RichardvonT. RichardvonT. komentáře u knih

Mach a Šebestová Mach a Šebestová Miloš Macourek

To víte, doba ledová je doba ledová:-))
Jedna z nejlepších českých dětských knížek, navíc podpořená podařeným Večerníčkem.
Již od roku 1982 všichni víme, že Horáček prostě nemůže být prezidentem:-)))
Taky jsem chodil do III. B., takže plný počet!

23.02.2017 5 z 5

Škola pro snoubence a novomanžele Škola pro snoubence a novomanžele Stanislav Trča

Tak tohle mně v předpubertálním věku hóóóódně zajímalo. Hlavně kapitoly o sexu:-)) Četl jsem teorii a těšil se na praxi.

17.02.2017 5 z 5

Dědeček automobil Dědeček automobil Adolf Branald

Naprostá klasiky pro kluky všeho věku (dámy snad prominou). Jen ten film mě zklamal, ale to sem nepatří. Tady je karter, karburátor, kardan, setiny vteřiny, zapalování a praporkový zákon. A Češi byli u toho všeho. (Dneska už pomalu není kde zaparkovat, u aut nerozhoduje ani tak zrychlení z 0 na 100, nýbrž jak dobře je propojitelné s chytrým mobilem.) Dědeček automobil vypráví, jak to celé začalo, jak se vlastně naše civilizace postavila na kola. A hlavně nezapomenout na brambory!!! Vivat Vondřich!!!!

17.02.2017 5 z 5

Vzpoura pověšených Vzpoura pověšených Bruno Traven

Jednou je to Sibiř a Gulag, podruhé třeba Mexiko a těžba dřeva. "Peklo jsou ti druzí". Co víc říct? Lidé, čtěte.

16.02.2017 5 z 5

Loď mrtvých Loď mrtvých Bruno Traven

Skvělá záležitost. Zdá se vám vaše zaměstnání strašné? Tak běžte dělat za anglické peníze na loď mrtvých.
Občas se mi při četbě jedné knížky nechtíc vybavuje nějaká jiná. Tady konkrétně to byl Mořský vlk.
Každopádně je to čtení pro chlapy.

16.02.2017

Obětina Obětina Jan Křesadlo (p)

V místní knihovně mě zaujala celkem tlustá knížka s výrazným bočním nápisem Obětina. Tož jsem po ní šáhl, vypůjčil a pak si říkal: ten chlap je satan. Tihle spisovatelé s tááákhle velkou hlavou nacpanou vědomostma bývají tak trošku pošuci. Ale co, všichni jsme pošuci, každý, kdo v pubertě psával dekadentní poezii, ti nejvíc. Román z třetiny ve verších? Pohádka? V latině? Téééééda....to se musí zažít.
PS: a syn tohodle chlápka (Křesadlo je pseudonym) jménem Pinkava dostal v USA animovaného Oscara za Gerryho hru. Nebo tak něco.

14.02.2017

Kde je zakopán pes: memoáromán Kde je zakopán pes: memoáromán Pavel Kohout

Kdo se chce něco dozvědět o socialismu v sedmdesátých letech, ať si to přečte. V Rudém právu tehdy psali o štváčích, placených ze Západu a tady se věc líčí z druhé strany.
Kolega z práce by namítl něco o Sorosovi, který dneska zase financuje štváče a rozvraceče na Ukrajině atd. atd.

11.02.2017

Konec velkých prázdnin Konec velkých prázdnin Pavel Kohout

Skvělá kniha, i seriál se celkem povedl, jakkoliv nikdy nemůže zachytit všechno z tohoto tlustého díla. Zcela "živé" a uvěřitelné postavy. Kdyby to šlo, docela rád bych si přečet pokračování třeba po 10 letech. Jestli se dá něco říct k hlavní myšlence díla, za mě by vyhrál dojem, že jen ti, kteří odešli za Svobodou a ne za Penězi, vlastně uspěli.
A ta úžasná pasáž, kde hudební agentka ve Vídni srovnává socialismus a kapitalismus....do kamene tesat! Tady to pan Kohout jako člověk znající oba systémy trefil dokonale.

