qwill qwill komentáře u knih

Jeeves a svatební zvony Jeeves a svatební zvony Sebastian Faulks

Atmosféra dokonalá - a poslední Jeevesův případ také. P.G.Wodehouse by měl radost. Doporučuji.

10.03.2016 5 z 5

Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Kája Mařík. Kniha 1. Díl I.-III. Felix Háj (p)

Kája Mařík vycházel na pokračování v časopise Naše rodina kolem roku 1967 a to jsem těšil na další díl a miloval jsem čikuládu, co šla rovnou do ledvin a vembloudy také....
Čist knížku po padesáti letech je zajímavý zážitek. I když ilustrace vydání knížky, kterou mám, jsou dost nepatřičné....

07.03.2016

Dneska vařím já Dneska vařím já Jitka Bodláková

Základní výzbroj:
1.Klid. Nedejte se zmást těmi, kdo dělají z kuchaření vědu. Na nějaké minutce při běžném vaření vůbec nezáleží, nemůžete nic zmeškat, všechno určitě stihnete včas. A když třeba i nestihnete, všechno se dá napravit.
2. Chňapka. Co se totiž nedá napravit, to jsou popálené ruce - každá poklička a každé ucho u hrnce, pokud stojí na kamnech, spolehlivě pálí.

06.03.2016 5 z 5

Praha ve dne i v noci aneb týden mezi dacany Praha ve dne i v noci aneb týden mezi dacany Jaroslav Hašek

Ona poznámka, kterou napsal na pohlední lístek Honza Riedlů, že má svůj tejden, znamenala tolik, že má svůj tejden mezi Dacany. Bylo to jakési heslo, které označovalo, že týden bude většina Dacanů pohromadě, že se neopustí a po celý týden druh druhu že bude pomáhat, pečovat druh o druha, kdyby snad během týdne některý člen již ochabl, nedovedl dobře stát na nohou, a že po celý týden všichni složí své peníze pro ten krásný účel, aby mohli strávit celý týden v radovánkách po hostincích a nočních kavárnách, za bouřlivého rokování při rozkošnickém životě. A tak naskýtá se nám příležitost poukázat na to, jaký život kulturní i hospodářský vedl se v této odbočce strany mírného pokroku v mezích zákona u Bláhů.

06.03.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

nojo, v dnešní době - Nešťastná to žena.
Na školení knihovníků jsem od jedné manažerky slyšel, že Rais patří do skladů Národní knihovny nebo do stoupy, ale rozhodně ne do dnešních knihoven, kde jenom zabírá místo pro Stíny. které mají jasně lepší půjčovatelnost, o což tady kráčí především.
Na Babičku si šáhnout netroufla, ale možná ji to jenom nenapadlo, protože jí všichni obrozenci splývají v jedno.

04.03.2016 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Nejlepší kniha Zeměplochy... i když tam není knihovník.
Možná to bude i tím, že pocházím z železničářského rodu a párou jsem jezdil ještě na prázdniny ... aspoň na trati Olomouc - Valšov.

03.03.2016 5 z 5

Stručná historie mého života Stručná historie mého života Stephen William Hawking

Nádherná knížka. A některé informace jsou pro mne absolutně nové - pokud je to pravda:

Já jsem narodil 8.ledna 1942, přesně tři sta let po smrti Galilea. Nicméně v týž den se narodilo odhadem asi tak dvě stě tisíc dalších dětí.
Přestože rodiče žili v Londýně, narodil jsem se v Oxfordu. Během druhé světové války měli titiž Němci s Brity dohodu, že oni nebudou bombardovat Oxford a Cambridge a Britové nebudou bombardovat Heidelberg a Gőttingen. Škoda, že takováto civilizovaná dohoda nebyla uzavřena pro více měst.

01.03.2016 5 z 5

Knížka pro kočku a nejen pro ni od Pavla Kantorka Knížka pro kočku a nejen pro ni od Pavla Kantorka Pavel Kantorek

Knížka právě skončila v mé příruční knihovničce. Nádhera!! Atomový fyzik u mě opravdu zabodoval.

