Pett Pett komentáře u knih

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Bez milosti předhozený vykřičník dnešní době, z které čiší nekonečný smutek... smutek nad tím, jak jednoduše jsme zaprodali svoje duše... protože hoď heštegem, kdož jsi bez viny... přeci jen současnému tak snadno dostupnému trendu konzumace cizích životů málokdy lze odolat... už jen proto mi tahle krutě nepříjemná rána palcátem do nejednoho digitálně zprzněného svědomí přišla nejvíc geniálně zasazená... a o to víc ta rána bolí, když v tomhle už tak dost nechutném balastu někdo utápí i svoje vlastní děti! Je zkrátka třeba si přečíst a nechat uvíznout v síti své rozčarované mysli.

06.09.2022 5 z 5

Vítr se zvedá Vítr se zvedá Timothée de Fombelle

On, mé záložky šampión... nejvíc láska... vcucnutí na první výbornou... miluju tu lidskost a hřejivé laskavo, které se vždy line jeho vyprávěním... a není tomu jinak ani tentokrát... opět se dostavilo mravenčení po celé chlopni z toho nejživějšího dobrodružství... vítr ve vlasech... úzkost na duši... osudové a naprosto geniální proplétání osudů mi zase málem uvařilo srdeční komoru... těším se na další putování... a ehm... už to bude?! A teď?! A teď už jo?!

10.04.2022 5 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Krutopřísná esence zmaru... bezbřehá nadutost našeho světa... četla jsem v listopadu loňského roku... v kontextu dnešních dnů nabírá příběh chátrání jedné polidštěné mimozemské duše, vyslané zachránit svůj lid a pomoci tak tomu našemu, zase úplně jinou dimenzi... o tolik smutnější... z nadčasovosti až mrazí... ALE... je to opravdu nadčasovost či pouze stále se opakující časová smyčka nepoučitelně povýšeného lidstva... navíc... není přeci jen kousek toho ztrácejícího se a vyčpěle naivního Newtona v každém z nás... zavánělo mi to zkrátka víc osamělou člověčinou než jinou galaxií.

08.04.2022 4 z 5

Dokud vás nenajdeme Dokud vás nenajdeme Deepa Anappara

Džaj a jeho partička mi úplně nejvíc odvařili chlopeň... já díky nim totiž i v tomhle úmorně těžkém žití kdesi v chatrči uprostřed ničeho uvěřila na zázraky... stala jsem se součástí hry na detektivy a vystoupila tak ze smutné reality jejich všedních dnů plných bídy a bezpráví... dobře mi tak... návrat mi nekompromisně rozšmelcoval duši... jako bych byla jedna z nich a ta obrovská katarze beznaděje mi najednou nedopřála nádechu... ronila jsem tiché slzy za všechny ty zmařené dětské sny a osudy... napadá mě k tomu snad už jen... lásku a bezpečí všem dětem světa, prosím!
Přečtěte si... alespoň ten jazyk pohladí nejednu záložku!

03.04.2022 5 z 5

Zeptej se ďábla Zeptej se ďábla Michal Vrba

Zaháčkovalo si mě téma... ve volebním čase značka ideál, žeano... jenže... přifařilo se samozřejmě i velmi ošidné velké očekávání... a to mi nemilosrdně utopilo třešinku ve finálním boršči ;) ... ano, z nechutně syrové minulosti můj žaludek viděl rudě... leč ta přítomnost byla zase taková nemastná nevosolená... navíc... já úplně nejvíc doufala v promyšlenou pekelnou alegorii... hrozně moc se mi nechtělo přistoupit na reálné fantaskno, kdy jsem byla nucena dočítat s rozčarovaně nechápající záložkou a do mysli se mi hrnulo jen jedno velikánské WTF... bohužel.

