Richard Skolek Online Richard Skolek komentáře u knih

Stát se moudrým mužem Stát se moudrým mužem Richard Rohr

Teoreticky jde o knihu pro věřící muže, ale mužská identita a spiritualita tvoří jen část, někde jde spíš o výchozí bod než o téma. Rohr často mluví i o moderní společnosti a o tom, kde jsme udělali chybu, věnuje se také vztahům. Kniha je plná podnětných myšlenek, ne vždy se čte snadno, zároveň autor nic zbytečně nekomplikuje, naopak. Text vynikne zvlášť ve srovnání s jinými díly, které se věnují současné krizi mužství – františkán Rohr je v mnohém o poznání konkrétnější a srozumitelnější a jeho kniha užitečnější a praktičtější.

26.11.2023 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

První díl byl úchvatný, druhý ho ale ve všem překonává. Všechny dějové linky se krásně rozjíždějí a příběh letí dopředu, kapitoly jsou delší a sebevědomější, autor si je zjevně jistý sám sebou i světem, který vytvořil. Výjimečný čtenářský zážitek.

12.11.2023 5 z 5

Brána do minulosti Brána do minulosti kolektiv autorů

Krásná knížka se spoustou ilustrací. Kromě „klasik“ typu starověkého Řecka a Egypta je tu třeba i Angkor, schodišťové studny v Indii, skalní vesnice amerických Pueblanů nebo Věstonická venuše (což je u anglofonní knihy poměrně překvapivé).

29.10.2023 5 z 5

V zákulisí: Vesmírná stanice V zákulisí: Vesmírná stanice kolektiv autorů

Moc pěkně udělaná knížka o Mezinárodní vesmírné stanici, o jejích modulech, o tom, jak se na ní posádce žije apod. Nestydím se přiznat, že jsem se dozvěděl spoustu nových věcí. Nezajímavější pro mě ale trochu paradoxně byly kapitoly o budoucích výpravách a různých simulovaných misích – při jedné například dobrovolníci deset týdnů leží na nepříjemně nakloněné posteli, což má mít na tělo podobné účinky jako dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže, při jiné zase stráví mnoho měsíců v izolaci, aby se zjistilo, jestli se nezblázní.
Škoda jen toho zvláštního poklonkování Číně – zatímco pasáže o sovětském-ruském vesmírném programu jsou myslím poměrně objektivní a férové, stránky o tom čínském připomínají spíš propagandu než naučnou literaturu.

27.10.2023 5 z 5

Keltské pověsti Keltské pověsti * antologie

Krásně ilustrovaná sbírka keltských pověstí a příběhů. Oproti většině podobných knih se čte o poznání příjemněji a pro dnešního čtenáře je mnohem stravitelnější, neboť tu nejsou klasické středověké vyprávěcí postupy, například to, že se všechno musí třikrát zopakovat. Také je tu výrazně méně přemoudřelých mluvících zvířat, a naopak více zajímavých nestvůr, které je třeba skolit.
Na druhou stranu kniha místy připomíná zápisky z protialkoholní léčebny – kolem alkoholu se točí snad třetina příběhů. Jeden hrdina příliš pije a zamiluje se do tuleně, druhý pije málo a je neustále v depresi, třetí pije středně, ale nechce se ženit, takže musí na zádech nosit mrtvolu, počtvrté pijí všichni a jde o oslavu irského poitínu, což je zjevně nejlepší alkohol široko daleko.

24.10.2023 4 z 5

Severské pověsti Severské pověsti * antologie

Krásně ilustrovaná sbírka pověstí z různých skandinávských zemí. Jsou tu příběhy vtipné, děsivé i mystické. Celek táhne dolů slabší redakční práce – každou pověst překládal někdo jiný a jednotlivé styly a pojetí překladu se dost zásadně liší, nikdo si ale bohužel nedal práci, aby to pro knihu alespoň trochu sjednotil.
Je také otázka, nakolik jsou tyto texty zajímavé pro širší publikum. Příběhy z jiných dob a kultur jsou logicky vždy trochu „exotické“, některé vypravěčské postupy jsou ale pro moderního čtenáře extrémně rozčilující a vyčerpávající. Snad v každé pověsti je několik pasáží nebo scén, které se několikrát opakují – v jednom příběhu například chlapec postupně vstoupí do čtyř různých pokojů, pak se čtyřikrát zbaví pronásledovatelů, potom zkusí sehnat zaměstnání u tří lidí a nakonec třikrát vyjede do bitvy. A vše je vždy rozepsáno do několika odstavců, abychom si to náležitě užili.
Únavné je i to, že hlavní hrdina často není hybatelem děje. Příběh předstírá, že je o nějakém člověku, ten je ale naprosto pasivní a vše za něj zařídí přemoudřelé expoziční zvíře, jež se v pravý čas vynoří z lesa, neboť vycítilo, že je poblíž úplný tydýt, který má ovšem dobré srdce. Zvíře všechno ví a všude bylo a neustále submisivního prosťáčka komanduje. Jakmile pak pro zastydlého ňoumu získá království, zase promptně zmizí, ačkoliv je zřejmé, že bambula na správu země intelektuálně nemůže stačit.

