Renatecka Renatecka komentáře u knih

Rebelka - Odvrácená strana islámu Rebelka - Odvrácená strana islámu Ayaan Hirsi Ali

Parádní kniha o islámu z tak nějak celistvého pohledu. Mnoho knih o hrůzách islámu je psáno na téma unesených dětí, týraných manželek apod., tato kniha je ale taková jiná... Poskytuje spoustu zamyšlení se nad tímto zvrhlým náboženstvím a s názory autorky se plně ztotožňuji. Pravda, na konci knihy bylo na mě už moc popisu politiky, ale kniha je skvělá a doporučuji přečíst.

05.10.2016 5 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Pokud si chcete přečíst dokonalý děsivý horror, nesahejte po Kingovi, ale po této knížce. Hrozné, strašidelné, obludné. Ke konci knížky při popisování útěku jsem fakt cítila takový strach, jak kdybych byla na útěku já (něco jako ve špatné noční můře, kdy si představujete a moc chcete šťastný konec). Brr.

20.09.2016 5 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Já příběhy z 2. světové a z koncentračních táborů prostě hltám. Osud Wilhelma Brasseho mi připomíná mouchu, která prolétala Osvětimí, čekající na prásknutí lepačkou, sledovala všechny ty hrůznosti, které se odehrávaly. Muselo to být neskutečně náročné, muset se dívat na lidi, o kterých věděl, že co nevidět zemřou a nemoci jim nijak pomoct :-/ Každopádně podařilo se mu přežít a akt na konci války (zanechání svědectví hrůz v podobě negativů a fotografií, které nakonec nezničil) byl statečný a sázka na buď a nebo - buď na něj přijdou, nebo ne. Skvělé.

13.09.2016 5 z 5

Dobře se čte, klasická paynovská oddechovka, u které jsem se občas i zasmála. Ale jo, knihu jsem dočetla v podstatě do konce kvůli tomu, že jsem byla zvědavá, kdo byl Gloria Anne Lenoreová a kdo byl Helenina skutečná matka :-)

07.09.2016 3 z 5

Nelítostně Nelítostně Radek Hromuško

Kniha celkem v pohodě, námět hrůzostrašný, ale za srdce mě tato knížka moc nechytla. V podstatě jsem stále narážela na pasáže, kdy si reportér dával panáka a zapaloval cigáro. A rozhovor s vrahem? .. byla to banda znuděnců, kteří nevěděli co by .. nepochopitelné.

28.08.2016 2 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Krucipísek, já vůbec nevím, co k této na city brnkající knížce vlastně napsat. Hlavní hrdinky mi líto bylo, ale bohužel milí "nevinní" Němci .. life is a bitch.

24.08.2016 4 z 5

Peříčko v bouři Peříčko v bouři Emily Wu

Neskutečně čtivá a drsná knížka bez příkras. Když jsem se pomalu blížila k pasážím, kde jsou popsány nejodpornější a nejsilnější momenty (např. oběšená paní na stromě, usmrcení dvojčat jenom proto, že jsou holčičky apod.) už jakoby mi šestý smysl říkal: už nečti dál, bude tam další hrůza! Ale dál jsem četla a pak jsem knihu musela tak na 5 minut odložit, abych to vydýchala. Když si uvědomím, že podobný režim panuje i v současnosti v Severní Koree, tak je mi blivno. Každý extrémní názor je nebezpečný, nedej bože, když se k moci dostane psychopat a z lidí se stanou psychopati taky.

15.08.2016 5 z 5

Tajný život Usámy bin Ládina Tajný život Usámy bin Ládina Jean Sasson

Perfektní knížka, zajímavé téma. Synovi Umarovi věřím, že příběh vyprávěl upřímně, kdežto od Nadžwy (Usámova manželka) mi to tak nepřijde, myslím, že mnoho podrobností si nechala pro sebe. Ale to je možná jenom můj subjektivní pocit. Nadžwa byla Usámovi opravdu oddaná až za hrob, typická muslimská manželka, která se manželovi vždy bez námitek podřizovala i když jí často šlo o holé zdraví, ne-li o život. Mnou zůstane muslimská mentalita asi navždy nepochopená, to už vím a taky sem si udělala obrázek, že Usáma byl duchem chorý, ukřivděný západním světem, zaslepený nenávistí k němu. Bohužel to nebyl tak silný charakter, aby se přes to nějak přenesl a dopadlo to tak, jak to dopadlo. Zajímalo by mě, jak dopadly všechny Usámovy děti - jestli se jim podařilo přežít, jak žijí a jestli jo, tak jak žijí...

10.08.2016 5 z 5

Mládí v hajzlu 2 - Mladík v okovech Mládí v hajzlu 2 - Mladík v okovech C. D. Payne

Skvělá oddychovka, stejně jako 1. díl. Neuvěřitelně čtivé dílo plné skvělého (pravda, trochu nadneseného) příběhu. Opravdu jsem musela furt číst dál a dál, abych se dozvěděla, jak ty pohromy všechny dopadnou. Už se těším na 3. díl.

01.08.2016 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Literární klasika, po které jsem sáhla ze zvědavosti a chtěla jsem sama poznat, jakýže skvost to tedy je. Námět knihy hodnotím velmi kladně, ovšem styl vyprávění už mě tak moc nezaujal. Předlouhatánské rozebírání veškerých myšlenek, popisy, patetické jednání a rozmluvy postav - za to ubírám nějaké hvězdičky. Na čtení toto dílo není jednoduché, místy mě popisy a sáhodlouhé vyjadřování Raskolnikových myšlenek tak unavilo a zmátlo, že jsem potom místy i při čtení začala přemýšlet, co budu vařit k večeři :-D :-D. Ale jsem ráda, že jsem knížku dočetla do konce a můžu si ji zařadit na seznam přečtených děl.

