PierReVesper PierReVesper komentáře u knih

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Dík knižní výzvě za druhou knihu v mém životě, kterou jsem nedočetl. Tohle opravdu není můj styl.
Třeba někdy, až nebude co číst, ji dočtu...

28.11.2017

Thanquolova zkáza Thanquolova zkáza C. L. Werner

Klasická krysácká vychcanost v celé své kráse a jak to jen Thanqoul umí. Velmi vyvedené zakončení této série.

11.09.2017 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Byl jsem překvapen. Ale nemile. Na to, jak je to vychvalované, tak jsem se celkem nudil. Plno popisů míst a názvů, hrdinův osud je znám už od začátku a i jak dopadne příběh nebylo těžké odhadnout. Pro mě špatná a nudná fantasy.
Jedna hvězda je za draka a druhá už ani nevím..

09.06.2017 2 z 5

Tak tohle bylo dobré počteníčko. Šukání méně než v předchozí knize, ale o to víc zábavnější. Místy mi sice přišlo, že Kotleta vykrádá sebe samotného, ale nakonec to byla slušná kotletovina a dost jsem se bavil, ať si každý tvrdí co chce. Uvidíme, jak zajebe SPAD.

18.01.2017 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Nelogické chování postav je vážně príma. Pokračování stáhla první díl ke dnu. Konec zřejmý od poloviny knihy nejméně. Pokud to mám třeba srovnat s trilogiemi jako Hunger Games, nebo Divergence, tak tohle je dobré dno.

30.12.2015 2 z 5

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

Celkově dobrý průměr, odvařený jsem z toho nijak nebyl.

Smrt je jenom slovo - Tuhle povídku záchránilo těch pár vtipů a rumu.

Šestačtyřicátej - Zde toho hororu moc není.

Truhla ze Zálivu smrti - Víte proč mají židi velký nos? Protože vzduch je zadarmo. A sex tu nenajdete.

31.10.2015 4 z 5

Zpověď inkvizitora Zpověď inkvizitora Michael Weber

jaede: já bych jim to právě doporučil, aby si uvědomili, jak je ta jejich víra pohodová...

03.08.2015

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Zatím jediná kniha, kterou jsem od Kundery četl. Zaujal mě její název, ale obsah byl jak vědro zvratků. Nevím co na tom všichni vidí, mě to teda nic nedalo. Knihu můžete v podstatě otevřít na jakékoliv stránce a začít číst, zavřít a otevřít na jiné stránce. Žádný rozdíl.

Možná, ale opravdu možná jí dám druhou šanci, ale zatím mě nic nepřesvědčilo, abych tak učinil.

18.06.2015 odpad!

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nevím kam to napsat:
První dvě knihy se mi líbily, ale filmy ne, protože se moc předlohy nedržely. Třetí kniha: první polovina ušla, druhá byla nehorázná kravina. Zato s třetím filmem to mám obráceně, protože se zase drží předlohy. Snad tím posledním filmem napraví nepovedenou druhou polovinu knihy.
Mám pocit, že měla autorka rozepsanou třetí knihu, a když viděla ten úspěch knih celkově, tak chvátala s dopsáním třetí a celou její druhou polovinu zbabrala do nepřehledného gůláše.
To, že konec byl hodně předvídatelný, už od začítku ani neřeším.

10.06.2015 1 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Pro mě slabší než série Hynek Tas z Boru, přesto bych velice rád uvítal pokračování k jemuž otevřený konec vybízí. Celkově výborné čtení hlavně pro historiky laiky, jako jsem já.

22.03.2015 4 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

Kvalitní čtení, člověk se něco dozví. Doporučuji.

15.02.2015 5 z 5

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Velmi oddychové scifíčko. Jednoduchý, krátký příběh i styl vyprávění je jednoduchý. Určitě neurazí a nápad s anglickými rytíři dobývajícími cizí planety je vlastně skvělý. Jen to podání není úplně 100%.

28.05.2024 3 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Pořízeno před lety ještě i s trikem jako ojedinělý sběratelský kousek. Že je teď normálně k dostání na stránkách epochy dost nechápu!!

