Placi Placi komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhá povídková kniha o Geraltovi mě bavila více než ta první. Hranice možností a Věčný oheň jsou naprosto úžasné povídky, které mě neskutečně bavily a u kterých jsem se i nasmál. Pohádkové prvky s hlubokými myšlenkami a poučeními jsou, zdá se, tím správným mixem, který ze Sapkowského příběhů dělá světové bestsellery.

Mě to skutečně baví a už se těším na románovou ságu.

14.02.2020 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Krátký thriller o zoufalství a vytrvalosti otce hledajícího svou před lety zmizelou dceru. Tento příběh je spíše dobrou psychologickou sondou, než kvalitním krimi příběhem s tradičním pátráním po zločinci. Dnes je již těžké napsat něco nového a neotřelého. Milovníci detektivek a thrillerů již všechny náměty jistě někde jinde nejméně dvakrát četli. U této knihy se tohoto dojmu nezbavíte. Už jen proto nemohu dát vyšší hodnocení, protože ve mně kniha zákonitě nemůže zanechat lepší dojem.

03.01.2020 3 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Pokračování životních útrap Helenky Součkové, která mezitím povyrostla, chodí do maturitního ročníku a ze všeho nejvíc jí trápí její milostný život. Stejně jako Hrdý Budžes i druhá kniha je psána poutavým stylem přímého Helenčina vyprávění, i když nedosahuje kvalit prvního dílu této volné série. Velice mě bavily příhody party z Pomedu, smutnější jsou pak pasáže zhoršujícího se vztahu mezi hlavní hrdinkou a její maminkou. Opět jsem se utvrdil v tom, že kdybych dospíval v této době, měl bych jistě ve škole spoustu problémů kvůli volovinám, které bych se navyváděl. A možná nejen ve škole.

02.01.2020 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

K této knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě 2019 a jsem tomu rád, nevím totiž, jestli bych si ji jinak někdy přečetl. Díky výzvě jsem však měl možnost seznámit se s pozoruhodným vyprávěním o cestě indického chlapce napříč Tichým oceánem za přežitím. Rozuzlení příběhu mě opravdu překvapilo a je jen na nás čtenářích, jak celý konec románu uchopíme. Jedno je však jisté, Pí Patél skutečně bloudil na malém člunu po nekonečném oceánu s divokou a životu nebezpečnou šelmou.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Nemůžu uvěřit, že přes svou lásku k seriálovému Herculu Poirotovi se mi celý život podařilo vyhýbat tomuto konkrétnímu detektivnímu příběhu. Až ve svých 25 letech jsem si ho přečetl a je to úžasná detektivka. Svou povahou, zápletkou a rozuzlením se tento román stává naprosto nezapomenutelným a nutně se vám po přečtení musí vrýt do paměti. Troufnu si tvrdit, že jde o jeden z nejlepších příběhů z pera velké Agathy Christie, pokud ne, rozhodně jde o ten nejznámější. Snad jen tato autorka dokáže vykouzlit tak úžasnou atmosféru s celou řadou podezřelých osob, kde musíte ze zločinu podezírat snad úplně každého. Klaním se královně detektivních románů a těším se na další setkání.

02.01.2020 5 z 5

Moc bezmocných Moc bezmocných Václav Havel

Havlův popis společnosti a její netečnosti v období tzv. normalizace, jakožto i pokus o charakteristiku vzniklého disidentského proudu. Myslím si, že tento esej nám má co dát. Jedná se o užitečnou krátkou sondu do života na "druhé straně", o vhled do myšlení lidí, kteří v té době nechtěli primárně režim svrhnout, ale chtěli s ním vést otevřený dialog, chtěli si alespoň částečně vytvořit nějaký prostor, ve kterém by mohli normálně dýchat. Dnes je módní, aby se každý o této době vyjadřoval s lehkostí a přezíráním a každý se stává expertem na vše, aniž by alespoň četl.

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

(SPOILER) Před lety jsem nejprve viděl film a pamatuji si, že se mi moc líbil. Nyní jsem si ho po přečtení knihy pustil znovu a vůbec mě nebavil. Zjistil jsem, že se od knihy podstatně liší a, jak to tak bývá, kniha je mnohem lepší a propracovanější (logicky). Příběh podvodníčka Franka Abagnalea, ze kterého se posléze stane král nejen šekových podvodníků, je úsměvný i smutný zároveň. Frankovi budete s největší pravděpodobností fandit, vždyť to není žádný krvavý vrah, jen obírá obrovské a zazobané společnosti o peníze. Neuvěřitelná podvodná a milostná dobrodružství, která musela být ve vyprávění nutně přikrášlená, nakonec vedou až do věznice, ale že to byla jízda. Frank, který si celou dobu nad bankami a jejich zaměstnanci klepal na čelo, se nakonec rozhodne živit jako jejich školitel a rádce. Vždyť šekům opravdu rozuměl.

