Andílek

Andílek https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17284/andilek-17284.jpg 4 63 14

Deníkový román mladé zdravotní sestry se odehrává v Austrálii šedesátých let. Hrdinka knihy Harriet začne pracovat v Královské nemocnici v Sydney jako laborantka u rentgenu. Spřátelí se s nezávislou sestrou čínského původu Pappy, která jí pomůže sehnat levný byt v "podezřelé čtvrti", kde sama bydlí. Harriet je nadšená. Opustí konzervativní rodinu, ve které vyrůstala, i svého nudného snoubence a začne užívat svobodu plnými doušky. Spřátelí se se všemi různorodými nájemníky v domě a velice si zamiluje svéráznou paní domácí a její nevšední malou dcerku s přezdívkou Andílek. Obrovitá domácí, živící se jasnovidectvím, je dobrou duší celého společenství. Vyznačuje se velkou tolerancí a asertivitou. Po její tragické smrti přebírá toto "žezlo" Harriet. Oblíbené australské spisovatelce se velmi dobře podařilo ztvárnit emoční a intelektuální růst mladé ženy a její cestu k nezávislosti.... celý text

Literatura světová Romány Zdravotnictví
Vydáno: , Knižní klub

Angel puss , 2004

Luigi1
02.12.2022 5 z 5

Tak jsem se začetl,že jsem málem nešel do práce.

evismaior
03.03.2020 3 z 5

70% - román psaný formou deníku mladé zdravotnice, která si v práci v nemocnici u rentgenu nevede vůbec zle a její soukromý život odehrávající se v Domě v neslušné čtvrti zabydleném spoustou svérázných postav je plný nejbarvitějších příhod. Trochu mi přišel v nesouladu její až dětinský styl vyjadřování v deníku, když přitom obzvlášť ve vztahu se starším ženatým lékařem se dokázala chovat na svůj věk a nezkušenost až podivuhodně dospěle. Ovšem centrem děje je prazvláštní majitelka domu a její ještě zvláštnější němá dcerka Flo, kterou si hlavní hrdinka okamžitě zamiluje, jako by k ní byla přitahována podivnou silou, jejíž vysvětlení i mě samotnou v závěru knihy překvapilo. Podobný příběh jsem ještě nečetla, za to autorce chvála, na druhou stranu měla kniha až moc nepříliš poutavých střípků vyprávění, bez nichž by se děj snadno obešel.

Nicki
27.02.2020 3 z 5

Když se za touto knihou ohlédnu, vybaví se mi především vývoj hlavní (což je zajímavé sledovat skrze deníkové zápisky) a to, jak se narodila Flo.
Kniha je zajímavá, i když trochu šílená a svébytná (snad za to mohou postavy samotné). Ale bohužel mě nenalákala k přečtení dalších knih od autorky.

Janaves
06.04.2018 2 z 5

Půjčila jsem si knihu omylem. Po dlouhé době se mi stalo, že jsem se do knihy "nedostala". Nebavila mě. Škoda. Ale Ptáky v trní jsem přečetla a dobrý.

ivulka15
09.08.2017 3 z 5

Zajímavá kniha o svérázných obyvatelích jednoho Domu.

vlkcz
03.06.2016 5 z 5

Pro mě nejlepší Colleen, i když nejsem nijak velký znalec jejího díla. Rozhodně svižnější než Ptáci v trní, parádně ujeté a vcelku vtipné vyprávění o obyvatelích jednoho domu v pochybné čtvrti, kam se nastěhuje mladá zdravotní sestra.

jluky
05.02.2016 3 z 5

Uletené, praštené, neuveriteľné /taký je môj dojem z knihy/..., ale prečítala som /a nebolo to najhoršie, len také iné..../... Jednu z hlavných postáv som si stotožnila s Helenkou Ružičkovou........../a to sa mi potom odvíjalo ako farebná tragikomédia/.

RADOST
08.11.2014 3 z 5

Mladá spořádaná zdravotní sestra se osamostatní, přestěhuje do pochybné čtvrti a tam poznává lidi jiného ražení. Román o empatii, přizpůsobivosti, jinakosti, o nezvyklých schopnostech i životních náhodách.

Teraka
07.05.2013 4 z 5

Zvláštní příběh, který svým vynikajícím popisem vyvolává přesné představy o prostředí i postavách, které jsou zde popsány.

kika 13
28.10.2012 3 z 5

Román je psán formou deníku.Hlavní hrdinka je zdravotní sestra.

fanciulla
31.03.2012 5 z 5

Dej knihy nie je príliš uveriteľný, ale to vôbec nevadí. Nemohla som prestať, skvele napísané. Od tejto autorky prečítam všetko, na čo narazím.

elli09
19.02.2012 5 z 5

Táto autorka so svojím štýlom písania jednoznačne nesklame.

Petronela
29.08.2011 5 z 5

Tahle knížka mě fakt dostala,nemohla jsem se od ni odtrhnout,fakt super.Musi pochvalit paní McCulloughovou.

Danafantom
02.04.2011 5 z 5

Nejdřív jsem knížku četla s vyvalenýma očima, a pak jsem se od ní nemohla utrhnout až do samého konce. Docela zvláštní příběh.

Colleen McCullough
australská, 1937 - 2015
2004  90%Ptáci v trní
1994  94%První muž Říma
1995  96%Koruna z trávy
2005  96%Říjnový kůň
1999  95%Caesar: leťte kostky!

Kniha Andílek je v