PierReVesper PierReVesper komentáře u knih

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Četl jsem, když mi přišel před dávnými časy s Peností Plus a byl jsem příběhem uchvácen. Kvalitně zpracovaný svět blízké budoucnosti s dějem, který odsýpal si mě získal. Dívím se tomu nízkému hodnocení, ale knihu rozhodně doporučuji.

17.01.2015 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Strašně nudnej sranec.
Nějak jsem nenašel to: "mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu".
Názvosloví pana Nabokova, aneb pedoknížka pro začátečníky.
Dočítal jsem to jenom proto, abych se dozvěděl, s kým a proč Lolita odešla.

12.01.2024

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Na Lučištníka jsem se těšil velmi dlouho a jelikož reference na Cornwella byly všechny velmi pozitivní, nebál jsem se, že budu zklamán.
A opravdu jsem nebyl. Po přečtení několika prvních stran mě kniha strašně bavila. Líbí se mi styl vyprávění a historická věrohodnost.
Kniha je jedna z těch, které začnete číst a nemůžete přestat, protože chcete vědět, co se stalo dál.
Zápletka jako taková je hrozně jednoduchá, ale tím, jak je to podané, tak vůbec nenudí a Thomasův příběh na pozadí začátků stoleté vás rozhodně upoutá.
Kvituji popis toho špatného, co se při válčení dělo, celkem slušný prostor pro popis Jana Lucemburského a na konci knihy vysvětlení co si autor dovymyslel a co je všechno historicky správné.
Knihu rozhodně doporučuji a těším se na další díly i další Cornwelovy knihy.

17.11.2023 5 z 5

Ve stínu Říše Ve stínu Říše * antologie

Potenciál nacistů mohl být daleko lépe využit. V knize, ne v minulosti. :-D

Velké zklamání v podstatě od většiny autorů, některé povídky stačilo zakončit jemným cligghangerem a hned by vyzněly jinak.
A asi sborníku neprospělo ani uspořádání povídek, kdy jsou prostě první tři příběhy neskutečně nudné a nazáživné.

Ano, chtěli jsme prostě kýč. Okultismus, vlkodlaky, bezbřehé vraždění a násilnosti, orgie na perníku, alternativní historii, kdy Áda vládne světu z Oválný pracovny. Aspoň tak jsem si podle názvu knihy představoval obsah povídek.

22.09.2023 2 z 5

Kdo na kamenný trůn Kdo na kamenný trůn Ludmila Vaňková

Takové o nás, bez nás.
Celkem mě zaskočilo, že jsou zde popsány osudy Richarda I. a Filipa II. a jejich boje v Jeruzalémě. Další Filipové, Jindřichové a Albrechtové na zapamatování. :-D Kdo mi v paměti utkvěl, tak je Konrád z Montferratu, jehož historii jsem si potom našel a velmi zajímavý chlapík. I v knize mě zaujal asi nejvíce.

Opět pokračuje nepřeberný seznam stejným jmen a vyznat se je skoro na tahák.
Je to teprve druhé kniha, co od paní Vaňkové čtu a ty milostné lapálie mi ani trochu nevadí, však to k té době patří.

Co jiného chcete dělat? Válčit a milovat. Tak jednoduchý to měli.

Celkově to hodnotím průměrně, jelikož ti Přemyslovci tam moc nejsou, ale člověk se toho dozví mraky.

18.08.2023 3 z 5

Příběh mladšího bratra Příběh mladšího bratra Ludmila Vaňková

Celkem těžké na čtení, pokud nejste ultrahistorik a víte kdo byl kdo. :-D
Na začátku jsem se ztrácel v těch všech Vladislavech atp., což ještě umocňuje přechod mezi vypravěči, kde je trochu zmatečné z jakého pohledu je to vyprávěné.
Přehled paní Vaňkové byl neskutečný, i přesto že si to podle mě dost romantizuje, ale tolik postav nemá v knihách snad ani George R. R. Martin.
Celkově hodně dobře popsaná historie.

