R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Rasputinův stín Rasputinův stín Raymond Khoury

Mizerná kniha, kterou bych, kdyby se jednalo o film, ohodnotila výrazem: slabé i na béčkový špionážní film. Akční výjevy a násilí zabraly většinu knihy, k tomu autor přihodil pro zatraktivnění postavu Rasputina a navrch přihodil otravnou politickou propagandu.

19.03.2017 2 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

Rušila mě roztříštěnost, široký záběr témat, nevyváženost hloubky a množství informací. Svými myšlenkami a informacemi mě autor dokázal zaujmout, bohužel ne po celou dobu čtení. Václav Cílek má svůj vyhraněný pohled na svět. Některé úvahy jsou inspirativní, jiné příliš idealistické a nereálné. Ovšem přírodozahrádkářský úvod je roztomilý. Krásný hold přírodě a zahrádkaření je napsaný tak, že čtenář zapomíná, že kromě kvetoucích stromů, voňavého domácího ovoce a chutné zeleniny existuje také havěť, která vám sežere část úrody, že neexistují jen nádherné květiny, ale také uporný plevel. Po přečtení první části je čtenáři jasné, že péče o zahradu a pěstování rostlin je jednou z nejhezčích a nejrozumnějších činností na světě. Hm..., což také je.

16.03.2017 3 z 5

Jak to vidí Šichtařová Jak to vidí Šichtařová Vladimír Pikora

Pokud budete mít příležitost, začtěte se do Jak to vidí Šichtařová. Doporučuji. Proč? Hm, 1) s autory jsem často nesouhlasila, 2) s autory jsem často souhlasila, 3) u některých částí knihy jsem nebyla ani pro, ani proti, zkrátka, nemám dostatek informací... Hm, to stále ještě neodpovídám na otázku "Proč tedy doporučuji přečíst tuto knihu." - Důvodem jsou samotná témata knihy. Každé téma je podnětné, každé z nich se nás nějakým způsobem týká, stojí za zamyšlení nebo za hledání dalších informací, nejlépe z různých zdrojů. Poděkování patří autorům za sepsání jejich názorů a myšlenek, za připomenutí údajů, na které člověk v záplavě informací pozapomněl, za odvahu jít se svými názory na veřejnost, i za zveřejnění ekonomických analýz. Čtyři hvězdičky.

16.03.2017 4 z 5

Trochu je mi líto napsat, že mě kniha nebavila tak, jak jsem doufala. Ve Vodáckém průvodci jsou zábavné kapitoly, u kterých jsem se usmívala. To ano. Ale také byly chvíle, kdy mě četba nudila, hlavně Kennyho pohádky a plané okecávání. Díky tomu, že převládaly vtipné pasáže, váži 3 lodní uzly.

16.03.2017 3 z 5

Zelený rozparovač Zelený rozparovač John D. MacDonald

Průměrná detektivka, kde takřka celý děj prozradí anotace (upozornění pro čtenáře, kteří se chtějí nechat dějem překvapit).

24.02.2017 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Výborná fantasy, čtivá, propracovaná, chytrá, se správnou dávkou tajemna a záhad, ponechaných fantazii čtenáře.

Kniha mě vtáhla do děje a příběhu hned od začátku. Naslouchač mě zaujal, ne, zaujal je slabé slovo, pohltil tak, že pár dní po dočtení jsem si znovu nalistovala první stranu a s chutí se znovu nechala unášet příběhem Ilan a osudem sklenařů, znovu si skládala střípky informací o historii jednoho světa v budoucnosti a jeho tajemstvích, hádala, co se skrývá za tajemným, číhajícím zlem.

Autorce se povedlo mě nadchnout, probudit mou zvědavost... Prostě, Petra Stehlíková mě dostala, přestože fantasy moc nevyhledávám. :).

22.02.2017 5 z 5

Svůdkyně Svůdkyně Jude Deveraux (p)

Po únavném dnu jsem dostala chuť na něco vtipného a romantického. První polovina nebo dvě třetiny knihy svůj účel splnilo. Bavila jsem se náramně. Ovšem později autorka - MOŽNÝ SPOILER - začala z hlavní ženské postavy dělat blbečka a měnit její charakterové vlastnosti. Náhle se sebejistá žena, která chladnokrevně navštěvuje nebezpečná místa, zvládá neobvyklé situace, umí se ovládat a skrývat své emoce, stává absolutně emocionálně nevyrovnanou, začíná se chovat neúměrně riskantně, až hloupě. Nejhorší byl konec. Autorka nelogicky zašmodrchala děj a pak překotně zase nasměrovala děj jinam tak, aby skončil vybraným způsobem. Logika sem, logika tam.

