psychousek psychousek komentáře u knih

Ztracená zápletka Ztracená zápletka Genevieve Cogman

Pokud předchozí tři díly byly super, pak vězte, že tento za nimi nezaostává. Opět dobrá zápletka a pěkně rozuzlení. Bitvu jsem si opravdu užila a její závěr byl super. Ačkoli se objektivně jedná o knihy pro mladší čtenáře, skutečně mne to bavilo a považuji všechny čtyří díly za dobré čtení.

Hořící stránka Hořící stránka Genevieve Cogman

Báječné. Úžasné. Okamžitě jsem se dostala do děje, hlavní záporák "velmi dobře" úřadoval a bavil se pokusy knihovníků o jeho zastavení. Každým dílem mi autorka přijde víc a víc vypsaná a děj je zase o kousek propracovanější. Závěrečná scéna mne upřímně bolela stejně jako Irene...

Maskované město Maskované město Genevieve Cogman

(SPOILER) Velmi dobrý druhý díl, zvyšující se dynamika jak příběhu, tak mezi postavami, knihu jsem zhltla. Cokoli dalšího, co bych o ní napsala je spoiler. Musím ovšem uznat jednu věc - vysvětlení ohledně "vlaku" a jeho závěrečné "osvobození" jsem pořádně nepochopila...

Neviditelná knihovna Neviditelná knihovna Genevieve Cogman

Kniha mne bavila a sedla mi. Pěkně napsané, děj byl možná jednodušší, ale to ničemu nevadilo. Styl psaní autorky mne bavil. Je to s podivem, ale možná právě první díl mi přišel nejslabší, ale přesto dobrý.

Destrukce Destrukce Alex Drescher

Báječně napsaná kniha, děj má spád a je i originální. Myšlenka, že někdo dokáže stvořit svět a předcházet mezi svým světem a touto planetou, je úžasná. V prvních dvou kapitolách jsem se trochu ztrácela ve jmenech, ale jakmile jsem přišla na to kdo je kdo, četlo se to skvěle.

11.04.2021

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Na knihu jsem narazila zcela náhodou, a bavila mne.

Nejsem matka, ale vidím, jak jsou matky s nervama v koncích, a v této knize autorka popisuje, jaký je život se dvěma dětmi, manželem, prací na poloviční úvazek a hypotékou. A co víc, podává to humorným způsobem! Musím ale zároveň souhlasíte s ostatními čtenáři - část prosinec je nepřekonatelná.

Tato kniha není nijak hluboká, neukazuje nejstarší pravdy lidstva, ale zprostředkovává chování lidí. Jak odstrašující (Louisa), tak do jisté míry akceptovatelné (alkohol - i když tady je to na debatu), až po iracionální "mám peníze, splním si co chci a nekoukám do budoucna". Jenže ono je třeba tohle všechno říct a ukázat, protože drtivá většina lidí (a rodičů) se alespoň v něčem najde. A to je přidána hodnota této knihy.

28.03.2021

Dezerce Dezerce Marko Kloos

Všechno se posralo? Ne! Pořád je tu malé místečko, kde může být hůř. A že vypadá jako ráj je zcela irelevantní a nemístný vnitřní pocit.

Potvrzuji svoji předchozí teorii - s každým dílem lepší a lepší. Škoda jen, že nikde není záznam stepujících Dlouhánů....

Autor napsal minimálně ještě pátý a šestý díl, které jsou aktuálně v edičním plánu nakladatelství. V době psaní příspěvku na databázi knih nejsou. Mám takový pocit, že si je také přečtu. A to s velkou chutí. A jelikož zde není jediná objektivní poznámka, ale všechny jen subjektivní a citově zabarvené, tak mohu s klidem prohlásit, že je to opravdu (do teď) skvělá série.

Blokáda Blokáda Marko Kloos

Třetí díl zběsile pokračuje ve stejném tempu jako druhý. A co víc - začíná přesně tam, kde druhý skončil, což je úžasné. Knihy jsou skvěle ukončeny tak, aby byl příběh odvyprávěn, ale zároveň na sebe perfektně navazují. Jak jsem psala u minulého dílu - mám trochu problém od sebe dvojku a trojku oddělit.

