RichardvonT. RichardvonT. komentáře u knih

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Výborná knížka, co dodat? Takový ten druh čtiva, kdy jste rádi, že žijete svůj život v mírové Evropě a na svobodě.

10.08.2016 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Viděl jsem film, četl knížku a pro mě je Krakatit prostě kult už od dětství. A je mi šumák, jestli jsou tam nějaké rozvláčné pasáže, místy červená knihovna nebo tak něco. Tečka:-)

10.08.2016 5 z 5

První parta První parta Karel Čapek

Přečteno jedním dechem:-) Takový čtenářsky přívětivější Čapek. Nabízí se srovnání s Pestrými vrstvami od Landsmanna, přičemž jeden autor byl horníkem, zato druhý pražským intelektuálem. Práci v podzemí však oba vystihli perfektně.
A jak už to bohužel chodí u některých borců (kupříkladu Filip Topol, Jan Balabán, Karel Hlaváček a právě pan Čapek), můžeme jen snít, co by ještě stihli vytvořit, nemuset odejít ze světa tak brzy...

10.08.2016 5 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Kdybychom neměli Chucka Palahniuka, museli bychom si ho asi vymyslet:-)
Po všech stránkách originální autor a svérázný chlapík.
Knížky jsou slabší i lepší, nejsilnější dojem u mě asi pořád zanechává Program pro přeživší a Klub rváčů, díky brilantní filmové podobě se skvělou hudbou. I Chuckovi se prý film líbil.
Palahniuk nacpe do každého svého díla nějaké ty praktické znalosti, které se v životě hodí a pak vás vezme na psychedelickou jízdu, při které není radno se moc vyklánět z okna.

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Vzal jsem si ji jednou na dovolenou k moři. Schválně, věděl jsem už přibližně, o čem to je.
Při válení se na pláži tak ještě silněji vynikla ta předurčenost, ten děs, ten pach z hnusné budoucnosti.
Chválabohu, že jsem se narodil o mnoho let později a mohl žít v míru.

07.06.2016 5 z 5

Přesně! Měl to být ráj pracujících, ten Sovětský svaz. Jenže se proměnil v pravý opak.

David a Goliáška David a Goliáška Pavel Verner

Takhle to prosím chodilo na ministerstvu zdravotnictví. A chodit asi dále bude:-)

07.06.2016

Memento Memento Radek John

Brzo se zapomene, že Radek John byl dokonce ministrem vnitra, zapomene se na cirkus zvaný Věci veřejné i na zjevy typu Kristýny Kočí v parlamentu - jen Memento tady bude stále s námi:-)
Pan John si prošlapal vlastní cestu, sbíral inspiraci po feťáckých doupatech, získával cenné informace, v zájmu autenticity prý sám tvrdé drogy na vlastní kůži zkoušel.
Líbil se mi styl psaní, stavy, kdy pro "věci" uděláte všechno, brilantní popisy vězení, nemocnice, mejdanů, pubertální touhy po holce, průjezdu přes hranici do NDR a ta heroická historka s opiátovou bednou - opravdu by to šlo tak lehce???
Trošku mě mrzí, že tento skvělý námět nikdo zatím nezfilmoval, ale možná je to tak nakonec dobře.

Kola Kola Arthur Hailey

Předpokládám, že autor měl ověřené informace, tak mě třeba zaujalo, že v oné době stačilo dělníkovi v automobilce mít exekuci na plat 2x za sebou a dostal automaticky výpověď, protože pro firmu to znamenalo zvýšené náklady pro mzdovou účtárnu.
V České republice v nejmenované "montovně" dávali nedávno bonusy zaměstnancům radši ve formě poukázek s tím, že skoro polovina z nich má nějakou exekuci ze mzdy a k prémiím by se tak stejně nedostali....
Knížka dobrá, dnes v podstatě cenný dokument, jak to chodilo v Detroitu za časů konjunktury.

13.05.2016 5 z 5

Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

Líbilo. Dobu zde popsanou jsem zažil jen jako dítě a rád jsem se poučil, jak se přikrádalo ze státního v dobách socialismu.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Viděl mockrát, četl ještě víckrát. Pak stačí jen projít kolem tenisových kurtů a v hlavě mi naskakují věty jako: "Servírujete jako babička..." Případně "Toto je cvičná stěna" ".......kterou bude potřeba zvýšit."
Výtečné. Skvělé.
"A nešlo by to zařídit i bez toho střílení?"

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

"Cestovatelům v čase nenaléváme", řekl barman.
Přijde cestovatel v čase do baru.

Štěpán Král alias Stephen King a hrátky s časem? Za mně volám Bravo!
Některé Kingovky mnou jen tak proletí, zato některé zanechají silný dojem a dokonalý čtenářský zážitek. Tuhle k nim počítám každopádně:-)

13.05.2016 5 z 5

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Skvělá knížka jako ty ostatní, kdybychom Láďu Klímu neměli, museli bychom si ho vymyslet.
Sám nikdy nepracoval, školu považoval za "stádní idiotství", ale originálně psát uměl.