Násilí bez předsudků

Koupit

Básnická prvotina současného českého autora se pokouší jazykem „rozhněvaného muže“ podat výpověď o dnešní mladé generaci, která už vlastně vyrostla v novém systému hodnot, jistot i nejistot. Jan Těsnohlídek ml. (1987) naplnil svou sbírku nepochybně výbušným projevem, který se pokouší na základě většinou ostře kontrastujících okamžiků vyslovit názory určité části mladé generace. Tyto autorovy úvahy se bez patosu a nekompromisně pokouší pojmenovat současnou realitu, která má v jeho pojetí příchuť proradnosti, falše i bezcitnosti. „Je to divnej svět,“ konstatuje například v jedné básni, v němž „cesty ven / vedou hlavou do zdi“ a žádné „materiální náplasti“ nedokážou odehnat pocity úzkosti a beznaděje. A tak se člověk v Těsnohlídkově podání pokouší „prázdný tejdny naplnit / prázdnejma chvílema“ a utěšuje se představou, že „nějak to půjde.“ Básně vybral a sbírku sestavil Ondřej Buddeus; vychází jako samostatně neprodejná příloha časopisu Psí víno....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44934/nasili-bez-predsudku-zSl-44934.jpg 4.249
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Klub přátel Psího vína

Kniha Násilí bez předsudků

ronnie_vrh

podle mě nejlepší těsnohlídkova sbírka.
kdybych mohla, vyřvávám jeho slova od rána do večera a v noci v nich spím zabalená jak v peřině

Okoslav
24.12.2018

Těsnohlídek je nejsilnější ve chvíli, kdy se obrací do svého nitra. Jeho pozorování života druhých a pozorování společnosti jako takové je naopak místy trochu úsměvné a ploché. Ale jsme stejná generace, takže chápu, dívala jsem se na to před těmi pár lety stejně :-)

mySaints
18.02.2017

Jeho básně mě nadchly. Možná ne všem se toto může zdát jako generační výpověď, ale moje pocity to vystihuje celkem přesně (tedy takové ty negativní). Sedět na lavičce, koukat na spěch lidí kolem a číst si básně Jana Těsnohlídka, trošku hlouběji se ponořit do vnímání světa. Jednou za čas je úžasné být naštvaná, zdrchaná konzumní společností, komerčností, pomíjivostí. Ale tak to je a mě tyto básně přijdou krásné. A v něčem mi Těsnohlídek opravdu hodně připomíná Hraběte a celou beat generation. I oni byli naštvaní na svoji dobu, ale vždycky našli na světě něco úžasného a ze své naštvanosti a smutku tvořili krásu.
Nikdy tě nesmim ztratit
slova
kterejch by se šlo najíst
žít
pro ty slova
v těch slovech
z těch slov

Janek
13.01.2017

...jsou dny kdy je těžší než jindy / nevidět / neslyšet / nevidět / nevědět / nemotat se / jen tak / motat se ňákým směrem

HAL
02.12.2013

Za mě teda jo, sorry :(

Median
04.04.2012

Generační výpověď? za mě teda ne, sorry.

Cena Jiřího Ortena

Jan Těsnohlídek ml.