Roboti a androidi

Sestavil Ivo Železný.
Sborník sci-fi povídek světových a českých autorů. Obsahuje 30 povídek rozdělených do 4 částí:
Člověk a stroj (1 až 10),
Stroj a člověk (11 až 19),
Člověk – stroj (20 až 24),
Stroj – člověk (25 až 30).

Pozn.: V tiráži není překladatel P. Weigel uveden.

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17716/roboti-a-androidi-MsR-17716.jpg 4.375
Povídky, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Kniha Roboti a androidi

Janadvorackova
03.11.2020

Výborné povídky.
Skoro jako byste sledovali vývoj umělé inteligence v přímém přenosu.

Greenfingers
29.04.2020

Výborná antologie, ostatně tak jako všechny od Iva Železného. Jsem rád, že zde dostali značný prostor mi oblíbenci Isaac Asimov a Stanislaw Lem. Ten první, jak je známo, vymyslel tři robotické zákony, ale hlavně napsal spoustu zajímavých románů a povídek o robotech.
Ten druhý byl zářným příkladem absurdního humoru v tomto žánru.

intelektuálka
08.04.2020

Pro mě celkem neobvyklá návštěva v oblasti sci fi .....

Člověk a stroj - nebo stroj a člověk ? Co mohou jeden druhému dát a čím si mohou uškodit ?

" Člověk a stroj jsou různí. Stroj může myslet jako člověk jen tehdy, když bude mít vše, co má člověk : vlast, rodinu, schopnost vnímat světlo, zvuk, vůni, chuť, teplo a chlad ....
Jenže pak přestane být strojem !

Nejvíce mne zaujaly povídky Isaaca Asimova.

RichardvonT.
17.01.2017

Na to, jak je to staré, je to skvělé. Miloval jsem tyto antologie, čistě české i smíšené, Verneovky, Hvězdné války ve třetí kopii na VHS propašované přes železnou oponu, povídky o robotech, z budoucnosti, z vesmíru...bezstarostné dětství v socialismu:-)

pomero
05.10.2016

Některé nápady v této knize jsou originální. Četla jsem ji už dost dávno, ale čas od času se k ní vrátím. Povídky člověka donutí se zamyslet nad celou řadou otázek.

Eicherik
24.06.2016

Tahle kniha je první z mých návratů ke sci-fi. Kniha je zajímavě rozdělena do čtyř celků a má i pěkný obal. Jako zápor bych označil, že obsahuje 8 povídek od jediného autora - I. Asimova. Na druhou stranu za nejlepší povídku této sbírky bych označil Dvěstěletého člověka právě od I. Asimova. Tahle povídka mi hodně připomíná tvorbu R. Bradburyho. Od této sbírky jsem měl o něco větší očekávání a proto ji hodnotím třemi pentagramy.

Franc
12.03.2016

Povídkové sbírky sestavené panem Železným nikdy nezklamou. Samozřejmě, že všech 30 povídek není na pět hvězd, nicméně těch lepších a skvělých je nepoměrně víc, než těch v mých očích horších.

Překvapivé může být velké množství povídek od mistra žánru Asimova. Ale to je jen důkazem toho, že v žánrovém zaměřenění knihy stroj-člověk-robot právě on patřil a patří k těm nejlepším.

Knihu nelze než doporučit. Prostě kniha z doby, kdy kniha ještě byla knihou. Kvalitní zpracování, hromada povídek, které by v dnešní době nakladatel klidně vydal samostatně, na konci medailonky všech autorů.

Rup
25.05.2015

Velmi, ale opravdu velmi rozdílná kvalita. Od úplného braku po vynikající povídky. A panu Petiškovi (v knize Eduard Martin) bych rád sdělil: pokud si budu chtít zaluštit, vezmu si k ruce křížovky nebo něco podobného. Komy, odstavce a pod. byly vymyšleny kvůli lepší čitelnosti textu, nikoli naopak. A na závěr: pan Železný zde, jako výše uvedený autor, nenapsal ani čárku. To se zde bohužel opakuje i u jiných sbírek. Dávám zlatý střed, tj. 3*, ale doporučit se mi nechce.