RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Místnost 19 Místnost 19 Marc Raabe

Podobně jako uživatelka Staráknížka jsem začal "dvojkou", čas ukáže, jestli to byla chyba nebo to na posouzení nemělo vliv. V každém případě mě zaujalo netradiční německé prostředí - konečně se odehrává něco jinde než na severu nebo v USA. Vzhledem k vztahu k dané lokalitě mám drobné výhrady ke schématickému výkladu Německé demokratické republiky, ale to je věc, se kterou se u postsocialistických zemí budeme setkávat nejspíš vždy...

23.08.2022 4 z 5

Italská invaze v Praze Italská invaze v Praze Libuše Palková

Humor a nadsázka v kombinaci se skutečným životem, jenž píše vždy nejzajímavější řádky, to vše najdete v této rozsahem nevelké publikaci, jež je čtivým popisem toho, co se opravdu děje - a jenom dokazuje, že netřeba stovky stran, abychom se pobavili.

23.08.2022 4 z 5

Gangster KA Afričan - Film vs. realita Gangster KA Afričan - Film vs. realita Jaroslav Kmenta

Filmy Gangster Ka i Gangster Ka - Afričan patřily mezi světlé zjevy české kinematografie. Proto jsem přivítal tento počin jednoho z našich nejlepších novinářů a doplnil si velké množství informací. Domnívám se, že tato praktika by mohla být pravidlem u mnoha dalších filmů.

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jeden z případů, kdy kniha jednoznačně zvítězila nad filmovým zpracováním, třebaže se tvůrci Tajemství ocelového města snažili (bohužel za cenu značného odklonu od předlohy). Nejde až tak o varovný podtón, už jako kluk jsem při prvním čtení zažíval ze samotného Ocelového města značnou tíseň. Jakkoli ji bude mnoho lidí považovat za naivní a dávno překonanou, řadím ji mezi nejlepší verneovky, které jsem četl.

Historie F1: triumfy a tragédie Historie F1: triumfy a tragédie Robert Pavelka

Nádherný výlet do historie F1, zajímavé členění a informace, které se "nepovalují" na většině webových stránek, omílajících pořád stejné piloty. Dalším velkým přínosem je i množství obrázků, zdaleka ne běžných, přesto velmi kvalitních.

12.06.2022 5 z 5

Tanečník Tanečník Jeffery Deaver

Historicky moje druhá "deaverovka" mě definitivně přesvědčila, že tento pán bude mít v mé knihovně stálé místo. Rozvíjející se vztah hlavních postav i zvláštní pojetí - čte se to samo a kniha byla pozváním na další setkání s Lincolnem.

Klíčem je strach Klíčem je strach Alistair MacLean

Opět jeden z případů, kdy jsem na základě filmu sáhl po knize. Špatná rozhodně není, ale nějak jsem se nedokázal "začíst". Na mou obranu nutno říci, že to je opravdu výjimečný případ, například Děla z Navarone obstála ve srovnání s filmem bez ztráty květinky.

31.01.2022 3 z 5

Duhový luk Duhový luk Karel Valtera

Nejdřív jsem si oprášil ve vzpomínkách onen třináctidílný seriál, pak jsem narazil i na knihu a odtud vedl oblouk opět k reprízovanému seriálu. Jako klad knižní verze vidím množství fotografií, ale zcela upřímně bych při rozhodování zda číst či vidět tentokrát upřednostnil vizuální provedení, byť někdy poněkud statické.

31.01.2022 3 z 5

Z filmu do filmu, co ještě nevíte o Hollywoodu Z filmu do filmu, co ještě nevíte o Hollywoodu Peter Van Gelder

Jedinou nevýhodou této knihy je evidentně subjektivní výběr daných filmů - většina čtenářů tu třeba právě ten "svůj" film bude postrádat. Jinak jde o velmi dobrý náhled na šedesátku snímků, jejich kvalitu v drtivé míře skutečně prověřil čas.

31.01.2022 4 z 5

S prázdnou kapsou kolem světa S prázdnou kapsou kolem světa Paul d‘Ivoi

Rozverný, odvážný až lehkomyslný, ale přitom zásadový Armand Lavaréde - vedle Dicka Fanna oblíbená postava tohoto autora, pro nějž není problém vyváznout z každé šlamastyky, přechytračit nekale smýšlející protivníky a ještě se se vší parádou zamilovat. Těch pět sous se opravdu dobře čte a najednou se chýlíte ke konci, ani nevíte jak...

Vládce hlubin Vládce hlubin André Laurie

Měl jsem k dispozici pouze verzi vydávanou v druhdy velice oblíbené edici Karavana, takže nevím, zda je Vládce hlubin pro potřeby "románu na pokračování" zkrácen či nikoli. Jak uvádím u Tajemné Atlantis, ta nastavila laťku poněkud výše a Vládce hlubin ji přeskočit nedokázal. Nicméně nelze opět přehlédnout zajímavý námět a jeho zpracování.

Tajemná Atlantis Tajemná Atlantis André Laurie

Laurie to nikdy neměl lehké, publikovat v době Julese Vernea podobnou tématiku, ač vydali "společné" dílo Trosečník z Cynthie, to nebyl určitě bod v jeho prospěch. Nelze ale přehlédnout velmi dobře popsaný příběh a možná i mírně nadčasový výhled. Tajemná Atlantis byla důvodem, proč jsem přečetl i některé další knihy s různým výsledkem - řekl bych, že první setkání bylo asi nejlepší...