16.02.2017

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Krásná kniha, výjimečně obyčejný příběh. O lásce a o lásce. O touze, snech. O zodpovědnosti.

09.02.2017 5 z 5

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Kniha je od začátku čtivá a zaujme svým přitažlivým způsobem vyprávění.
Rozhovor Charlese Darwina s autorem a fyziky - Isaacem Newtonem, Williamem T. Kelvinem, Ernestem Rutherfordem a dalšími osobnostmi přináší známé i nové informace ve svižném tempu a příjemném dávkování (vyjma pár odstavců zážitků z cest, které bych pocitově o něco zkrátila). Autor vybral skvělou společnost pro noční setkání, škoda jen úplné absence žen v debatním kroužku. Bonusem při čtení je vtip a nadsázka, která mě pobavila. Občas jsem dokonce seriózně tvářící se okolí vyrušila hlasitým smíchem a následně je pak odškodnila přečtením povedených útržků textu.

Skvěle napsaná naučná kniha, originální nápad, pěkná čeština.Dávám 5 jablek - zdravím J. J. Thomsona a knižní "Sen" Josefa Lhotského doporučuji.

02.02.2017 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Všechny povídky jsou výborné. Každá jinak. První příběh popisuje klasickou, ale rozhodně drsnou situaci soužití s nesprávným mužem. Tady se mi nejvíc líbily popisy rozhovorů Kristiny s psychologem vč. popisu jeho myšlenek.
Druhý příběh Karolíny je originálnější nebo, chcete-li, méně běžný, psaný neobvyklou formou. I tento příběh mě zaujal, přesněji zaujal mě ještě o něco víc než předchozí. Jen snad zpovědník byl až neuvěřitelně moudrý a laskavý, ale ano, pasoval mi tam. Byl to takový příjemný prvek, člověk, který si své pojmenování "člověk" zaslouží.
Třetí text ve mně vyvolat silný pocit znechucení a odporu. Hlavní nehrdinka Naďa aspirovala na ryzího šmejda. Ani chvíli jsem ji nelitovala. Celkově, popis cynických a bezohledných zdravotníků a lékařů byl velmi sugestivní. (Kde brala autorka inspiraci nejen pro postavu Nadi?)

Přemýšlím, která postava byla víc "na zabití". Jáchym? Naďa? Standa? Fakt, všichni tři byli rovnocennými soupeři v boji o největší kreaturu.

Když své dojmy z čtení shrnu, Sítě opravdu patří mezi velmi dobré knihy. Příběhy, jeden vedle druhého, mě oslovily a žádný nenudil, každý u mě vyvolal nějaké emoce. Jsem si jistá, že na knihu Sítě hned tak nezapomenu.

31.01.2017 5 z 5

Josef Balsamo I-II Josef Balsamo I-II Alexandre Dumas, st.

Čtivý román s krásně intrikánským a děsivě bezohledným Balsamem, který má, navzdory všem charakterovým vadám, nepochopitelné kouzlo a šarm. Dumas st. umí poskládat velkolepý, působivý příběh s úžasnou fantazií.

31.01.2017 4 z 5

O vejcích a vědcích O vejcích a vědcích Jonathan M. W. Slack

Jedno autorovi neodpustím, rozmetal mou představu vzrušujícího bádání v čistém prostředí laboratoře s nudně esteticky vyhlížejícími vzorky. Hned v prvních kapitolách Slack podrobně a velmi barvitě popisuje (pokud jste po jídle, rozvažte, jest-li budete číst dál) získávání růstového faktoru z mozku rozpůlených hlav skotu. Pokud předpokládáte, že tím autorova zábavná historka končí, chyba. Pokračuje "vařením" tkáně... :)

Pokud jste se při čtení mého komentáře rozhodli tuto knihu nečíst, věřte, byla by to škoda. Slibuji, pokud jste přežili zážitek autora na jatkách, přežijete i další části.

