PPardinio PPardinio komentáře u knih

Sněžná slepota Sněžná slepota Ragnar Jónasson

Na plný počet hvězdiček to nebylo, ale jinak se kniha četla dobře. Začínající policista Ari je příjemným osvěžením z prostředí severských krimi detektivů. Těším se na další pokračování příhod ze Siglufjörðuru, protože případy z malého městečka jsou trochu jiné než z "velkoměst" Osla, Stockholmu či Reykjavíku. Doufám, že se postupem času nezačne také Ari utápět v alkoholu nebo v různých psychických stavech, to by byla škoda.

22.05.2019 4 z 5

Vina Vina Arnaldur Indriðason

Od autora jsem četl již několik lepších knih. Hodnocení na DK se mi zdá příliš vysoké, ale jde jen o mé hodnocení a pocity. Musím se přiznat, že mi nesedělo chování některých postav a občasné nelogičnosti v ději. Přesto jsem rád, že jsem se mohl seznámit trochu více s historií Islandu (letecká základna, Camp Knox).

16.05.2019 3 z 5

Parker Pyne zasahuje Parker Pyne zasahuje Agatha Christie

I-když jsou příběhy velmi krátké, tak jsem se u prvních povídek nemohl začíst a knížku jsem několikrát odložil.
Bavit jsem se začal až v momentě, kdy Parker Pyne vyrazil na dovolenou.

09.05.2019 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Opět vydařená kniha od L.Keplera. Krátké kapitoly pomáhají ději a objeví se zde několik nových postav.Přesto jsem si z počátku nemohl zvyknout na fakt, že důležitou roli hrála při vyšetřování Margot Silvermanová, která prostě není Saga Bauerová. Joona se dostával do děje dost pozvolna, ale s odstupem času si myslím, že to bylo dobře. Oproti Hypnotizérovi mě naopak sedla postava Erika M. Barka, který mě bavil a tentokrát jsem mu dost fandil, i-když v některých fázích příběhu působil trochu moc dokonale a nepolapitelně :-) O Stalkerovi jsem měl jasno zhruba po 280 stránkách, ale o to více mě bavila snaha autora o klamavé stopy.

05.05.2019 4 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Mám rád severské autory a Bjørk mi vyloženě sedí. Knížka má krátké kapitoly, které rychle vtáhnou do děje. Postavy mají vzájemnou chemii a navíc se tentokrát Mia neutápí v alkoholu, což je posun oproti minulým dílům. Alkohol se zde přesto objevuje v podstatné míře (Curry). Clona nepřináší žádné změny v zaběhnutém schématu severského krimi, ale já se prostě bavil. Autor nám občas podstrčil myšlenky, které nás měly svést na špatnou stopu. Závěr malinko uspěchal, ale pro mě to v tomto případě nebylo v hodnocení rozhodující. Myslím si, že to bylo i lepší, protože Mia, Curry a Holger tak zůstali uvěřitelní až do poslední stránky. Nestali se z nich nezranitelní hrdinové jako u jiných autorů. Myslím si, že se jedná o konec série, ale třeba se pletu.

26.04.2019 5 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Naprosto parádní čtení, které jsem si užil od první do poslední stránky. Čtenář se dozvěděl plno zajímavých faktů o životě Korejců v Japonsku v průběhu celého minulého století. Seznámíme se velice pěkně s vývojem společnosti během válek a období rozmachu. Autorka navíc nijak nerozmazávala smrt jednotlivých postav a na jejich místo nastoupila další generace, která se okamžitě chopila své role a nebyl problém si k ní najít vztah. Do osudu rodiny zasahuje neustále Ko Hansu a ovlivňuje její život v nové zemi. Nevím, ale já si jeho postavu oblíbil. Pro mě velice příjemné překvapení u knihy, od které jsme nic neočekával.

19.04.2019 5 z 5

Synové člověka Synové člověka Arnaldur Indriðason

Dle mého názoru se zde autor oproti jeho jiným knížkám docela překonává. Děj má dobrý spád a vše je velmi dobře čtivé. Veliký důraz je kladen na Palmího, což mi nevadí, jelikož Erlendur působí již trochu vyhořele. Děj působí uvěřitelně, ale na konci se to opět trochu zadrhne a při rozuzlení příběhu jsem si lehce klepal na čelo. Autor nám zde chtěl naservírovat něco šokujícího, ale dle mého měl zůstat u falešného oleje z tresčích jater a testovaní na studentech, kteří to již před aplikováním léků neměli v životě snadné. Přemýšlel jsem dokonce, že dám 3*, ale přeci jen nebudu tak přísný. Myslím si tedy, že knížka se mohla obejít bez albínka, podzemní laborky, korejského ohmatávače a objevených plánů domu (vždy na poslední chvíli).

