday s ohledem na konflikt letu KAL 902 s bulharskými stíhačkami či incident na Sachalinu (KAL 007) na náš trh nikdy nepustili - třebaže i neposkvrněný západ také měl své černé tečky - například let IR 655 nebo Avitavia 870. A to jsou jen střípky v dlouhém seznamu. Block má sice některé mírně plagiátorské sklony (Hailey: Let do nebezpečí), ale umí strhnout a vybudovat dramatickou situaci, z níž vychází těmi méně očekávanými dveřmi.

31.03.2023

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Knihy této kategorie by měly mít místo tradičního poděkování všem, počínaje rodinným psem a konče stranou a vládou, jasně napsaáno: JEDNÁ SE O DOBOVÉ DÍLO! Posuzovat ho z dnešního pohledu a ještě ho přirovnávat ke konkrétním událostem zcela odlišného charakteru, je unfair jednání. Autoři psali v nějaké době s využitím znalostí v onom čase ne/dostupných (U.S. Army jim také všechno nevykecá a většinou se od podobných příběhů distancuje). Pokud ji porovnáme se současností a vynecháme práci na chování a psychologii postav, nemá smysl ji číst. Což by byla neuvěřitelná škoda.

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Lze u knih Scortia-Robinson něčeho litovat? Jistě, že jich napsali pouze pět. Výbuch byl předposlední z této řady, k němuž jsem se dostal a ačkoliv jsem k němu už po předchozích zkušenostech přistupoval velmi kriticky a s maximálními nároky, nebyl jsem zklamán. Na rozdíl od jiných publikací, kdy je pomalejší rozjezd často odrazující, je pasáž, než dojde k akci, stejně smysluplná, jako finální drama samotné. Snad jediná výtka - je škoda, že z oněch pěti děl bylo zfilmováno (pokud mě paměť neklame) jen jedno.

31.03.2023 5 z 5

Hra s čísly Hra s čísly Dick Francis (p)

Z dnešního hlediska a technologického pokroku vlastně těžká prehistorie. Autor ovšem opět ukázal šíři záběru a fakt, že dostihového prostředí se může týkat široká škála témat. Nehledě k tomu, že musel získat či nabýt i vědomosti z jiného oboru. Pro dnešní čtenáře to bude víc než retro a zavane ty dříve narozené do doby, kdy "drtili duhového gumáka", takto legendární Sinclair ZX Spectrum. Každopádně uvěřitelné, s bobtnající vnitřní atmosférou i zajímavým řešením zásadních momentů.

31.03.2023 4 z 5

Smrt favorita Smrt favorita Dick Francis (p)

Opět jeden z případů, kdy jsem dříve než knihu shlédl film. Porovnání vyšlo na poctivých 50:50. Kniha má tu výhodu, že jí z vlastní knihovny vyhodíte maximálně vy sami, film je po dlouhá léta těžko dostupný, pokud se dá vůbec sehnat. Francis každým slovem dokazuje, jak láska k dostihovému sportu má v jeho životě pevné místo, ale vůbec ho neprovází sentiment, dokáže vás vtáhnout do děje tak, že máte dojem, jako byste stáli přímo v paddocku a čekali, odkud vyjdou koně nebo přijde nečekaný útok.