V zákulisí: Vesmírná stanice

V zákulisí: Vesmírná stanice https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525212/bmid_v-zakulisi-vesmirna-stanice-653bcc5c06bd8.jpg 5 2 1

Mezinárodní vesmírná stanice každý den šestnáctkrát obletí Zemi. Jak je velká? Z jakých částí se skládá a jak vznikala? Kolik lidí je na palubě? Jakým výcvikem prochází kosmonauti? Co vše má na starosti řídící středisko, na co dohlíží letový ředitel? Je možné ve vesmíru pěstovat rostliny? Jak často je na stanici potřeba uklízet? Co je vesmírná turistika a kolik stojí jeden výlet do kosmu? To vše se dozvíte v této knize. Zúčastníte se vědeckých experimentů, podniknete nebezpečné, ale vzrušující výstupy do kosmu, zjistíte, jak stav beztíže ovlivňuje člověka i další tvory a podle čeho se v něm kosmonauti orientují. Poznáte celou posádku Mezinárodní vesmírné stanice i země, které se o ni starají, a dozvíte se také, kdy se lidstvo znovu podívá na Měsíc a kdy by se mohlo odvážit na Mars. Připoutejte se a vydejte se s námi na úchvatnou cestu vesmírem!... celý text

Literatura naučná Vesmír
Vydáno: , Drobek

Behind the Scenes at the Space Station

Richard Skolek
27.10.2023 5 z 5

Moc pěkně udělaná knížka o Mezinárodní vesmírné stanici, o jejích modulech, o tom, jak se na ní posádce žije apod. Nestydím se přiznat, že jsem se dozvěděl spoustu nových věcí. Nezajímavější pro mě ale trochu paradoxně byly kapitoly o budoucích výpravách a různých simulovaných misích – při jedné například dobrovolníci deset týdnů leží na nepříjemně nakloněné posteli, což má mít na tělo podobné účinky jako dlouhodobý pobyt ve stavu beztíže, při jiné zase stráví mnoho měsíců v izolaci, aby se zjistilo, jestli se nezblázní.
Škoda jen toho zvláštního poklonkování Číně – zatímco pasáže o sovětském-ruském vesmírném programu jsou myslím poměrně objektivní a férové, stránky o tom čínském připomínají spíš propagandu než naučnou literaturu.