Smlouva na život

Skvělá military sci-fi v duchu legendární Hvězdné pěchoty nebo novější Války starého muže. Píše se rok 2108 a Severoamerické společenství praská ve švech. Nemajetní občané, jako je Andrew Grayson, mají jen dvě možnosti, jak uniknout z obytných komplexů, plných zločinu a špinavého obchodu, kde je člověk odkázán na příděl dvou tisíc kalorií, obsažených v jídle bez chuti. První možností je vyhrát v loterii a získat letenku na některou z mimozemských kolonií. Druhou možností je vstoupit do služby. Výhra v loterii je vzdáleným snem, a tak se Andrew rozhodne dát se k ozbrojeným složkám s vidinou pořádného jídla, slušného žoldu a nakonec možná i letenky pryč ze Země. Jakmile však zahájí zdánlivě slibnou kariéru, brzy zjišťuje, že dobré jídlo a kvalitní zdravotní péče jsou draze vykoupeny… a že v osídlené galaxii číhá daleko větší nebezpečí, než jaké představují vojenští byrokraté nebo gangy, ovládající chudinské čtvrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252999/big_smlouva-na-zivot-HJ9-252999.jpg 4.2117

První linie 1.

Romány, Válečné, Sci-fi

Vydáno: , Fantom Print

Terms of Enlistment, 2013

Kniha Smlouva na život

Metla
23.11.2021

Nemůžu si pomoct, čeští autoři military SF obvykle trefují můj vkus přesněji, než ti zahraniční. Vlastně mě napadá jediný cizojazyčný zástupce, plně srovnatelný s Fabianem, Maříkem či Bartošem: Joe Scalzi – snad k němu časem přibudou další. Marko Kloos nejspíš dostane druhou šanci upoutat mou pozornost, svou prvotinou mě však k sérii nepřilepil. Vytvořil slušný žánrový průměr, kde se dějová osnova literárních předchůdců a motivy ze slavných válečných filmů mísí se scénami povědomými z PC her. Klasika: stručné seznámení s pozadím hlavního hrdiny (myslím zázemí, výchovu, prostředí, nikoliv jeho zadek), následuje o něco málo podrobnější výcvik (vlastně pohodička), potom akce ála „Černý jestřáb sestřelen“ (ten vítězí na celé čáře), nějací ti emzáci, vše prošpikováno techtlemi a mechtlemi (obešla bych se bez nich), dialogy bez jiskry (pokusy o humor slaboučké), postavy mě absolutně nezajímaly. Jedině seržantka Fallonová měla trochu říz, zbytek mohl pomřít, aniž bych hnula brvou – včetně vypravěče Graysona.
Pokud se jménům podaří vtisknout osobnost a rozhovorům šmrnc, povýším Kloose mezi čtyřhvězdičkové spisovatele, zatím si u mě vysloužil 60... no, s laskavě přivřenýma očima 65%.

sel123
21.10.2021

Militari čtu jen občas. V téhle serii mám za sebou zatím tři díly. Číst se to dá. První díl celkem v pohodě. Dál už to je trochu horší. Pokud se soustředíte jen na akci a hlavní postavy, jde to. Ale jednání společnosti jako celku zarazí celkem hned (př. lidstvo čelí invazi a nezapojí vědce do řešení problému?, v nejvyšším velení armady ani jeden trochu inteligentní?). Ale stejně asi dám další díl :-).

NemmamSlov
01.09.2021

Mariňáci ji říkají „koule špíny v samotné prdeli známé galaxie.“

Bol som prekvapený. Zo začiatku strašná nuda. Autorov štýl písania mi vôbec nesedel, ale ako náhle sa príbeh dostáva do vesmíru, nemohol som sa od knihy odtrhnúť. Pri mariňáckych scifi je čitateľ väčšinou zasypaný vojenskou terminológiou, no Marko Kloos sa o to snaží čo najmenej. Ďaľšou výhodou je aj posun príbehu. Dej sa zbytočne nezadrháva a rýchlo sa posúva, vynikajúci mimoženšťania, no v tejto knihe ich bolo málo, preto sa teším na ďaľšie pokračovanie.

Tazz1
09.04.2021

Kniha čtivá, ale nejprve mi ze začátku připomínal deník. Stejně jako jsem měl pocit, že by se mohl autor více ponořit do děje. Jeho popisy jsou na military scifi trochu kusé. Trochu pobavila inspirace knihou a filmem Černý jestřáb sestřelen. Boje v městské zástavbě se velmi podobají bojům v Mogadishu a pevnost Shughart (jméno jednoho z Delta Force, který zahynul při snaze zachránit posádku sestřeleného vrtulníku). Každopádně děj se rozjel a najednou koukám, konec knížky. A pak jsem si uvědomil, že ani pořádně nevím jak vypadají ti emzáci, se kterými bojovali. Uvidíme co další díl...

psychousek
24.03.2021

První díl nebyl vůbec špatný. Musela jsem si chvíli zvykat na styl psaní a hlavně na způsob vyprávění. Od začátku sledujeme příběh pouze z jedné perspektivy, a to Graysonovy.

Jako vždy je i tento první díl spíš ustavující - autor potřebuje sehnat hlavní postavy, dát jim motivaci a seznámit s nimi čtenáře. A samozřejmě se hodí i nějaký ten hlavní a vedlejší záporák.