03.04.2022 3 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Nahlédnutí do svízelného žití v tehdejším nejtemnějším Irsku skrz optiku rozvrkočeného klučiny Frankieho mi naplnilo záložku smutkem, zmarem a sžíravým vztekem... občas jsem se nějakému tomu slovnímu kotrmelci malého kluka sice měla chuť zasmát, ale vnímala jsem to jen jako určitou formu úniku z té obrovsky těžké beznaděje jejich bytí, do které se řádek za řádkem nořila moje duše... a možná právě ta dětská nadlehčenost mi už ke konci trochu ubírala z mého vlastního cítění... paradoxně... což mi bylo svým způsobem líto... protože tenhle příběh by si zkrátka tu depresi a smutek zasloužil ;)

03.04.2022 4 z 5

Poutník před branami moudrosti Poutník před branami moudrosti John Boyne

Mezi řádky prvních příběhů jsem stále hledala pokračování osudů starých známých a podezírala sama sebe z nepozornosti... než mi došlo, kterým směrem se tato neobyčejná pouť tak trochu našeho obyčejného lidství ubírá... duševní jízda napříč staletími je naprostá dokonalost... každý ten jeden život mnou lomcoval a plíživě kousek po kousíčku si uzurpoval můj tak moc vzácný spánek jen pro sebe... cílové ocitnutí se před branami člověčí hlouposti bylo pro moji maličkost jako rána palcátem po záložce... o to více rezonující četbou v předvolebním čase. Díky za tak nevšední počin!

02.04.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Takové to holčičí čtení, které mi bohužel nesedlo do záložky... snažila jsem se pochopit tu tak trochu odlehčenou jedenáctiletou verzi... ALE... boha jehovo... mně z těch holek málem odkráčela cévka do věčných lovišť a ještě dál... ano, alarmující téma sice zabuší na pomyslná rodičovská vrata, leč opona padá příliš brzy a mně prostě nestačí jen sem tam pohozené zneklidňující náznaky osudu jednoho dramaťáku... a je to sakra škoda, ty vado!

20.11.2021 3 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Nejmilejší člověčí laskavo... tahle parta božanů mi učarovala a vystlala moji duši láskou... přesně to jsem potřebovala... obalit se tou všedně nevšední lidskostí... každý jeden z nich mi bez pardonu zahučel do srdeční komory a bylo mi vždy velkým potěšením trávit s nimi ukradené volné chvilky... být součástí jejich světa... NAVÍC... spočinutí v této krásné společnosti znovu nakoplo mojí záložku k návratu do, na pár chvil mnou ostudně opomíjené, písmenkové galaxie ;)

23.09.2021 5 z 5

Růže sama Růže sama Muriel Barbery

Úplně nejvíc nejradši si nechávám ovinout záložku jistou japonskou půvabností... takže nová Muriel, ukrytá opět v čarokrásném kabátku, byla jasnou volbou... NICMÉNĚ... ježkovy voči... tentokrát se elegance vytratila v jakési zbytečně vyumělkované neuvěřitelnosti... nekonečná souvětí sekající jedno moudro za druhým mi prostě vůbec nesouzněla s tak otravně plochým příběhem... ztrácela jsem pozornost a pak trochu už i trpělivost ;) škoda, snad příště to bude příjemnější setkání.

21.09.2021 3 z 5

Mlíkař Mlíkař Anna Burns

Dusno a plíživo jedné takové zlověstné doby...dusno a plíživo jednoho takového smutně nadiktovaného žití... nálož sžíravé touhy po svobodě!
Leč mi vyprávění bez větších emočních řetízáků všech zúčastněných občas dost vydeprimovalo záložku a ženská kontra mužská pravidla z tohoto prudérního irského divnosvěta mi opět ukradla nejednu cévku... nakonec jsem přeci jen dočítala osvěžena příjemně neuchopitelnou slovní jinakostí... nebylo to sice na první začtenou, ale stálo za to si touhle znamenitostí projít.

19.09.2021 4 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Skvostné vydání, které kvete čarokrásnou líbezností... voní nadčasovostí a lehce naivním poselstvím o vnímání světa kolem, i uvnitř nás... zanechá v duši semínko osvěžující radosti... radosti z maličkostí... radosti ze života... RADOSTI.
Neměli bychom zapomínat právě toto semínko občas pokropit takovou tou prostou šťastnotou... přátelstvím... láskou ♡ tohle vše tak nějak sklizeno mezi řádky... objevujme a hýčkejme si ty naše tajemné zahrady než dočista zpustnou a zoškliví.

22.06.2021 4 z 5

Toulavé kočky z Homsu Toulavé kočky z Homsu Eva Nour

Jakoby ano... zhořkne vám chlopeň, že lidské plémě dokáže být stále takto vyprázdněné a nekonečného válčení chtivé... ALE... mé já i přes chytlavou čtivost ovanulo trošičku zklamání nad tou zvláštní emoční nijakostí v tak alarmujícím prostředí... možná jsem zůstala příliš dlouho jen okrajovým pozorovatelem všech těch rozbombardovaných osudů a nebylo mi dopřáno náležitě vymáchat svoji duši v té po míru volající beznaději... nevím... tak nějak prostě nevím.

