RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Přes všechny eskapády s názvem v zešílevší době posledních let na tuto knihu, ani filmová zpracování, nedám dopustit. Po Vraždě v Orient-Expresu a Domu u kanálu nejoblíbenější "christieovka".

23.12.2021 5 z 5

Robinsoni z Kronborgu Robinsoni z Kronborgu František Běhounek

Kniha tak trochu v duchu verneovek - podrobné líčení některých jevů formou výkladu zkušenějších jedinců těm mladším, samozřejmě s ohledem na dnešní dobu mírně anachronické. Přiznám se, že v tomto směru jsem měl možnost a porovnával s pětidílným seriálem z produkce ČsT, byť se ho zhostila značně úsporněji a navíc nám trochu postaršila kadeta Juela na poručíka Jensena.

23.12.2021 4 z 5

Na mušce prezident Na mušce prezident Ian R. Brooch

Bohužel, v knize autora, jehož původní jméno zní Ivan Brož (dobře známým bude především milovníkům detektivek edice Magnet a stoupencům literatury faktu), je příliš mnoho chyb, nepřesností až vyložených nesmyslů, takže jakkoli líbivě působí, přináší informace místy zcestné a zavádějící. V hlavních bodech se od skutečnosti nedochyluje, ale kupříkladu pasáž týkající se profesora Borghoorna je vysloveně špatně pojatá... A není to jediný nonsens, jenž na stránkách knihy najdeme. Naopak marně budeme hledat některá další fakta, v době vydání knihy dobře známá.

16.06.2021 2 z 5

Detektiv Kalle má podezření Detektiv Kalle má podezření Astrid Lindgren

První setkání s tímto dílem proběhlo díky minisérii Československé televize - Kalle a Eva Lotta se dávno herecky vytratili, pouze Roman Skamene, Jaromír Hanzlík, Luděk Munzar, Josef Hlinomaz a Lubomír Kostelka přetrvali v paměti, ačkoliv drahně let nebyl tento seriálek reprízován. Teprve poté jsem se dostal k literární verzi a musím podotknout, že ve srovnání s televizní podobou nezklamala. Bohužel doposud jsem neměl možnost se seznámit s dalšími Kalleho příběhy - třeba někdy příště...

03.06.2021 4 z 5

Třicet stříbrných klíčů Třicet stříbrných klíčů Zdeněk Karel Slabý

U některých pohádek můžeme hovořit spíš o legendách, ale přesto mají svůj osobitý styl. Slabého sbírka není přehlídkou typických bytostí, najdeme v ní kolikrát život v tak syrové podobě, jak umí skutečně být. Asi nejvíc mi v paměti utkvěl příběh starého kávového mlýnku, v němž je bolest, nevděk, zášť a smrt až příliš častým hostem. Přitom nijak neztrácí na optimismu a půvabu...

03.06.2021 4 z 5

Osud byl mým přítelem Osud byl mým přítelem Miroslav Vild

Kniha má velký přínos pro seznámení s činností československých letců v britských barvách, ale kdo nerad čte výčet bojových akcí a milejší jsou mu bohatě popisované bitvy, může být mírně zklamán.

31.05.2021 3 z 5

Nejen černé uniformy Nejen černé uniformy Miroslav Ivanov

První seznámení s pozadím atentátu na Heydricha. Pochopitelně vydání z počátku 60. let nelze srovnávat s novými skutečnostmi, ale v jeho prospěch bude právě ona skutečnost výrazně hovořit. Styl postupných rozhovoru včetně přesného popisu samotného činu československých vojáků působí přesto přehledně - autor evidentně poskládal zodpovědně všechny tehdy dostupné informace.

Klub piraň Klub piraň Martin Herbert

Velmi zajímavě pojatý příběh, ovšem skrývající určitou pastičku - sice se tváří jako autentický pohled do zákulisí F1, ovšem těch dobarvených a "vylepšených" míst je tam příliš mnoho. Fundovaní fanoušci F1 tu najdou mnoho příměrů a odkazů na opravdové příběhy a reálné události, ale záhy rozpoznají, kde se nůžky fikce a skutečnosti rozevírají.

30.05.2021 3 z 5

Velká kniha komiksů z časopisu Ohníček Velká kniha komiksů z časopisu Ohníček Ludvík Souček

Kniha má dva aspekty - jedním je chvályhodné uvedení takřka kultovních komiksů, které jsme hltali v 70. letech a netrpělivě čekali každých 14 dní na další přísun dobrodružství, ovšem způsob provedení není příliš nejšťastnější. Nejde jen o nepříliš dobře napsané průvodní texty, ale také fakt, že u titulu 10 000 mil na vzdorujících strojích chybí celá první polovina, kterou nahradil pouze psaný text (důvod takového rozhodnutí není vůbec uveden). Stejně tak s ohledem na další publikace není vůbec zmínka o pokusu zreinkarnovat Pavouka Nephilu pod jiným titulem v záhy ukončené edici komiksových časopisů Aréna.

