RaptoR RaptoR komentáře u knih

Klepeto spravedlnosti Klepeto spravedlnosti Mike Mignola

Ach, to byla krása! Tuhle dobu mám rád: Prohibice, tajemno a dívky v nesnázích. Pulp ve své nejryzejší podobě! Více v odkazu v recenzích.

08.02.2021 4 z 5

V Dlouhonosech zlobí čerti V Dlouhonosech zlobí čerti Jiří Kahoun

Tohle mě bavilo! Čerti musí za každou cenu překazit Vánoce v Dlouhonosech, přičemž mají problém vyjít sami se sebou. Dělají lumpárny a smrdí a nadávají si. Není to typická pohádka z konfekce, kterých máte všude mraky. Našlo se i pár míst, kdy jsem se musel smát nahlas. Jedinou výtku bych měl k příběhu jako takovému. Jedná se spíše o situační humor, celkový rámec knihy je nekonzistentní: Dějově se jedná o maglajz, časová a dobová osa veškerá žádná, o vybledlém a nicneříkajícím finále nemluvě. Ale co na tom, hlavně když se čertiska tahají za ocas, žerou uhlí a pijou rum!

03.02.2021 3 z 5

Dílo v černé, dílo v bílé Dílo v černé, dílo v bílé Alejandro Jodorowsky

Sex a znásilnění a potupa a cesta k osvícení a nečekané zvraty. Prostě Jodo jak ho máme rádi. Sice se nevyhne opakování "jodorowského cesty k Nirváně", ale stejně se těším na pokračování. Více v odkazu v recenzích.

03.02.2021 4 z 5

Světlý král Světlý král Karolina Francová

Světlý král má všechny plusy i mínusy předchozích dílů: Karolína Francová opravdu umí vybudovat atmosféru i napětí, ale chyběla mi tam syrovost a spousta temných tónů, které by mohli vyvážit rozmělněný závěr. Více v recenzích.

29.01.2021 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Moje snad první setkání s literárním Sherlockem. Klasika všech klasik :)

27.01.2021

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

S lítostí musím konstatovat, že George Orwell byl velký vizionář. Již u románu 1984 jsem byl uchvácen, s jakým vcítěním dokázal předpovědět věci budoucí. Farma zvířat dokazuje, že jeho kritický pohled na fungování lidského společenství je více než pravdivý. Nezapomenutelné.

27.01.2021

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek kolektiv autorů

Toto opravdu ne! Jednu hvězdu za hýřivé barvy, které vás bombardují na každé stránce; dětem se to líbí. Hnus a utrpení pak skýtá četba, kdy každý příběh je ostrouhaný na kost a pospojovaný do násilných a kostrbatých souvětí. Pokud můžete, vyhněte se této knize obloukem. To už mám raději Walta "dojiče" Disneyho.

18.01.2021 1 z 5

Nejkrásnější místo na světě Nejkrásnější místo na světě Petr Horáček

Krásné a poetické. Ilustrace opět nezapomenutelné :)

18.01.2021 5 z 5

Tělo Tělo Brian Azzarello

Solidně napsaný mainstream, který sice není bezchybný, ale díky spisovatelskému umu Briana Azzarella stále platí, že se jedná o zajímavé čtení. Více v recenzích.

15.01.2021 4 z 5

Wolverine: Starej dobrej Logan Wolverine: Starej dobrej Logan Mark Millar

Že to bude dobrý? To jsem čekal. Že to bude taková pecka? To už ne! Parádní jízda mrazivou dystopickou Amerikou se slepým Hawkeyem a mírumilovným Wolverinem. Pardon, Loganem. Doporučuji všem! :)

15.01.2021 5 z 5

Alenka v kraji divů a za zrcadlem Alenka v kraji divů a za zrcadlem Lewis Carroll (p)

Fantastický, nezapomenutelný svět. Často mívám pocit, že dnešní knihy pro děti jsou jen slabým odvarem toho, jaké příběhy se četly kdysi. Alenka je toho jasným důkazem.

07.01.2021 5 z 5

Klec duší Klec duší Adrian Tchaikovsky (p)

Poutavě napsaný dystopický román obydlený obyčejnými lidmi i (ne)lidmi, kteří se vám rychle dostanou pod kůži. Čtivé, veskrze sympatické dobrodružství ve světě, který by stálo za to prozkoumat zevrubněji. Více v odkazu v recenzích.

07.01.2021 4 z 5

Silver Surfer: Podobenství Silver Surfer: Podobenství Stan Lee

Nejlepší možné spojení obou svět. Podobenství je evropským komiksem se vším všudy. Však taky Stan Lee si tady zafilozofoval víc, než by to bylo možné v americkém mainstreamu. Výsledek tak stojí za to! Více v odkazu v recenzích.

22.12.2020 5 z 5

Čertův rypák / Tulipánek Čertův rypák / Tulipánek Jerome Charyn

Spojení lehké mystiky s všeobjímající paranoií Rudého bratra se může jevit jako nemístné, nicméně opak je pravdou. Výborná sonda do oblastí studené války, o kterých se toho moc nepíše. Více v recenzích.

11.12.2020 4 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Letos se z té záplavy kvalitních komiksových knih asi nevyhrabeme. Dalším skvostem je Vodní had. Mix hororu, pohádky a emocí, který do hvězdných výšin vykopává snově-melancholicko-depresivní vizuál. Více v odkazu v recenzích.

04.12.2020 5 z 5

Měsíční stín Měsíční stín J.M. DeMatteis

Fantastické a krásné. S nádechem břitkého britského humoru. Více v odkazu v recenzích.

30.11.2020 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Naprostá fantazie. U spolupráce dua Brubaker/Phillips si může být čtenář jistý tím, že stačí i letmý, rychlý pohled, aby srdíčko poskočilo radostí. Zatmívačka je toho jasným příkladem. Jedním slovem geniální.

16.11.2020 5 z 5

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

Tohle je jasný aspirant na post nejlepšího komiksu, který jsem letos četl. Syrové, drsné a přesto čarokrásné. Rozhodně nezapomenutelné. Více v recenzích.

09.11.2020 5 z 5

Sousedská hlídka Sousedská hlídka Mike Mignola

Po dočtení této knihy chápu, proč dostala tolik cen Willa Eisnera. Je to krásné, vtipné i smutné. A rozhodně se jedná o zázrak, který nedostanu z hlavy. Více v odkazu v recenzích.

31.10.2020 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Naprostá fantazie. Jinak se to ani nedá popsat. Pravda, v roli McMurphyho už vždycky uvidím Jacka Nicholsona, který předloze moc neodpovídá, ale tenhle román je pecka!

22.10.2020 5 z 5