Profesorskey Profesorskey komentáře u knih

Minutemani / Hedvábný přízrak Minutemani / Hedvábný přízrak Darwyn Cooke

Jednoznačně nejlepší díl z "Před strážců". Kvalitou následovaný třetím dílem se Sůvou a Dr. Manhattanem. Minutemani mají jednodušší styl kresby, ale tnou do živého a berou si přitom na paškál homosexualitu, pedofilii, zvrhlost a skrývanou minulost členů slavného týmu. Díky tomu jsou plnohodnotným prequelem ke Strážcům a dílem, které stojí za přečtení. Hedvábný přízrak je na druhou stranu příjemná jednohubka o mladé holce, její první lásce, vztahu s matkou a osamostatnění. Celkově hodnotím velmi dobře. Pokud se vám líbili Strážci, tak tohle dílko si také zaslouží vaši pozornost.

27.10.2023 4 z 5

Shadowrun Shadowrun Robert N. Charrette

Jsem zase zpátky u staré party kámošů, sedíme ve squatu jednoho z nás na matracích. Na zemi káva, čaj, cola a pivo. Před námi je další z mnoha zabitých víkendů. Gamemaster vypráví příběh, máme hornet-drony, ke kterým přiděláváme malé nálože, abychom spáchali atentát na obézního mafiána, za kterýho dostaneme tu hromadu kreditů. Nikdo z nás netuší, že ten cyb-ork, který dělal hlídače u lidskýho prodejce, nás napíchnul a že do nižších částí budov právě vchází banda mafiánských přisluhovačů s jediným cílem. Vymazat nás.

Sakra! Tohle byla jízda. Mladí dneška mají počítačový Cyberpunk, my jsme měli Shadowrun.

Nejedná se o knihu jako takovou, jsou to pravidla hry na hrdiny v cyber-punk prostředí. Vzpomínám, jak jsem se před patnácti lety na střední dostal k druhé edici pravidel po několika letech hraní dračího doupěte a absolutně mě uchvátilo provedení a především svět. No nedávno jsem se dostal k anglickému vydání již páté edice a musím říci, že se hodně věcí změnilo. Komentář níže patří k páté edici.

Na grafickém zpracování se dámy a pánové z Topps a Catalyst game labu neskutečně vyřádili. Je absolutně krutopřísný. Herní systém obdržel balíček změn, ale jelikož již v mém okolí nejsou lidé, kteří by si rádi zahráli, nemohu soudit zda k lepšímu, či horšímu. Co zůstává faktem je to, že jsem měl před sebou 466 stran popisů, pravidel a tabulek, které popisují od světa, ve kterém se děj odehrává (geografii, historii, politiku, hudbu, sekty a další), přes klasický výběr metatypu a atributů, po tabulky plavání, skákání, řízení, střelby k vybavení. Jen najít pár přátel, určit gamemastera a hrát. Ale to už je pryč. Tenhle čas už je pryč.

20.06.2023 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Příběh, který byl nespočetněkrát zfilmován, parafrázován i knižně zpracován. Příběh, jehož myšlenky jsou aktuální do dnešních dnů a nejspíše i aktuální budou. Je člověk zodpovědný za své dílo? Má člověk právo zničit to, co vytvořil? A kdy nám dojde, že i ten nejlepší vědecký výstup může být využit k ničení? Za mě osobně nutné přečíst.

17.06.2023 4 z 5

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Příběh je psaný krkolomným jazykem, který ho dělá špatně stravitelným. Zároveň zde bylo málo popisů ať už lokací, či samotných vetřelců, a všechno se tak jeví ploché a neosobní. Nějak se z knihy vytratil Ten strach a To tajemno, tak spojené s vetřelci. Zbyla akce, která kvůli nedostatečným popisům nepůsobí na nervový systém čtenáře, a příběh, který není úplně špatný, ale ani dobrý. Jsem v rozpacích, dvě hvězdy jen kvůli tomu, že mám vetřelce rád...

14.06.2023 2 z 5

BRSRKR: Kniha první BRSRKR: Kniha první Matt Kindt

Ale jako vážně, čekal jsem víc. Tím nechci říct, že by to bylo špatné. Je to taková ta první kapitola, která seznamuje s postavami a dějem a to je možná ten problém. Co se týče základní myšlenky, tak si propojte filmy Pozemšťan a Univerzální voják, zabalte to do krve ve stylu Loba, a máte prvoplánovou řezničinu. BRSRKR! vol. 1 nicméně trochu zklamal. Ale přesto se těším na druhý díl.