Autor z jednoduchého příběhu, který bych, kdybych chtěla spoilovat, shrnula do dvou vět, dokáže vykřesat plnohodnotnou knihu. A co víc - v mnoha okamžicích jsem ani necitíla "přichází klišé", protože tam jednoduše nebylo. Přijde mi, že s každým dílem se autor víc a víc vypisuje a je to lepší a lepší.

K obsahu se nebudu vyjadřovat z jednoduchého důvodu - cokoli, co bych se pokusila objektivně napsat zároveň bude znamenat spoilování.

Evakuace Evakuace Marko Kloos

Druhý díl vesele pokračuje ve stejné linii jako první. Hlavní hrdina se dostává do nových sraček (pokud budeme používat stejný slovník, jako on), a ty ho nakonec dostihnou.

Děj je opět propracovaný, ale při zpětném pohledu byl trochu problém oddělit druhý a třetí díl od sebe, jelikož na sebe (na rozdíl od prvního a druhého) přímo navazují.

Pokud jste přečetli první díl a líbil se, ty další se budou líbit také.

Smlouva na život Smlouva na život Marko Kloos

První díl nebyl vůbec špatný. Musela jsem si chvíli zvykat na styl psaní a hlavně na způsob vyprávění. Od začátku sledujeme příběh pouze z jedné perspektivy, a to Graysonovy.

Jako vždy je i tento první díl spíš ustavující - autor potřebuje sehnat hlavní postavy, dát jim motivaci a seznámit s nimi čtenáře. A samozřejmě se hodí i nějaký ten hlavní a vedlejší záporák.

Co bych vytkla je, že (alespoň v tištěné verzi, kterou jsem měla k dispozici) zkratky nejsou vysvětleny hned při prvním použití ale až později. Třeba co je VOČ mi musel vysvětlit přítel, protože obsah této zkratky byl vysvětlen až o cca 50 stran dál.

Knihu bych rozhodně doporučila - jakmile se dostanete za úvodní strany ve VOČ, je to super :)

24.03.2021

Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku Milena Hajná

Skvěle zpracovaná kniha pojednává o oblékání jednotlivých fázích člověka 16. - 18. století. Autorka pracuje s dobovými nálezy, olejomalbami, dochovanými inventáři a dalšími zdroji. Z knihy jsem zcela nadšená, jediné, co bych vytkla je, že autorka v knize nechala pár citací v němčině, což je pro neněmčináře komplikační. Těch citací je ale velmi málo. V poznámkách pod čarou je velké množství doplňujících informací a v závěru je mnoho stran zdrojů. Knihu jednoznačně doporučuji, je to obohacující zdrioj informací.

07.02.2021 5 z 5

Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Nad Českými zeměmi slunce nezapadá Jan Kotouč

V polovině 19. století se stala Velká bouře, která rozdělila svět dalšími moři. Některé státy v podstatě zmizely, zatímco jiné se začaly prosazovat a vzkvétat. A hlavní boje přestaly být o moc, ale o jídlo a zdroje. Do této situace jako čtenář vstupuji a snažím se zorientovat. To, že svět postihla katastrofa jsem zpracpvala rychle, že Rusko je carské taky nebyl problém, ale že Česko-Slovensko je království a navíc má loďstvo, to mi hlava dlouho odmítala.

Zajímavé na knize je, že nesleduje žádný příběh člověka, hlavní postavou je království a jeho potřeby, kterým slouží kapitán lodi, pilot, i všichni ostatní. Autor se navíc nezaměřuje jen na české země (a jejich državy), ale dovoluje nám nahlédnout i do ruského carství a nabízí jejich perspektivu.

24.09.2020

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Bylo mu 75 a vstoupil někam, kam za mlada nechtěl, o čem nic nevěděl, a bez toho, s kým se tak domluvil. Najednou se mu otevřely oči dokořán, dveře do vesmíru, a možnosti, kterých se děsil.

