RMarkéta RMarkéta komentáře u knih

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Nápad na příběh špatný není. Jen si to chtělo s ním trošku více pohrát. Taky mohla paní autorka samozřejmě ještě přitvrdit. Postavy nejsou zrovna moc sympatické. Jediné, co knihu někam posouvá a osvěžuje, je pohled stalkera, tedy v tomto případě stalkerky. Je zajímavé takové postavě nahlédnout do hlavy.

23.04.2024 3 z 5

Martin Eden Martin Eden Jack London

Jack London promítl do Martina Edena i část svého dobrodružného života. Velmi pěkně zobrazil i vývoj hlavní postavy a bohužel i její prozření. Úspěch totiž neznamená naplnění života nebo snů. Pozlátku se velmi těžko odolává. Slouží jenom k omámení smyslů a nebo taky jako hnací motor.

11.04.2024 5 z 5

Domovní důvěrnosti Domovní důvěrnosti Jindřiška Smetanová

Takové obyčejné a milé lidské čtení k odpolednímu kafi pod pergolou za občasného zafoukání větříku. Velmi laskavě se paní autorka dívala kolem sebe na své okolí.

11.04.2024 4 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

Hrozivé nebezpečí přiletělo z vesmíru v opuštěném kosmickém tělěse a snaží se plíživě ovládnout svět. Takový námět je hojně využíván. Je to klasika, která nikdy neomrzí. Asi budu mít trošku problém se slimáky v zahradě. Po technické stránce je už tento příběh zastaralý, ale mě to vůbec navadilo. Heinlein je moc dobrý vyprávěč. Velká inspirace pro pozdější sci-fi příběhy.

11.04.2024 5 z 5

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Bylo to čtivé a napínavé. Velmi dobrý nápad. Ženy jsou schopné čehokoliv a kdykoliv. Od začátku vystupují na povrch velmi znepokojující věci. Sice jen pozvolna, ale vystupují, aby vše ve finále bylo trochu jinak. Ty zvraty se mi líbily.

22.03.2024 5 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Příběh vyžaduje od čtenáře zvláštní rozpoložení a správné naladění s velkou dávkou vzpomínání, sentimentu a možná i toho sladkého snění, kterým se necháme unášet. Samozřejmě věk i vyzrálost zde hraje svou roli. Nám starším zbývají jen krásné vzpomínky. Ty jsou jediným rájem, z něhož nemůžeme být vyhnáni. Čím budeme starší, tím více se budeme věnovat vzpomínání. Jan Ratkin byl velmi citlivý a vnímavý. Sledujeme jeho přerod z chlapce v muže. To sebou přináší i střety a nepochopení. Pro takovou citlivou a vnímavou duši to bylo těžké. Celé vyprávění je o pocitech, náladách, prožitcích a myšlenkách.

21.03.2024 4 z 5

Pan Kaplan má třídu rád Pan Kaplan má třídu rád Leo Rosten

Knížka Leo Rostena je literární lahůdka a také velký překladatelský oříšek. Překladatel musel mít opravdu velkou fantazii a taktéž velkou jazykovou vybavenost. Překládat něco takového, stojí za to, protože nejde o humor situační, jak jsme všichni zvyklí, ale o ten konverzační. Pan Kaplan je kouzelná a neopakovatelná figurka, která bezprostředně a dokonale používá selský rozum. Někdy tedy až přespříliš. S cizím jazykem se pere se skutečně velkou vervou, energií a dosti svéráznou logikou.

14.03.2024

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Více příběhů na začátku knihy působilo zbytečně chaoticky a vyvozovalo to zbytečné odbočky. Vyžaduje to čtenářovu pozornost, protřídit a poskládat si postavy. Chvilku mi trvalo si uvědomit, kdo je kdo. Ten začátek je prostě takový odrazující. Připadala jsem si při čtení, že pletu vánočku. Námět není vůbec špatný. Je tu samozřejmě i plno velmi silných situací.

06.03.2024 3 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Ze začátku mě kniha hodně bavila, pak se to ovšem zlomilo. I když je Billy Summers nájemný zabiják, tak to byl sympaťák a poctivý chlap. Jeho pohnůtky jsem chápala a ocenila. Stephen King to s postavami a prostředím umí moc dobře. Tady jsem očekávala trochu víc, je to přece King! Dostala jsem obyčejný thriller, kterých je na každém rohu plno.

22.02.2024 3 z 5

Jessie a Morgiana Jessie a Morgiana Alexandr Grin (p)

Já jsem si vždycky myslela, že ty dvě byly dvojčata. Asi to bylo výbornou Janžurkou ve filmovém zpracování tohoto příběhu. Tohle byl ale výživný materiál. Velmi zajímavá studie lidských povah. Abych byl upřimná, nedokázala jsem souznít ani s jednou ze sester. Tak se ze mě během čtení stal pozorovatel. Grin obě sestry dokonale popsal a to i do nejmenších detailů. Karty jsou tady ale už předem rozdané a tak se hraje s tím, co nám autor nadělil. Směr je totiž jasně daný.