30.06.2023 3 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Dost jsem se těšil při zjištění, že Spad bude mít další díl.
S velikou chutí jsem se začetl a spokojeně si mlaskal, protože to mělo vše, co jsem očekával kvéry, krev, kurvení (rozuměj erotiku, ale to slovo mi tam šlo líp). :-D

Bohužel někde v polovině knihy mi přišlo, že se Alice a děj točí jen dokola a nic se neděje a finální boj bude na posledních dvou stránkách.
Skoro tomu tak bylo, ale pak se to něčím opět změnilo a zase jsem si spokojeně mlaskal. A určitě by sérii slušelo ještě jedno zakončení. Popřípadě jako u Bratrstva pohled do minulosti(Leningrad), kde bych si rád přečetl o boji starý party o Prahu.

18.12.2018 4 z 5

Král a Bůh Král a Bůh Graham McNeill

Musím říce, že jsem u zakončení této trilogie byl velmi zklamán.
Začátek snad ani nemusel být, jen nám ukázal, že Sigmarův svět není jen tralala pohádka s fialkama na jedné straně, ale i s vyvražďováním ze strany těch "hodných" na druhé straně.
Celkově se děj táhne a táhne, až je tu bitva a konec. Nic víc, nic míň.

29.06.2018 3 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

0% sex, 100% postapo, 200% Kotleta

04.06.2017

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Výboně napsaných 13 povídek(13 jak příznačně :-D). Každá na konci skrývá více, či méně očekávanou pointu.

U první jsem pointovost neočekával u dalších už tím pádem ano.
Z příběhů nechci nic vyzrazovat, přečtěte si sami.
Kvalita povídky zde znamená můj osobní pohled na to, jak se mi povídky líbily.

1. Bestie - Příběh o hledání, kde jsem měl jen takový malý záblesk, jak to asi skončí a ten záblesk se nakonec i vyplnil.
Kvalita povídky - 90% / Pointa - 80%

2. Konkurz na Boha - Pro mě asi nejslabší kus ze všech. Konec jsem čekával od první třetiny příběhu.
Kvalita povídky 50% / Pointa 50%

3. Smrt tančila mezi hvězdami - Jedna z kratších, leč o to údernějších povídek.
Kvalita povídky 100% / Pointa 100%

4. Hotel nekonečno - Nejkratší povídka, kde je konec opravdu nečekaný.
Kvalia povídky 80% / Pointa 100%

5. Odkaz mistra Rodrígueze - Povídka se středověkou tématikou. Prostý příběh, dobrá pointa.
Kvalita povídky 60% / Pointa 100%

6. Operace Orléans - Další středověk, ale říznutý sci-fi. Velmi zajímavý námět, ale konec celkem očekávaný.
Kvalita povídky 80% / Pointa 70%

7. Pod hladinou - Pro mě obyčejná povídka s velmi očekávaným koncem. Avšak jsem byl koncem překvapen.
Kvalita povídky 50% / Pointa 70%

8. To, co milovalo Arthura Brookse - Klasické sci-fi s prostým příběhem a očekávaným koncem ve stylu: Víte kdo, ale nevíte jak.
Kvalita povídky 70% / Pointa 90%

9. Druh ve zbrani - Zajímavá povídka s velmi, velmi nečekaným koncem. Překvapilo.
Kvalita povídky 70% / Pointa 100%

10. Archa zrůd - Dobré sci-fi s dobrým zakončením. Z tohoto světa a o osudech posádky bych si i rád přečetl něco více.
Kvalita povídky 80% / Pointa 100%

11. Kletba ticha - Zde jsem moc zaujat nebyl a konec byl velmi očekávaný.
Kvalita povídky 60% / Pointa 40%

12. Poklad Černého Lombarďana - Klasická povídka se zajímavým, ale netušeně tušeným koncem, který mohl být i v souvislosti s příběhem jiný a podle mě i lepší.
Kvalita povídky 70% / Pointa 80%

13. Zahrada slepců - Další sci-fi. Zajímavý příběh. Nečekaný konec.
Kvalita povídky 80% / Pointa 100%

28.09.2016 5 z 5

Velmi čtivé..začnete a nejde přestat, dokud nevíte, kdo je vrah. A ne vždy je to zahradník. :-D

17.10.2015 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Kvalitní pokračování Tasova příběhu. Líbilo se mi rychlé shrnutí předchozího děje na začátku knihy. Četlo se to skoro samo :-D Doufám, že bude další díl.