22.10.2023 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

I napotřetí jde o úchvatnou knihu, tentokrát možná ještě o něco víc, protože si člověk stačí všimnout dalších detailů, všudypřítomného foreshadowingu a všemožných paralel. Množství postav je ohromné a žádná z nich nepůsobí dojmem, že by tu byla jen do počtu, nad záběrem příběhu lze jen nevěřícně kroutit hlavou.
Pro řadu čtenářů je nejvýznamnějším dílem fantasy Pán prstenů, pro mě jím ale zůstává tato kniha, která pro mě znamenala mnohem zásadnější zlom.

14.10.2023 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Rozhodně nejlepší kniha celé trilogie, ale pachuť z nepřesvědčivých předchozích dílů už nezmizí. Úplně zlé to nebylo, ale jsem velmi rád, že mám tuhle sérii za sebou a můžu se pustit do něčeho lepšího.

20.09.2023 3 z 5

Hory a staletí Hory a staletí Ivan Olbracht (p)

Na to, že jde v podstatě o etnografickou studii, je kniha nevídaně čtivá. Olbrachtovy texty z Podkarpatské Rusi vždy vzbuzují dojem, že to tam autor skvěle zná, že rozumí místním, že chápe, jaké problémy tento kraj sužují, a ví i to, jaké mají příčiny. A jakkoliv je to čtení dost neveselé špatně je tu snad všechno a každý nový "pán", Čechy nevyjímaje, s sebou kromě polovičatých řešení přináší i nové problémy je zároveň nesmírně poutavé a zajímavé, protože tohle je opravdu úplně jiný svět, než jaký známe my.

"Ovšemže jsou na tom maličkém kousku země školy! A jak se v nich učí? Podkarpatským dialektem, ukrajinsky, rusky, slovensky, česky, maďarsky, hebrejsky, jidiš, německy, rumunsky a v Užhorodě je také škola cikánská. Ale ta snad nepadá na váhu, protože je to vlastně slovenská škola odcikánšťovací a cikánštiny se v ní užívá jen k dorozumění s nejmenšími. Ale nesmíte si ty školy představovat jako v nějaké civilizované zemi. Na Medzilaborecku jsem viděl osmileté, desetileté a třináctileté děti usedlých rodičů, které nikdy nechodily do školy, protože musí statkáři pást vepře. () A ty, které zapsány jsou, tam v zimě nechodí, protože nemají šaty a boty, nebo alespoň ne všechny, takže si je v chýších jedno druhému půjčují, aby mohlo jít jednou to, po druhé ono, neboť sedět ve škole je přece jen příjemnější než v zakouřené jizbě za komínem chlebové peci. () A úředním výkazům o návštěvě škol také nevěřte. Učitelé mají totiž nařízeno, chybí-li 20 procent žáků, aby to okamžitě hlásili inspektorátu, ale protože v třídě 80 procent dětí mají málokdy a protože by z toho bylo vyšetřování a snad i tresty, nehlásí nic a inspektoři jsou také spokojeni, že jim ubylo zbytečné psaní. A v době polních prací, očekává-li vesnický učitel inspekci, obíhá, aby ve třídě alespoň někoho měl, chýše, prosí a slyší: A co za to dáte? Dejte alespoň bileňku! Což je dvacetihaléř."

11.09.2023 5 z 5

Násilí bez předsudků Násilí bez předsudků Jan Těsnohlídek ml.

Na sbírce mě zdaleka nejvíc zaujal Těsnohlídkův specifický rytmus, často zajíkavý a přerývaný, občas skandující. Autora jsem slyšel recitovat naživo a nevěřil bych, že se ten styl dá zachytit pouhým textem, ale podařilo se, hned jsem si představil, jak mi ty verše předčítá.
Jenže zatímco na Těsnohlídkův projev nejspíš nezapomenu nikdy (a to myslím v dobrém!), na to, co říká nebo píše, bohužel zapomínám obratem. Nic jsem si nepoznamenal, nic mě nechytlo za srdce, nic se mnou nerezonovalo.