V knize Slack přecházel mezi dvěma úrovněmi. Ryze odbornou a sarkasticky zábavnou. A obě byly dobré. Méně záživných bylo jen pár míst, zato těch poutavých nebo vtipných nesrovnatelně víc. Dovíte se nejen fascinující fakta z biologie a informace o výzkumu, ale i postřehy o lidech a vztazích v laboratoři, pobavíte se u líčení úskalí vědeckého publikování.

31.01.2017 4 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Slabé 3 hvězdy, Totálně prostá oddechovka s kostrbatou zápletkou. No, dobře, nebudu tak přísná. Beru, kniha funguje jako vyloženě odpočinková četba, která čtenáři zaměstná nepatrné množství mozkových buněk. Člověk se zasní nad čestným, chytrým a jestě navíc charismatickým hrdinou - Oldřichem z Chlumu, postavou podobnou lidem ve správě našeho státu - ve vládě, sněmovně... Pokud jste se náhodou začali bát o mé zdraví, přečtěte si znovu předchozí větu. Všimli jste si? Naznačila jsem: Zasnila jsem se.

25.01.2017 3 z 5

Vesmír Vesmír John Gribbin

Skvělá kniha, všeobecný astronomický přehled, zahrnující především základní fakta o vesmíru. Čtivý a většinou velmi srozumitelný text, v určitých kapitolách obohacený o podrobnější a složitější informace.
Plusem jsou krásné fotografie, mínusem jejich občasná nesmyslná velikost, která vzbuzuje dojem, že se nakladatelství snažilo zaplnit co nejvíce místa a rozprostřít text a pořízené snímky do co nejvyššího počtu stránek. Nesympatické plýtvání, projevující se jak přehnaně širokými okraji a v určitých odstavcích velikostí písma, která je dvojnásobná proti běžné velikosti tištěného písma textu, tak jedno i dvoustránkovými snímky běžných jevů (viz snímek blesků nad městem nebo listnatého stromu), mě přimělo odebrat jednu hvězdičku. Kromě toho i výběr šedé barvy fontu části textu, který se stal nepříjemným pro čtení, nebyl domyšlený.
Shrnutí: Výborný text -(doporučuji), kvalitně vytvořené obrázky a úžasné fotografie byly mírně znehodnoceny marketingovou manipulací. Škoda, jinak titul aspiroval na nejvyšší hodnocení.

19.01.2017 4 z 5

Radostná věda Radostná věda Friedrich Nietzsche

Kniha mě nijak zvlášť neoslovila, přestože jsem našla několik zajímavých postřehů, vtipný sarkasmus i absurditu. Jako celek názory autora a jeho myšlenky nefungovaly, odporovaly si vzájemně. Postrádala jsem více originálních myšlenek...

19.01.2017

Strážce majáku Strážce majáku Jan Cimický

Obyčejné setkání čtyř lidí, jejich vyprávění příběhů a dávných legend. Neobyčejně milá a okouzlující atmosféra. Za příjemnou a pohodovou atmosféru - 4 hvězdy.

19.01.2017 4 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

Určitě jsem se dozvěděla hodně nových věcí, jiné si oživila. Z. Mahler je skvělý vypravěč. Ale nevyhovoval mi téměř jednolitý text, velmi málo rozčleněný. Pokud jsem se chtěla k nějaké informaci vrátit, bylo obtížnější ji nalézt. Chybělo mi i častější datování. A druhá věc - v určitých částech textu nebylo zcela zřejmé, kdy se autor přemístil z oblasti faktů do říše legend, fantazie a hypotéz.