Kniha se četla velmi dobře, příběh zaujal, ačkoli tam nebyla pro mne ta důležitá kontinuální linka hlavního příběhu. Bitva od bitvy měly společné jen hlavní postavu, teda než přišel konec. Moc ráda bych věděla, zda autor od začátku plánoval udělat z toho knižní serii, nebo chtěl mít jen jeden příběh, který bude znít uceleně.

15.09.2020

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Stála jsem v knihovně a přemýšlela, co si půjčím. Zaujala mne jiná kniha od stejného autora, a vedle ní bylo Dítě boží. No co, obálka je divná, ale je to hubené, zkusím to. Jenom nevím, zda to byla chyba či nikoli...

Dítě boží je místy odporná kniha, kterou jsem musela jen číst. Nesnažila jsem se pochopit ani soucítit s hlavní postavou, ačkoli se celá kniha točila kolem něj, toužila jsem zjistit, jak to skončí a na příběh zapomenout.

Musím ovšem podotknout, že autor píše skvěle. Jen nevim, zda jsem od něj měla číst jako prvotinu zrovna tohle.

15.09.2020

Šestá hlídka Šestá hlídka Sergej Lukjaněnko

(SPOILER) Svět se opět řítí do záhuby, a Anton se snaží tomu zabránit. Stejně je ale tento díl něčím jiným. Zavulon vypadá, jako by byl na tripu, Geser jakoby našel svědomí a mění přístup k Antonovi, z Nadi je mladá žena, alespoň Světlana zůstává stále stejná (a přiznávám, tu facku jsem si fakt užila).

Kniha se vlastně četla sama. Jako vždy byla složena ze tří částí, měla spád a události na sebe krásně navazovaly. Jednotlivé řádky jsem hltala a na každé další slovo nedočkavě čekala. Když skončila poslední kapitola, věděla jsem, že je to konec. A v tu chvíli mi došlo, že autor se napříč knihou se všemi postavami loučil. Některé části se mi najednou ukázaly v jiných souvislostech, dostaly jiný význam. Z poutavého čtení se mi díky pár řádkům staly rozlučkové stránky.

Kniha je naprosto úžasná, ale (pro mne neobvykle) ji musím i ohodnoti hvězdičkami. A dostává ode mne 4. Tu jednu hvězdičku strhávám za doslov poslední části, jelikož ta mne neuvěřitelně na****a. No co, každé hodnocení je subjektivní :)

08.09.2020

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Víte, co se dělo po válce? Jak se cítili lidé, kteří vybudovali svůj podnik z ničeho a najednou o něj přišli? Jak se lidé dostávali do problémů? Autorka knihy skrze tuto knihu ukazuje, jak to mohlo vypadat. Celý příběh postavila na pozadí módního domu paní Hany Podolské, kde, ač smyšleně, sleduje život švadlen a jejich rodin. Byl některý příběh založený na pravdě? Ano, sice jména (i pohlaví) byla změněna, ale dva příběhy jsou na motivy skutečných událostí. Stejně tak je pravdou to, co paní autorka píše o salonu paní Podolské. Kniha si nicméně nedává za cíl být studií o dané době, jen ji chce přiblížit. A to se jí daří více než velmi dobře, místy se mi chtělo vyloženě zvracet a brečet.

Příběh je psaný z pohledu třetí osoby, která těkavě sleduje švadleny, "paní šéfovou" a nové vedení salonu. Jednotlivé příběhy jsou odděleny větši mezerou mezi odstavci, hvězdičkami nebo básničkou. I přesto, že to působí na jednu stranu velmi chaoticky, je úspořádání vyprávění dobře promyšleno. Životy jednotlivých postav jdou chronologicky od konce války po rok 1971, kdy každá kapitola (dá se tomu tak říkat?), je označena nadpisem období, kdy se zhruba odehrává.

Knihu mohu jedině dále doporučit. Jak jsem již říkala, barvitě přibližuje dobu, kterou už snad nikdy nezažijeme a vciťuje se do lidí, kteří v ní museli žít. Za obrovské plus považuji i to, že autorka správně používá názvy materiálů a ví co je to sámek.