Šťastný greenhorn Šťastný greenhorn Zdeněk Matěj Kuděj

Mladík Kuděj, v USA zvaný Gooday, projde mnoha různými místy a situacemi, od námezdní práce u různých farmářů v kraji, přes nepříjemné setkání s Ku-Klux-Klanem a pokus o vlastní ranč až k potulce, pobytu v domě Armády spásy a trpké zkušenosti v trestaneckém stavebním táboře. Jeho příběh je postaven na vztazích, přátelských i nutných k přežití, díky nimž nakonec může slavit určitý happyend. Psáno s lehkou nadsázkou, občas humorem zabíhajícím do černých vod, přes smutné a zdánlivě bezvýchodné okamžiky stále v lehce optimistickém duchu.

Cedry na Libanonu Cedry na Libanonu Alois Musil

Spíše prostý a místy - s ohledem na dané prostředí - lehce nepravděpodobný příběh; dá se poměrně dobře číst a pokud se o něm nebude příliš přemýšlet, může být i zábavný. Jako zajímavost lze uvést, že Cedry na Libanonu byly v edici Karavana vůbec prvním reprízovaným titulem.

30.05.2021 3 z 5

Sedmé oddělení Sedmé oddělení Vojtěch Steklač

Čtyři příliš nekomplikované kriminální příběhy postavené na nesourodé dvojici nadporučíků v nově otevřeném VII. oddělení plně dokládá Steklačovu schopnost na malém prostoru vytvořit čtivé minidílo. Je pochopitelné, že tu nenajdeme komplikované pátrání plné zvratů - jde o příjemně napsané případy, u nichž se čtenář může odreagovat.

Angolská anabáze Angolská anabáze Josef Klíma

Není vůbec od věci si tuto knihu přečíst i po mnoha letech a zamyslet se nad ní. Ovšemže byla ona Angolská anabáze zasuta do prachu dějin a málokdo si na ni vzpomněl, ostatně jsem jednou slyšel velmi zajímavé hodnocení: "Byli tam za komoušů, tak proč na ně vzpomínat!" Pokud mají navrch podobní "odborníci", pak není divu, že se téměř vůbec nic neví ani o televizním filmu Vladimíra Kravčiaka Angolský deník lékařky (1984), ač na něm pracoval další významný člověk - kameraman Jiří Stöhr. Na Klímově provedení mi chybí jediná věc, poněkud detailnější popis situace - proč k ní vůbec došlo a co bylo příčinou a důvodem. Ale i tak se jedná o velice silný zážitek, protože ho psal sám život.

Smrt v pokutovém území Smrt v pokutovém území Václav Folprecht

Ačkoliv se detektivka dotýká sportovního prostředí, autor velice záhy příběh rozestře do mnoha dalších oblastí. Počet podezřelých stoupá a čtenář vlastně do poslední chvíle nemůže tušit, co souvisí s čím. Svižné tempo i střízlivý pohled na práci policie v době, kdy bylo módní spíše osočovat dává netradičnímu příběhu zajímavý rozměr. Václav Folprecht nicméně nezapře své sportovní zaměření a dokáže čtenáře nejednou překvapit.

Souška Souška David Lukšů

Pokud se zaměříme na "Souškovo" bodré, nijak nepřikrášlované vyprávění, nemá kniha sebemenší nedostatek. Bohužel její celkové vyznění kazí několik vyslovených historických nesmyslů (například v případě MS 1974 ve Finsku), které by si autoři mohli a měli ohlídat. Zvláště, když jsou ony překroucené údaje snadno dohledatelné.

20.05.2021 4 z 5

Syn pluku Syn pluku Valentin Petrovič Katajev

S ohledem na školní okolnosti jsme knihu dostali přečíst téměř "příkazem", ale nakonec se z ní vyklubal celkem realistický příběh o sirotkovi, jehož se ujmou vojáci. Ačkoliv pozadí jeho života není tak detailně popsáno, nelze pominout pochopitelné trauma ze ztráty blízkých a dětskou snahu je pomstít. Neřekl bych, že příběh je nějak drastický či nadnesený, co se ve válce dělo, to si mimo přímých účastníků jen těžko můžeme představit. Logicky z toho plyne i jistá propaganda - jako u všech vítězů. Nezdá se mi také, že by Rudá armáda byla zvlášť heroizovaná, což naznačuje zvláště závěr.
Kdo viděl podobně laděné filmy Borisek, malý seržant (1975) či Stalo se v rozvědce (1968), určitě si na Syna pluku vzpomene. A ještě dodatek - časopise Ohníček (24. a 25. ročník - 1973-1975) vycházely osudy Váni Solnceva v komiksové podobě ve ztvárnění známého ilustrátora Karla Franty.