20.05.2023 2 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Možná je to mým současným rozpoložením, kdy jsem chtěl číst jednoduchý, čtivý příběh ze soft sci-fi prostředí, že musím dát takto vysoké hodnocení. Jazyk knihy je velmi jednoduchý, sestává z krátkých vět, které dodávají na svižnosti akce. Krátké kapitoly, které jsou běžně ukončené tak, že vás donutí číst hned tu další, fungují na stejném principu. Nadechnete se a po sto stránkách zjistíte, že vás kniha polapila. Jazykově opravdu nečekejte nějaké světoborné dílo, je to lehké pošimrávání jazyka, které zvládnou bez problému i náctiletí, což nevidím jako mínus (prostě je to jednodušší četba, a co jako?).

Děj má v sobě lásku rodiny, je zde náznak milostného trojúhelníku, který se snaží hlavní postava vyřešit. Ta je někdy zmatená, což se dá pochopit u tak mladé holčiny. Já osobně oceňuji autorčinu snahu popsat nestálost, zmatenost, rozpolcenost duše teenagera a dívky k tomu. Prostředí je velmi líbivé, užil jsem si jak pasáže z měst, tak i popisy přírody.

Za mě osobně odpočinková četba. Pokud chcete něco lehkého, co do vás spadne a zanechá takové to hřejivé "ach" někde uvnitř v duši, vřele doporučuji.

26.02.2023 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

O životě, o práci a o setkání se smrtkou. Ať už ke knize přistoupíte s tím, že se chcete naučit řemeslu psaní, nebo se chcete dozvědět něco nového o vašem oblíbeném spisovateli, nebudete zklamaní. Opravdu stojí za přečtení. Proč tedy nedávám plný počet hvězd? To je způsobené příslibem krátkosti, který je učiněn na začátku knihy. Osobně si myslím, že některé myšlenky šly zestručnit a jiné by zasloužily více prostoru.

25.12.2022 4 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Znám literární díla, která jsou skvělá, smělá, úžasná až dechberoucí... a pak jsou tu Strážci. Orgasmická příběhově literární a malebná exploze, která uchvátí smysly a nepustí ani po dočtení.

12.12.2022 5 z 5

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

"Bomba" je bomba. Komiks popisující zrod atomové bomby od dinosaurů, přes vědecká esa své doby, druhou světovou válku, po následky a počátek studené války. Prostě a jednoduše je skvělá.

27.11.2022 5 z 5

Ňadro Ňadro Philip Roth

Docela blbost, která mě ale přivedla k malému zamyšlení. Nežijí masy lidí dobrovolně svůj život "prsa"? Nezabíjíme čas bezcílnou aktivitou, která poskytuje chvilkovou rozkoš nevedoucí k uspokojení? A neničíme svůj potenciál, který máme v rukou, do té míry, jako bychom ty ruce neměli? Neoddáváme se sexu, který nedosahuje té fáze úchylnosti, kterou potřebujeme, ale o kterou si nedokážeme říci? Neuznáváme a nesoudíme lidi ve svém okolí absolutně špatně? Nejsou ty největší pilíře morality, které známe, jen masky zastírající stejné bestie a posměcháčky, kterými jsou i ostatní a my samotní?

Moje první kniha roku 2024 a určitě poslední od pana Philipa Rotha. Nějak nesedlo, jako čtenář jsem tam složitě hledal věci, které nevím, jestli tam byly. A vlastně nevím, co tím chtěl autor říci.

01.01.2024 1 z 5

Ženská, pro kterou bych vraždil Ženská, pro kterou bych vraždil Frank Miller

To je ta moc žen v životě muže. Jsou hybatelem tužeb. Jsou nevyřčenými motivy, které nás vedou k cílům. Jsou naší spásou. I zkázou. Záleží, na kterou narazíte. A sakra, při čtení tohoto uměleckého díla, a že tam toho čtení je o dost víc než v předešlém díle, si to uvědomíte. Trochu slabší než předchozí díl s Marvem, ale přesto libová černobílá parádička.

