RADOST RADOST komentáře u knih

Tikot Tikot Dean Koontz

Vtipná, až bláznivá horrorová komedie s poselstvím, že nic se nemá odmítat nebo naopak brát stoprocentně vážně. Okouzlily mě dialogy matky Phanové.

23.11.2014 3 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Hladivá, konejšivá a humorná kniha o tom, jak se vyrovnat se smutkem, samotou a životními ztrátami.
Citace, str.315: "... nic by se nemělo nechat jen tak být. Je potřeba kout železo, dokud je žhavé. Žal i zahořklost jsou k ničemu. Záleží jen na přítomnosti a budoucnosti. Jsme tak křehké bytosti... I mně chybí lidé stejně jako vám. Stejně jako vy žiju ve stínu myšlenek na to, že tu se mnou už nejsou. Myslím, že jak vy, tak já sám máme i nadále blízko k těm, kteří nás opustili, ale jiní lidé jsou pořád tady a potřebují nás..."

20.11.2014 4 z 5

Temnější než noc Temnější než noc John Lutz

Takový styl detektivek mi vyhovuje-nahlédnutí do života vyšetřovatelů, obětí i pravděpodobného pachatele, překvapivé zjištění v závěru - třešnička na dortu.Čtenář se odreaguje, trochu přemýšlí, trochu se bojí, může četbu odložit, ale na další stránky se těší.

15.11.2014 5 z 5

Odkaz Stonehenge Odkaz Stonehenge Sam Christer (p)

Mystika Stonehenge, docela pravděpodobné starodávné náboženství Posvátných a působení jeho stoupenců ve všech oblastech civilního života, sebevražda a následující násilné činy - napínavé, tajuplné, čtivé.

08.11.2014 4 z 5

Andílek Andílek Colleen McCullough

Mladá spořádaná zdravotní sestra se osamostatní, přestěhuje do pochybné čtvrti a tam poznává lidi jiného ražení. Román o empatii, přizpůsobivosti, jinakosti, o nezvyklých schopnostech i životních náhodách.

08.11.2014 3 z 5

Prozrazení Prozrazení Sam Hayes

Kniha je jako zašmodrchané klubko uzlíkaté příze. Snažíte se najít správná vlákna, pochopit množství a strukturu uzlíků a získat novou přízi. Jenže i když se vám to podaří, zisk není bezvýhradný. Zůstalo nebezpečí nových uzlíků a snížená pevnost i odolnost. Celkový dojem : ne každý přivítá tolik šmodrchů a ne každý má trpělivost se v tom klubku hrabat. I já bych přivítala trochu střízlivější a méně záhadnou ukázku, kde všude číhá nebezpečí.

29.10.2014 4 z 5

Hlubší než hrob Hlubší než hrob Tami Hoag

Výborné, skvělé! Není vše kolem nás takové, jak to vypadá na první pohled. A jen někdy uvidíme i to skryté. Sami si dáváme klapky na oči povrchním vnímáním. Pozor, může to být velmi nebezpečné!

24.10.2014 5 z 5

Nájemníci pana Moonblooma Nájemníci pana Moonblooma Edward Lewis Wallant

Trochu smutná a melancholická přehlídka svérázných lidiček, nájemníků zchátralých domů. Nádherně vylíčená různorodost lidí a neutěšenost jejich životních podmínek, bezradnost, netečnost, krach a zmar. Dlouho očekávané odhodlání Normana něco změnit je světlým okamžikem, ale ne všem prospěje. I když kniha vyšla před padesáti lety, trochu připomíná mravenčí a zdánlivě zbytečnou práci současných terénních pracovníků v realitě některých našich regionů.

19.10.2014 3 z 5

Jako zvěř Jako zvěř Kerstin Signe Danielsson

Čtivé, napínavé. Dle mého názoru základní téma cíleně a nadměrně využito pro získání čtenářského ohlasu. Vše na mě působilo tak trochu přes čáru, přes hranice pravděpodobnosti.

16.10.2014 4 z 5

Krutý zločin Krutý zločin Patricia MacDonald

Docela dobrá detektivka s velmi citlivým námětem. Jaký je postoj rodiny i okolí k obviněnému a odsouzenému, může být odsouzen i nevinný? Jaké má možnosti se očistit?

09.10.2014 4 z 5

Dívky z Montmartru Dívky z Montmartru Cathy Marie Buchanan

Paříž na konci 19. století,těžký způsob obživy pro ženy, svět nuzoty a umění, zločinu i svědomí.Velmi dobře napsané, skvělá kniha!