Ještě přidám dvě ukázky z knihy:
Poté, co císař prohlásil Habsburky věčnými dědici českého království (zákonem v němčině, kterou ustanovil jako úřední jazyk), přenesl své panovnické sídlo natrvalo do Vídně (odvezl i korunovační klenoty do své šackomory - kapitulu, která se ověnčila přívlastkem "vždy věrná", sice vázaly dávné regule Karla IV. a papežská bula o nedotknutelnosti a neměnném umístění koruny sv. Václava, ale neprotestovala ani slovem, natož klatbou - Praze tím byl přisouzen periferní význam, Čechy měly poklesnout na provincii, vzdorný národ byl vytlačen z velkých dějin, dopřána mu jenom všednodennost, své panovníky po celá pokolení ani neznal. Když na konci třicetileté války, která zahájena Bílou horou přerostla v evropské střetnutí katolického a protestantského tábora, v němž Čechy byly postiženy co křižovatka armád a časté bojiště, konečně zaznělo ve svatovítské katedrále mírové Te Deum (švédská soldateska zde ještě stačila bustám na triforiu a náhrobním reliefům zurážet nosy a osekat údy - na odchodu přibrala milionové hodnoty z Rudolfových uměleckých sbírek), zbyly z království jen zpustlé, vylidněné kraje - po drancování a masakrech klesl počet obyvatel na necelý jeden milion.
...
V bigotní monarchii, za rekatolizační éry se ovšem myšlení a mínění nepovažovalo za soukromou záležitost, každý musel vykazovat, jest-li a nakolik osvědčuje pravou víru. Z arcibiskupství byla nařízena síť komisí, které evidovaly a soustavně hlásily vývoj zbožnosti: v seznamech farníků se rozlišovalo několik kategorií, od nadějných jedinců přes podezřelé živly až po nenapravitelné případy - mnoho stížností pranýřovalo vlažnost ("nahlédne do svatyně jen jako pes do kuchyně", "dřív se pokloní dívce než oltáři", "klábosili před chrámem, až je rychtář musel zahnat dovnitř žilou", "neúčastnili se průvodu o Božím těle, ani okna neozdobili" - v sousedství katedrály bylo nutno zrušit dvě hospody, neboť krčmáři nerespektovali zákaz čepovat v době mší) - zpověď se stala klíčovou povinností, všichni obdrželi zpovědní lístky, na kterých kněz stvrzoval, zda se vyznali i ze skrytých skutků (pokud se vyskytli faráři, kteří lístky za úplatu falšovali, byli souzeni samým arcibiskupem - stalo se tak třeba Vavřinci Nižborskému léta Páně 1631, kat ho na popravišti za katedrálou zbavil sutany a po světsku mu srubl hlavu). Církev se ovšem snažila i předložit nové hodnoty, vytvořila rejstřík přitažlivých akcí, schopných získat vědomí lidí: jezuité (zpovědníci mocných, vč. císaře) se soustředili hlavně na školství, na mládež, pořádali oslnivé didaktické podniky, pašijová divadelní představení, prosadili četné liturgické svátky a slavnosti - z jejich podnětů se odvinula vlna poutí, každoročně se z katedrály sv. Víta vydávalo přes strahovský a břevnovský klášter děkovné procesí na Bílou horu, pod korouhvemi ovíván kadidlem a za sborového zpěvu byl nesen obraz Panenky Marie...S

Nedávám často ukázky z knih, ale tyto dva úryvky mi přišly skvělé. Obzlášť ten druhý je fascinující.

15.01.2017 3 z 5

Naďa Konvalinková - Naivní Květuška z filmu Adéla ještě nevečeřela, vyrostla v hvězdu první velikosti Naďa Konvalinková - Naivní Květuška z filmu Adéla ještě nevečeřela, vyrostla v hvězdu první velikosti Michaela Košťálová

Titul, který se tváří jako plnohodnotná kniha, ale blíž má k obdivnému blogu, kombinovanému s přetištěnými rozhovory z nejrůznějších časopisů. Za tvůrčí invenci je to skoro odpad, ale že jsem si připomenula sympatickou herečku, která umí jak komediální, tak tragické role, přihodila jsem dvě hvězdičky. (Viděla jsem Naďu Konvalinkovou v divadle, kde jako Jana z Arku je pro mě dodnes nezapomenutelná.)

15.01.2017 2 z 5

Horké peníze Horké peníze Dick Francis (p)

Příjemná, pohodová detektivka se zápletkou, která mě nezklamala. Jen mohl autor trochu šetřit s těmi negativními vlastnostmi skoro všech postav.

15.01.2017 4 z 5

Řeč tvarů - Umění vnímat umění Řeč tvarů - Umění vnímat umění Luboš Hlaváček

Začátek knihy nebyl moc zajímavý, skoro mě odradil. Autor promine, ale místy mi to připadalo jako plané teoretizování v přespříliš květnatých až nesrozumitelných větách.Zhruba od třetiny přibývalo faktů, informací i dobrých postřehů. Druhá polovina knihy už byla skvělá. Celkově mezi 3 a 4 hvězdami. Ale asi blíž to má k těm třem, mj. i kvůli chybějícím stránkám v prvním vydání z roku 1984.

14.01.2017 3 z 5