PPardinio PPardinio komentáře u knih

Jawa kolem světa 2: Příběh Dinga Jawa kolem světa 2: Příběh Dinga Pavel Suchý

První knížku jsem zatím nečetl, nejsem ani veliký milovník motorek, ale dokáži ocenit kvalitní cestopis a to tato knížka dle mého opravdu je. Jawa kolem světa 2 je napsaná velmi čtivě, doplněná o krásné fotky a o plno zajímavých faktů o Austrálii. Jako motorkářský analfabet jsem zvládl se zaujetím číst i pasáže o technických údajích Jawy či potkávaných motorkách. ( Přiznám se,že jsem opravdu nevěděl, která bije :-) ). Nejvíce se mi ale líbil autorův humor a jeho popis lidí, které na cestě potkal. Díky této knížce si možná také navíc někde seženu cestopis od doktora Václava Potužníka :-)

17.03.2020 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Úžasná knížka, jedna z nejlepších, kterou jsem kdy četl. Karel Čapek napsal Válku s mloky již před 84 lety a je až neuvěřitelné, jak je kniha stále aktuální a aplikovatelná i na dnešní dobu. Myslím si, že pro mě bylo jen dobře, že jsem knihu četl až 13 let po maturitě a mohl tak lépe docenit veškeré myšlenky, styl a formu, kterou je psána. Doslova jsem hltal novinové články, vědecké pasáže ze života mloků a jejich postupné upevňování moci. Stále doufám, že se lidstvo jednou poučí ze svých chyb. Karel Čapek byl mistr slova a spisovatel s ohromnou slovní zásobou a přehledem. Zde jsem si opravdu přál, aby knížka byla delší.

12.03.2020 5 z 5

Stínový vrah Stínový vrah Arnaldur Indriðason

Autora mám za poslední dva roky poměrně načteného (7.kniha) a jsem rád, že se u některých knih pouští tématicky více do historie Islandu. Rád si vždy přečtu něco ne tak běžného a svým způsobem i poučného. Na prudký rozvoj celé země ve 20.století měly americké základny obrovský vliv (kulturní i ekonomický). Tento příběh bohužel ale nenaplnil zcela svůj potenciál. Něco tomu prostě chybělo (Napětí, větší tah na branku). Thorson a Flóvent vystupují jako tým, ale dějově to tak není. Více si jedou vyšetřování po své vlastní linii. Knížka se točí kolem druhé světové války, ale dle mého názoru tak nějak okrajově, což bohužel neladí s hlavní dějovou zápletkou Stínového vraha. Škoda :-(

02.03.2020 3 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Mám knížky s Harry Holem opravdu rád a tento díl se mi dostal pod kůži od prvních stránek. Nevím, čím to je, ale Nesbo se čte skoro sám :-) Harry se vrací z Hongkonku a začíná vyšetřovat vraždu, do které je zapletený jeho Oleg. Za vším jsou drogy. Oslo totiž zaplavil Violin a feťáci jsou po něm celí lační. Na scénu se dostává Dubajec, jenž je zdá se nepolapitelný. Dějově se střídají výborné pasáže z pohledu HH a pro mě ještě lepší části, ve kterých nás vrací zavražděný Gusto do minulosti. Závěr byl pro mě překvapivý a můj tip bohužel nevyšel. Jinak být celý děj z pohledu té krysy, tak to by bylo teprve něco :-)

23.02.2020 5 z 5

Zadní dům Zadní dům Anne Frank

Anne byla na svůj věk opravdu velice talentovaná dívka, která se svých snů bohužel nedočkala. Samozřejmě i já jsem znal před čtením knížky její osud a o to více na mě doléhaly její úvahy, sny a plány, které po skončení války měla. Nejsmutnější však je, že osvobození Nizozemska bylo relativně blízko.

