pydla Online pydla komentáře u knih

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Dočteno a plný dojmů knihu pokládám.
Co říct. Je to kniha pro ženskou část populace, ale myslím, že i já, jakožto muž, jsem si přišel na své. Je to krásně popsaný kus americké historie, drsného života v horách a síle žen.
Silný příběh, hezké postavy, krutost lidí, paličatost, akčnost a děj napínavý do posledního konce.
Určitě stojí za přečtení.

16.12.2021 5 z 5

Chlapec, který viděl Chlapec, který viděl Simon Toyne

Druhý díl o Solomonu Creedovi, nám trochu přibližuje, kdo onen Creed asi může být, a zároveň nás zavádí příběhem k střípku, leč fiktivnímu, odhalení naší temné historie, která nikdy nespí a nebývá zapomenuta. A protože jsme lidé, rádi se povyšujeme a nadřazujeme nad druhé a máme rádi peníze a moc, tak i stále dokola se opakující, ačkoli už ne, v takové rozsáhlosti.
Jenže, ačkoliv je příběh hezký, ačkoliv- hlavně konec- je napínavý a ačkoliv je v něm poselství, je místy zbytečně natahován a tím kniha trpí. Kdyby byla o sto, stodvacet stran útlejší, nijak by ji to neuškodilo. I proto hvězdičky dolů.

05.12.2021 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Černobílý svět, v originále Help. Čtivá kniha, která vypráví o životě černošských hospodyň v rodinách bílých zaměstnavatelů. Popisuje život černošských žen pod dikcí " bílých " zaměstnankyň v 60. letech 20.století. Bohužel, dle mého soudu, je znát, že knihu psala běloška. Kniha nejde moc do hloubky, a ač se zabývá vážným tématem, tak mě nějak moc nevzala. Autorka sama uznala, že vyrůstala vychovávána černoškou, a že se ji nikdy nezeptala, jaké to je, pracovat pro bílou rodinu, a je to v knize trochu znát. Nejsilnější část je asi nemoc matky hlavní hrdinky, a okrajově popsáno bití jedné z černošek jejím manželem, což je škoda. Hilly, prostě nejde než nesnášet. Ostatní nechám na ostatních čtenářích. V knize je několikrát odkaz na jinou knihu o černoších : "Jako zabít ptáčka", kterou doporučuji a myslím, že je lepší, než tento počin.

23.11.2021 4 z 5

Síla dávných tajemství Síla dávných tajemství Sejal Badani

Krásný, silný, poutavý a dojemný příběh. Tato kniha se musí číst pomalu, vnímat text, nasávat řádky a nechat se protkat vyprávěním Raviho.
Příběh, který Vás vrátí ke správným hodnotám, vyrazí dech, nenechá lhostejnými a pohladí svou moudrostí. Zavede Vás do nitra Indie, rozezlí nespravedlností života, uzemní nicotností nedotknutelných ( kasta v indii, která je považována za lidský odpad, nemající žádnou hodnotu a žijící v naprosté bídě ) a hlavně čistotou duše a těžkostmi životních rozhodnutí.
Tuhle knihu si rozhodně dejte na seznam.

01.11.2021 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Surový pohled na kus americké historie ( ale nejen americké ), kdy bohaté kasty dřeli lidi z kůže pro vyšší zisky (.
.. a raději broskve hnily a hrozny kvasily na keřích, než by platili vyšší mzdu... ) o bídě a bezmoci, když práci nešlo najít a děti umíraly hlady ( ... chudákovi nikdo nepomůže, jedině zase chudák....) i o tom, že svoboda je svobodou jen pro někoho (... svobody máte jenom tolik, kolik si ji můžete koupit...)
Literárně je to těžké čtení, nářečí chudých může někomu dost vadit ve čtení ( já si ho později rovnou překládal, páč mi vadil ) a některé pasáže, obzvláště ke konci knihy jsou až zbytečně zdlouhavé a únavné, ale jako celek a z historického hlediska, je to určitě cenná kniha.

