raffi raffi komentáře u knih

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Pomohlo mi, že píšem komentár s nejakým odstupom od prečítania a prišla som na to, prečo sa mi kniha tak úplne nepáčila. Môžeme Pietrove pocity prežívať iba vo vzťahu k prírode, k horám... ale pokiaľ sa jedná o nejaké pocity voči iným ľuďom, nedozvieme sa nič. Zrazu je to úplne plochá postava, ktorá sa mi tým stala čiastočne neznesiteľnou.

18.01.2019 4 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Príjemna a láskavá kniha, je fajn si občas prečítať niečo podobné.

17.01.2019 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Ak som mala po prečítaní druhého dielu nejaké výhrady, týmto dielom sú úplne zabudnuté a ja sa klaniam autorovi za celú trilógiu.
Toto bol krásne košatý príbeh, s mnohými odbočkami (návratmi do minulosti), bavilo ma čítať od začiatku do konca. Našťastie nie som žiaden študovaný fyzik, takže neviem posúdiť (a reptať na) prípadné odborné nezrovnalosti a mohla som si vďaka veľkej fantázii autora užívať čítanie. Najviac som pravdepodobne rozmýšľala nad skrytým významom rozprávok, zakomponovaných do príbehu, bolo zaujmavé sledovať postupné odhaľovanie, čo vlastne znamenali - v sci-fi sa mi to zdá ako zvláštny prvok (rozprávka v "rozprávke"), ale rozhodne tam pekne zapasoval... Ďalšie veľké plus má autor za vytvorenie charakterovo zaujímavých a rozmanitých postáv.
Jediné, s čím som sa trápila, boli čínske mená. Našťastie všetky knihy trilógie sú tak dlhé, že do polovice si na ne človek stihne zvyknúť a prestanú sa mu pliesť :)

17.01.2019 5 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Bavila som sa. Fiktívny príbeh so skutočnými postavami, napísaný neotrelým a provokatívnym spôsobom. Páčili sa mi rečnícke súboje, ale stále mi vŕta hlavou, či naozaj chodí Sollers dvakrát ročne na ostrov, aby sa zas stretol "všakvietesčím" :) A ako vlastne tento román vnímajú ľudia/postavy, ktorí ešte žijú, pretože vlastne nikto z nich sa v knihe neukázal vo veľmi dobrom svetle...
Už na začiatku čítania som si hovorila, že nie je pre každého - žiadna masová záležitosť. Ale je tu dosť komentárov, to je prekvapujúce. A určite budem predpokladať správne, že sa tu začnú množiť komentáre so slovom "nedočteno"...

23.11.2018 5 z 5

Oživlý kámen Oživlý kámen Louise Penny

Séria má od začiatku stúpajú tendenciu, čo je príjemne zistenie. Postavy dostávajú hĺbku a paradoxne tomu všetkému najviac pomohol presun deja z Three Pines.
Dobré vykreslenie atmosféry mi trošku (možno trošku viac) pripomenulo Agathu Christie...

20.10.2018 5 z 5

Zaujímavá kniha. Síce niektoré prirovnania a súvislosti sú veľmi zjednodušené (písané ako pre školákov), ale chápem, že autor chcel obsiahnuť čo najširší záber čitateľov...
Oceňujem prekladateľku, ktorá vhodné príklady zasadila do nášho prostredia.

17.10.2018 4 z 5

Mramor a plátno Mramor a plátno Stephanie Storey

Pekná kniha, na skutočných faktoch si vymyslieť pekný príbeh nie je jednoduché a často to dopadne katastrofálne. Ale tento súboj Leonarda a Michelangela sa autorke podaril, bol verný a sugestívny... A opäť ma utvrdil s mojom obdive k Michelangelovi. Kto dokázal z kameňa vytesať takú krásu (nemyslím iba sochu Davida, ktorého kniha zachycuje), musel byť výnimočný človek poháňaný presne tým vnútorným žiarom, čo poháňa umelca dopredu.