24.07.2016 3 z 5

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Parádní oddychovka vhodná přesně na volné letní dny. Příběh jako takový nadnesený, přesto mi to nevadilo vzhledem ke stylu, jakým je knížka psaná. Už jdu na další díl. :)

06.07.2016 4 z 5

Frida Frida Bárbara Mujica

Mám z knížky rozporuplné pocity. Na jednu stranu mi Fridy (hlavně ke konci) bylo líto, musela kvůli nemocem asi hodně vytrpět. Ale vůbec mi nebyla sympatická, taková do větru - prostě umělkyně. O Diegovi Riverovi se ani nevyjadřuju, obšourník největšího kalibru. Asi se navzájem sami sebe navzájem zasloužili.

29.06.2016 3 z 5

Peklo v chrámu božím - Přežila jsem brutální zneužívání Peklo v chrámu božím - Přežila jsem brutální zneužívání Nabila Sharma

Výborná knížka, kniha se dobře čte. Velká škoda, že Nabila o zneužívání nikomu neřekla, přitom bylo komu (kamarádka, bratři, učitelé), takto musela mít velmi nepříjemné dětství :( . Její matka evidentně emocionální výchovu dětí nedávala, občas mi připadalo, že jí i tak trochu 5 dětí překáží - sice je dokázala nakrmit a postarat se, ale to je asi tak vše. Proto se i Nabila tak nějak ke svěření o zneužívání matce neměla šanci dostat. Muslimskou výchovu, kde je rodinná čest nadevše, i nad vlastní dceru, nikdy nepochopím. Zklamalo mě, že imám zůstal nepotrestaný.

12.06.2016 5 z 5

:-o Jedna z nejsmutnějších a nejlépe napsaných knih o tvrdém životě, kterou jsem kdy četla. Hodně realistické, reálnost je opravdu cítit na každé stránce ... náznaky v obrat k lepšímu se přece jenom nakonec většinou zhatí na rozdíl od jiných vymyšlených příběhů :-( Napadlo mě, jak může jeden člověk mít v životě tolik neštěstí, přitom hlavní postava nechtěla nic jiného, než zaopatřit své děti. Při pomyšlení na ty tři chuďata mi vždy nastoupily slzy do očí. Možná by bylo i něco jinak, kdyby se ve třech osudových okamžicích Oxana neotočila zády k lidem, kteří to s ní mysleli dobře a chtěli ji odradit od zla - otec (než zemřel, chtěl ji chránit před manželem Sergejem), Aziz (zaměstnavatel) a Žeňa (před odjezdem za naslibovaným zaměstnáním v Turecku). Bylo mi z knížky opravdu dost smutno, nedokázala jsem ji odložit, přečetla jsem ji během 48 hodin. Doufám, že si Oxana už všechno zlo v životě vybrala na hodně dopředu a že se jí už jen daří.

07.06.2016 5 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Velmi poutavě a věcně napsaná knížka. Děj neuvěřitelný a pro nás běžné lidi asi nepochopitelný. Sekta - banda šílenců hadra, škoda popisovat :( Nejhorší asi na tom je, že ti lidé tak byli vychováváni, žili ve lži a mozek jim byl vymývaný už od malička, tak je ani nenapadlo, že určité věci (např. bití, ponižování a zneužívání) by se dít neměly :( Občas mi pasáže o postavení ženy v mormonské společnosti připomínaly Muslimů.

05.06.2016 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Skvělá kniha. O nacistických zločinech bylo napsáno nesčetně knih, ale o ruských gulazích se až tak moc nepíše. Jedno období zločinnosti skončilo (2. světová), lidi jásali, ale druhým peklo začalo. Doporučuji k přečtení.

01.05.2016 5 z 5

Fatwa: život pod hrozbou smrti Fatwa: život pod hrozbou smrti Jacky Trevane

Dobře se čte. Jinak příběh již několikrát popisovaný (v podstatě hodně podobný knize Bez dcerky neodejdu) - naivní mladá zamilovaná holka se chtěla postavit na vlastní nohy. Bohužel v nejhorší společnosti, kterou si na životní start mohla vybrat. :-( K mlácení nemám slov, měla se sbalit zavčas, hned po prvním útoku, když to ještě relativně šlo. Ale tak nakonec se jí uprchnout podařilo, takže konec dobrý :)

22.04.2016 4 z 5

Evita Evita Marcos Aguinis

Zajímavá kniha, sem tam na můj vkus až moc politiky :-) . K přečtení doporučuji

10.04.2016 4 z 5

Terezín, tři roky v předpeklí Terezín, tři roky v předpeklí Carlo Ross

Knížka se dobře čte, z děje jsem si ale na zadek nesedla. Na toto téma bylo napsáno už nesčetně knih a toto je spíše takový průměr.

30.03.2016 3 z 5

Obelháni, podvedeni a převychováni - dětské osudy z 20. století Obelháni, podvedeni a převychováni - dětské osudy z 20. století Peter Hartl

Dávám pět hvězdiček, protože tak poutavě napsanou knihu se smutnými, leč pravdivými osudy jsem dlouho nečetla. Skvěle napsané, žádné zdlouhavé popisy, ale přesto vše důležité je v líčených osudech podchyceno. Skvělé, skvělé, knihu vřele doporučuji. (Málokdy mě knihy rozpláčou a právě tato jako jedna z mála to dokázala - asi proto, že tvrdé osudy dětí mě vždy zasáhnou :/ )

20.03.2016 5 z 5