Komiks je okleštěnou verzí knihy, ale i tak se mi zpracování zamlouvá. Nejsem komiksovej znalec, abych hodnotil přímo malířské zpracování, takže to taky dělat nebudu a jen řeknu, že jako laikovi se mi kresba líbila.

Co je škoda, že nebyly předělány i další dvě knihy, když už se udělá ta první.

03.02.2024 4 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

(SPOILER) Kulhánek byl okopírován a vykraden Kotletou a Kotletu zkusil okopírovat a vykrást Urban.

Zjevná inspirace ať už jedním, nebo druhým mi tady vůbec nefunguje a ani mě nebaví protože je zde přehláškováno. Na všechno se musí hlásit, na všechno se dělá popkulturní reference. A co hůř, když nehláškuje jen hlavní hrdina, ale i ostatní. K odměřenému šéfovi řádu to vůbec nesedí třeba. A když je pasáž, kde hlavní hrdina nehláškuje, tak mě to naopak baví.
Že pak začíná hláškovat i Marika se dá pochopit a vysvětlit, když je imrvére v kontaktu s Vyvyanem.
Vyvyan - divnější jméno nemohl hlavní hrdina dostat. Kdyby byl Květoslav, bavil bych se víc.

Moc se mi nechce pouštět do dalších dílů hned a asi si dám voraz, i když jsou další knihy hodnoceny lépe.

P. S.: Pokud nebude Vyvyan ten padlý anděl, tak budu zklamán.

26.01.2024 3 z 5

Vzestup draka Vzestup draka George R. R. Martin

Já jsem unešen a zároveň i překvapen. Nevím proč, ale myslel jsem si, že Svět vydalo už Argo, ale je ještě od Talpressu, což je extrémně cool minimálně pro mě.

Začneme rozměry - PECKA - obě knihy jsou stejně velké, výška, šířka, prostě super. Nevím jestli to není tí, že to tak chtěli amíci, což je možné, ale tohle je fakt paráda. Knihy od dvou různých vydavatelství a pěkně s sobě pasují.

Vzhled - opět musím chválit a asi to byl i nařízený záměr, ale graficky je Vzestup na 90% udělaný jako Svět. Stejný font, rozložení názvů, autorů, obrázku. Jak přední desky, tak zadní se v podstatě shodují a opravdu to dělá dobrý dojem.

Uvnitř je to taky skoro stejné, vnitřek desek má taky obrázek, obrázky uvnitř knihy jsou stejně popsány jaky u Světa.

Ještě se vrátím k deskám a musím říct, že ty u Světa jsou na dotek lepší, jelikož jsou takové měkké a asi měli navozovat pocit, když vezmete knihu v kůži. Nevím jestli je to tím materiálem, nebo pod tím je ještě nejaká měkká vložka, ale dělá to tu knihu ještě věrnější kronikou, než jakou má být.
To u Vzestupu chybí, tam jsou desky jen jednoduše pevné. Velká škoda.

Co opravdu mám rád jsou ty stuhové záložky, které už jsou součástí knihy a tady jak Svět, tak Vzestup mají krásnou černou. Možná bych u knih takové velikosti dal klidně dvě, nebo dokonce i tři, aby si lidi mohli založit, text, zajímavý obrázek atd..

První mínus a je to i k tématu hned na 10. stránce je mapa Západozemí, takže mě hned do očí trkly nějaké "divné" názvy a hned jsem to kontroloval se Světem. Musím říct, že překlad Karhold jako Karská bašta u talpressu je lepší než Karhrad u arga, ale to asi většina těch překladů.
A už i vím, čím měl talpress špatné ty překlady, oni překládali všechno až moc doslova.
Jako příklad Flint's Finger - podle rodu Flint, který tam žil, takže správně to má argo jako Flintův prst, kdežto talpress to přeložil úplně na Pazourkové prsty. Nechtělo se mi v textu hledat, jestli je ta někde zmíněn a přeložel rod Flintů, takže nevím, jestli je talpress třeba nepřeložil i jako rod. Ale celkově mi víc jako fantasy překlady hodící se do světa Písně přijdou ty talpressu.

