Jawa kolem světa 2: Příběh Dinga

Navzdory tomu, že Pavel Suchý (1974) objel se starou Jawou 350 v letech 2013/2014 kolem dokola celý svět, vydal se v roce 2016 s podobným motocyklem na další dobrodružnou cestu, tentokrát do Van Diemenovy země. Stejně jako tehdy sám, s papírovou mapou bez GPS. A stejně jako tehdy přetavil své zážitky z bezmála 30 000 km australskou pouští a tasmánskými pralesy do 274 stran poutavého vyprávění obohaceného opět o řadu vedlejších příběhů, postřehů a nakonec i o kapitolu o přípravách svého nezničitelného stroje. Mezi deskami druhé knihy je 127 barevných fotografií na křídovém papíře, 8 černobílých technických obrázků a nákresů a 9 podrobných map všech projetých australských států a ostrova Tasmánie v minulosti nazývaného Van Diemenova země. S typickou nadsázkou a lehkou ironií líčí autor vražedná nebezpečí pustého australského outbacku, opuštěných prašných cest se stovkami a tisíci kilometrů bez civilizace, všímá si bez růžových brýlí korektnosti života současných Austrálců a hledá na své cestě stopy svého dávného předchůdce cestovatele Potužníka, který Austrálii projel se strojem ČZ v roce 1974. Autor je motocyklový novinář na volné noze, v minulosti dlouholetý technický redaktor a později šéfredaktor dvou renomovaných motocyklových časopisů. Během své praxe najel za řídítky motocyklů 600 000 kilometrů a na svém cestovatelském kontě má motovýpravy na všechny obydlené kontinenty Země. Je prvním Čechem, který na motocyklu objel svět. Mezi oběma díly vlastního projektu Jawa kolem světa zvládl navíc vybojovat utkání s rakovinou lymfatických uzlin a ke své (zatím) poslední cestě s úsměvem říká: „Dostal jsem čas navíc, tak je přece dobrý ho pořádně využít!“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358398/big_jawa-kolem-sveta-2-pribeh-dinga-DX3-358398.jpg 4.89

Kniha Jawa kolem světa 2: Příběh Dinga

lordchaos

Tohle se mi líbilo ještě více než první kniha, ve které bylo občas cítit, že je to někdy dřina. Pohodový výlet s chlápkem, co si to užívá. My máme naštěstí možnost užít si to spolu s ním. "Map of Tassie" mě hodně pobavila (a jako bonus jsem zas hned o něco chytřejší!

PPardinio
17.03.2020

První knížku jsem zatím nečetl, nejsem ani veliký milovník motorek, ale dokáži ocenit kvalitní cestopis a to tato knížka dle mého opravdu je. Jawa kolem světa 2 je napsaná velmi čtivě, doplněná o krásné fotky a o plno zajímavých faktů o Austrálii. Jako motorkářský analfabet jsem zvládl se zaujetím číst i pasáže o technických údajích Jawy či potkávaných motorkách. ( Přiznám se,že jsem opravdu nevěděl, která bije :-) ). Nejvíce se mi ale líbil autorův humor a jeho popis lidí, které na cestě potkal. Díky této knížce si možná také navíc někde seženu cestopis od doktora Václava Potužníka :-)

janina66
03.01.2020

Vzhledem, k tomu, že jsme s manželem za mlada jezdili každý na své Jawě 350, tak z nostalgie jsme si ji půjčili. A vůbec nelituji. Oceňuji odvahu jet takovou dálku na této již historicky starší motorce. Výborná cestovní publikace.

Shashlick
29.10.2019

V podstatě stejné hodnocení jako u Jawy kolem světa. Jedná se o zajímavý vhled do jiné kultury bez příkras. Opět mi nejvíce vadilo používání anglicismů a na nich založených novotvarech. Myslím, že text by byl dostatečně zajímavý i bez toho.

VerJer
07.12.2018

Kniha se čte stejně hezky jako ta první. Jsem ráda, že má čestné místo v domácí knihovně. Napjatě čekám, kam se Jawa podívá příště?

Hedwik
15.07.2018

Zbožňuji příběhy Pavla Suchého, který vše vylíčí lidský a poutavě. Skvělé je přečíst si knihu a vyrazit na přednášku, tím si doplníte příběhy :)