29.02.2016 5 z 5

Příprava kvasu na výrobu slivovice Příprava kvasu na výrobu slivovice Josef A. Zentrich

Knihu bych zařadil do filozofické literatury. A pokud je někdo proti, můžeme to po patřičné fermentaci břeček a úpravě vypálením probrat - nejlépe na Slovácku. Jenom škoda, že J.A.Zentrich už u toho fyzicky nebude.

Babička Babička Božena Němcová

chudák Babička rozděluje národ - až snad České nebe ji poněkud rehabilitovalo po těch hrůzách povinného čtení. Mně osobně se v rámci pochopení souvislostí doby a místa to zpracování líbí.
No ale dnešní povinná literatura zase ubližuje jiným autorům.
Můj kamarád dostal před čtyřiceti lety k maturitě B.Němcovou. Z hlavních postav Babičky si pamatoval Viktorku, Sultána a Tyrla. Odmaturoval. A je z něj úspěšný programátor.

Gardenparty u královny Gardenparty u královny Karel Kyncl

Edgar Allan Poe napsal kdysi fascinující báseň The Raven, kterou do češtiny přeložil Vítězslav Nezval a nazval ji Havran. . . I když nezvalovské „víckrát ne“ zdaleka nevyjádřilo ono ponuré krákání „nevermore“ z anglického originálu, sehrál tenhle překlad formující úlohu v mém názoru na poezii, a bohužel taky v mém názoru na význam anglického podstatného jména „the raven“. Automaticky jsem si jej začal překládat českým výrazem „havran“ a ani ve snu mě nenapadlo ověřit si to ve slovníku. Teď za tohle opomenutí pykám. . . Na doklad toho, že svou sebekritiku myslím vážně, začal jsem se zabývat plánem, že uvedu Nezvalův překlad básně Edgara Allana Poea na správnou míru – navzdory tomu, že na slovo „krkavec“ se hledají rýmy mnohem obtížněji než na slovo „havran“. Zatím se mi povedlo přebásnit jedině čtyřverší, které teď zní takto: „Tos řek jistě na znamení, že se chystáš k rozloučení, táhni zpátky do bouře a do podsvětí, pukavče! –nenech mi tu, starý lháři, ani pírka na polštáři, neruš pokoj mého stáří, opusť sochu, krkavče! “ Ale i kdyby se mi oprava Vítězslava Nezvala nepovedla, jedno je nad slunce jasnější: do nejdelší smrti už nezaměním londýnské krkavce za havrany. Nevermore! Už víckrát ne! Karel Kyncl: Gardenparty u královny

28.02.2016 5 z 5

Kočka, která stopovala zloděje Kočka, která stopovala zloděje Lilian Jackson Braun

V této knize vystupují kočky: samozřejmě Kao K´o Kung (Koko) a Yum Yum a dále Wrigley, Pinky, Quinky (Propinquity a Equanimity), Theoria Dominys du Manoir des Ombreuses neboli Dodo, Bootsie-Brutus, Catta, Toulouse, Winston, Agatha a Christie, Magnificat, Beethoven, Svatý teror, Beau Thai, Předseda Mňau, Albert Bílátlapka, Lady Ik Ik, Samanta Sametová, Oidipuss, Octopuss, Platyfuss, Haggis MacTavish, Jetstream (Jet-Boy), Allegro a Adagio, Misty, Foggy, Arpeggio, Alvis Parsley, Metro, Catsanova, Suši, Ping a Pong. A dále stotřicetdva lidských postav, ale ty jenom zbytečně komplikují děj . . .

28.02.2016 3 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

začíná nádherně:

Mandlík vytáhl z kapsy své blůzy něco, co vypadalo jako plochá kouzelná hůlka s posuvným jezdcem vyrobená pro miniaturního mága, a řekl: Díky tomuhle budu v bezpečí, mami! Mohu poručit sínusu, co má dělat, a kosínusu jakbysmet, a dokonce spočítat tečnu kvadratické křivky! No tak, mami, přestaň plakat a pojď se mnou do stodoly. Musíš ji prostě vidět!"