12.04.2019 4 z 5

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Po přečtení knížky jsem mírně zklamán. Je škoda, že závěr nenavázal na parádní tempo z druhé třetiny příběhů (Součastnost, minulost). Ty hodnotím nejintenzivněji.Mé hodnocení sráží slabší dějová linie ze současnosti, protože pohledy do minulosti splnily to, co jsem od knihy očekával. Také postava Jakoba pro mě vyznívala malinko lépe než Matthew, kterému jsme nemohl přijít na chuť. Záhadné a brutální vraždy vyvolají plno otázek. Na vše pomůže odpovědět jeden záhadný deník, jenž si ležel 40 let na policejní stanici a nikdo se jím nijak nezabýval. Závěr knížky přinesl překvapivé rozuzlení a také mírně překombinovaný děj. Spisovatel mi občas připravil těžké chvilky při louskání křestních jmen, které jsem si nemohl rychle přiřadit k postavě. Poslední dobou čtu hlavně knihy s podobnou tématikou, a proto jsem možná trochu otupělý. Popis vražd se nijak neliší od jiných spisovatelů (Kepler, Nesbo, Dahl...).

01.04.2019 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Levhart mě opět nezklamal a příběh jsem zvládl během pár dní. Autor se mě na 700 stránkách snažil neustále navádět na falešné stopy a postupně mě zavedl do zasněženého Norska, ale i do Rwandy a Konga. Předpokládám, že zde máme nový protiklad pro Harryho na další díly série (Bellman). Dávám pět hvězdiček, i-když také mě vadila nelogičnost překladu, kdy se Harry očividně baví při vyšetřování vražd v zahraničí anglicky, ale přesto se nám v textu objevuje mix angličtiny a češtiny. To jako proč? Proč by autor v originále kombinoval při rozhovoru vyšetřovatelů s taxikářem angličtinu a norštinu, kterou dle mého mohl obyvatel Konga těžko ovládat?

25.03.2019 5 z 5

Prostě to již nějak nebylo ono. Již u Zabijáka jsem si říkal, že by měl autor zkusit zabrousit malinko do jiných vod, ale jestli se knihy prodávají, tak vlastně není z jeho strany asi proč. Nelze říci, že by pokračování Staříka bylo úplně špatné. Bavil jsem se a knížku jsem přečetl velice rychle, ale prostě mi to přijde všechno tak nějak na jedno brdo. V této knize mi pak trochu vadilo jednostranné vykreslení postav (Dobro, zlo, blbec...)

18.03.2019 3 z 5

Jakubův cestovní deník Jakubův cestovní deník Jakub Čech

Nebudu zde příliš hodnotit formu textu. Jak je z názvu patrné, tak se jedná o deník z PCT. Tedy o sepsané zážitky z cest v daný den. Nehledal jsem zde tedy nějaké hloubavé myšlenky, jak je tráva zelená a sníh bílý. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával. Jen jsem se občas ztrácel ve výčtu hikerů (sám jsem ale vlastně výše popsal, proč to není možné rozepsat více - deník). Tento deník je především o plnění snu a překonávání sama sebe. Gratuluji ke zdolání takto dlouhé cesty. Oceňuji také závěrečné popisování výbavy. Jelikož rád cestuji a poznávám přírodu, tak bych ocenil více fotek, ale ty se dají dohledat na internetové verzi deníku.

15.03.2019 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pentagram byla pro mě možná ještě zábavnější kniha než Sněhulák nebo Červenka. Užíval jsem si každý detail ze života detektiva alkoholika (typické pro severské krimi). Mistrně se zde kombinovala linie dopadení sériového vraha (Kurýr) a téma Prince, na kterého měl Harry spadeno již několik dílů. Napjatě jsem očekával, jak vše s Tomem Waalerem dopadne. Závěrečná zápletka mě bavila a rozhodně nezklamala. Myslím si, že každý policista by měl u sebe nosit takové malé dláto, které se stane pomocníkem v mnoha krizových situacích.

07.03.2019 5 z 5

Století Miroslava Zikmunda Století Miroslava Zikmunda Miroslav Zikmund

Jako milovník cestování, cestopisů a rodilý Plzeňák, jsem si nemohl nechat ujít tento skvost. Čtení mě pohltilo a mě jen mrzí, že stránek není mnohem více. Těžko si lze i po přečtení knížky představit, jak složité muselo být plánování tras expedic a co vše muselo vést k jejich uskutečnění. Dnes je vše jiné, ale podstata cestování je pořád stejná, což je to krásné. H+Z poznali svět, ale za cenu odloučení od rodiny. Dělali práci, která je musela 100% bavit, ale setkali se s útlakem politické moci. Z hrdinů se tak stali muži, kteří si nemohli dále plnit své další sny. Vzpomínky ale zůstávají! Děkuji

01.03.2019 5 z 5

Firewall Firewall Henning Mankell

Autorovi stále nedochází dech a servíruje nám další zajímavý příběh. Tentokrát nás seznamuje s hrozbami počítačového světa, ve kterém vidí slabinu lidské populace a způsob, kterým lze snadno ochromit civilizaci. Tato myšlenka je určitě pochopitelná i v dnešní době, kdy nás tento svět ovlivňuje mnohem více. Stárnoucí spisovatel zde také rozvíjí myšlenky a své vlastní poznání, kdy se staří mazáci (Kurt W.) dostávají stále více do konfliktu s mladší generací, která postupně přebírá jejich místo, jelikož se snáze přizpůsobuje novým trendům. Zde se pochopitelně jedná hlavně o svět PC, ale tato myšlenka jde hlouběji. Dále se zde bohužel ukazuje další nešvar společnosti, kdy "kamarádi" podkopávají nohy svým kolegům, aby se dostali výše a výše. Příběh mě bavil, ale závěr mě opět úplně nepřesvědčil, a proto dávám 4*.