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Jako dítě ani jako dospívající jsem Knihy džunglí nečetl a doposud jsem je dokonce ani neviděl. Četba těchto příběhů pro mě tedy byla příjemným překvapením. Část povídek vypráví příběh dnes již slavného chlapce Mauglího, který vyrůstá s divokými zvířaty v džungli, v některých příbězích naopak Mauglí nevystupuje. Možná paradoxně se mi nejvíce líbily povídky Bílý lachtan a Rikki-tikki-tavi, kde Mauglí nefiguruje. Povídka o lachtanovi, který hledá pro sebe a své druhy klidné místo pro život, byla prostě fantastická.

02.01.2020 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Opět se budu opakovat, ale u J. K. Rowling mi absolutně nevadí, když je kniha natažená na několik set stránek, i když by příběhu stačilo podstatně méně prostoru. Autorka zkrátka píše úžasně poutavým způsobem. Vztah mezi Strikem a Robin se nám opět krásně posunul a (SPOILER!!!) já jsem rád, že obě hlavní postavy (prozatím) neskončily spolu. Tak nějak mi sedí, když Strike s Robin netvoří milenecký pár a budu rád, když to tak bude pokračovat, i když klidně změním názor, když to autorka šikovně zaonačí. Co se týče detektivní zápletky, pachatel se vcelku dal odhadnout a na konci bych ocenil z jeho strany větší odůvodnění jeho činů, respektive kdyby se více rozpovídal o svém vztahu s obětí. Stále pro mě zůstává nejlepší knihou série Volání kukačky.

31.12.2019 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Zajímavým způsobem pojatý kriminální thriller, který běží pozpátku od konce příběhu až na jeho začátek a i tak vše dává ve výsledku smysl. Celou dobu jsem si říkal, že se nemůže na začátku stát nic velkého, když celou dobu znám konec, ale přesto jsem byl na konci překvapen a to dokonce hned dvakrát v posledních dvou kapitolách. Četl jsem však už mnohem lepší kusy.

31.12.2019 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Dnes již klasické krátké dílko vycházející ze středověké německé pověsti. I dnes je kniha aktuální a nastavuje zrcadlo lidem dnešní doby. Malomyslnost, hloupost, zloba a další podobné "krásné" vlastnosti samozřejmě lidi stále neopouští.

29.12.2019 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Ladislava Ziburu jsem prvně zaznamenal před několika lety, když se rozhodl, že společně s druhým soutěžícím budou naprosto nesmyslně zvolenou strategií bojkotovat soutěžní pořad AZ kvíz. Od té doby jsem Ladislava začal sledovat na sociálních sítích, neboť jsem mezitím ještě zjistil, že podniká velice zajímavé (nejen) pěší výpravy po nejrůznějších končinách naší planety. Protože se u Ladislavových komentářů na facebooku vždy zasměji, rozhodl jsem se, že si s chutí přečtu i jeho knižní cestopisnou prvotinu a nebyl jsem zklamaný. Ze všeho musím nejvíce vypíchnout autorův postřeh nad pohostinností a lidskostí lidí, které na cestě potkával a u kterých mnohdy hodoval a nocoval. Lidé, kteří žijí peciválským životem v naší zemi, nikdy nedojeli dál než za Beroun a na celý svět si udělali názor díky televiznímu zpravodajství na Nově a na Primě, jsou přesvědčeni, že lidé jinde jsou přinejlepším lidojedi a že nás všechny chtějí vyvraždit. Obzvlášť pokud se jedná o muslimské země, jejíž obyvatelé jsou u nás v dnešní době velice oblíbení. Jsem rád, že toto autor vyvrací. Lidé jsou různí, ale rozhodně neplatí, že někde jsou výhradně dobří a jinde pouze výhradně špatní.

29.12.2019 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Už jako dospívající dítě jsem jako přikovaný hltal filmové příběhy Hannibala kanibala (ano, prchal jsem na víkendy k prarodičům, abych mohl sledovat doma zakázané kusy jako Mlčení jehňátek nebo Predator, nádherné dětství). Několik let jsem se chystal k přečtení knižní podoby tohoto mistrovského psycho-thrilleru. Když jsem se do toho konečně pustil, měl jsem zakrátko dočteno. Jedná se o úžasnou knihu s perfektně vystavěným dějem, která je napsána úžasně čtivou formou. Clarice Starlingovou si prostě oblíbíte. Jediné, co mě mrzí je, že jsem přirozeně dopředu věděl, jak kniha dopadne.