01.09.2023 2 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Velké zklamání. První díl byl místy dost hluchý a zbytečně natahovaný, děje bylo málo, postavy byly ploché; veškerá negativa ovšem vyvažovala přitažlivost tajemného světa, do jehož tajů jsme zatím nepronikli.
Druhý díl trpí přesně těmi samými neduhy, jen jsou tady mnohem zřetelnější. Příběh skáče v čase tam a zpět, věnuje se ovšem pouze událostem předcházejícím prvnímu dílu, takže má čtenář opět pocit, že děj vůbec nejde dopředu. O světě jako takovém se dozvíme pár nových informací, je to ale zlomek toho, co by na takto dlouhou knihu bylo potřeba. Vysvětlení jsou navíc čím dál neuspokojivější mocní se rozhodli pro drastické řešení, vůbec ovšem netušíme, proč se domnívali, že žádná jiná možnost není. Celá příprava tajemného projektu také působí spíše jako alegorie na americký politický systém než jako realistické vyprávění. Čím víc toho víme, tím je to celé bizarnější a nelogičtější. To, co by mělo příběhu dát další vrstvu, tak spíš podpoří čtenářovu rostoucí frustraci.
Co se týče postav, je to bohužel ještě horší než minule. Hlavní hrdina je černá díra pohlcující charisma i testosteron, po které ovšem každá žena strašně touží. Je tady rovněž dost patrné, že nám autor všechno říká, ale nic neukazuje. Týká se to zvláště vztahů mezi postavami. Protagonista miluje svou ženu, nebo si to alespoň myslí, do jeho činů se to ovšem nijak nepromítá. S Mickem jsou nejlepší kamarádi, což se však projevuje jen tím, že ho Mick pořád poplácává po zádech.
Nezbývá než doufat, že závěrečný díl vylepší celkový dojem ze série.

27.08.2023 2 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Vtipné, milé, v jádru velmi obyčejné a lidské, a tím stále aktuální. Člověk kolem sebe při čtení všechny ty roztodivné postavičky opravdu vidí a zjišťuje, že se toho za těch sto padesát let vlastně tolik nezměnilo.
Na druhou stranu je sbírka jako celek poněkud nesourodá a je znát, že texty původně vycházely samostatně a v různých periodicích. Především Svatováclavská mše a povídka o nerozboření Rakouska se k ostatním příliš nehodí. Ale co by člověk klasikovi neodpustil.

25.08.2023 4 z 5

Teď poznáte Negana! Teď poznáte Negana! Robert Kirkman

Bez nadsázky jeden z nejlepších příběhů, co jsem kdy četl. Jestli Robert Kirkman něčím vyniká, je to práce s tempem a rytmem vyprávění, čtenář se tady ani na chvíli nenudí. Rychlejší díly střídají pomalejší, násilí střídá reflexe, části zaměřené na skupinu jako celek střídají ty komornější a osobnější. Prohlédnout strukturu příběhu není nijak těžké postavy putují postapokalyptickým světem, pak najdou bezpečný úkryt, potom zjistí, že má nějakou slabinu, a nakonec ho musí opustit a začít zase od začátku Kirkman je ale velmi nápaditý. Každý úkryt je jiný a naši hrdinové jsou v něm jinak dlouho, každá větší skupina nepřátel, na kterou narazí, se výrazně liší od všech ostatních, každá část komiksu má jiný náboj a nádech. Nikdy jsem neměl pocit, že by se něco opakovalo nebo že by byl příběh uměle prodlužován, a kdykoliv jsem začal mít dojem, že už mě nic nepřekvapí, přišel nějaký šok.
Úžasní jsou i hrdinové. Na to, že jde o komiks, se autorovi podařilo přijít s množstvím překvapivě komplexních postav, které si člověk oblíbí. Vyvíjí se jak jednotliví hrdinové, tak i skupina jako celek na začátku jsou všichni dost naivní a důvěřiví, postupně se z nich ale stávají zvířata, která následně těžko hledají cestu zpět k lidství. Kirkman se důsledně věnuje traumatům, která s sebou přežití v tomto nelítostném světě nese a s nimiž se každá z postav vyrovnává po svém. Právě pomalejší a komornější části, kdy se hrdinové zamýšlejí nad tím, kým vlastně jsou, komiks neuvěřitelně pozvedávají.
Nakonec musím ještě vyzdvihnout tón vyprávění. Jako celek je to samozřejmě velmi temné a tragické, zároveň je tu ale dost humoru a nechybí řada pěkných chvilek (což je další podstatný důvod, proč se člověk s postavami sžije).

P. S.: pokud s komiksem váháte kvůli seriálu, nejzásadnější body jsou většinou stejné, ale hodně věcí je tu jinak. Ačkoliv budete ochuzeni o některá překvapení, je to přece jenom odlišný příběh. Rozhodně stojí za to a z mého pohledu je o poznání lepší, především co se týče zmiňovaného vypravěčského tempa zatímco v seriálu je často několik vyčkávacích dílů, kde se nic nestane, komiks jde neustále dopředu.

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Robert Kirkman

Skrz naskrz prohnilé Skrz naskrz prohnilé Robert Kirkman