24.02.2019 4 z 5

Tajemství Chimneys Tajemství Chimneys Agatha Christie

Trošku jiné čtení, což mě právě hodně bavilo. Smyšlená země Herzoslovensko, kde žádný král nevydrží déle než 4 roky, to nemá chybu! Ropná pole a tajemný hrabě Stylptič, jehož podivné jméno překonal jen LÁLA PRECLÍK. Co to? No a k tomu ještě Bublinka, Břežinka a Palička. Jinak ale super knížka, která byla poprvé vydána skoro před 100 lety (1925) a i tak je stále čtivá.

09.02.2019 5 z 5

Každá série musí jednou skončit. Tento díl již nebyl tak strhující, ale jsem rád, že jsem sérii rodu Prokopů dočetl. Nejvíce mě bavilo vyprávění ze Šumavy, i-když občas mi lezlo na nervy dění kolem matky rodu Barborky. Když již nebylo kam děj nasměrovat, tak vždy stačilo stočit dění na uznávanou Barborku, která vše vyřešila. Obrana její tvrze před bandou loupežníků spíše pobavila. Postav bylo hodně a já se v této knížce dost ztrácel, protože předešlý díl jsem četl před necelým rokem a Barborek, Markét a Mikulášů mi přišlo nějak moc. Originální (lépe řečeno oproti předešlým dílům nové) bylo dolování stříbra v Kutné Hoře. Nejlepší knížky série - Husitská Epopej II a v těsném závěsu III.

03.02.2019 4 z 5

Pět plus tři Pět plus tři Arne Dahl (p)

Nemůžu prostě jinak než za 3 hvězdy. Začátky každé knížky ze série se Samem Bergrem jsou vždy těžké, a proto jsem se musel do čtení popravdě i nutit. První třetinu příběhů jsem si vždy zvykal na postavy. Dahlův styl vyprávění nemusí sedět každému. Možná to je i skladbou kapitol. V této knížce mi navíc vadilo plno odkazů na předešlé dvě knížky, kdy jsem si nebyl schopný vzpomenout na zmíněný moment a pro mě to tak bylo až rušivé. Nepomáhalo to plynulosti čtení a neubráním se poznámce, že děj byl hrozně překombinovaný. Trilogie končí, otázky zůstávají a já se nemůžu smířit s tím, že po tolika stránkách dějových zvratů a zápletek vše vyřeší pan Šedovlasý a pan SkoroAlbín. Naštěstí byl Krtek jen jeden a nebo byli dva? :-) Na úplný závěr si přeji, aby dějová linie byla ukončená v přístavu na posledních stránkách knížky, protože další díl s názvem Čtyři dělí čtyři by mohlo dopadnou špatně.

13.01.2019 3 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Naprostá spokojenost. Opět neuvěřitelně čtivé, krátké kapitolky napomáhaly tempu a rychle jsem se vtáhl do děje. Nejlepší pasáží bylo hledání Vicky a konfrontace detektiva ze Sundsvallu s Joonou Linnou, kterému prostě nelze nepřát :-) Závěr detektivky opět malinko skřípal, ale to lze přejít. Posledních 30 stránek nehodnotím, protože Písečného muže jsem přečetl mnohem dříve a znal jsem tak navazující příběh. Svědkyni ohně doporučuji a z 5 přečtených knih od L.Keplera jí řadím jen těsně za již zmíněného Písečného muže. Doufám, že Stalker a Lazar budou stejně dobré knihy.

05.01.2019 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Sněhulák a Červenka se mi vryly více pod kůži, ale také zde jsem si čtení užíval. Postava Toma Waalera je stejně jako v předešlém díle příjemným oživením. Nemám jej rád, ale přináší do děje správné koření. Škoda, že se nám zde postava Spodka objevila jen krátce. Hodnocení snižuji hlavně kvůli zápletce s krví, kdy prostě nemohu uvěřit daným zdůvodněním (vražda X omdlévání při scénách s krví)

27.12.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivé a pravdivé. Jak ovládnout lidské masy? Okleštíme slovní zásobu, aby nemohli obyvatelé logicky uvažovat a přemýšlet. Něco se nám nepovedlo? Změníme záznamy, aby se zdálo, že vše bylo v plánu. Jednoduše se přetvoříme minulost. Co není doloženo záznamy, se vlastně nikdy nestalo :-(
NEVĚDOMOST JE SÍLA!
Kniha plná neskutečných myšlenek.

11.12.2018 4 z 5