29.12.2019 5 z 5

Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Brian Michael Bendis

První díl Omnibusu o ďáblovi z Hell's Kitchen z dílny Bendise. Přiznám se, že s postavou jsem se nejprve setkal v seriálové podobě na Netflixu. Osoba slepého právníka, který si v noci vyhrne rukávy a vrhá se do boje se zločinem trochu více zblízka, je vskutku více než zajímavá. Matt je skutečně mužem beze strachu, i když i on má pochopitelně pochybnosti a určité obavy. Rád se k této sérii opět vrátím a už se na to těším!

29.12.2019 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Mé první setkání s tímto autorem a když nad tím tak přemýšlím, patrně i první setkání s jakýmkoli autorem dálně východním. Dílo vykresluje milostný život mladého muže v Japonsku 60. let minulého století. Autor v díle rozebírá osudy několika lidí, kteří se během studentských let a krátce po nich objeví v životě hlavního hrdiny Tóru Watanabeho a ovlivňují ho. Hlavními motivy jsou touha, láska a přátelství, avšak ve stínu silných psychických otřesů a problémů, které vyústí až do několika bolestivých událostí. Tóru je trochu zvláštním mladým mužem, který se však v autorově podání dobře poslouchá a čte. Úžasná je povaha a vystupování dívky jménem Midori, tu jsem si velice oblíbil. Kniha se i přes vážná a bolestná témata čte výborně, asi i proto, že jsou nám tato témata blízká. Souhlasím s komentářem z dodatku knihy, že se Norské dřevo vymyká klasické japonské tvorbě. Ano, četl jsem jen jednu japonskou knihu, ale je pravda, že kdyby nebylo uváděno, kde se kniha odehrává a japonská jména postav, mohlo by klidně jít o příběh mladých lidí z Paříže, Londýna nebo New Yorku. Právě proto nebyl Murakami mezi klasickými japonskými autory tolik oblíbený. Název Norwegian wood odkazuje na píseň skupiny The Beatles, kterou měla velice ráda Tóruova osudová láska.

25.12.2019 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Příjemná a oddechová četba z pera Karla Čapka o místech, která mám velice rád. Ne nadarmo jsem tuto knihu umístil do čtenářské výzvy pod tématem “Kniha o vaší oblíbené zemi/oblíbeném místě”. Pan Čapek měl zkrátka talent a patří k našim národním, nejen literárním pokladům 20. století. Četba ve mně vyvolala opět touhu navštívit Ostrovy.

25.12.2019 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Mrazivá ukázka reality 50. let minulého století. Vhled do myšlení lidí, kteří měli tu smůlu, že vstoupili do dospělého života právě v tomto tragickém období po nástupu komunistické ideologie k moci.

Bylo mi smutno, když jsem četl příběh muže, jehož život byl zničen kvůli pouhému nevinnému žertu. O to víc mě kniha zasáhla, když jsem si celou dobu říkal, že bych na jeho místě mohl být já. K humoru mám velmi blízký vztah a podobných nejapných žertů jsem již v životě vypustil mnoho.

Jak absurdní byly pasáže, kde byly popsány příběhy chlapů, kteří s hlavním hrdinou museli absolvovat vojenskou službu u PTP. Jak šílený byl úryvek s rozhovorem s nadřízeným, který zvítězil v soutěži ve střelbě a všechny "pétépáky" považoval za nepřátele, které by v případném konfliktu střílel. Až směšné byly situace, kdy se od hlavního hrdiny všichni odvraceli se slovy, že je trockistou, ale nikdo vlastně ani nevěděl, co by to mělo znamenat. Jde o krásnou a současně smutnou ukázku myšlení tehdejších lidí, ukázku jejich strachu, ale hlavně celkové nesmyslnosti zrůdného režimu, který ovlivňuje naší společnost dodnes.

Hlavní hrdina vlastně již nikdy nikomu nevěřil. Všechny nové lidi ve svém životě si automaticky představoval v oné místnosti odsouzení, jak zvedají ruku pro jeho vyloučení. Já jen děkuji všem bohům, že jsem tuto dobu nezažil a jen pevně doufám, že podobnou dobu ani nikdy nezažiji.

22.10.2019 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Moje první knižní setkání s Agathou Christie, ale jako bychom již byli velice staří a dobří známí. Vždyť seriál o Poirotovi s Davidem Suchetem v hlavní roli a precizním dabingem pana Meduny sleduji již od dětství a vždy se k němu s nostalgií rád vracím. Zde mi bylo dopředu jasné, že budu s knihou spokojen.

Jedná se o naprostou klasiku. Staré anglické sídlo, rozvětvená rodina z vyšších společenských vrstev, velký majetek, spousta příležitostí a motivů a samozřejmě vražda. Mistryně v oboru literárně kriminálním, tedy Paní Christie (ano, s velkým P), mě dokonale zmátla, zhruba stejně jako dobráka Hastingse. Brilantně propletený a chytře vystavěný příběh udrží napětí až do úplného závěru.

