Silver Surfer: Podobenství

Jedno z největší děl Stana Leeho! Muž, který stvořil marvelovský vesmír, představuje ohromující příběh s jednou ze svých nejoblíbenějších postav – příběh nádherně nakreslený francouzským vizionářem Moebiem! Silver Surfer se už nevznáší vesmírem, byl sražen k zemi lidskou záludností a slabostí a nyní žije jako tulák. Spí ve škarpách a už ani neupírá zrak k obloze. Ale pak se na Zem vrací Galactus. Ne aby ji pohltil, ale aby byl uctíván. Aby zachránil svět před falešným bohem, musí se Surfer znovu chopit svého prkna – protože při boji za pravdu je důležitý každý člověk. Lee a Moebius, giganti amerického a evropského komiksu, se spojili, aby vyprávěli zcela nový a nezaměnitelný příběh Silver Surfera… nadčasové Podobenství, která je dnes stejně tak významné a aktuální jako v den, kdy vzniklo. Obsahuje Silver Surfer (1988) 1 a 2...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451812/silver-surfer-podobenstvi-g05-451812.jpg 410
Literatura světová, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Crew

Silver Surfer: Parable, 1989

Kniha Silver Surfer: Podobenství

Norri
28.12.2020

Nikdy jsem nebyl Moebiovým nekritickým obdivovatelem a zvláště jeho scenáristickou práci jsem většinou shledával spíše jako nedostatek. Proto jsem neměl velké očekávání ani od Silver Surfera a jeho Podobenství. Slyšel jsem na něj ale tolik chvály, a to už před jeho českým vydáním, že jsem si to nemohl nechat ujít. Teď jsem vážně rád, že jsem si ho pořídil a že jsem se mýlil. Podobenství je opravdu skvělé. A to jak po příběhové stránce a po stránce jeho poselství, tak i po výtvarné stránce.
Vidět Moebiovu “evropskou” kresbu v marvelovském superhrdinském komiksu je vážně zážitek. Jeho kresba je sice plná detailů, ale zároveň je takovým zvláštním způsobem strohá. A to k tomuhle příběhu parádně sedlo. To jak nakreslil město plné mrakodrapů, detaily na Galaktusově těle a nebo šílenství davu lidí, to je úžasné.
Co se týká příběhů, tak motiv je jasný, ten je od Stana Leeho. Otázka je, nakolik má zásluhy na jeho podání a vyznění Lee a nakolik Moebius. Podobenství je krásná sonda do psychologie lidstva jako davu - nebo spíše stáda. V mnohém mi to připomnělo Supermana - Mír na Zemi, který u nás z mě neznámých příčin propadl. Připomnělo mi to tohoto Supermana nejen formátem knihy, ale i snahou zachytit chování lidstva z pohledu mimozemšťana. K oběma knihám se budu rád vracet.

fvalek
23.12.2020

Bojím se, že ačkoliv je to důležitý příběh, epický, ikonický a samozřejmě hvězdně obsazený jak ze strany tvůrců tak postav, tak ho nedokážu pořádně ocenit, protože co si budeme povídat, dějově je docela slabý, kresbou je spíš na zavzpomínání a všechno táhne hlavní myšlenka, která sice má velkou sílu, ale také to není úplně novinka. Nicméně mně se to líbilo, ukázat, že to lidé ničí sami sebe, jaké nástrahy má víra, a že nejvíce destruktivní jsme ve svém nitru. Možná to je tedy až moc pesimistické, víceméně potvrzující filosofické teorie, že se rodíme od podstaty zlí, ale nemám nic proti to takto hezky zpracovat.

Galactus by si možná zasloužil nějaké větší entrée v podobě malého dodatku nebo alespoň předchozí knihy, nicméně vše se dá snadno pochopit. Silver Surfer je zajímavá postava, možná bych také více přiblížil všechny okolnosti jeho výskytu na Zemi a vztahu s Galactusem. Je krásně vyobrazeno, jaké má hodnoty, jak nás všechny lidi poučí, možná je to až takové dost jednostranné, ale pravdivé. Lee ukazuje, že není potřeba milion akčních scén, aby příběh vynikl, a že v jednoduchosti je krása, která celkové vyznění neredukuje na zkratkovitá sdělení.

U té velikosti... Nevím, do jaké míry je to marketingový tah či sběratelsky podmíněné, ale pro mě ta velikost už byla dost nepříjemná ke čtení. Ale zase proč ne.

RaptoR
22.12.2020

Nejlepší možné spojení obou svět. Podobenství je evropským komiksem se vším všudy. Však taky Stan Lee si tady zafilozofoval víc, než by to bylo možné v americkém mainstreamu. Výsledek tak stojí za to! Více v odkazu v recenzích.

memphisz
24.11.2020

Jednorázové krátké spojení amerického scenáristy Stana Leeho, který po desítky let přicházel s novými a inovativními superhrdiny i příběhy, a francouzského kreslíře Jeana "Moebia" Girauda, kterého známé zejména z unikátního spojení s Jodorowskym ve světě Incalu. Vzniklo tím netradiční spojení amerického osmdesátkového superhrdinského komiksu s evropskou barevnou sci-fi kresbou.

Ačkoliv příběh pojednává o často zpracovaném souboji s anti-Bohem Galactusem, který chce dobýt svět, Stan Lee ho okořenil špetkou politických a sociologických komentářů. To ovšem v závěru 80. let nebylo až tak výjimečné. Komiks je velmi krátký a tak se samozřejmě vše děje velmi rychle, což je také trochu výtka. Postavy nejsou dostatečně rozpracované a většina se objevuje na velmi málem prostoru. Což také může být tím, že Moebius dostal od Stana Leeho jen námět, bez konkretniho scénáře, který Lee dodělal až po nakreslení komiksu. Kvůli tomu půjde spíše o milou jednohubku než nezapomenutelné dílo.

superhrdinové superschopnosti Marvel komiksy

Stan Lee