Renatecka Renatecka komentáře u knih

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Skvělá kniha, neuvěřitelné osudy, mistrovsky podané. Moc se mi líbilo zpracování knihy, napsané vše pěkně postupně od počátků až po úplné konce. Skvělé, skvělé, vřele doporučuji.

08.10.2017 5 z 5

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

Upřímně, čekala jsem mnohem, ale opravdu mnohem víc. Toto téma mě zajímá, ale ke čtení knihy jsem se musela dokopávat a ani jsem ji nedočetla. Tak tak jsem zvládla 1. část Schreinerské kořeny. Nuda.

26.09.2017 2 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Skvělý popis problematiky rozporů v Sudetech a to pěkně od prapočátku. Hezky je zde ukázáno, jak se lidé spíš dělí na ty dobré a zlé, než na Němce a Čechy (a to za každého režimu, který kdy panoval).

17.09.2017 5 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Nadšená z knihy přímo nejsem, místy byly některé pasáže zdlouhavé a nudné. Tento pocit mám ale skoro u všech detektivek, kdy se vyšetřovatené na 300 stranách knihy plácají a pídí a pak - bum - na pár stránkách rozuzlení a je konec. Zakončení smutné, po knížce už nejspíš podruhé nesáhnu.

09.09.2017 3 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Poutavý psychologický román na téma adopce a mateřství. Hlavní hrdinka Malinka mi byla svou frivolností místy hodně nesympatická a na můj vkus docela zbytečně řešila fakt, že byla adoptovaná, měla jsem pocit jako kdyby si tím omlouvala svou lehkovážnou povahu. Spousta opuštěných dětí takové štěstí, že se dostanou do rodiny, kde jim dají šanci žít plnohodnotný život, nemá. Konec byl pro mě nejpoutavější, přestože poměrně dost smutný. Spousta věcí vyplula na povrch (ať už svým způsobem celoživotní nevěra Jaromíra a dost mi bylo líto, jak dopadla Ina). Jinak konec poměrně otevřený, chtělo by to pokračování :-)

04.09.2017 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Napřed jsem chtěla dát 5 hvězd, v půlce knihy zase jen 3, pak 5 a nakonec dávám 4*. 1 hvězdu ubírám za to, že autorka knihu do nakladatelství dala nedodělanou :-D - to ukončení tam prostě není, ale budiž. Kniha je velmi čtivý propletenec lidských osudů, možná je v ní až moc okatých náhod naráz, ale vše se může stát. Příjemná oddychovka, lehce smutná až ironická. Kupodivu jsem se v postavách neztrácela, i když jich tam bylo tolik a s tak propletenými osudy.

24.08.2017 4 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Čekala jsem tedy, že se budu víc bát, protože z duchařiny mívám vítr. Kniha byla čtivá, ale na můj vkus poměrně zdlouhavá, nemohla jsem se dočkat rozuzlení. Několikrát mě při čtení napadlo, kdyby byl tento příběh zfilmovaný... bylo by to lepší - větší spád a napětí tomu dát a byl by horror jak lusk. Joss i Lyn mi byly dost nesympatické, každá jiným způsobem. Jo a taky bylo v knize dost do očí bijících překlepů (což ale není chyba autorky samozřejmě). 3*.

19.08.2017 3 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Pro mě neskutečně krásný rodinný příběh z 20. století z okolí Valašska. Tuto knihu jsem si půjčila z knihovny, ale musím si ji doplnit i do své domácí knihovničky, protože mě uchvátila a pro mě tyhle příběhy našich předků mají ohromné kouzlo. Skvěle odvyprávěná sága z venkova. A z knihy je i cítit, že za každého režimu/války se na venkově oproti městu žilo trošku odlišně. Řadím si dílo mezi mé TOP knihy.

08.08.2017 5 z 5

Touhy Touhy Táňa Keleová-Vasilková

Knihu jsem bohužel nedočetla. Lákalo mě téma - neshody s matkou, ale připadlo mi, že čtu Lenku Lanczovou pro odrostlejší holky. A už na 76. straně mi bylo jasné, že na konci bude happy-end jako Brno. Možná někdy příště se ke knize vrátím, ale teď ji opravdu celou nedám.

01.08.2017 2 z 5

Modrá mezi nebem a vodou Modrá mezi nebem a vodou Susan Abulhawa

Nedočteno, moc divně napsané, rozvleklé, samý Alláh, muchtar, Sulajmán, apod. ... Jitra v Dženínu se mi líbily 100x víc. Někdy příště, možná, dočtu.