Poirota jsem vždy miloval a milovat budu.

22.10.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Znepokojivá vize totalitního státu, ve kterém se ženy s uchovanou "schopností" rodit děti stávají pouhými nádobami, pouhým prostředkem pro vládnoucí vrstvu, jak získat potomky.

V posledních letech jsem velkým fanouškem dystopické literatury, i když ta ve mně zanechává tíživé a stísňující pocity. Musím přiznat, i když je to patrně přirozené, že na mě román mnohem více zapůsobil, kdybych byl ženou. Přeci jenom muži se neumí plně vcítit do pocitů žen, které jsou matkami a musí snášet odcizení od vlastních dětí, zatímco jsou stále znovu zneužívány a znásilňovány. Jistě, ani spousta žen toto nezažila a dodejme "Díky bohu"? Nebo snad raději ne "bohu"? I když se jedná o smyšlenou vizi kruté společnosti, román poukazuje na problémy, které ani pro dnešní dobu nejsou neznámé. Týrání, zneužívání a znásilňování žen. Ano, toto se v 21. století stále děje, a to ve velkém. Nejsem příznivcem přehnaných požadavků bojovnic za ženská práva (tady myslím ty opravdu útočné výroky a požadavky až přehnaně vedené proti mužům), současně se však musím smát chlapáckým tvrzením, které zlehčují situaci a prohlašují, že ženy mají svou rovnoprávnost a nic špatného se neděje.

V knize je také krásně vyobrazen klerofašistický režim jako příkladná ukázka naprostého náboženského fanatismu. Kam až může situace dojít, když se lidé zaštítí náboženstvím, které nemusí být prvoplánově násilné. Přemýšlím, jestli vůbec existují pozitivní historické příklady, kdy se k moci dostaly ideologie, náboženství, či kombinace obou.

Moc se mi líbil epilog ve stylu knižní Planety opic, kde jsme prostřednictvím odborníku na období Gileádu seznámeni s deníkem Offred.

Sleduji také stejnojmenný seriál, který je skutečně dobře natočen a atmosféra je perfektně vykreslena. Herečka v hlavní roli podává naprosto neuvěřitelné výkony i ve chvílích, kdy zrovna nemluví. Tento seriál patří k těm, který stačí zhlédnout opravdu jen jednou za život.

13.09.2019 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Třetí část Písně ledu a ohně zběsilým tempem, i když se to tak nemusí jevit, dále rozvíjí epický příběh boje o trůn, moc, slávu, ale také o holý život.

SPOILER!

V Králově přístavišti se otěží pevně ujímá Tywin Lannister, který rázným způsobem řeší rozepře svých dětí, ale také frackovské rozmary svého královského vnuka. Jedním z klíčových bodů děje se stane svatba z donucení mezi Tyrionem a Sansou.

Mladičký král Severu Robb Stark zatím pomalu ztrácí vlastní království. To je celkem paradoxní, protože na bitevním poli sbírá jeden úspěch za druhým. Nakonec mu zlomí vaz diplomatická neobratnost a jeho smysl pro čestnost, kterou zdědil po otci. I když samozřejmě hlavní příčinou jeho pádu je podlá zrada.

Arya a Bran jsou oba hnáni osudem po všech čertech. Bran hledá cestu za Zeď, aby nalezl Tříokou vránu a Arya je vláčena svými vězniteli, až nakonec prchne Ohařovi a vydá se do Essosu.

Jedna vražedná svatba by samozřejmě byla málo, proto jsme v Králově přístavišti svědky další. Z vraždy je neoprávněně obviněn Tyrion. Nakonec se mu podaří prchnout a cestou zavraždí svého otce.

Baeliš se svými intrikami přesouvá na Orlí hnízdo, kde si vezme vdovu Lysu. Žárlivá Lysa se bojí, že o Petyra přijde a Sansa, která sem prchne po příhodě v hlavním městě, se ocitá v ohrožení. Také zde to končí dramatickou smrtí a Petyr se náhle stává pánem na Orlím hnízdu.

Jon se snaží zachránit bratry v přísaze a s nimi i celých Sedm království. Vše nakonec rozetne Stannis Baratheon a Jon je dokonce zvolen velitelem Hlídky.

Daenerys mezitím dobývá otrokářská města. Vládnutí však není vůbec snadné a každý čin nese následky.

Nejvíc mě dostal epilog s mrtvou paní, která zasévá smrt a pomstu do řad Freyů, Lannisterů a Boltonů.

Mocní hráli o trůny, králové se střetli a přehnala se bouře mečů. Nyní následuje velká hostina pro nenasytné vrány.

28.08.2019 5 z 5