21.06.2021 4 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Nechci malovat supy na zeď, ale ruku na peříčko... kolik z nás by si s chutí hned sbalilo svých pět pařátků a ukrylo se před dnešní přetlakovanou společností do čiré něhy přírodního okouzlení... a tahle nejvíc rozkošná obálka, ovoněná příběhem jedné takové svobodné duše, mi alespoň na chvilku počechrala moje vlastní konvencemi (přidrzlá výpůjčka konvencí od Peťul níže, promiňte ;) ) tak trochu přistřižená křídla... aneb velký respekt všem, co se nebojí budovat si spokojená hnízda dle svého, ať už třeba v těch nejvyšších větvích svého bytí.

18.05.2021 5 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Znepokojivý vhled do doby, kdy byl svět výhradně jen mužskou záležitostí... už jen to neskutečně burcuje dnešní ženskou mysl... však mnohé smutné nadvládí mužů lze vídat dodnes... nicméně... bolavé osudy žen z této šílené instituce okrádají duši o klid... o to větší vykřičník, že takové místo skutečně existovalo a lidská psyché se studovala tak krutým způsobem... a tehdejší chorá společnost je snad úplně bez komentáře... zkrátka ano... celé to stojí za nejednu zamyšlenou záložku.

14.05.2021 5 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

Vcelku dost nekomfortní posezení v psím parku, které mi na pár chvil bez milosti ukradlo placentu... zoufalství a neklid tu nekompromisně prosakuje snad do každého osudu... do každého s grácií zvoleného slova... silné téma v kombinaci se sem tam pohozenou historickou střepinou krutosti mi rozvířilo duši i mysl a neustále pohánělo záložku ke zdánlivě lepším zítřkům... zkrátka, co vám budu... opět skvostně odvyprávěno jedno takové společenské naléhavo.

13.05.2021 5 z 5

Rychlé lodě do pekel Rychlé lodě do pekel Petr Eisner

Možná je na vině ta divoce ubíhající zkratkovitost, díky níž se vytrácí takové to cévku drásající a neurony odpalující strašidelné drama... navíc druhá část byla na mé já asi až příliš zrychlená a tak trochu moc hysterická... nějaké to zatrnutí se dostavilo víceméně až na konci u novinových titulků... právě tam totiž vyvstal ten správný vykřičník hozený do každé rádoby neohrožené krosny na cestách.

29.04.2021 3 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Srdce zahlcené láskou a zároveň opotřebované tím nejtemnějším strachem, rozpouštějící se v hlubinách lidského bytí... ten nejvíc čarokrásný jazyk mi zkrátka utkvěl na chlopni... a i když mnohdy osudy okolo Volhy jen tak splývaly na hladině, byla radost nechat do sebe vpíjet ten prostě život prostřednictvím tak skvostně poskládaných vět... zároveň obohacující aspekt téměř dvacetiletého neklidu povolžských Němců mi nejednou pocuchal mysl... aneb takové to nelehké, leč neobyčejné čtení.

21.04.2021 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Tentokrát mi ukradlo požitek z příběhu více než velké natěšení na Štifterův pověstný duši lahodící dar slova... poetika mé chlopni blízká se bohužel ztratila kdesi v šantánu... Ruda mi úplně punčocháče nesroloval a cuchal mi cévku jenom tak trošku hodně... blížící se konečné rozuzlení mi se značnou razancí vyplivlo pouze jeden velký otazník na záložce... asi jsem holt větší cimprlich než jsme doufali a tohle podání mi zkrátka nebylo tak nějak sympatické... promiňte ;)

16.04.2021 3 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Miluju ten její dar ryzí člověčiny, která se ovine kolem mojí duše a dá mi možnost vnímat puls světa zase z trochu jiné perspektivy... a to všechno bez zbytečně nabubřelých vozembouchů... prostě jen tak, jak ten život plyne... o to silnější a naléhavější tohle vyprávění je... je totiž o nás lidech... a každá záložka by si tak nějak to zadumání nad dnešní společností zasloužila... ať už s tématem bezdomovectví souzníte či nikoli.

14.04.2021 4 z 5