07.09.2018 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Tento tretí diel snáď autor písal v delíriu alebo nejakom inom halucinogénnom stave. A tak by možno aj mňa viac bavilo čítať, keby som u toho popíjala. Nie, naozaj sa mi kniha nepáčila, chaotické chovanie postáv, chaotické dialógy, v ktorých sa každý zákonite stratí, príliš veľa dejových zvratov... Zrazu zmizli všetky potvory, mutanti a nie je problém vyliezť na povrch a najväčším nebezpečenstvom sa stali terénne autá (a ľudia v nich)? Celú knihu sprevádza naštvanosť, hnev a hlavne myšlienka, že za všetkým hľadaj politiku. Naviac ukončenie celej trilógie je ako z prvotriedneho braku - veľké uzmierenie, hop do auta a cesta v ústrety krásnym zajtrajškom...

25.05.2017 2 z 5

Vlčí něha Vlčí něha Stef Penney

Kniha ma prekvapila, bolo to pekné čítanie. Či už atmosférou drsnej nehostinnej krajiny, postavami (ich povahami a osudmi), alebo aj tým, ako bol podaný celý príbeh. Vždy sa mi v knihách páči, keď nie je všetko povedané "na plnú hubu", ale čitateľ má možnosť si domýšľať a predstavovať. Táto kniha to splňuje - ale ak by mi niekto vedel vysvetliť, ako si mám predstaviť trojstenný štvorec (strana 269), budem rada :)

24.05.2017 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Kniha nebola špatná, ale nie som z nej ani príliš nadšená. Zaujímavé však bolo ponorenie sa do psychiky a vnímania hlavnej postavy, jej vlastný boj so životom.
Ale niekedy mám pocit, že naši autori (českí a slovenskí) chcú byť umelcami za každú cenu. Naviac by som povedala, že kniha je vyložene cielená na ženy, neviem si predstaviť, že by z nej muží skákali od nadšenia - ale ak sa nejakí nájdu, tak nech ma opravia :).

26.09.2016 3 z 5

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Pre podobné knihy by som zaviedla novú kategóriu "milé detektívky". Je to také moderné pojatie slečny Marplovej. Asi by si zaslúžilo menej chýb v preklade (naviac, keď nejaký šikula všetky chyby vyznačoval natvrdo farebnou fixkou v knihe z knižnice a tým mi úplne pokazil zážitok z čítania). Na druhú stranu oceňujem obálku, ku knihe sa výborne hodí.
Celkovo zhrnuté - mám radosť, že s Agathou je celá séria.

26.09.2016 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha je v štýle klasickej detektívky, čo ma príjemne prekvapilo. Pri porovnani s inými autormi detektívok ale Rowlingová nedopadá najlepšie, kniha je zbytočne obsiahla - nie že by dej neplynul a kniha sa nečítala dobre. Chýba tam tá ľahkosť pera, kedy sa aj na 200 stranách odohrá pútavý príbeh (v porovnaní napríklad s klasikmi R.Chandlerom, A.Christie..). Myslím si, že keby nebola autorkou Rowlingová, alebo by napísala takúto knihu pred dajme tomu 50 rokmi, nikdy by sa neobjavila na pultoch kníhkupectiev.

26.09.2016 4 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Príjemna kniha, veľmi dobre sa číta napriek tomu, že nemá žiadnu zápletku. Len tak plynie krátkym úsekom života hlavných postáv. Napriek tomu je v nej dosť myšlienok a postrehov, ktoré stoja za povšimnutie.
Až budem niekedy potrebovať pohladenie po duši, tak siahnem po tejto knihe znovu.

01.07.2016 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Veľmi kvalitná detektívka. Páči sa mi štýl, akým táto autorská dvojica píše - včetne popisu tej mravenčej policajnej práce a aj vykreslenia jednotlivých postáv.
A záver, kto je Bergmanovým dieťaťom, ma celkom šokoval.. koniec bol fakt dobrý.