Co bych vytkla je, že (alespoň v tištěné verzi, kterou jsem měla k dispozici) zkratky nejsou vysvětleny hned při prvním použití ale až později. Třeba co je VOČ mi musel vysvětlit přítel, protože obsah této zkratky byl vysvětlen až o cca 50 stran dál.

Knihu bych rozhodně doporučila - jakmile se dostanete za úvodní strany ve VOČ, je to super :)

Lenka.Vílka
16.07.2020

"Badass - Saliva"

Překvapilo mě, že je kniha tak dobrá. Myslím...až tak moc dobrá.

Kniha začne dobře popsaným vojenských drilem. Buď trpět doma v chudobě nebo zkusit jít do armády. I kdyby to znamenalo chcípnout na nějakým šutru. Lepší než doma. A je jedno, že je to vlastně strašně dobře napsaná sranda. Hodně popisná a vy se tam s hlavním hrdinou ocitnete jako naživo. Jenže každá sranda (i to věčný pocení a buzerování) musí jednou skončit. A já byla ráda. Přeci jen jsem byla zvědavá na to nebezpečí z anotace. ZAČÁTEK SPOILERU A že to trvá pekelně dlouho! KONEC SPOILERU

Ale nemohu se zbavit dojmu, že kniha byla až moc dlouho táhlá, než hlavnímu hrdinovi došlo, že to není zase až taková pohoda a mě jako čtenáři bylo předloženo, o co jde. Protože po skončení základního výcviku se Andrew dostane (já to nečekala jinak) právě tam, kam nechtěl. A teď to musí nějak zvládnout. Bohužel se děje jenom to jedno. Což je sice dobře popsaná akce, stránky mizí, ale svým způsobem se to stále opakuje. A není to součástí nám známého celku. Prostě lidi někde dělali border, tak to tam vojáci přijdou vyčistit. A já si říkám: "A teď už i trochu toho děje, jo? Ať se dozvím, proč se to děje. Jo?" Asi jenom nevím, jak to napsat bez toho, abych něco vykecala. Ale tohle mi trochu vadilo. Vždycky se něco děje, ale já nevím proč a kdo to dělá, aby mohla být dobře popsaná akce (ve filmu mi ta absence nevadí, ale v knize, kde je prostor, to preferuju.)

Ano, první kniha je prostě dobrá. Sice jsem čekala něco jiného, ale co jsem dostala, se mi líbilo. Smlouva na život je dobře napsaný sci-fi military román. A protože osud (čti auror) tomu dá, aby Andrew postupně prošel všemi místy a třeba potom najde to, co mu vyhovuje nejvíc...

Ale druhý díl zkusím. Ten se mi podle anotace zdá, že je po obsahové stránce víc celistvý. Viz posledních 50 stran.

*****

Jenom jsem občas nechápala překlad. Nebo spíš, musela jsem si určitě pasáže přečíst znovu, abych se utvrdila, že problém není ve mě, ale v textu přede mnou.
Uvedu příklad. Jsem voják, totálně zpruzele ležim v nemocnici, pár mojich kámošů zařvalo a vzbouřenců taky vážně hodně, já se dozvím, že ti nahoře tohle celé zametli.
"Proč tedy dělají blbé? Proč se tváří, že..."
To je v té knize!!! Proč tam není třeba? "Proč ze sebe dělají blbý?" Nebo s trochou fantazie, neznaje původní text? "Proč ze sebe dělají blbce?"
Prostě tam byla spousta vět, u kterých jsem si řekla, že tuhle normální člověk takhle neřekne. Natož v téhle situaci jsem vážně nevěřila, že by si to Andrew takhle myslel. To prostě nedávalo smysl :(
(A není to kvůli slušnosti, padne tam dost sprostých slov.)

A překladatelka je slovenka nebo si chtěla ušetřit práci? Jaksi pozapomněla, že u nás se jména skloňují. "Andrew, ale to už víš.", "Slyšel jsi mě, Andrew?". Toho byla kniha plná :( korekce se na to vyprdla?

Jerry.69
22.04.2020

Dobré, dokonce Velmi dobré!
Přesně splňuje to, proč knihu čtu. Chci se bavit!
A u této knihy jsem se bavil, podobně jako někteří dříve hodnotící, přečteno na jeden zátah.
Ano, není to mistrovské dílo s hlubokými sáhodlouhými myšlenkami o nekonečném vesmíru, ale poctivá military sci-fi, která si sice občas vypůjčí kus příběhu odjinud, Černý Jestřáb sestřelený v Mogadišu je obšlehlý detailně :-), ale zároveň do konceptu příběhu zapadne jako ulitý.... Za mě fajn čtení a zvědavost, kam Marko své představy o vesmírných bojích posune dál.

Dolik13
21.04.2020

Nebylo to vůbec špatné. Nic jsem od knihy neočekával. Paradoxně mě ale bavila více dějová linka, která se odehrávala na zemi, než ta ve vesmíru. S čím jsem měl trošku problém byly desítky jmen, které se každou chvíli měnily a já nevěděl, kdo je kdo. Je fajn, že některé momenty dokázaly i rozesmát a sprostá mluva v nějakých pasážích mi prostě sedla Za mě spokojenost a určitě si přečtu další díl.