22.02.2024 4 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Ve filmové podobě tohoto příběhu se Jerry zranil při jízdě na motorce. Nějakým nedopatřením mu totiž do cesty vstoupil strom a to jak všichni víme, je velmi nezpečné, zvlášť, když je člověk poněkud společensky unaven. Nápad s anonymními dopisy byl fajn. Na každém šprochu je pravdy trochu. Vštečka slečna Marplová se tady objevuje až trošku později. To mi vůbec nevadilo. Nemusí být všude hned od začátku.

15.02.2024 4 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Tak tohle je stará dobrá česká kriminální škola. Pobavily mě zakamuflované Štěchovice. Kolem nich to znám. Měli jsme chatu na Hradišťku přímo před fotbalovým hřištěm. Jezdili se koupat na Slapy, Rabyni nebo do Pikovic. Exner je sympatický světák. Stále ho budu mít spojeného s hercem JIřím Kodetem. Vraha jsem odhalila. Pak jsem chtěla vědět jaká a jak silná bude jeho motivace. Příjemné čtení na dovolenou nebo na deštivý víkend.

15.02.2024 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Klasická hra na kočku a na myš. Závod s časem a ten utíká velmi rychle. Zápletka je velmi dobře vymyšlená, propracovaná a odvyprávěná. To Freeman umí a jde mu to. Píše s takovu velkou lehkostí. Příjde mi, že ty knihy píše jak na běžícím pasu. Na kvalitě to ale v žádném případě neubírá.

01.02.2024 5 z 5

Zakázané holky Zakázané holky Hana Bořkovcová

Viděno dětskýma očima a podle toho je celý tento příběh vyprávěn nenásilnou formou. Příběh plný vzpomínek, které zůstaly v srdci jednoho člověka. Doba to byla strašná. Norimberské zákony. Ta pravidla byla opravdu absurdní.

01.02.2024 5 z 5

Ustláno na růžích a pod nebesy Ustláno na růžích a pod nebesy Jindřiška Smetanová

Tak na tyto povídky si vzpomenu, až se zase budu toulat s foťakem po Kampě a Malé straně, kam mě to vždycky tahne ze všeho nejvíce. Jsou napsány s velkou lehostí. Vážně nevážně o obyčejných lidských věcech. Neruda by měl z paní spisovatelky velkou radost. Jindřiška Smetanová byla totiž jeho následovnicí. Prostě takový Neruda v sukních. Kampa je tady nádherně vykrselená. Přečteno za jedno sychravé odpoledne v pdf formátu.

31.01.2024 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Originální počin. Několik knih v jednom. Každý z příběhů je psaný jiným stylem. Na první moment vypadají, jako by spolu vůbec nesouvisely a mohly fungovat samostatně. Přesto je něco spojuje. Zajímavý pohled na člověka a jeho touhy. Hezky zobrazená minulost, přítomnost a budoucnost v průběhu věků. Nutí čtenáře k přemýšlení.

30.01.2024 5 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Ještě aby se nebouřila. A co, že to způsobilo takový rozruch? Legendární ježek v kleci opět spatřil světlo světa. Nebyl navždy ztracen. Jak se mnozí domnívali. Ale je toho tady samozřejmě mnohem víc. Pokračování dobrodružství Rychlých šípů jak se sluší a patří. Postavu Široka mám spojeného s Janem Třískou, ale to asi všichni, kteří si pamatují ten černobílý seriál.

30.01.2024 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnina mám především spojeného se skvělým Oldřichem Víznerem, ten mu vdechl život na televizních obrazovkách. Saturninova nepředvídatelnost mě pořád baví. Způsoboval řadu neuvěřitelných a humorných situací. Byl ve svém konání velmi chytrý a důmyslný. Rozhodně se s ním člověk nenudil a ani na to vlastně nebyl čas. Saturnin je sluha, který se stal pánem svého pána. Je to legenda.

26.01.2024 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

To byl ale velmi chytrý nápad dát oznámení o vraždě do novin. Všetečka slečna Marplová samozřejmě fušuje do práce inspektorovi Craddockovi a jemu se to nelíbí. Chovala bych se k té staré dámě stejně jako on. Myslela bych si, že to udělala sama. Člověk prostě pro oči často nevidí a mozek to vyhodnotí třeba jako nepotřebné nebo jinak. Tak to prostě je. Slečna Marplová má ale velmi bohaté životní zkušenosti, které se získávají s věkem, jak jinak a je také obdařena bystrým postřehem a úsudkem. Takže pro ni není žádný problém si všechno poskladat jako puzzle, aby to celé do sebe dokonale zapadlo. Mě tahle stará dáma prostě baví.

24.01.2024 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Velmi příjemné dobrodružné a detektivní čtení s kapkou cestování v čase. Vůbec mi nevadilo, že tenhle příběh vyšel už v roce 1957. Danny byl sympaťák. Petea mohlo být trochu víc. Za třicet se toho změní spoustu.

22.01.2024 5 z 5