Podpovrchem Podpovrchem komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Soudce Lynch v krajině středověkého Slezska. Jedná se o nadčasový román, pokud se zamyslíme nad zvůlí politiky a jejího lobbingu, každopádně to nás při čtení knihy a dlouho poté ani nenapadne, děj je strhující a děsivý a dlouho po čtení zůstává na srdci děs a smutek ze strastí prožívaných hrdiny. Náramně vydařená kniha vycházející z historických událostí.

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Jupíí. Kniha, která má srdce. Srdce kovboje. I slza ukápla a nestydím se za to. Dojemný příběh člověka, který se narodil s umem krotit koně, s příběhem nádherného přátelství dvou rozdílných povah, věčně ztřeštěného horkokrevníka a rozumného kliďase. Ano, v mnohém je kniha předvídatelná a závěr je poznamenán cejchem depresivní beznaděje, ale přínosný v informaci té doby, doby zenitu kovbojů na koních. Kniha byla i zfilmovaná, ale film s ní měl společného snad jen jméno hlavního hrdiny Monteho Walshe a byl to naprostý brak.

Gargantua a Pantagruel Gargantua a Pantagruel François Rabelais

In vino veritas aneb dobří obři parodují vše pomyslné. Je dobré číst literaturu našich předků, člověk pak zjistí, že lidé jsou stále stejní.

05.05.2016

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Příběh pro malé i velké čtenáře, spousta něhy a smíření v něm. Není už moc těch, kterým kniha nebyla předčítána či ji sami nečetli. Nemusí se líbit každému, ale kdo ji dočetl, už nezůstal stejný a i když už jsem velká holka, slza ukápne i dnes.

05.05.2016

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Jonathan Livingston Racek je má nostalgická vzpomínka, vzpomínka na dobu, kdy mne můj učitel čj načapal u čtení sci-fi časopisu Ikarie a druhý den mi pod lavici strčil " kolibříka" knížečku s nic neříkajícím názvem a už vůbec ne autorem. Od té doby je J. L. Racek průvodcem období bilancí. Úchvatná kniha metafor, ideí a touhy být lepším. Kniha dává naději víry v sebe sama.

05.05.2016 5 z 5

Jeden získá dojem, že názvem bylo vše řečené. Opak je pravdou. Skvělý mix všeho potřebného pro jakoukoli náladu.

05.05.2016 5 z 5

Prot je velice zvláštní osobnost, píše, myslí i vyslovuje své jméno s malým p. Prot je sice blázen, ale má oči otevřené a vidí mnohem dál a mnohem víc, než většina našeho pokolení. Jeho příběh a příběhy jeho spolupacientů čtenáře doopravdy nutí k zamyšlení. Jak tenká je vlastně hranice mezi šílenstvím a realitou…?

05.05.2016 5 z 5

Neděle u Bouvines 27. červenec 1214 Neděle u Bouvines 27. červenec 1214 Georges Duby

Vzhledem k narůstajícímu počtu zájemců o středověké období je tato kniha majákem v moři informací. Autor popisuje bitvu u Bouvines v širším historickém kontextu, na jejím příkladě vysvětluje vznik rytířství, politický vývoj v Evropě, význam a problémy církve aj. Nejedná se o pouhý vhled do jedné bitvy, vždyť ta neznamená vždy válku, může krystalizovat i v průběhu mírových jednání.

06.08.2016 5 z 5

Krajina a paměť Krajina a paměť Simon Schama

Schama od svého čtenáře očekává znalosti různých humanitních oborů, od antropologie až po dějiny kultury. Pokud mu intelektuálně stačíte s dechem, pak odměnou je pochopení toho, jak přírodu ve svém myšlení vnímal primitivní divoch i antický nebo renesanční vzdělanec. Věnuje kapitolu třeba Berninimu a jeho fontánám, symbolice a jejich smyslu. Sám autor tvrdí, že knihu napsal především jako "cestu k poznání toho, co jsme možná ztratili, ale co ještě pořád můžeme najít ".

19.04.2016 5 z 5

Architekti křesťanského středověkého vědění Architekti křesťanského středověkého vědění Pavel Floss

Veliké plus tohoto díla vidím v zařazení mnoha méně známých osobností , které dokázaly ovlivnit duchovní dějiny. Autorův záměr protnout hlavní myšlenkový proud starověku, středověku i novověku s netypickým citlivým prolínáním jednotlivostí, které dobovou danost neruší, se k potěše vydařil.