01.05.2021 3 z 5

Revoluce v hlavě: Beatles, jejich písně a 60. léta Revoluce v hlavě: Beatles, jejich písně a 60. léta Ian MacDonald

Bezesporu fundovaně napsaná a pečlivě sestavená kniha, ovšem nemohu se zbavit pocitu, že za zdánlivou "přímou nestranností" se skrývá mírný, opravdu mírný pokus shodit z Beatles onen nádech dokonalosti a světu vysvětlit, že vlastně byli skutečně jen velmi průměrnými hudebníky a jejich tvorba v podstatě byla ještě o stupínek méně kvalitní. Tři čtvrtiny písní autor označuje za v podstatě nezajímavé a nepříliš povedené - jistě, nepsal knihu proto, aby pěl ódy, ale pak by bylo dobré, aby se pokusil vysvětlit nikoli důvod jejich masové obliby v době vydání - víme, že tehdy byli Beatles v kursu a i kdyby vydali na desce smrkání do rytmu, určitě by se taková věc prodávala. Spíš aby nám objasnil, proč jsou jejich písně hrané i po šesti desítkách let a pořád znějí dobře.
Jako velký klad hodnotím časovou tabulku, je to velmi dobrý nápad a má ve srovnání s kariérou orientační přínos.

The Beatles - Zpověď tajemníka The Beatles - Zpověď tajemníka Alistair Taylor

U zpovědi Alistaira Taylora se nemohu zbavit tří potíží: 1. je bezesporu velmi detailním pohledem ze zákulisí, ale ne vždy líčení tajemníka Beatles nese punc věrohodnosti. Což je i případ kolem údajné spojky mezi Beatles a jejich manažerem Raymondem Jonesem. Zvláště po odhalení existence Jonese to na Taylora nevrhá moc dobré světlo. 2. S tím je spojen i druhý bod - leccos z mírně diskutabilních faktů v kariéře Beatles pak nevypadá jako vysvětlení sporných míst, nýbrž vyznívá ještě více diskutabilněji. A konečně 3. jak je známo, Taylor byl od Beatles "odstřižen" značně necitlivě, ačkoliv jednotliví členové skupiny v tom přímo prsty neměli. I proto místy kniha působí jako vyřizování účtů a obvinění jen proto, že se Beatles Alistaira nezastali. Kdo zná Beatles na úrovni lepšího průměru, bude nadšen - skuteční experti, kteří se nepřou o konkrétní data, nýbrž minuty a vteřiny jednotlivých událostí nejspíš budou mnohokrát na pochybách.

The Beatles The Beatles Hunter Davies

Je to zvláštní, ale poprvé jsem tuto knihu držel v ruce jako Die Geschichte der Beatles a pracně z ní překládal jednotlivé pasáže. Nejde tu ani tak o to, že Hunter Davies měl svolení od samotných Beatles a leccos tedy měl od zdroje, spíš o formu a způsob. Nová vydání knihy jsou samozřejmě velmi důležitá, už jenom kvůli dostupnosti a pak poznání fenoménu Beatles. Podle různých "rádobyodborníků" po nich neměl za pět let po jejich prvním úspěchu v britských žebříčcích štěknout ani pes...

01.05.2021 5 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Nejspíš jako mnoho dětí mé generace jsem ke Karlíkovi dospěl ve formě obrovského fenoménu zvaného "román na pokračování". Tenhle byl k mání v Mateřídoušce a dokonce jsme ho v hodinách češtiny četli nahlas. Dodnes mě mrzí, že tuto originální verzi s úžasnými kresbami Jaroslava Maláka nemám - čas bývá neúprosný.
Jde sice o dětskou knihu - a pro nás byla Wonkova Medosladká rajská pochoutka tajemným snem - leč mám dojem, že pan Dahl do příběhu vtipně vpašoval odsouzení těch nejběžnějších špatných vlastností - od přecpávání a přezíravost díky mamonu, přes zlozvyky (zde v podobě žvejkaček) až k závislostem (Miky Telekuk) - a to ještě tehdy autor netušil, jak se světem zatočí mobily a sociální sítě vůbec. Proto Karlíka považuji za ideální dílo, které by rodiče svým ratolestem měli povinně předčítat, aby si také leccos připomněli. Ještě slovíčko o filmu - na rozdíl třeba od moderně pojaté a zcela předlohu devalvující Války světů je Burtonův film velmi vlídným zpracováním. Ale nenechte se mýlit - můj názor je určitě ovlivněn velmi povedeným Veruka Salt Song.

01.05.2021 4 z 5