11.06.2023 4 z 5

Bohatý táta, chudý táta Bohatý táta, chudý táta Robert T. Kiyosaki

(SPOILER) Tato kniha spíše než finance popisuje určitou filozofii, kterou je možné aplikovat na ekonomické stránky života. Určitě to není svatý text, ani návod ke zbohatnutí. V následujících řádcích se pokusím popsat některé stěžejní myšlenky díla:

1) Největším dříčem v životě je váš mozek. Učte se a vzdělávejte se (Kiyosaki zdůrazňuje především vzdělání v oboru financí, psychologie, komunikace, prodeje a v oblasti vašeho zájmu)

2) Budujte zdroje nepodmíněného příjmu. Ať to jsou investice do cenných papírů, spořící účty, nemovitosti generující zisk, autorská činnost, nebo podnikání, u kterého nemusíte být osobně.

3) Naučte se rozlišit reálná aktiva a pasiva. Pokud vám něco přináší dodatečné peníze, je to aktivum. Pokud vám to peníze z rozpočtu odčerpává, je to pasivum. A snažte se získávat aktiva.

4) Pokud máte problém s penězi, možná není na straně příjmu, ale na straně výdajů. Naučte se žít skromně a nekupujte blbosti, které spadnou do položky pasiv a budou vám každý měsíc odčerpávat peníze z rozpočtu.

5) Bohatství není obnos na účtu, ale doba, po kterou nemusíte pracovat a přesto máte příjem. Pokud dokážete z nepodmíněného příjmu pokrýt své životní náklady, jste bohatí.

6) Hleďte si svého, makejte, dřete a dokončujte. Pokud budete mít vizi na vytvoření nepodmíněného příjmu, tak budete o to víc dřít, abyste si ji vytvořili.

7) Zaměřte se na to, co vám působí radost.

Bylo tam toho víc, ale myslím, že je to vystihnuté dostatečně. Teď k mému osobnímu hodnocení. Knize se musí nechat, že zaznamenala úspěch. Stěžejní myšlenky jsou napsané dostatečně laicky, aby je pochopil i teenager. Kniha sama o sobě popisuje důležitost vzdělání, šíře záběru vašeho vědění, a především nutnost tvorby nepodmíněného příjmu. Stejně jako většina naučných knih se zamotává do nutnosti určitého počtu stran. Některé věci a myšlenky se v díle opakují tolikrát, že to člověka prostě nebaví. Odpustit si ty zbytečné části a plky, nadbytečnou vatu, tak by to byla příjemná padesátistránková stručná brožurka, která jde přímo k věci. Nedám méně hvězd, protože myšlenky v knize jsou vlastně fajn. Nedám více, protože to šlo udělat stručněji a lépe.

22.05.2023 3 z 5

Destrukce Destrukce Stanislav Biler

Chápu, proč kniha dostala ocenění. Některé pasáže jsou naprosto geniální. Jiné naprosto otravné. Některé úsměvné k puknutí. Jiné depresivní k utonutí. Jako celek to kupodivu funguje. Ale není to můj šálek kávy.

18.03.2023 3 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Druhý díl Reprodrozda ve mně vyvolal při čtení a po ukončení asi stejné pocity, jako díl první. Jednoduchý jazyk, krátké věty, akurátní kapitoly, svižnost a snaha příliš nepopisovat dělají z tohoto díla (stejně jako z prvního dílu) příjemnou čtenářskou jednohubku.

Co se týče děje, tak se pomalu dostáváme od dívky z dvanáctého kraje k postavě rebelky v měřítku celého Panemu. Osobně tento díl vnímám jako spojovací kolejnici mezi příběhem o jedné dívce, která přežila jedny hladové hry (první díl) a příběhem, kdy tato dívka změní velkou rebelií a povstáním celou zem.

Na třetí díl se těším, ač se trochu bojím, jak se autorka popasuje s popisem převratu v první osobě a pouze z pohledu Katniss. Uvidíme. Za sebe dílo doporučuji.

03.03.2023 4 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Ke kladům. Kniha se opravdu dobře čte, děj příjemně plyne, kapitoly jsou tak akorát dlouhé a části popisů, akce a tajemna na sebe navazují tak dobře, že vás upoutají do křesla. A hlavní bijec je docela sympaťák. Ale...

opravdu nedokážu pochopit zdejší kladné komentáře. Myšlenka celé knihy a děj je tak plochý, že by klidně mohl nosit novou kolekci od nějakého světoznámého návrháře místo těch anorektických holčin. Hlavní postava je fajn bijec s propracovanou minulostí, ale vedlejší postavy jsou tu tak vedlejší, že by zde ve většině případů ani nemusely být. Navíc, je tu jen jedna dějová a osobnostní linka, takže to vypadá spíše jako "vyprávění" ze střední školy, které je docela bez nápadu (mimochodem, když jsme hráli Dračí doupě na škole, tak náš vypravěč dokázal v šestnácti vytvořit lepší zápletku, než autor v tomto díle). Navíc mi lezla na nervy nesmyslnost některých pasáží - a to je právě to, co nějak autorovi nedokážu odpustit.