06.02.2020 5 z 5

Tři kamarádi, jeden taxík, žádný plán... ale přesto se jede kolem světa Tři kamarádi, jeden taxík, žádný plán... ale přesto se jede kolem světa Paul Archer

Něco podobného bych opravdu rád jednou zažil. Prozkoumávat svět, poznávat zajímavé lidi a řešit krizové situace, kdy člověk pozná trochu více sám sebe. Jízda ve třech je super, ale z vlastní zkušenosti vím, že to přinese občas dost slušnou ponorku, kdy si člověk musí od ostatních na chvilku odfrknout. Kdybych hodnotil pouze dobrodružnou cestu kolem světa, kdy si tři kamarádi plní bláznivý sen po jednom propitém večírku, tak musím dát jasných 5 hvězdiček. Styl psaní mi však občas trošku vadil a a z počátku jsem měl veliký problém rozlišit, kdo je kdo. Nejsem navíc moc zastáncem toho, kdy je většina zážitků spojena s alkoholem. Ale chápu, že popis krajiny či nějaký ten výšlap by nebyl čtivý. Závěr knihy byl již dost uspěchaný a bylo zde dost znát, že bez sponzora a různých rozhovorů v TV, novinách či rádiu by takto nákladný trip nešel uskutečnit.

17.01.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Nemohl jsem si od autora nechat ujít ani jeho 4.knihu. Opět jsem byl nadmíru spokojený a čtení si užíval. Graficky byla knížka také moc pěkně provedená (mapky cesty, barevné odlišení částí cest...). Některá místa jsem měl čest navštívit a jiné určitě po přečtení knížky navštívím. Zajímavosti byly výborným doplňkem. Super!

04.01.2020 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Musím se přiznat, že mi dalo opravdu dost zabrat knihu dočíst. Před 100 lety muselo jít o nadčasovou tvorbu, ale já byl zklamán, protože jsem nečekal, že budu prakticky neustále číst jen o milostných vzplanutích Ing. Prokopa. Když tento zvláštní človíček neplanul láskou k nějaké ženě, byl dost často nemocný a trápily jej různé přeludy (tyto pasáže jsem opravdu nesnášel). Části, kdy se řeší zneužívání Krakatitu, jeho výroba, mocenské machinace..., to bylo přesně to, co jsem od knihy očekával. Bohužel tato dějová linie je v knize popisována maximálně z 10%. Možná jsem nebyl na knihu ještě připravený a nebo jsem čekal naopak moc dlouho a měl jsem si Krakatit přečíst před X lety při přípravě na maturitu :-)

23.12.2019 2 z 5

Bez slitování Bez slitování Kerstin Signe Danielsson

Zdá se, že se pomalu stávám fanouškem autorské dvojice K.S.Danielsson a R.Voosen. BEZ SLITOVÁNÍ jsem četl až po výborném Archandělovi, a proto jsem bohužel znal část závěru této opět výborné knížky předem, ale přesto pro mě zůstalo dost dějových linií neodhaleno. Dlouho mi do děje nepasovaly výborné prostřihy z Afriky, ale v závěru vše zapadlo na to správné místo. Knížka měla dobrý spád, vraždy se příliš nerozmazávaly a vyšetřovací postupy mi přišly uvěřitelné. Dokonce i závěr mi přišel zvládnutý. Jedna drobná vada na kráse zde však byla. Hrozně moc mi vadilo (pilo krev), že si jeden z detektivů (Delgado) při vyšetřování v domě oběti klidně pěkně zatopí a udělá si čajík. Když kvůli hladu začal očumovat v lednici, šel jsem do kolen. Vše bylo na následující stránce vysvětleno, ale raději bych přístě k nalezení klíčové stopy zvolil jiný dějový postup ;-)
Z detektivů mám nejraději postavu Lasseho Knutssena. Tento dobrák a milovník jídla mě svým packalstvím vždy pobaví.

05.12.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánka jsem měl v knihovničce poměrně dlouhou dobu a neustále jsem jeho čtení odkládal. Nakonec jsem mu dal šanci a rozhodnutí nelituji. Příběh byl naprosto parádní a během čtení jsem cítil lezavou severskou atmosféru. Autor mě dokázal rychle zaujmout a od první stránky jsem si oblíbil podivína Hesse, který byl parádním protikladem Thulinové. Oceňuji okořenění drsnějšího provedení vražd za pomoci kaštanových panáčků (super pointa) a snahu upozornit na problémy v pěstounských či rozpadlých rodinách. Knížce bych dal 5 hvězd, ale opět mám problém se závěrem. Ten byl trochu chaotický, hlavní aktéři se chovají jak nesmrtelní blbci (např. vraha na místě očekávám a přesto tam lezu jak malé naivní děcko...), pomalé šíření ohně a pár dalších drobností.