27.02.2016 5 z 5

Ve světle Pravdy: Poselství Grálu Ve světle Pravdy: Poselství Grálu Abd-ru-shin (p)

Kniha, která buď osloví nebo neosloví - rozhodně nutí čtenáře samostaně zkoumat i dříve přijaté samozřejmosti.
Všechno, ale úplně všechno je jinak.

Od vědy k Bohu Od vědy k Bohu Peter Russell

Autor celkem srozumitelně vyjadřuje i můj vlastní současný pohled na svět:

Astronomové se dívali hluboko do vnějšího vesmíru, ke krajům vesmíru. Kosmologové se dívali hluboko zpět v čase, na začátek stvoření. A fyzikové se dívali hluboko do struktury hmoty, na základní složky vesmíru. Nikdo z nich nenašel žádný důkaz Boha, ani potřebu jeho existence. Vesmír, jak se zdá, dokonale funguje i bez božské pomoci.
Před třiceti lety jsem takovou logiku akceptoval. Dnes si však uvědomuji, že představa Boha, kterého jsme já i věda odmítli, byla naivní a staromódní. Když se zamyslíme nad spisy velkých mudrců, nenajdeme mnoho tvrzení, že Bůh se nachází v říši prostoru, času a hmoty. Když mluví o Bohu... obvykle čerpají z vlastní rozsáhlé osobní zkušenosti. Pokud chceme najít Boha, musíme se dívat dovnitř, hluboko do mysli - do světa, který na prozkoumání vědou zatím čeká.
Věřím, že když se do povahy mysli ponoříme stejně plně jako do povahy prostoru, času a hmoty, zjistíme, že dlouho očekávaným mostem mezi vědou a duchovnem je právě vědomí.

Tři případy a Jim Qwilleran Tři případy a Jim Qwilleran Lilian Jackson Braun

Srovnávám tento překlad s pozdějším od Heleny Smolakové....Je o pět let starší a vyvolává ve mně trochu jiné obrazy. Jediné, co se mi na knize nelíbí, je obraz krvežíznivého Koka na obálce.... (i když siamky jsou opravdu jiného ražení, než běžné kočky).

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Pohled zvenčí - v knize a filmu Rain Man.
V této knize je pohled zevnitř, stejně důležitý.
Rád bych si Christopherem zahrál šachy.... a napadá mě, jak by vypadala jeho partie s průměrným počítačem.
Zajímavý by mohl být i druhý díl - jak se protagonista vyrovnává s vyšším věděním. Třeba by přehodnotil po posledních vědeckých objevech a zvláště po těch, co budou ještě následovat, svůj náhled na svět, samozřejmě v rámci možností svého uzavřeného světa.
My vlastně všichni žijeme každý ve svém vlastním uzavřeném vesmíru, který ten druhý nemůže ani při nejlepší vůli pochopit. Naštěstí existují konvence a tichá dohoda o hledání společných průnikových plošek.

22.02.2016 5 z 5

Cesty do třetího rozměru Cesty do třetího rozměru Josef Schrötter

Obrázky jsem znal z dřívějška a teď jsem si půjčil i knihu. V rámci svých možností nutí čtenáře k zamyšlení nad tím, jak to celé funguje a jestli je to dobře....a jak snadno se dá člověk obrázkama ovlivňovat, i když si to většinou neuvědomuje.

20.02.2016 4 z 5

Dante pro začátečníky Dante pro začátečníky Joe Lee

Taková obrázková knížka opravdu pro začátečníky. Základní přehled čtenáři dává. Málokdo se propracuje k přečtení originálu.....

20.02.2016 5 z 5

Boj o ostrov Boj o ostrov Arthur Ransome

ani nevím, kolikrát jsem ji četl - a před dvaceti lety dětem po večerech i nahlas, než se naučily číst a celou sérii si pak přečetly už sami.
Filmové zpracování je neskutečně skutečné... a docela věrné. Pět hvězdiček je málo.....

20.02.2016 5 z 5