Kája Saudek Kája Saudek Tomáš Prokůpek

S ohledem na rozsah a potažmo i cenu publikace jsem doufal, že bude skutečně vyčerpávajícím přehledem Kájovy tvorby. Proto mi nejde na rozum, proč existují v tomto díle poměrně značné mezery v periodikách běžně dostupných. Jenom proto, že šlo o socialistické časopisy? Proč není zmíněna skutečná rarita, kterou se jen tak nemůže někdo pyšnit - Kája totiž vytvořil pro Pionýrskou stezku vystřihovánku - model obchodního domu Kotva. Ilustroval rovněž celoroční soutěž Olympijský kruh a v polovině 70. let měl ve PS značné kvantum velmi dobrých ilustrací. Proč je tato pasáž tak nějak elegantně přehlédnuta? Možná aby bylo víc prostoru pro soukromé kresby, jistě zajímavé, ale z hlediska komplexního poznání poněkud zavádějící. Znal jsem kolegu v zaměstnání, jenž byl Kájovým přítelem a měl od něj asi pět obrázků. Samozřejmě v knize nejsou, nelze dohledat všechny, kterým Saudek něco namaloval. Proto mě mrzí, že ony mnohem snáze dohledatelné skutečnosti v této publikaci chybí - Kájův obrázek tak není komplexní.

23.12.2021 2 z 5

Český komiks 1. poloviny 20. století Český komiks 1. poloviny 20. století Helena Diesing

Hodnocení této publikace je třeba rozdělit do více oblastí. Faktografická je na velmi slušné úrovni, i když někomu se může zdát, že při počtu stran by těch informací mohlo být více. S tím se pojí problém #2: nepříliš povedená grafická podoba. Možná to má nějaký skrytý smysl, ale třeba dvě třetiny stránky "zaplněné" pouhou jednou ilustrací, navíc k rozpixelování přepáleně zvětšenou mi přijde jako mrhání místem. Pak je tu samotné provedení - s ohledem na značně velkorysý grant by snad bylo přijatelné udělat klasickou tvrdou vazbu a nikoli brožovanou. V té podobě kniha vydrží tak tři čtyři otevření a začne se rozpadat. Rady skalních fanoušků autorky na webových portálech "není problém si ji omotat izolepou nebo slepit" považuji za hodně nepovedený vtip. Ten, kdo se nějakou dobu v knižním světě pohybuje, má v tomto směru jasno a kupovat si poměrně dost nákladnou knihu proto, abych ji hned potom flikoval dohromady... něco tu je unapetütlich.

Modelová železnice Modelová železnice Zbyněk Stárek

Nadějný počin, ovšem mající několik nedostatků - asi největším je smíchání několika témat do jedné publikace, což je provedeno na jejich úkor. Historii by určitě slušel mnohem větší záběr a výčet hnacích vozidel a vagónů je z toho důvodu také spíše ilustrační. Pro někoho, kdo se rád dívá na obrázky "mašinek" určitě příjemná kniha.

23.12.2021 3 z 5

Doplňky modelového kolejiště - Krajina Doplňky modelového kolejiště - Krajina Ivo Tvarůžek

Podobný případ jako u předchozího díla, podepsaného pouze Ivo Tvarůžkem. Jistě zajímavá a podnětná záležitost, ale způsob, jakým autorská dvojice přistupuje k většině doplňků ji řadí spíš jako instruktážní a metodickou pomůcku pro vedoucí kroužků než pro modeláře, který ve svém pokojíčku po platu prohání "mašinky".

23.12.2021 3 z 5

Modelová kolejiště I - Stavby a doplňky Modelová kolejiště I - Stavby a doplňky Ivo Tvarůžek

Nic nezestárne tak rychle jako svět "mašinek". Takhle brožura spadá do doby, kdy v našich luzích a hájích nebylo nic než PiKo a těch pár vymykajících se jedinců, co disponovalo nějakým západním nadstandardem nakonec stejně zjistilo, že přístup je podobný, jen výsledek trochu jiný. Jak už bylo řečeno, je tato kniha hodně poplatná době ne po stránce ideologické, ale technické - objevovaly se nové postupy, materiály, nástroje - do toho přišel architekt Richard Vyškovský s papírovými modely... Dnes už je tento počin skutečnou archiválií a připomenutí, jak se tehdy věci měly dělat...

Pan Auťák a templáři Pan Auťák a templáři Zbigniew Nienacki

Opět jeden z případů, kdy nejdřív bylo shlédnuto a posléze, tedy po mnoha a mnoha slezích, přečteno. Jak připomíná 8130, seriál se Stanisławem Mikulskim měl patřičný švih a některé knižní pasáže obešel, kniha je podstatně edukativnější, ale rozhodně nezabíhá do takových detailů, aby člověk přeskakoval. Prozatím jsem skončil u templářů a z dalších pokračování, nemile poučen dvojicí Kopyto & Mňouk, se prozatím obávám.

Norimberk - Poslední bitva Norimberk - Poslední bitva David Irving

Dobrého autora literatury faktu poznáte podle toho, že se o jeho knihách nehovoří, zda se líbí nebo ne, ale jak jsou či nejsou pravdivé. Nebojí se nastavit zrcadlo skutečnosti a neohne ji podle momentální módy. V tomto případě je Irving stoprocentní!

23.12.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přes všechny eskapády s názvem v zešílevší době posledních let na tuto knihu, ani filmová zpracování, nedám dopustit. Po Vraždě v Orient-Expresu a Domu u kanálu nejoblíbenější "christieovka".

23.12.2021 5 z 5