Poutnice Poutnice komentáře u knih

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

hned na první straně jsem se namíchla "jmenuji se Percy Jackson a je mi dvanáct let". Co??? Samozřejmě jsem se ke knize dostala kvůli filmu, takže jsem byla nemile překvapená, proč to ti filmaři takhle zpackali hned na začátku - bylo mi řečeno, že 12 letý děti nikoho do kina nedostanou. A co Harry Potter?! Tomu bylo ještě míň...a jak táhne! No což to je jedno. Kniha je skvěle napsaná, věk hrdinů ničemu nepřekáží, a přestože se může zdát, že je toho v ní až moc, tak přece jen: povedla se a těším se na další díly. Kupodivu mi tak velká rozdílnost knihy ani neznechutila film, jak se tak často stává.

21.04.2014 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

pro mě možná první kniha sci-fi. Moc se mi líbila a myslím, že z ní vychází všechny ty postapokalyptický filmy, co je jich teď všude plno. Ale na trifidy nemají :)

08.10.2013

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

to bylo tak...přítel pouštěl hudbu a mě se moc líbila. Vylezlo z něj, že je to soundtrack k filmu stmívání. Tak jsme zašli do půjčovny a půjčili si ho. Pak jsem zjistila, že je to podle knihy. Nebyla k mání, tak jsem hledala a našla ji v elektronické podobě. A místo toho, abych se učila na zkoušky, jsem přečetla (a bolely mě záda asi týden) za necelé dva dny první díl, Stmívání. Nezazvonil zvonec, ani nebyl konec. Na dvojku jsme šli do kina - už nikdy víc! Víte, čeho bylo plné kino? Áno, moudrých, světaznalých slečen, co na celý sál pokřikují vzkazy typu: "ty krávo, vys** se na něj, tamten má větší svaly"..a ani na vteřinu nezavřely ústa. To je jen taková malá milá vzpomínka. Zpět ke knize: opravdu se mi moc líbí. Dá se přečíst jedním dechem, vždy v ní objevím něco nového a vždycky ji někomu nejen doporučím, ale ráda i půjčím. (Jo a mám právě originální vazbu, tohle je vážně nepovedený) A pokud se rozhodujete, jestli film anebo kniha, tak v tomhle případě rozhodně kniha :)

01.10.2013 5 z 5

Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Marcia Grad

ze zacatku me ta kniha vytacela. Porad jsem cekala nejaky dej a porad znela jako vypraveni nejaky historky. A nakonec me to trklo! Tam nejde o pribeh. Je to velice silne metaforicka kniha, ktera nam ukazuje, ze kazdy clovek je original - ze neni nase chyba to, kym jsme a jaci jsme. Ze nejsme zodpovedni za to, ze neodpovidame idealum ostatnich. Ze nejsme takovi, jake nas chteji druzi mit. Ze se nemame citit spatne a meneceni, rozhodne se nemame snazit za kazdou cenu o dokonalost, jak ji chteji jini. A ze laska je pro kazdeho. Ale nejdriv se musime mit radi my sami, aby nas opravdu mohli milovat jini.

27.02.2016 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

i tady jsem první viděla film a po přečtení prvního dílu jsem při četbě Rezistence nemohla být překvapenější! Tady filmaři zanechali snad jen ústřední myšlenku, pár záchytných bodů a jinak je vše o něčem jiném. Takže: kdo viděl film a očekává stejnou knihu, bude úplně mimo. Rezistence je na rozdíl od divergence složitější na čtení, neběží tak hladce a člověk u ní musí i víc přemýšlet. Už to není až taková oddechovka

27.09.2015 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

přestože nebyl zrovna nejdokonalejším příkladem ctnosti, musím uznat, že na konci mi ho bylo kapku líto...

09.10.2013 4 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

řekla bych nejrychlejší díl - ve většině se jedná o měsíce, tady je děj v rámci týdnů (maximálně)...o akci není nouze, o adrenalin taky ne a nakonec se dozvídáme víc nejen o vlkodlacích, ale taky o Rose a Jasperovi. Možná to knihu natahuje, ale mě se to tam líbí, dodává jí to ten správný směr. Jsou to věci, který potřebujeme vědět - o Rose kvůli poslednímu dílu, o Jasperovi kvůli bitvě v tomhle.