Příklady: Válečníci ze stepí jsou opravdu velmi zdatní bojovníci, ale naše hlavní postava s jedním vojákem ujedou své jednotce, aby se s družinou čtyřiceti těchto zdatných válečníků při prvním střetnutí poprali sami. A nejen, že to je hloupé rozhodnutí kvůli zmíněnému tvrzení, ale dokonce z toho naši dva nad-borci vyváznou bez škrábnutí. A takovýchto věcí se v knize objeví tak desítka.

Osobně, nedoporučuji.

16.02.2023 2 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Martin Vopěnka je úžasný spisovatel a jeho Nová planeta opravdu stojí za přečtení. Čtyři hvězdy a ne pět dávám za obsáhlost knihy, za hluché pasáže, a za velmi stručné zakončení, které mohlo být klidně více propracováno. Ale jinak je to velmi kvalitní a příjemné čtení. Takže pokud chcete lehké sci-fi, které se dobře čte, Nová planeta je pro vás jako dělaná.

16.01.2023 4 z 5

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

Je mi líto stromů, které musely padnout pro tisk této knihy. Je mi líto času, který jsem jí dal a vlastně i času autorky. Pokud se chcete naučit psaní, tak začněte hodně psát a hodně číst, třeba tři hodiny denně. A udělejte si rešerši toho, co chcete psát. A vyhněte se této knize. Mám s ní osobně čtyři problémy:

1 - natahování textu, které leze na nervy. (... jedná se poté o autora, tedy člověka, který napsal knihu...)
2 - konstatování věcí, které jsou jasné. (Kritika je zaměřena na kritizování...)
3 - zaměření tvůrčí činnosti na brak (kladné postavy musí být extra kladné a záporné velmi špatné)
4 - reklama

26.12.2022

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Příjemná čtenářská jednohubka z vikingského prostředí. Kniha pro mě byla pootevřením dvířek vikingské historie, kterou jsem se na základě tohoto díla, ve kterém jsou hojně popsány tradice, rozhodl více studovat. Pamatuji si, jak mi cca na straně 30 došlo, že se jedná o knižní předlohu k filmu 13th warrior (Vikingové) v hlavní roli s Antoniem Banderasem. Ač mě kniha nebavila tolik jako film (ve filmu je úžasný soundtrack od Jerryho Goldsmitha), patří mezi mé oblíbené. Crichtona jsem měl zařazeného do kolonky sci-fi, ale tímto dílem ukazuje, že je dobrým vypravěčem i v jiném žánru.

05.12.2022 4 z 5

Děti času Děti času Adrian Tchaikovsky (p)

Takový vesmírný příběh lidské povahy. Jeden člověk je chytrý, ale civilizace je zlá, hloupá, ničivá a táhne si své problémy s sebou. Možná jsme prostě jen předurčení k tomu, abychom dělali stále stejné chyby dokola.

Na druhé straně tu máme terraformovanou planetu, na které se s dopomocí viru vytváří nová civilizace z třídy pavoukovců. Je to čistá náhoda a možná i pochybení (nedopatření) těch dávných vědců, ale i tak si příroda najde cestu.

Za mě osobně jedno velké překvapení. Knihu jsem přelouskal za týden a užil jsem si každou její stránku. Vývoj civilizace pavoukovců je skvělý, myšlenky v knize dotažené do konce. Za mě tedy překvapení tohoto roku.

27.04.2024 4 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Je to rychlé, svižné, akční, odpočinkové, vlastně dobré. Je to znovu takové, že by se to dalo zfilmovat jako celovečerák Startreku. Tak proč to hodnocení? Protože to není tak dobré jako první dva díly. Opravdu mám pocit, že se to kvalitou ani vzdáleně nepřibližuje prvním dílům - nebo mi to jen přijde, protože jsem Maříkem již přesycen? Nevím. Ale když máte za sebou první dva díly, určitě se vrhněte i do tohoto. Teď si dám kávu a vrhnu se na Mrtvou zónu.

Cením: Snahu o diplomatickou linku, dvě kapitoly ze strany korzárů.
Necením: Rychlý přesun od diplomacie k řezničině (je to škoda).

06.04.2024 3 z 5