26.10.2021 4 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Po přečtení Hračkáře jsem slíbil, ze zkusím dát autorovi šanci. Přečetl jsem Šelmu a teď Temný vzorec, leč nejhezčí na těchto knihách je jejich přebal. Netradiční styl vyšetřování se ojí a už nepřekvapuje. Theo mi nijak a ničím nepřirostl k srdci. Autor sice píše čtivě a chvílemi i napínavě, ale jak v prvním, tak i v následujicích příbězích něco chybí. Konce jsou velmi zrychlené a useknuté. Snad je to tím moderním stylem psaní co nejméně popisovat, snad tím, že autor ví něco o genetice, kterou v knihách nešetří, ale už méně o vyšetřovacích metodách, což je taky znát. Je mi líto, ale já wauuu neřeknu.

03.10.2021 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Něco na té knize je, zároveň mi v ní něco chybí. Je čtivá, ke konci až strhující. Theo mi chvílemi, skrz svou inteligenci, a socialní nepraktičností připomíná Pana Monka. Těch neschopných policistů zjednodušujících si svou práci je tam až moc, což si asi autor sám uvědomil a ke konci se to snažil napravit, leč přesto zastavit Šelmu zůstalo na Theovi. Ale dnešní čtenář není tak náročný, tak dávám 4 hvězdičky.

27.09.2021 4 z 5

Nikdo neví, že jsi tady Nikdo neví, že jsi tady Nicoletta Giampietro

Krásný příběh o odvaze a přátelství. Itálie za 2.světové války ve své surovosti. Zfanatizované děti, obrácení kabátů během i po válce, obrovská odvaha v křehké dětské duši, hyenismus, lidskost, pokrytectví, ale i láska, zmar či touha po trošičce naděje. Je dobré si neustále připomínat zbytečnost válek, velikost odvahy těch nejslabších i to, jak falešní a mrzí lidé dovedou být.

21.09.2021 5 z 5

Milostný příběh jednoho života Milostný příběh jednoho života Beth Morrey

Příjemné a klidné čtení o postarší paní, která v samotě života našla pár přátel, kteří ji nechtě a později chtěně pomůžou opět žít. Víc než o lásce, je to o lásce k bližnímu, o přátelství, odpuštění a znovužití.
Kniha na počtení ke kávičce nebo čaji, která neurazí, ani bůhví jak nenadchne, ale ztráta času to není.

04.09.2021 3 z 5

99 dní s tebou 99 dní s tebou Catherine Miller

Hezká, lidsky a citlivě napsaná kniha o vztahu a lásce. Dojme, ale něco maličko v ní chybí. Nechci srovnávat s podobnými tituly, ale chybí mi v ní větší hloubka, víc citu. Přidal bych pár stránek, příběh o kousíček rozvinul.
To však je jen můj pohled, udělejte si vlastní názor. Za mně lepší půjčit než koupit, ale doporučit mohu.

28.08.2021 4 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Milostný příběh z druhé světové války, který je bolestný, s otázkou co je správné, co ne a čekání na dobrý konec. Kniha je hezká, čtivá, ale přesto se ztratí v mnoha jiných, tématicky podobných, leč lepších a dojímavějších. Konec mi přijde useknutý, nedomyšlený což je škoda. Třeba se mohli znovu setkat, konec by tak byl sice lacině dojemný, ale třeba by slza ukápla. Takhle nic.
Za přečtení však stojí.

16.08.2021 3 z 5

Ďábel Ďábel Ken Bruen

Bohužel, opět jdu proti ostatním recenzím. Zdá se, že stačí napsat na obal, že se jedná o super knihu, tak za to všichni mají. Nejedná. Vlezlá pražština coby drsný jazyk pro rádoby drsného detektiva, který do sebe láduje léky, alkohol a drogy na kila je spíše únavná a množství zbytečných vulgarismů a siláckých řečí hlavního hrdiny až úsměvné. Časté upozorňování na drsnost a vražednost hrdiny, asi v jiných knihách, jsou v této bezpředmětné.
Slovy autora: pokud je tohle nejlepší detektiv všech dob, pak jsme v p....