11.02.2017

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

První DEAVER, vybíral jsem v knihovně namátkovou metodou a těším se na další. Vraždit elektřinou? Zajímavé. První jsem myslel, že policajti jdou grilovat, jenže "rošt" je taky způsob ohledání místa činu:-)) Kolegové tady píší, že jeho starší knížky jsou ještě lepší, tak se nechám (snad příjemně) překvapit.

03.02.2017 4 z 5

Školní strašidlo Školní strašidlo Peter Abraham

Jedna z prvních knížek, které jsem v životě přelouskal a nemůžu dát nic menšího než plný počet.
Ale proboha kdo psal tady ten zmatený obsah? Žádná Anka tam není, Hlavní hrdinka je Karola, jednou zůstane za trest po škole, uklízí sama třídu a tam potká školní strašidlo...

27.01.2017 5 z 5

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Moc zajímavá knížka. První část "v ďuře" je krásně naturalistická, druhá část v cizině mi připadá spíš jak čistý existencialismus.

27.01.2017 5 z 5

Vlna Vlna Christopher Hyde

"Když bude takhle dál pršet, pukne celý Seattle jak nacucaná švestka a sklouzne do vln Pacifiku..."
Moje oblíbená knížka...srdeční záležitost od roku 1988. Je to tak dobře napsané (přeložené), že některé věty si slovo od slova pamatuju pořád.

19.01.2017 5 z 5

Zamotaná historie Zamotaná historie Anatolij Naumovič Rybakov

Skvělá kniha. Je třeba se oprostit od tenkého ideologického nátěru. Třeba nakupování v sovětském obchodním domě je tam popsáno celkem realisticky. Taktéž přikrádání z firemního majetku. Pěkná postava Igora, který na fyzickou práci moc není a radši leze do zadku vedení garáží. Atd.

18.01.2017

Sestra Sestra Jáchym Topol

Jedna z nejzvláštnějších knížek v domácí knihovně. Souhlasím s předřečníky, kteří zdůrazňují nutnost mít odžita raná česká devadesátá léta. Souhlasím s tím, že se nedá jednoznačně říct, "o čem to je". Říká se, že každé zboží má svého kupce. Každá knížka si své čtenáře najde. Kolika lidem v našem národě se může Sestra líbit? Tak 500? Není to moc?
(Básně z knihy výborně zhudebnili Psí vojáci na albu s překvapivým názvem Sestra.)
Abych to shrnul, Sestra je knížka na celý život. Pořád se k ní dá vracet, zatímco ta slova budou mít původ v čím dál starší historii, kdy Praha byla plná Trabantů s MPZ DDR a pak to prasklo..... Každý chlap by měl mít svou Černou. Tu omamnou černovlásku v bílém svetru.

Traktáty a diktáty Traktáty a diktáty Ladislav Klíma

jen pár citátů, píšu zpaměti, třeba jsem je nechtíc pozměnil:
Láska ke všem lidem činí život netušeně pohodlným.
Největší vynález, jak učinit z bláta zlato, byl učiněn, a jmenuje se láska.
Vše posílá, jak jen může, to nejlepší na povrch svůj.
K neuvěření, že se ještě za něco může stydět tvor, který kálí.
Žena není krásná, krása je ženská.

17.01.2017 5 z 5

Slabikář Slabikář Jarmila Hřebejková

"Pepíček jí kaši s čokoládou. Tento les zapálil nezodpovědný člověk." a jiné nesmrtelné hlášky:-)))

Španělské pohádky Španělské pohádky Václav Cibula

Po přečtení této knížky ve velmi mladém věku považuji Španěle za zvláštní národ:-)))

Lodní deník Lodní deník Radovan Krátký

Pěkná dětská knížka...

Vaříme s konopím Vaříme s konopím Adam Gottlieb

To by bylo nepřečíst za život jedinou kuchařku, tak tady ta jedna za všechny:-) Svého času se zdálo, že se za ni bude dokonce zavírat do kriminálu.

17.01.2017 5 z 5

Maxipes Fík Maxipes Fík Rudolf Čechura