01.10.2013 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Řekla bych, že je to rozhodně nejnapínavější díl trilogie. Do bitev jsem se natolik ponořila, že jsem vůbec nevnímala, co se kolem mě děje. Tolkien umí člověka přitáhnout, pevně spoutat a nepustit, dokud si to sám nepřeje - budete zatajovat dech, celý napjatí čekat, kam se štěstí přikloní a budete držet pěsti, aby zvítězilo dobro a zlo šlo k šípku.

30.09.2013 5 z 5

Útěk z afrického pekla Útěk z afrického pekla Barbora Koudelková

knizka je napsana ctive, jen pribeh je...tezko soudit. Osobne nemuzu skoro uverit, ze na neci "potrebuju ctvrt milionu dolaru na dan", muze obycejna holka, ktery neni jeste ani dvacet, nema zadny uspory, kontakty... odpovedet "ja ti je sezenu". A jeste sama od sebe, aniz by ji o to nekdo zadal. To je vec, kterou jsem absolutne nepobrala. Taky to, ze se na dalku zamilovala do Kena - vubec tam nepopisuje proc? Cim ji zaujal? Co bylo na nem tak magicky pritazlivyho, ze se rozhodla ho za kazdou cenu zachranit. A jak? Co chtela delat? Tohle nejsou otazky ke knize, ale na tu divku, tu, ktera se tak rozhodla a roztocila obri kolo silenosti, ktere ji staly pet let zivota v pekle :-( jsem rada, ze svuj pribeh sepsala, at uz jako varovani jinym nebo jen tak jako jakousi osobni ocistu, aby ze sebe tohle vsechno dostala a mohla to uzavrit a jit dal.

15.06.2015 3 z 5

Neobyčejný čtenář Neobyčejný čtenář Alan Bennett

dala bych jen tři hvězdičky, protože přestože příběh je tak nějak v pohodě, styl vyprávění třetí nezúčastněnou osobou, která to chce mít hned z krku, je pro mě kapku nezajímavý. Málo přítomnosti, málo prožitýho, všechno jen odvyprávěný. Jako hra v dovadle by to bylo hezký...a ta hvězdička navíc? No za závěr, přece :)

08.10.2013 4 z 5

Povinnosti princezny Povinnosti princezny Meg Cabot

tenhle díl se mi vážně zatím líbil nejvíc, čekám, až budu moct přelouskat další. Na rozdíl od těch předchozích dílů, v tomhle se Mia neustále neztrapňovala, což bylo dost milé překvapení. Je sice pravda, že pořád mlela o svých kalhotkách a o tom, že jí Michael opustí, ale to byl jen její strach, mě jím nejen nenakazila, ale ještě jsem si říkala, že je vážně trubka. Každopádně mě zaujalo taky to, že neprozradila, co pro něj má k narozeninám ani do deníku, ale nechala to jako překvapení vlastně i pro čtenáře, to bylo fajn.

01.10.2013 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

stejně jako spousta lidí tady jsem se ke knize dostala náhodou v době, kdy se šílelo po stmívání (a knížky tak nebyly moc k mání), ale týhle si ještě nikdo nevšímal. Doslova jsem ji zhltla, během několika málo dní, posledních asi 100 stran jsem vypotřebovala krabici kapesníčků a pak se sklonila nad nápadem, jak z toho ven. Knihu jsem si hned obratem koupila, protože stojí za to, číst ji znovu.

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Mně osobně se tenhle díl líbí moc, protože ukazuje tolik podob lásky, kolik jí na světě může být. Ironické? V tomhle světě možná, hlavně nezvyklé, ale když každej píše horory a v televizi je největší poptávka po tragediích, masakrech a vraždách, proč tuhle žízeň po násilí nezředit kapkou lásky rodičovské, partnerské, přátelské či osudové? Kdykoli budu mít pocit, že je tý temnoty v našem bezcitným světě moc, vím, po čem sáhnout, abych načerpala trošku bezmezné - co? červené knihovny? Snad. Ale lepší by bylo, kdyby v každým z nás bylo o kapku víc lásky, kterou neschováváme, ale dáváme najevo těm, který milujeme. A ne skrytě...potají :)

P.S: Serii čtu každý rok (zatím třikrát) a vždycky v ní najdu něco nového. Souhlasím s mi-nul-o, první a poslední díl jsou nejlepší.

