Rakovina

Rakovina https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91860/bmid_rakovina-78h-91860.jpg 4 70 6

Nová sbírka autora, jehož debut Násilí bez předsudků (Cena Jiřího Ortena) zaujal kritiku spontaneitou prudkého řečového proudu, je dalším krokem na cestě k současné české angažované poezii. Tři desítky textů znovu nechávají se vší naléhavostí vyvstávat aktuální společenské problémy a staví se tak zády k vyprázdněnému estetismu současného literárního provozu. Kdo čekal, že po sbírce Násilí bez předsudků autor znovu vyplaví veletok slov a emocí, bude nepochybně zklamán. V Rakovině se Těsnohlídek ml. představuje mimo jiné jako autor, který si dokáže zjednat odstup od věcí, jako ironik a provokatér. I pro Rakovinu však platí, že má potenciál oslovit víc než jen úzký kruh čtenářů, který kolem sebe česká poezie vyměřila.... celý text

AnjaVCL
17.05.2022 5 z 5

Tak tohle mě dostalo. Sociální reflexe a syrová realita bez odéru chtěné angažovanosti.

na balkáně/jsou ještě lidi který/zažili válku!/koupím si od nich zmrzlinu/pronajmu byt

MCGinger
25.12.2021 5 z 5

A mě se tahle "moderní" poměrně depresivní poezie líbila...

koudja
29.11.2021 5 z 5

Sirové a dobré.

Okoslav
24.12.2018 4 z 5

Co bylo ploché a naivní na Násilí bez předsudků, zůstává ploché a naivní i tady, jen ve větším množství. Těsnohlídek se tentokrát ještě víc dívá kolem sebe, ale jeho paneláky, válka v Jugoslávii ani unesené desetileté Aničky nefungují ani zdaleka tak dobře jako básně, ve kterých se obrací sám k sobě.

Vojta
17.10.2013 4 z 5

Ne že bych Rakovinu považoval za nějakou geniální sbírku, ale … Spousta lidí určitě řekne, to je tak triviální, že bych to napsal taky, ale není tak lehké psát básně o současné společnosti a nepůsobit jako trapák nebo naopak starozákonní mravokárce. Je pravda, že styl, který je zde použit je jednoduchý, možná až polopatický, ale autor s ním umí dobře zacházet. Umí svým minimalismem zapůsobit, navodit atmosféru, vypointovat báseň … Je to dobrej básník, i když jeho úvahy o společnosti nejsou nějak zvlášť inovativní. To, že naše konzumní společnost míří do pekla, už jsem slyšel hodněkrát a už mi to trochu leze krkem. Nicméně způsob, jakým tuto informaci Těsnohlídek sděluje, se mi líbí. Jak tady píše kolega, je asi lepší nechat se strhnout tou energií a nějak se v tom nenimrat.

krulis
19.08.2013 4 z 5

Mladý a nadějný. Moderní rýmy, svěží pojetí, rytmus. Přečetl jsem jedním dechem a těším se na další kousky. Trochu z toho čuchám prvoplánovost, ale přebíjí to atmosféra a styl. Jednouše mě to baví a nepotřebuju vědět víc.

2009  77%Násilí bez předsudků
2012  81%ADA