Další věc u té mapky, je to mapa Zapadozemí, vše se všude překládá a dole v mapě je okrasným fontem Westeros :D

Jinak bych asi neměl žádnou další výhradu, jen co jsem četl, Vzestup má být obrazovým průvodcem k Oheň a krev, ale některé obrázky z Ohně tam ani nejsou, potažmo má Vzestup vlastní nové obrázky, plus nějaké z Ohně předělané do barvy. Třeba Černé nevěsty jsou topovka a tímto stylem bych si představoval celý Vzestup. I když jejich černobílé verze ve Světě byly taky úžasný. Musím říct, že některé ilustrace jsou prostě hnusné.

Celkově je to velmi krásná a obsáhlá kniha. Na obsah mám sice net, ale jako kus pro sběratele do knihovny jsem nadšen.

22.01.2024 5 z 5

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Dlouho mi ležela v knihovně a jsem rád, že jsem si na ni už udělal čas.

Martin mě opět vtáhl do děje a přenesl jsem se do doby parníků a kouzla té doby. Vypravování z Marshova pohledu mi navodilu tu atmosféru, kterou plavení se na parníku určitě mělo a věřil jsem té postavě tu jeho lásku k tomu řemeslu.

Celkově Marsh a Tipton, potažmo všechny lidské postavy mi přišly lepší než ty upírské. Víc uvěřitelné. Damon byl takový hodně nevýrazný a Joshua velmi bázlivý.
První polovina knihy mě bavila víc a s příchodem Juliana na parník už to bylo horší. Klidně by mi stačilo cestování Marshe a Yorka na parníku s různými jinými zápletkami.
Nejvíc podobná této knize mi přijde asi Anno Dracula.

S hodnocením si nejsem jistý, chtěl bych dát 3,5, ale to zde nejde a nechat u této knihy jen 3 hvězdy mi přijde málo, na to jak mě bavila, tak budu zaokrouhlovat nahoru.

28.11.2023 4 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Další super pokračování Legie, sice se nikam nikam neposuneme, ale i tak jsem se bavil. Z toho jak se mi nelíbilo, jak Kriatýna píše, bych teď řekl, ze její knihy jsou o něco lepší než samotného Kotlety. A hlavně toho obsahově napíše dvakrát tolik, protože nedělá ty velké odstavce jako Franta. :-)
Nová rasa jednu chvíli vypadala jako nějací uber predátoři a fandím vytvoření toho jejich vlastního jazyka.
Těším se na Plameny války a doufám v nějakou rozsáhlou military řežbu.

EDIT: To, že hlavní postavy přežívají skoro všechny, beru jako jediný mínus, přeci jen v takový divočině, by to asi schytalo víc lidí.

18.10.2023 4 z 5

Rozkazy z Berlína Rozkazy z Berlína Simon Tolkien

Jak píše uživatelka níže, bystrý čtenář si špiona odhalí sám a hodně brzy. On mu to i autor pěkně nabídne, až moc okatě, takže jsem si malou chvilku myslel, že je to tak naschvál, aby odvrátil pozornost od někoho jiného, ale za pár stránek jsem si byl celkem jistý.
Kniha mi byla doporučena, jak je to extra špionážní a super všechno, ale byl jsem spíše zklamán.

02.04.2022 2 z 5

Dokud nikdo nevěděl, že je to od Kotlety, tak to pro mě mělo takovou větší nostalgii. Teď se všichni můžou strašně umlátit, aby to srovnávali s Nářezem a ostatními knihami.

Ale chtělo by to pokračování, ne že ne...

14.03.2021

Teď poznáte Negana! Teď poznáte Negana! Robert Kirkman

Čteno hned jak to vycházelo v angličtině. Do sbírky určitě pořídím.

ALE ten tragický překlad názvu do češtiny? Jako pardon, ale od Crew bych očekával něco lepšího.

EDIT: Stejně jako ostatní speciály, které dokonce ještě vyšly dříve než ten Neganův, je i tento určen pro hardcore fans TWD. Nedozvíte se úplně všechno, ale i to, co zde je, vám pěkně doplní hlavní příběh, události a vývoj postav.

Určitě doporučuji si přečíst i ty ostatní speciály.

30.05.2019 5 z 5