19.02.2016 5 z 5

Rituály vody Rituály vody Eva García Sáenz de Urturi

Po výbornej prvej knihe som sa logicky na ďalší diel tešila. A po jeho prečítaní stále premýšľam, či som v tom prvom schválne neprivierala oči nad vadami, alebo sú tieto dve knihy naozaj tak diametrálne iné?
V Tichu nebol Ayala úplne v popredí sám, tým mi asi nevadilo, ako mužskú postavu stvárnila autorka. Tu stojí celý dej na ňom a bohužiaľ, nefungovalo to - správanie"bolestínka" a zároveň správneho chlapíka bolo ako z iného sveta, takto si asi autorka predstavuje termín "citlivý muž". Afázia a jej zázračné vyliečenie za dva mesiace, to snáď ani nepotrebuje komentár.
Priznávam, že tu som bola rozladená skoro z každej postavy, jediná konzistentná, racionálna, je dedko... ako zosobnenie životných skúseností a nadhľadu je dokonalý.
Celý dej vrátane príbehu z minulosti Ayalovej party sa mi zdal naivný, nereálny a príliš naťahovaný, autorke sa do toho prepletenca nepodarilo schovať vraha tak, aby bol odhalený až na konci knihy, minimálne pred polovicou knihy je jasné, kto ním bude...
No, teším sa na tretí diel, ale tentokrát z iného dôvodu, chcem mať trilógiu čo najskôr za sebou a poprežúvať to sklamanie z dobre rozbehnutej série. Pevne dúfam, že prípadný komerčný úspech týchto kníh nezmení autorkin názor a z trilógie neurobí nekonečný príbeh pridávaním ďalších dielov.

20.07.2020 3 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

Detská fantázia podaná obrázkami dospelého človeka. Krásne ilustrácie, bavia ma od prvej po poslednú stranu.

22.05.2019 5 z 5

Znesvětitel Znesvětitel Paul Finch

O pozanie menej akcie než v prvom dieli série, a práve kvôli tomu sa mi táto kniha páčila viac. Témy (psychická manipulácia, násilie v rodine a pod.), ktorých sa dotýka, sú a budú aj ďalej veľmi aktuálne. Trošku viac mi tento diel pripomínal štýlom knihy Stuarta MacBridea, najmä popisom naháňačiek a bežnej policajnej práce.

15.04.2019 5 z 5

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

Určite sú pre mňa Kolymské denníky zatiaľ tým najlepším cestopisom, aký som kedy čítala. Asi preto, lebo sú viac ako cestopisom...
Skvelá zmes nevľúdneho prostredia, divokej prírody a ľudí, ktorí tam žijú (alebo prežívajú?)...
Obdivujem J. Hugo-Badera za jeho odvahu, znalosti a novinársky kumšt, bez ktorého by stopercentne dopadla kniha inak.

12.04.2019 5 z 5

Léto plné neskutečných věcí Léto plné neskutečných věcí Rowan Coleman

No fuj, čo to bolo za nezmysel?! Táto kniha mi veľmi pripomína scénku Vichr z hor (Jára Cimrman ležící, spící), kedy hrali v roku 1911 v Pacově - niečo v zmysle "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn. A maminka? To je babička z otcovy strany."... Ešte že aj moje spomienky na túto knihu odveje víchor času a dúfam, že to nebude za dlho.

21.02.2019 2 z 5

Simonův kocour - chlupatý postrach okolí Simonův kocour - chlupatý postrach okolí Simon Tofield

Skvelé! Aj bez slov (alebo bez zvuku a pohyblivých obrázkov) sú tieto stripy presnou ukážkou, čím si nás tie chlpaté vrniace "beštie" získali a omotali okolo svojich tlapiek :)

11.02.2019 5 z 5