31.07.2017 1 z 5

Dědečkův deník Dědečkův deník Libuše Koubská

Kráása, prostě krása. Miluju rodinné příběhy v Čechách/na Moravě na pozadí dějin. Klidně mohlo být i obsáhlejší, ale i tak na 5 hvězdiček to u mě je.

30.07.2017 5 z 5

Peklo jménem Rakká Peklo jménem Rakká Sophie Kasiki

Knihu hodnotím čtyřmi hvězdičkami, za autorčinu lidskou hloupost a naivitu dávám 100 hvězdiček. Jak mohla ohrozit svého čtyřletého chlapečka (z kterého jsem mimochodem měla pocit, že má víc rozumu jak Sophie)? Jinak ale skvělá knížka, téma pro mě velmi lákavé a dává možnost nahlédnout do běžného života v baště IS - Rakká.

29.07.2017 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Pro mě bylo číst o psychickém týrání těžší, než kdyby byla kniha plná krve, kopanců, podlitin a modřin. Psychoteror v podání Jacka mě opravdu děsil a vyvolával různé emoce, přes strach, husí kůži, neskutečný vztek a chuť tyrana zneškodnit. Jak nechal doma během 14ti denní dovolené umřít psa, to mi vhrkly slzy do očí. Graceiny rodiče totálně selhali, nezájem o obě dcery sehrál taky svou podstatnou roli, o Ester bych ráda napsala, že byla dobrá, ale taky jí nepomohla, přitom zřejmě tušila... Opravdu všichni policajti byli s Jackem za jedno a věřili mu jeho změti výmyslů? Smutné. Kniha je napsaná lehkým, jednoduchým (možná až moc), čtivým stylem, ale jinak je to psycho do poslední stránky - v dobrém slova smyslu. Doporučuji.

27.07.2017 4 z 5

Závěje Závěje Marit Reiersgård

I přesto, že nejsem detektivkový typ a k Závějím jsem si tzv. odskočila od běžné beletrie, se mi tato kniha líbila. Mám to nastavené tak, že i když mě detektivka nebaví a čtení je pro mě až skoro utrpením (což se zrovna Závějí vůbec netýká), musím ji dočíst do konce (většinou během krátkého období, např. 2 dnů), protože jsem ženská zvědavá a vždy chci pachatele znát. SPOILER!! Sakra ta ale měla v jeden den smůly…

20.07.2017 4 z 5

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Co k tomuto příběhu napsat? Rodiče těžcí salámisti, flegmatický přístup nejenom ke svým dětem, ale i celkově k celému světu. Asi to taky neměli v dětství oba lehké a odrazilo se to na jejich životních postojích. Některé zážitky s rodiči byli tak tragikomické, že jsem se musela smát i plakat zároveň. Rodiče asi v jádru nebyli hloupí, v podstatě i celkem inteligentní, ale jejich styl života bez řádu, plný s prominutím mámvpi..stických názorů, jim ani jejich dětem bohužel nedovolil žít minimálně na základní úrovni. Nicméně je skvělé, že aspoň děti se později dokázaly postavit na vlastní nohy.

17.07.2017 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Úžasný psychologický román, ponurý a smutný jako islandská krajina sama a prazvláštní atmosféra první poloviny 19. století jej ještě umocňuje. Autorka opravdu umí a doufám, že Agnes není její poslední kniha. Až v epilogu jsem se dočetla, že příběh je podložený skutečnými událostmi. Skvělé, chválím, vřele doporučuji k přečtení.

11.07.2017 5 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

Velmi pěkný a poutavý příběh, který mě opravdu moc bavil. Prolnutí minulosti se současností, prostě skvělé. Pravda, konec je trochu moc velký happy-end, ale proč ne? Doporučuji.

05.07.2017 5 z 5

Velmi příjemná, milá, vtipná a místy i poučná knížka. Přesně taková ta oddychová jednohubka na nedělní odpoledne. Vřele doporučuji.

03.07.2017 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Zajímavé kontroverzní téma, ale styl, jakým je vše napsáno zvláštní. Do příběhu zakomponovaný soukromý život právníka Campbella je vzhledem k těžkému tématu tak nějak navíc, hrozně mě to rušilo. Ke konci jsem se ke čtení dost nutila, chtěla jsem už mít knížku rychle za sebou, přišlo mi to zdlouhavé a na konci taková pecka...

02.07.2017 3 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Velmi příjemné překvapení. Kraťoučká, "roztomilá", cynická jednohubka s nádechem černého humoru. Moc se mi to líbilo. Zasmála jsem se u toho víc jak u Hartla (u toho vlastně prakticky vůbec), ale ke konci mě to donutilo i k zamyšlení. Skvělé dílko.

25.06.2017 5 z 5