Neděle u Bouvines 27. červenec 1214

Bitvu u Bouvines, v níž se střetli francouzský král Filip II. August a římský císař Ota IV. Brunšvický, podporovaný anglickým králem Janem Bezzemkem, pojímá autor jako velkolepé drama, jehož ústředním tématem je sociologie středověké války.

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169675/nedele-u-bouvines-27-cervenec-1214-169675.jpg 4.820
Literatura naučná, Historie, Sociologie
Vydáno, Argo

Dimanche de Bouvines, 27. juillet 1214

Kniha Neděle u Bouvines 27. červenec 1214

baacinka
04.05.2020

V karanténě plním resty a čtu historickou klasiku, jak je vidno. A jsem za to ráda, že se k některým skvostům dostávám až dnes. Po přečtení Bitvy u Bouvines má začínající historik pocit, že by měl pověsit řemeslo na hřebík, protože, takhle nic nenapíše. Pak se uklidní, když si uvědomí, že to od něj ani nikdo nečeká. Není to kniha o bitvě, ale o středověké mentalitě války a rytířství a proměny bitvy jako místa paměti napsaná tak, že by se to líbilo i někomu, kdo výrazy "mentalita" nebo "místo paměti" čte v této recenzi prvně nejsa historikem.
Proč se to tak dobře čte? Možná proto, že Duby převypráví staré kroniky tak jímavě, že člověk zatlačí slzu lítosti nad tím, že není Francouzem, tak otevře alespoň francouzské víno. Že to do sebe všechno tak zapadá a čtenáři se zdá, že skutečně chápe středověkého rytíře (ačkoliv v realitě Duby v knížce jen nastínil, v čem spočíval myšlenkový svět středověku). A asi proto, že po přečtení knihy (jako mnoha dalších z pera autorů školy Annales) by už člověk nikdy středověk neoznačil jako "temný."

kralika
17.03.2020

Sociologie (a mnoho jiných disciplinárních přístupů, včetně geografie) středověkého válečnictví, popsaného stylem, jako když Hercule Poirot vysvětluje kdo je vrah, jenž je ale zároveň natolik úsporný a nezatížený balastem, že se z prožívané inspirace tají dech...
A krom toho se autor zabývá neméně zajímavým tématem obrazu této bitvy ve francouzském dějepisectví.

"Ale jako všechny hedvábné kabátce, které halí drátěnou košili, ideologie je zde proto, aby zakryla rušivé prvky, aby vše oděla do příjemných barev a uspokojovala. Ziskuchtivost se převlékne za chrabrost a skryje se za nebojácný zápal bez vypočítavosti, který se líbí ženám a který, jak se celkem nedávno začalo říkat, se již tolik neprotiví Bohu."

L'Echo de Paris, 1914: "Bitva u Lipska vytvořila umělou německou jednotu, kde se jižní země neshodnou se severními. Bouvines zajistila trvalou jednotu Francie, která pokračuje od roku 1214 do roku 1914. V jedné z bitev národů stáli vítězové tři proti jednomu, v jiné jeden proti třem. Která z nich je slavnější? Až vystavíme památník na této slavné pláni, měl by se k nám přidat celý vesmír, protože zde jako u Tolbiaku a u Poitiers zvítězila celá civilizace."

Holmann
19.01.2018

Tato kniha si mě našla sama :-) No pár drobností ve vztahu k terminologii (asi překladem) bych asi našel ale jinak prima sonda do středověku a přelomovému momentu ve vývoji naší milované Evropy.

Podpovrchem
06.08.2016

Vzhledem k narůstajícímu počtu zájemců o středověké období je tato kniha majákem v moři informací. Autor popisuje bitvu u Bouvines v širším historickém kontextu, na jejím příkladě vysvětluje vznik rytířství, politický vývoj v Evropě, význam a problémy církve aj. Nejedná se o pouhý vhled do jedné bitvy, vždyť ta neznamená vždy válku, může krystalizovat i v průběhu mírových jednání.