Dědečkův deník

Dědečkův deník

Jedním z výchozích bodů knihy, mapující období let 1880–1953, je deník válečného zajatce Josefa Bačovského, který jako rakouský domobranec prošel několika těžkými bitvami 1. světové války a poté padl do ruského zajetí. V něm prožil mimořádnou anabázi, během níž proputoval křížem krážem tehdejší Rusko od Sibiře přes Petrohrad k Bílému moři za severní polární kruh a odtamtud na jih ke Kaspickému moři, na Kavkaz, do Baku... Zajetím však zasahování takzvaných velkých dějin do jeho života teprve začalo. Jeho česko-německá rodina se musela vyrovnávat s novými poměry po vzniku Československa, s hospodářskou krizí 30. let. Vesnice, v níž žil, se stala dějištěm nacistického puče na podzim roku 1938, za 2. světové války si v ní zřídil koncentrační tábor Oskar Schindler, v roce 1945 se tam utábořila Rudá armáda. Část rodiny se po válce dostala do divokého odsunu. Po únoru 1948 turbulence pokračovaly. Kniha, kterou připravila k vydání zkušená publicistka Libuše Koubská, nabízí čtenářům obraz dramatických a rozhodně nikoliv černobílých dějin běžných lidí, jejich názorů, snažení, nadějí, zklamání, tragédií i pozitivních odkazů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323310/dedeckuv-denik-vCb-323310.jpg 4.56
Literatura faktu, Válečné, Biografie a memoáry
Vydáno:, Vyšehrad

Renatecka

Kráása, prostě krása. Miluju rodinné příběhy v Čechách/na Moravě na pozadí dějin. Klidně mohlo být i obsáhlejší, ale i tak na 5 hvězdiček to u mě je.

dagmar7365

Další z řady knih, kdy je historie českého národa 20. století vykreslena na osudech jedné rodiny. Může se zdát, že kniha jde málo do hloubky, jen tak klouže po povrchu, nastiňuje dějinné zlomy a hned zase skáče dál. Na druhou stranu je zde velký prostor pro vlastní představivost a uvědomění si hloubky událostí.

bookcase

Skvělé vyprávění o nelehké minulosti. Mám ráda tyhle rodinné střípky, vzpomínky na minulost a popis života několika generací jedné rodiny. Klidně by to mohlo být delší a víc do hloubky :). Doporučuju.

werous9584

Krásná kniha plná dějin a příběhů obyčejných lidí. Dojemné osudy a strasti rodiny samotné autorky, jíž se (ne)přímo dotýkají události, zdánlivě, na pozadí českých a světových dějin.
Vím, že se, z hlediska mainstreamových žánrů, nejedná o knihu příliš vyhledavanou. Ale všem, kteří rádi stráví příjemné, někdy bolestné, chvíle nad knihou, její přečtení vřele doporučuji.
Autorce děkuji za rozhovor v ČRo, díky němuž jsem se o knize dozvěděla.
"Osud se rozjel, aby s tím už nikdy nepřestal..."