raffi raffi komentáře u knih

Asi budem mať s knihami od T.L.Hayden problém. Ak sú písané podľa skutočných príbehov, postrádam akýkoľvek pohľad na vec z perspektívy iného človeka. Nejaké uistenie, že takéto pokroky sú možné v tak krátkej dobe...
Ale na druhú stranu je kniha naozaj veľmi dobre napísaná, je zaujímavá a inšpirujúca. Škoda zavádzajúceho názvu, po prečítaní mi k Sheile oslovenie "spratek" naozaj nesedí. Je to dosť prvoplánové a vhodné možno tak pre bulvár.

29.01.2016 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Táto kniha ma veľmi potešila. Je krásna a asi mi sadla do nálady, pretože som si ju naozaj užila.
Toľko rôznych citov sa podarilo Backmanovi namiešať do celkom útlej knižky, pritom to nie je gýčovité a nikde nejde za hranu... K tomu dobrý preklad a pekná obálka - za mňa to je na plný počet bodov.

18.01.2016 5 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Z môjho pohľadu rozporuplná kniha. Námet je skvelý a prvá tretina knihy ma neuveriteľne bavila. Zvyšné dve tretiny, to bol predovšetkým erotický román a príbeh ustúpil... a bohužiaľ aj moje prvotné nadšenie z tejto knihy.
Napriek tomu si myslím, že je to kvalitné dielo, ktoré vyvoláva v človeku veľa otázok a núti ho hodne premýšľať.

07.01.2016 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Dávno som sa nestretla s tak dobre vystavanou dejovou líniou. Na začiatku je pozvoľný rozbeh, ale zvyšok knihy je ako voľný pád.. Autor je úspešný scenárista, takže ma to vlastne ani neprekvapuje. A neprekvapilo by ma ani to, keby raz písal scenár aj k Bondovi. Uvedomila som si to pri scéne z Arény smrti.
Téma je aktuálna, zlovestná a zostáva nám si iba priať, aby sa z kníh nepreniesla do reality.
A najlepšie hodnotenie dávam kvôli skvelému prekladu Pavla Medka. Je veľká škoda, že už nikdy žiadnu knihu nepreloží…

16.12.2015 5 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Táto autobiografia by ma zaujala viac, keby sa bol do nej pustil šikovný prekladateľ. Ale to množstvo chýb je otrasné a knihe hodne ubližuje. Napriek tomu je zaujímavé si prečítať životopis jednej z najlepších političiek vôbec.

04.12.2015 3 z 5

Ptačí pohádky Ptačí pohádky Jaromír Sypal

Pekné príbehy, krásne ilustrácie... kniha pre deti presne, ako má byť.

01.12.2015 5 z 5

Skřítci školkovníčci Skřítci školkovníčci Lenka Rožnovská

Veľmi pekná kniha pre malých škôlkárov. Dobre sa číta a naviac má autorka šťastie na spoluprácu s dobrými ilustrátormi. Len škoda, že je knižka tak tenká, určite by aj iní uvítali viac príbehov.

01.12.2015 5 z 5

Metallica: This Monster Lives Metallica: This Monster Lives Joe Berlinger

Nesedel mi štýl, akým bola kniha napísaná. Možno táto kniha mala byť iba súčasťou natočeného dokumentu, samotná pôsobí ako nejaký divný denník z natáčania.
A ani zistenie, že "nie je všetko zlato, čo sa blyští", neprekvapí. Zákulisie kapely, to je mikrosvet štyroch členov, štyroch rôznych osobností a ich vzájomných vzťahov. Na druhú stranu to fanúšik pozná iba vďaka takýmto knihám a preto je nutné to oceniť..

30.11.2015 2 z 5

Kniha toužení Kniha toužení Leonard Cohen

Všestranný umelec, jeden z mála básnikov medzi spevákmi. Táto zbierka je toho dôkazom... Sála z nej Leonardova osobnosť, jeho životné skúsenosti a postoje. Proste nie je možné ho nemilovať.

30.11.2015 5 z 5

Podozrivý zmizol / Čierna banka / Otrokári Podozrivý zmizol / Čierna banka / Otrokári Olov Svedelid

Knihu som čítala ešte ako dieťa v dobách komunizmu a bola som prekvapená, že u nás vôbec niečo také vyšlo. Bolo to moje prvé stretnutie so severskými detektívkami a naviac veľmi podarené. Teraz sa severská literatúra vezie na módnej vlne, ale je dobré si spomenúť na autorov, ktorí jej predchádzali. Svedelid je pre mňa jednoznačne autor, ku ktorému sa rada vrátim a nie je to iba z nejakej nostalgie...