23.11.2019 4 z 5

Jakubův cestovní deník 2 Jakubův cestovní deník 2 Jakub Čech

Protože jsem se při čtení deníku z PCT opravdu bavil, neváhal jsem příliš dlouho a investoval jsem finance do deníku z CDT. Opět jsem dostal cestovatelskou porci zábavy a několik desítek fotek. Oceňuji, že byl text nově doplněný o ilustrace. Rád si čtu o podobných nadšencích, kteří na rozdíl ode mě jsou ochotní vystoupit z komfortní zóny. Cestuji rád, ale na tohle nemám odvahu. Já dal prozatím jen 140km na Kungsleden a z hlediska stravování byl pro mě tento výšlap dost těžký (sušené maso a ořechy jsem nemohl po 6 dnech ani cítit :-) ). Všechny dobré věci z prvního deníku autor zanechal (Hodnocení výbavy, rady...) Děkuji za trochu toho cestovatelského snění.

04.11.2019 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Kniha se mi četla dobře a za dva dny jsem tak s ní byl hotový. Děj měl v první části opravdu spád. Střídalo se zde vykreslení přírody, venkova, pověr a lidového léčitelství. Do tohoto válečného času autor občas (poměrně často) zasadil nějakou až nesmyslnou brutalitu či sexuální nechutnost. Tyto vsuvky mi ale vlastně do děje pasují. Válka byla krutá a autor chce krutost co nejvíce vykreslit a donutit čtenáře nad dějem přemýšlet (např. barvení ptactva a strach hejna z odlišného druhu. U lidí vidím stejnou paralelu...) Věřím, že některé z těchto brutalit se mohly stát. Na film se půjdu podívat, protože očekávám něco ve stylu filmu Volyň. (Hrozné, kruté a krvavé vykreslení války, kdy jsem měl problémy vše dokoukat). Děj knihy vrcholí krutým nájezdem Kalmyků. Poté již přichází doznívání a z mého pohledu nejméně poutavá část v táboře vojáků.

29.10.2019 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Velice pěkně popsané prostředí Beskyd a vzájemné vztahy zdejších obyvatel. Nápad s případy vražd, které se propojují s ochranou rysů a prodejem nemovitostí, mě přišel uvěřitelný a originální. Jen jsem se ale nedočkal většího napětí a závěrečného vygradování děje. Od autorky si rád ještě něco přečtu a snad se dočkám vysvětlení, proč se hlavní detektiv jmenuje Bergman (Jde snad o odkaz na severské krimi? Volil bych asi spíše více české příjmení)

20.10.2019 3 z 5

Mapa kostí Mapa kostí Jane Yolen

Mapa kostí je velmi čtivě napsaná kniha, kde se autorce podařilo věrohodně propojit vyprávění děje z pohledu Chaima a vzpomínky na stejné události v podání jeho sestry Gittel. I-když je v příběhu vše smyšlené a autorka nevychází ze vzpomínek žijící osoby, je dobře, že se do podobného příběhu pustila. Podobná zvěrstva si musí lidé připomínat, aby se něco podobného znovu neopakovalo. Myslím si, že vyvrcholením děje měl být tábor Sobanek, ale já nejvíce hltal pasáže z ghetta a následný útěk celé rodiny Abromowitzů do lesů. Možná to bylo také tím, že básně, které psal Chaim ve své hlavě, mě ne vždy oslovily. Očekával jsem také nějaký duševní a lidský vývoj dětí v závislosti na osudech, které jim válka přinesla. Bohužel se ale žádná změna nestala. Od postavy Bruna jsem očekával nějaký rozhodující zvrat v závěru knihy (Zradu nebo prozření :-( ...ale nevadí)

30.09.2019 4 z 5

Jednooký král Václav I. Jednooký král Václav I. Vlastimil Vondruška

Opět parádní čtení a pro mě o jednu hvězdičku lepší než první díl. První polovina knihy se věnuje upevňování moci Přemysla Otakara I., kdy bitvy střídají mocenské intriky, pitky a převraty v uspořádání křesťanského světa. Druhá část knížky je následně věnována králi Václavovi. Jsem rád, že autor v úvodu kapitol jen rychle shrne děj a nevěnuje se zbytečnostem jako v Husitské epopeji (Koláče a další sladkosti nás zde opravdu nečekají. Nevím, proč autor od tohoto způsobu vyprávění u HE upustil). Brzy se vrhnu na 3.díl a myslím si, že i ten bude parádní.