03.10.2014 5 z 5

Labyrint Labyrint Sigge Eklund

Zajímavý příběh o hledání. Nejde jen o hledání ztracené jedenáctileté dívky, ale především o hledání sebe sama, hledání příčin a důsledků vlastního chování. Ten důraz na vnitřní život hrdinů mě zaujal. Křehkost našich niter a necitlivé zásahy do psychiky mohou mít katastrofální následky.

24.09.2014 4 z 5

Jsme přece sestry Jsme přece sestry Anne Gesthuysen

Dlouhý život - je požehnáním? Umí se člověk přizpůsobovat běhu doby, zbavovat se předsudků, zvolit si své místo podle své povahy a potřeb? Naučí se chápat, odpouštět, pomáhat? Co znamená pro jednotlivce rodina? Moc dobře se mi četla tato přesvědčivá kniha o konfliktech i sounáležitosti tří sester, o jejich rozdílných povahách, životních křivdách i vzájemném pochopení. Vnukla mi i myšlenku podebatovat se sestřenicemi a bratranci o životě našich matek (pěti sester) tak, jak se jevil každému z nás. Stejné rodinné události, různý pohled - bude to určitě zajímavé.

21.09.2014 5 z 5

Sebevražda Sebevražda Daniel Pískovský

Skvělé variace na téma " Čím kdo zachází, tím také schází ". V každém příběhu přesvědčivě navozena atmosféra a myšlení adeptů sebevraždy. A není to deprimující čtení, jak by se dalo očekávat.

21.09.2014 4 z 5

Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Bokovky žárlivé paní aneb Vražda v muzeu Josef Košťál

Průměrný detektivní příběh z českého současného prostředí - tím je sympatická. Avšak celkovým zpracováním a stylem, bohatým na popisné věty s netypickou stavbou i často opakovanými přirovnáními, mně kniha stále více odrazovala. Podnětem ke čtení pro mně bylo hrdinovo příjmení Churáček, totožné s příjmením mých dávných známých. Ale příště budu tradičně vybírat četbu dle autora. Pravděpodobně už Josefa Košťála nevyhledám.

18.09.2014 2 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Nádherně napsaná kniha o těžkém dětství chlapce, který neměl nic kromě citlivého srdce, vrozené inteligence a rodiny, kterou nenechal na holičkách přes všechny její chyby.

15.09.2014 5 z 5

Ženy, které rozdávají adventní věnce Ženy, které rozdávají adventní věnce Josef Pepson Snětivý (p)

Vykreslení odlišného mužského a ženského vnímání mileneckého a partnerského vztahu a možných důsledků. Navíc autorova snaha o obohacení češtiny novými slovy a netradičními obraty. Obojí se daří tak na 50 %, někdy působí násilně, nepravděpodobně. Ale je tu příslib nové, předpokládám lepší tvorby.

14.09.2014 3 z 5

Tutka Tutka Radoslav Nenadál

Tři vzpomínkové povídky, vykreslující dávnou bídu, morálku, předsudky ale také sounáležitost. Pohled zpátky zaměřený na stopování citů a uvědomování si odlišné sexuální orientace.

06.09.2014 3 z 5

Manžel, který štěká, taky kouše Manžel, který štěká, taky kouše Alena Jakoubková

Ženský příběh o "silné" hrdince. Jenže dosti mimo realitu. Ano, může se stát, že šestnáctiletá dívka je nucena k adopci. Jednání všech postav (snad kromě Jolany) je však dle mého názoru extrémně vyhraněné. Stejně tak nové životní situace hlavní hrdinky, životem u tety počínaje a šťastným závěrem konče. I v nepříznivé startovací situaci měla jiné možnosti a volby, o které se ale ani náznakem nepokusila. Proto kniha nepřináší žádné poučení těm dívkám, které se mohou dostat do podobné situace. Jen planou naději na prince, bohatství a odměnu za to, jak "trpěla". Kromě zavádějícího názvu mi v knize vadily i několikrát opakované popisy hrdinčiny výchozí situace a prostor věnovaný odívání a módnímu vaření na úkor většího proniknutí do vztahů a psychiky postav. Celkový dojem - plytkost a nereálnost s cílem potěšit čtenářky světem snů. Pro mně je to málo.

02.09.2014 2 z 5

Spalovač mostů Spalovač mostů Jan Hartman

Náměty obou povídek byly dobré, ale styl mizerný. Jakoby autor psal slohovou práci podle nějaké příručky pro začínající studenty tvůrčího psaní.

01.09.2014 2 z 5