01.10.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

(spoilery)
o téhle knize bylo napsáno už hodně. Já jsem ji dostala k Vánocům, protože to měl být trhák roku 2012, každej o něm mluvil, každej ji musel číst - rozumějte v ženské části populace - ke mě se díky mlze čerstvého mateřství nic z toho nedostalo, takže jsem ji dostala k Vánocům a říkala jsem si: no fajn, bichle se vždycky hodí, román a ještě erotickej, proč ne. Hurá do něj. A ouha. Prvních asi 80 stran jsem viděla rudě. Opravdu jsem nevěřícně četla řádku za řádkou a říkala jsem si "smí se to?" - neuvěřitelná vykradačka stmívání. Ale pomalu do písmene. A jistěže jsem to poznala (ať už se vám líbí nebo ne, já ji čtu pravidelně každé léto). Jak je tohle možný? Podobná jména - Anastasia Steel a Isabella Swan, obě chtějí, aby se jim říkalo zkrácenou formou jména. Zatímco jedna má příjmení labutě a její příběh je v drtivý většině o lásce, ta druhá je naopak pojmenovaná po kovu a její příběh je o - čem vlastně? Jak si nemůže pomoct a musí se oddávat sadomaso sexu, přestože k němu nemá sklony ani choutky, protože chce Chrise? A co jeho jméno? Je to masochista, tak má jméno jako Dorian Grey? Dobře, ty jména můžou být náhodná, každopádně okopírovat postavy, postaršit je, zasadit do normálního světa, vynechat upíry, ale pořád kopírovat děj a pak najednou přeskočit do vlastního příběhu, když už jsou lidi dostatečně znechucení...Já nevím. Ty další díly si přečtu, abych věděla, kam až je Ana ochotná zajít a jak to dopadne. Protože kdyby to měl být příběh alespoň na 60%, musel by skončit koncem prvního dílu. Ana dostane rozum a odejde. Zazvonil zvonec a je konec.
Ta hvězdička je spíš za to, že se to tak lehce a rychle čte.

30.09.2013 1 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

tahle serie se čte snad úplně sama. Pamatuju si, že jsme první čtyři díly dostaly k Vánocům a já jsem cestou z prázdnin na intr dočítala čtvrtej díl. Dala bych celé sérii pět hvězdiček, ale protože v prvním díle je Harry ještě prcek a není tam tolik napětí a akce, takže ve srovnání se zbytkem, dávám jen čtyři.

30.09.2013 4 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

opět mi k výběru knihy dopomohl film a opět jsem koukala jak z jara - na filmu bylo jasně vidět, že tam není všechno, proto jsem chtěla knihu, abych se dozvěděla zbytek příběhu. No a nemohla jsem být překvapenější, protože kniha nemá s filmem tentokrát společného téměř nic. Díky tomu, že je v knize Jonasovi pouhých dvanáct let, ztrácí určitě spoustu potenciálních čtenářů. Nenechte se tím ale odradit, i když není hrdina ve věku, kdy může prožívat velké (nebo malé) romance, rozhodně knize nechybí dobrodružství, napětí, akce ani schopnost přitáhnout vás a nepustit, dokud ji nepřečtete. Vřele doporučuju!

27.09.2015 5 z 5

Nářek Nářek Maggie Stiefvater

skvěle napsané, dokonale zatáhne do děje, propracovanost taky na jedničku...a dokonalej konec bez zbytečnýho sebeobětování nebo mučení. Líp to vymyslet nešlo.

04.05.2014 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

protože jsem na knihu slyšela jen chvalozpěv, tak jsem byla poměrně zklamaná. Neřekla bych, že sršela humorem a vtipem, ale jako náhled do života na slepičí farmě, v téměř lidskou rukou nedotčené části Ameriky, byla poměrně čtivá.

05.11.2013 2 z 5

Poslouchej! Poslouchej! Sarah Dessen

Jako oddechovku bych ji nehodnotila. Po dlouhé době to byla kniha, u které se člověk zamyslel, zastavil a poslouchal. Nebylo to jen o hudbě, bylo to hlavně o problémech, příběh, který se děje denně hned několika (desítkám?) lidí na světě. To, že to bylo psané o holce na střední škole, neubírá tématu na vážnosti, naopak ukazuje, že i "děti" mají problémy a není to jen o tom, co si vzít na sebe, jak se vyhnout písemce nebo obejít domácí vězení. Skvěle napsaný, naprosto prožitý společně s hrdinkou, ale i sestrama, Owenem. Ještě jednou: klobouk dolů.

22.10.2013 5 z 5

Nejšťastnější batole v okolí Nejšťastnější batole v okolí Harvey Karp

rozhodně stojí za ti přečíst, pokud máte doma batole a nechcete se s ním jen přetahovat, dohadovat a sledovat záchvaty vzteku, případně jim sami propadat...

12.10.2013 5 z 5