14.05.2016 4 z 5

Pro člověka, který už má za sebou něco odžité je to příběh, kdy může moudře kývat hlavou nebo naopak běsnit nad malicherností.

05.05.2016 4 z 5

Největší z Pierotů Největší z Pierotů František Kožík

Smutný klaun- úspěchy vyvolávaly neštěstí, ale i na dně lze najít smích. Kniha je oslavou člověka, jeho obyčejného života a štěstí.

Moc a tajemství jezuitů Moc a tajemství jezuitů René Fülöp-Miller

Kniha skutečně otevírá svět jiných jezuitů než jak je nám v české kotlině zvykem je vnímat. Vliv jezuitů nelze pominout, byli skutečnými mistry taktiky v politice středověku.
Jde o jiný, konečně, pohled na tak odsuzovaný řád, konečně je dána možnost k vytvoření si vlastního názoru, jiného než toho učebnicového. Autor se snaží o co nejobjektivnější pohled na řád, vypráví příběhy úžasných mužů, bojovníků za pravdu a toleranci, vypráví příběh úskočných, intrikánských mnichů, kteří v lidech viděli jen šachové figurky. Ukazuje nelehkou roli v mnohých etapách jejich bytí, loajalitu Bohu i papeži a dilema mezi vědou a vírou, které právě nejvíce jezuité prožívali, díky své touze po vědění.

Tuláci Tuláci Paul Harding

Příběh v mnoha směrech pohltí, poetika je fascinující, často se mi stalo, že jsem měla dojem vykolejení, zamýšlela jsem se nad oním konkrétním slovním spojením, které někdy působilo jako iluminace- představa byla někdy blízká obrazům Arcimbolda, a z toho se zase ztrácela v mytických vlnách imprese. Krásná kniha, která ve mě zanechala stopy.

08.10.2017 5 z 5

O Igimarasussukovi, který jedl své ženy - Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky (1822-1869) O Igimarasussukovi, který jedl své ženy - Inuitské pověsti očima Árona z Hůrky (1822-1869) Aron z Kangequ

Není důležité objevovat, v čem jsou tyto příběhy odlišné, daleko zábavnější je nalézat to, co mají společného s našimi.

02.10.2016 5 z 5

Vyučil jsem se u Kafků Vyučil jsem se u Kafků František Xaver Bašík

Nenásilné, poklidné, místy úsměvné i smutné, nostalgické i velice bolestné vzpomínky, čtení jsem si užívala. Knihu jsem začala číst právě pro očekávání nových detailů o Kafkovi, nedočkala jsem se, ale kniha sama o sobě je zajímavá a poutavá a ona absence pikantností z kuchyně Kafkových není na závadu.

14.05.2016 4 z 5

Historie světa v 10 1/2 kapitolách Historie světa v 10 1/2 kapitolách Julian Barnes

Neuchopitelnost pravdy, jemná ironie, fabulace a v jistých momentech selhávající rozum jsou průvodci touto knihou. Svět, který nám autor předkládá, je paralelním místem, kde se odehrává život.

14.05.2016

Muž, který nakreslil Londýn: Václav Hollar Muž, který nakreslil Londýn: Václav Hollar Gillian Tindall

Tato biografie je mým splněným snem, některé informace o Hollarovi mne překvapily, spousta reprodukcí potěšila, jediným kazem lze považovat fakt, že jsme museli čekat na anglického spisovatele Tindalla, abychom si mohli přečíst poutavé pettity o Hollarovi.

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Nebeský strom a Zelenou ratolest jsem četla ještě jako školačka. Ke knihám se vracím i teď a vždy mne překvapí svou hloubkou. Čest a věrnost v knihách skutečně získávají na až absurdní důležitosti, šťastný konec není docela šťastný a o vítězství tu vůbec nejde. Pomsta v druhém dílu přechází zvolna tam, kde v prvním dílu skončila, v oddanou lásku. Zvláštně psychologicky postavené, ale ne nemožně. I když už jde o romány vydáním staré, i dnes jsou čtivé a v tom megalomanském amoku mnohých dnešních úspěšných autorů působí knihy od Pargeter jako závan svěžího vzduchu. Třetí díl jsem nikdy nečetla, a ani nevím, zda chci. Snad cítím strach, že není možné, aby třetí díl dokázal držet krok se dvěma předchozími.

Duna Duna Frank Herbert

Souhlasím s některými komentáři. Duna je jen jedna, další pokračování působila jako agónie písečného červa. Každopádně fenomenální sci-fi, kniha patřící do knihovny.