RichardvonT. RichardvonT. komentáře u knih

Návštěvníci Návštěvníci Ota Hofman

Dnešním mladým už to asi moc neřekne, ovšem pro nás čtyřicátníky to byla pecka. Frčíme do třetího kola! V budoucnosti budou delfíni s námi hlasovat. Peníze nebudou. A pivo se taky zrušilo. Všelidovým hlasováním. Zeptejte se CML.

Útěk Útěk Ota Hofman

Útěk je třeba přečíst ideálně v těch 10 letech. Měl jsem to štěstí a tak dávám plný počet.

Velká povídka o Americe Velká povídka o Americe Josef Škvorecký

"můžu jít vočovat týví?" aneb mluva v emigrantských rodinách v USA:-)
Jestli se chcete něco dozvědět o šedesátých letech, aniž byste je museli přímo prožít, je A Tall Tale dobrý začátek.
Zrovna čtu od Oty Ulče Kam šlápne česká noha a je to podobná záležitost, jen s časovým odstupem - americká zkušenost českýma očima.

Stalo se zítra Stalo se zítra Ivo Železný

Jak se pan Klásek sbližoval se ženami prostřednictvím elektronického Casanovy a jiné povídky:-)) Výtečně.

Roboti a androidi Roboti a androidi Martin Petiška

Na to, jak je to staré, je to skvělé. Miloval jsem tyto antologie, čistě české i smíšené, Verneovky, Hvězdné války ve třetí kopii na VHS propašované přes železnou oponu, povídky o robotech, z budoucnosti, z vesmíru...bezstarostné dětství v socialismu:-)

17.01.2017 4 z 5

Sen na konci rána Sen na konci rána Zdeněk Zapletal

Je to pár let od přečtení...a tak jsou dojmy už jen prchavé, pamatuji si třeba rozdělení textu na dvě části, kde popisuje paralelně seznámení s 2 ženami...(rád čtu, jak to dělají jiní chlapi:-), detaily prokreslené...tak zkusme číst ZZ a udělat si názor sami...

17.01.2017

Probuď se a zpívej Probuď se a zpívej Zdeněk Zapletal

Probuď se a zpívej se mi četlo docela dobře. Je to takové lehce napsané, děj odsýpá jako kilometry, některá zmíněná místa znám osobně....takže OK.

17.01.2017

Filmové povídky Ladislava Pecháčka Filmové povídky Ladislava Pecháčka Ladislav Pecháček

Básníci - to jsou osmdesátá léta jak vyšitá. Tahle knížka je prostě stroj času. Ještě lepší pro ty, kteří nějakou tou vysokou prošli a v pubertě psali básně:-)

13.01.2017

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Dočetl jsem se věci, které jsem opravdu netušil. Například kterak mladý budoucí prezident pěstoval v kanceláři květiny a práci při uzávěrce odevzdával v předstihu, zatímco ostatní si dávali na čas, aby dostali prémie.

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

1) Četl jsem Bukowského a proto jsem šel k poště.
2) Nejznámější pošťáci na světě jsou Petr Bezruč a Charles Bukowski.
3) Koně moc nemusím, ale četl jsem Bukowského a tak jsem šel jednou s přítelkyní na dostihy do Světlé Hory na Bruntálsku, pil přitom pivo a měl vsazeno na první a druhé místo. Bylo to skvělé.
4) A toho Bukowského už si přečtěte sakra sami.

Pozdě k ránu Pozdě k ránu Karel Hlaváček

Přátelé knihomolové, tohle je POESIE. Kdo nečekal o prázdninách na venkovské cestě mezi poli v horkém létě na svítání mírně ovíněn a nevybavil si přitom Pozdě k ránu, žije o setinu procenta chudší život. Tak to je.

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

50. léta jsem nezažil, o Mašínech dodnes nevím, co si vlastně myslet, zapalování stohů slámy pokládám spíš za zločin vůči zvířatům než komunistům, v době útěku protagonistům nebylo moc přes 20 roků (mladická nevyzrálost?)....těžko říct.
Ale tady se hodnotí literatura a Zatím dobrý je dílo špičkové kvality. Pokušel jsem se číst další věci od autora, nebylo to tak docela ono. Platí rovnice, že silný příběh, největší příběh studené války, rovná se kniha "silná" nejen rozsahem?
Vsuvky se Stalinem nebo Zátopkem jsou úžasné.
Taková byla doba a my dál žijeme na tomhle kostmi posetém světadíle....

Kristus znovu ukřižovaný Kristus znovu ukřižovaný Nikos Kazantzakis

Na "Krista znova ukřižovaného" mne nalákal profesor a spisovatel Stanislav Komárek, který dílo označil za jeden z nejlepších beletristických textů, které kdy četl. Což bylo slovo do pranice. Po dočtení poslední stránky souhlasím:-)))
Pro řekofily body navíc.

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Holomráz!!!!!!

Mayday Mayday Thomas H. Block

Skvělá záležitost v dětství, kdy jsem začínal číst "dospělácké" knížky. Ti blábolající cestující postižení nedostatkem kyslíku mě strašili teda pěkně, to se musí nechat...

Až na dno blahobytu Až na dno blahobytu Jan Keller

První čtivo od "Killera", které se mi dostalo do ruky a byla to láska na první pohled:-)
Malá parafráze: "záchranu planety přece musí mít někdo v kompetenci, když na kdejakou maličkost už existuje příslušný úřední odbor a odpovědní referenti".
Omyl vážení.

Lovci a sběrači Lovci a sběrači Michal Hvorecký

Přečíst si první povídku a pak vyrazit do nákupního centra je rozhodně neodcizený zážitek.

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Never more složil i Jarek Nohavica, Havrana "zfilmovali" pro Simpsony...co dodat?
"Prosinec byl mrazný tmavý, mroucích uhlů reflex žhavý odrážel se od dlaždic" !!!!!!!!!!!!

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

V 10 letech si přečtete Dva divochy, kde se peníze vrátí "až budou na nebi dva Měsíce"....
a ve 37 zjistíte, že o tom někdo v Japonsku napsal hooodně tlustou knížku, která vás pohltí.

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Hlavní postava taková nesympatická, knížka jako celek dobrá.