01.08.2021 2 z 5

Dům U Tří borovic Dům U Tří borovic Hana Marie Körnerová (p)

Krásný romantický román o pomluvách, falešném pánbičkářství, krutosti lidí, zášti a o tom, že i přes krutou nepřízeň osudu, může vykřesnout jiskřička lásky. Alžběta si Vás podmaní a nelze než si oblíbit i drsného Andrého.
Čte se jedním dechem a knihu nebudete chtít odložit, dokud ji nepřečtete i přestože konec tušíte.

31.07.2021 5 z 5

A co kdyby to bylo jinak? A co kdyby to bylo jinak? Laura Barnett

Těžké čtení, těžké si udržet pozornost a neztratit se ve vyprávění tří příběhů, životních cest, Evy a Jima. Nápad asi dobrý, ale zpracování zbytečně náročné a nudné. Navíc, znovu číst ten stejný příběh, jen pootočený o pár stupňů a to třikrát, bylo chvílemi únavné až zbytečné. Po přečtení ve mne nezůstává nic, čím bych chtěl nadchnout jiné čtenáře. Autorka si položila otázku, co kdyby se to stalo jinak, a já odpovídám, stačilo, že de to stalo jednou.

29.07.2021 2 z 5

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Víte, není špatné tyto knihy číst, pokud je čtou oba. Ale pokud jen jeden, tak vztah se nezlepší, ač Vy víte, snad i chápete, ale druhý si dál jede to své.
To pak sice víte a snad i chápete, ale budete to Vy, kteří budou stále dělat kompromisy, ustupovat a doufat. Takže např. ženy budou dál muže poučovat, radit jim a kibicovat, ač o to nestojí a muži dál ženám nenaslouchat, bouchat do stolu a chodit se opíjet, ale my budeme vědět, možná i chápat, ale dál mlčet a jen umoudřeně pokyvovat hlavou.

27.07.2021 3 z 5

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

Klasický dobrodružný román se vším, co v něm má být. Stará mapa, honba za pokladem, tajemný ostrov a...
Napínavý děj, který svižně ubíhá a končí tradičně otázkou.... stojí to vše za to?

26.07.2021 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Mile a čtivě napsaná kniha, která Vás zavede do země dětské fantazie a pohádek a jednoduchou formou vysvětluje těžké životní osudy.
V knize najdete vše, co má dobrý příběh mít. Skoro osmiletá Elsa poznává jednotlivé bolestné osudy svých sousedů a rodičů a snaží se je pochopit svým dětským rozumem a s mírnou drzostí ji vlastní.
Mohu doporučit.

23.07.2021 5 z 5

Ten, kdo odešel Ten, kdo odešel Lucy Dawson

Kniha " Ten kdo odešel " je oddechovka s prvkem thrilleru. Čte se snadno, myšlenkové pochody hrdinky jsou občas dívčí, na to jakou provádí práci a kolik ji je let, ale co už. Její kamarádky bych nesnesl, ale v závěru se zachovaly vzorně. Expřítel, který chce Milly zpátky je tak trochu sociopat. Děj je jednoduchý, realistický, nechá Vás číst bez nároků na přemýšlení. Jako muž knihu, která je určená ženám, mohu doporučit k přečtení, pánové prominou.

19.07.2021 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Co říct o knize Hračkář. Asi bych to rozdělil na dvě části. 1. Téma o sériovém vrahovi krytého vládními složkami, je zajímavé a čtivé. 2. vyšetřovací postupy hlavního hrdiny jsou sice zvláštní a vědecké, ale hrozně ukecané, až rušivě k příběhu. Je to má první kniha tohoto autora, takže mu dám ještě šanci, ale soudit jen podle této, pak sice neotřelé, ale průměrné.

17.07.2021 3 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Spíše průměrná kniha o unesené Lizzy, které se povedlo únosci utéct a když po letech začal znovu vraždit, jala se jej dopadnout. Za mně je to jalová kniha, která sice neublíží, ale ani bůhví jak nenadchne. Rozhodně jsem četl napínavější knihy.

14.07.2021 3 z 5