30.11.2015 5 z 5

Linda: Příběh zločinu Linda: Příběh zločinu Leif G. W. Persson

Asi po 200 prečítaných stranách ma kniha prestala baviť. Pochopila som totiž, že až do konca kniha iná nebude a čo sa na začiatku javilo ako celkom príjemne čítanie časom prerástlo v nudu a zvyšok som naozaj dočítala iba so sebazaprením. Dĺžka knihy vôbec neodpovedá príbehu, chýba mu napätie a hlavná postava sa časom stane úplne neznesiteľnou.
Neviem, či som iba siahla po špatnej knihe, alebo autor takto píše stále. Ale pochybujem, že mu ešte dám šancu…
Dve hviezdičky dávam za ten sľubný začiatok.

30.11.2015 2 z 5

Propasti Propasti Arnaldur Indriðason

Neurazí, ale ani nenadchne. Celú dobu som mala pocit, že čítam nejakú starú detektívku a neviem, čím to bolo. Možno štýlom, ktorým autor píše.. asi to skúsim ešte s inou knihou.

24.11.2015 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Veľmi mi vyhovuje štýl, akým autori píšu. Škoda ale, že tu bolo hodne skoro jasné, kto je vrahom.. napriek tomu ma kniha bavila, vlastne ma baví celá séria.

20.11.2015 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Ale jo, je to čtivé... Ibaže v tomto dieli mi vadila prekombinovanosť deja.
A takýto samodeštrukčný typ človeka, ako je Harry Hole, to už tu tiež niekde bolo - aj napriek popisu si ho vždy predstavujem ako Dr.Housa.
Niekedy si hovorím, že Nesbo nie je tak úplne normálny človek, keď vie vymyslieť takéto brutálne veci..

20.11.2015 4 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Doporučujem, rozhodne sa jedná o zaujímavú knihu. Nie som fanúšik sci-fi a v tomto prípade vlastne ani nemusím byť, viac mi pripomína psychologický román s prvkami fantasy.
Hlavne potrebujem vedieť viac, preto dúfam, že ďalšie dve knihy z tejto trilógie vyjdú čo najskôr...

16.11.2015 5 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Knižka pobavila nás dospelých aj malú dcérku. Písaná peknou češtinou, naviac príbehy majú dej aj vtip. Uvítali by sme pokračovanie...

10.11.2015 5 z 5

Čarodějnice Hrubena a tři tajtrlíci Čarodějnice Hrubena a tři tajtrlíci Jindřiška Ptáčková

Dcérku (5 rokov) kniha vôbec nezaujala. Nám dospelým sa čítala špatne, je v nej veľa slovných patvarov a skomolenin. Pôsobí to ťažkopádne a dieťa taká rozprávka nebaví.

10.11.2015 1 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Bola som nadšená divadelnou hrou a potom aj knihou. Je to také smutno-veselé čítanie.. pri historkách malej Helenky sa smejeme, ale občas si uvedomíme, aká hrozná doba to bola. Hlavne my, ktorí sme v tej dobe čo len chvíľu žili.

05.11.2015 5 z 5

Katedrála hrůzy Katedrála hrůzy Jeffery Deaver

Najslabšia kniha od dobrého autora. Od začiatku viete, čo sa bude diať, len nečakáte, že všetko bude tak prehnané.

03.11.2015 1 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Kniha, ktorú som osobne čítala po etapách, pretože som mala pocit, že umrznem s polárnou výpravou. Autor majtrovsky vystihuje život námorníkov v neprívetivej krajine, až vás pri čítaní prepadne pocit beznádeje, že z tej situácie nejde vyviaznuť. Pre mňa bol ten netvor tak trochu naviac... desivo pôsobí už samotná zima a situácia, v ktorej sa obe lode ocitli.
Simmonsovi nejde uprieť znalosť dostupných faktov o polárnej výprave J.Franklina, ale na druhú stranu je tých hodnoverných faktov žalostne málo. Preto na rad prišla autorova predstavivosť a až vďaka nej vznikla táto zaujímavá kniha.

03.11.2015 5 z 5