06.07.2015 4 z 5

Šógun (I. díl) Šógun (I. díl) James Clavell

Nebudu s tímto komentářem první, ale četl jsem kvůli novému seriálu.
Plán je: knihy - starý seriál - nový seriál. A zatím mohu říct, že jak starý, tak nový seriál(podle traileru ) se knih věrně drží.
Příběh je v podstatě nenáročný, ale tím prolínáním dvou různých kultur je čtivý a čtenáře upoutá. Postav je zde tak akorát, že se dají všechny zapamatovat.
Velmi se mi líbí to postupné "učení se" japonského jazyka, jelikož jak se postupně učí Blackthorne nová slova a výrazy, tak stejně s ním postupuje i čtenář.
Stejně jako jazyk jsou čtenáři předkládány japonské/samurajské zvyklosti, jak už ty mírné, tak ty ostřejší jako třeba bezmezná věrnost, činnost ženy v domácnosti, strava atd.

Čtu verzi, kde je Šógun rozdělen na dvě knihy, takže celkové zhodnocení bude až v komentáři u druhé knihy.

14.02.2024

Syn pluku Syn pluku Valentin Petrovič Katajev

Knihu jsem si vybral do čtenářské výzvy a nelituji. Propaganda nepropaganda, vyprávění je to pěkné a takové to klasické vlastenectví do knihy o válce prostě patří.
Příběh je jednoduchý a dětskýma očima Váni nám nijak přehnaně dává nahlédnout na válku.

14.03.2023 3 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Úplně klasický Vondruška, ale až moc.

Nechybí zde klasický popis charakterů postav, kdo jaký je a proč, vysvětlení která byla v přechozích knihách a pro mě už jsou prostě otravná. Ota je prostopášník, Diviš tvrdý voják a Oldřich zástance rozumu. Stále dokola ten stejný popis z jiných knih.
Prosté ctrl-c a následně ctrl-v.

Začátek má ohromit, ale všem je jasné, že tohle by Vondruška prostě neudělal.

Zločinec známý od prvních stran knihy a s přibývajícím koncem je jen zřetelnější.
Jediné na co čekáte je teda shrnutí jak to provedl, abyste si potvrdili, jak se to stalo.
Druhý pachatel dobře zasazený i s dobrým motivem a zápletkou.

Hodnotím tentokrát dvěma hvězdami, jelikož si opravdu tento díl ničím extra nezaslouží takto vysoké hodnocení.

26.03.2022 2 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Co si budeme.. seriál překonal knihu o 1000%, klobouček dolů scénáristům.

Kniha jako takové mě bavila a bylo zajímavé porovnávat to, jak byly některé věci ztvárněny v seriálu. V knize mi trojice hlavních "hrdinů" přijde jako větší vychcánci, než v seriálu, z čehož jsem byl celkem zklamán a poslední kapitola tomu taky moc nepřidala.

01.12.2021 4 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Můj druhý komentář.

Co s knihou udělá jméno autora. :-D Před pár lety skoro neznámý titul, jen pro pár zasvěcených a dnes, když se ví, že je to práce řeznického mistra Kotlety, taková chvála.

Ještě než jsem sám věděl, že je to Kotletovina, jsem si říkal, že by se měl tématicky vydat do vesmíru, že by mu military SF slušelo a hle.. ono už tu dávno bylo...

Snad by mohlo být pokračování, které by si tato série zasloužila...

11.04.2020 5 z 5

Válka šeptem Válka šeptem Robert Kirkman

Válka šeptem? No nevím, jestli by nešel udělat lepší překlad...

Jinak řteno klasicky dávno v angličtině, ale i tak tomu nemůžu nic vytknout..

A Negan, Carl s Lydií.. jo to můžu..

28.02.2019 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Tentokrát jsem se tolik nebavil jako u předchozích dílů. Neustále opakování Otova chování ať už ze strany Oldřicha, nebo celkově z vyprávění mě celkem nudilo.
A zápletka s vlasem byla hodně přitažená za vlasy. :-D
Jak píše níže V28 Kriminálka hadr. :-)
Ale aspoň jsem si knihu přidal do výzvy.

08.07.2018 3 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Už od začátku jsem věděl, že se budu bavit, protože jména jako bratr Cretién a komoří Buzic jsou prostě dětinsky vtipná. :-D
Příběh je pěkné doplnění Oldřichova života před svatbou.
Knihy čtu postupně podle číslování a ne podle událostí v nich, nebo nějak náhodně a velmi mě baví se vracet k věcem, které byly zmíněny v předchozích knihách.

02.01.2018 5 z 5