21.08.2020

Počátek Počátek Jamie Sawyer

Třetí díl trilogie, závěrečná část, která měla přinést rozuzlení a vyvrcholení příběhu. A vše se odehrávalo skvěle, kniha byla opět poutavá, čtivá, příběh dává smysl, ale potom se stalo bohužel to, co je poslední dobou problém všeho, co jsem četla - kniha byla velmi rychle utnuta, místo skvělého rozuzlení se mi dostalo krátkého závěru, který vyvolal reakci "to skutečně jenom tohle?" Jak to říct tak, abych nespoilovala - kdyby autor víc rozepsal část kolem planety a místo zapomenutelného závěru zkusil něco málo přidat, mohla být kniha stejně dobrá, jako druhý díl, možná dokonce lepší. Ale i přesto mám celou trilogii ráda a nelituji toho, že jsem ji přečetla.

Legie Legie Jamie Sawyer

Druhý díl trilogie byl skvěle napsaný a strukturovaný, celkově mne do děje autor vtáhl vlastně okamžitě, v prvním dílu jsem si jednotlivé postavy oblíbila a byla jsem poněkud napjatá, jak to bude pokračovat dále. Autor krásně pracuje se dvěma záporáky k hlavní postavě, nebo spíš postavám a světu, a skvěle propuje jedno zlo a druhé zlo, přitom každé samostatně. V celé knize nebyla žádná hloupá pasáž, občas dokonce bylo na pováženou, jestli čtu halucinaci nebo ne, autor vše popisuje z pohledu jedné postavy, což příběhu rozhodně dodává další úroveň oproti ostatním.

Artefakt Artefakt Jamie Sawyer

Kniha se mi ze začátku četla celkem obtížně, ale to jenom do konce první kapitoly, pak jsem přivykla autorovu stylu a hlavně postavám a všechno bylo jednodušší. Příběh jako takový je chvílemi předvídatelný, hlavně pro osoby, které sci-fi štou, nicméně je stále velmi příjatelný a rychle vás vtáhne do děje. Po celou dobu jsem si pokládala některé doplňující otázky, a bohužel jsem na ně nedostala odpovědi ani později, ale i tak byla četba velmi potěšující. Dokonce až tak, že následující dva díly jsem každý přečetla jen za 24 hodin každý.

Návrhář Návrhář Marius Gabriel

Návrhář. Titul s ženskou siluetou, na níž jsou navržené šaty, svádí k představám o knize. Na zadní straně přebalu čekáme, že kniha se bude převážně věnovat Diorovi. Po dočtení však zjistíme, že to tak není. Nebo je?

Christian Dior byl úžasný návrhář, který, mimo jiného, do světa módy přinesl New look. Kniha od začátku sleduje příběh Copper, kterážto jako mladá vdaná paní přijíždí s manželem do čerstvě osvobozené Paříže. Zjišťujeme, jaké byly v Paříži nálady, co se dělo a proč. S Copper prožíváme důležité životní momenty a Dior je odstaven na druhou kolej. Alespoň tak to vyznívá. Nemyslím si, že to tak je...

Copper nám zprostředkovává to, za jaké situace Dior tvořil. Jistě, autor by mohl knihu pojmout tak, že by jednoduše popsal nálady ve společnosti a snažil se obsáhnout Diorův život ve fikci. Takhle bylo jasně vidět, co ho ovlivnilo, proč, jak. A proto mám za to, že se kniha jmenuje Návrhář.

Kniha mne velmi bavila, byla příjemná, čtivé napsaná, ryhlečtoucí. Pro čtenáře, kteří se nevyznají v poválečném světě módy ve Francii, doporučuji mít po ruce google, a když jména nebudou znát, zjistěte si, o koho se jednalo.

Rychlé shrnutí: kniha se mi líbila, subjektivně dávám 4 hvězdičky z 5. Doporučuji k přečtení :-)

22.12.2019