20.09.2019 5 z 5

Archanděl Archanděl Kerstin Signe Danielsson

Od Ledových hlubin ušli autoři opravdu slušný kus cesty a Archanděl mi vyloženě sedl. Hodně mě bavilo, že vyšetřování vedlo několik povahově rozdílných postav a děj tak měnil různě tempo podle toho, který detektiv zrovna pátral (Delgado, Knutssen, Nyströmová a Forssová). Žádný z vyšetřovatelů nebyl vyloženě dominantní, což ději také pomohlo. Jako plus hodnotím fakt, že zde bylo minimum porad a více času se věnovalo výslechům rodinných příslušníků skupiny Flamethrower, zavražděných před 25 lety v Hallsbergu. Docela uvěřitelně působil i hlavní "padouch".

31.08.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Jsem veliký fanoušek L.Keplera, což mě asi ovlivnilo k lepšímu hodnocení než si tento díl zaslouží. Oceňuji, že se knížky velice dobře čtou, krátké kapitoly mají tempo a vše je parádně propracované. U tohoto dílu ale prostě něco nesedí. Hlavní záporák je totiž až příliš nepolapitelný a jeho loutka Bobr je kapitola sama pro sebe. Nemám nic proti násilí v severské krimi, ale zde je zabíjení až příliš mnoho. Zabijáci si tak vraždí lidi po desítkách a detektivové s policií se chovají jak totální amatéři. Jurek dokáže přemoct cvičené profesionály a nemá vůbec problém se svým hendikepem (stáří, hák místo jedné ruky) Škoda, opravdu škoda. Snad další díl bude již více v kolejích některých předešlých dílů.

15.08.2019 4 z 5

Opona Opona Agatha Christie

(SPOILER) Další výborný počin od A.Christie. Zápletka byla pro mě v tomto případě nerozluštitelná až do posledních stránek, kdy vše dotáhne k dokonalosti dopis od H.Poirota, jenž zvládl vyřešit dokonalé zločiny vražd svým sebeobětováním.

11.08.2019 5 z 5

Jezero Jezero Arnaldur Indriðason

Zatím asi nejlepší knížka, kterou jsem od autora přečetl (Dříve přečteno nahodile 5 knih). Děj se střídavě odehrává na Islandu (Vyšetřování objevu kostry z jezera) a ve vzpomínkách Tómase na studium v poválečném Lipsku. V průběhu čtení jsem cítil zvláštní napětí a touhu se dozvědět něco více o osudech zmíněných Islanďanů (Stasi, přátelství, donášení, útlak, krysí hlídka...). Navíc Erlendur, Sigurdur Óli, Elínborg a Marian Briem jsou dokonale vyvážená parta detektivů (nikdo z nich není alkoholik, ale zase dost propadají cigaretám :-) )

21.07.2019 5 z 5

Neklidný muž Neklidný muž Henning Mankell

Postavu Kurta Wallendera jsem měl opravdu rád. Zamiloval jsem si jeho detektivní postupy a způsob vedení malého týmu vyšetřovatelů. Musím se přiznat, že navštívit Ystad je pro mě nyní zajímavým cestovatelským cílem :-) Tato knížka je ale již od prvních stránek jiná. Nebylo to dle mého ono. Špionážní zápletka byla super, ale byla odsunutá spíše na druhou kolej. Vše se točí kolem stárnoucího Kurta, jenž rekapituluje svůj život. Opět se potkáváme s Monou, Lindou a Baibou. Vzhledem k tomu, že jde o poslední díl série, tak to dokáži pochopit. Bohužel mi ale vadil fakt, že zde autor zbytečně často používá dějové výplně a kniha se tak protahuje. Ke konci knížky jsem se stal již alergický na venčení Jussiho!

09.07.2019 3 z 5