Psí park

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Finská spisovatelka Sofi Oksanen ohromila svět svým třetím románem Očista (2007, č. 2010), který byl rovněž úspěšně zfilmován. Téma silných ženských hrdinek neopouští ani v nejnovějším díle, pojednává o nich však přeci jen trochu jinak. Byznys s dárcovstvím vajíček připomíná „vykořisťování žen jako v nedávném románu Norma. Mladá ukrajinská žena Olenka vypráví, jak se z pouhé dárkyně vajíček vypracovala na koordinátorku firmy, která za tímto účelem vyhledává co nejkvalitnější adeptky a verbuje je podobně jako do modelingové agentury. A pak se něco pokazí – a Olenka musí uprchnout do Finska. Jenže minulost ji dostihne i tam....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434176/psi-park-I0w-434176.jpg 3.917
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Koirapuisto, 2019

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Psí park

Přidat komentář
vesihiisi
08. února

Sofi Oksanen mám moc ráda, ale musím říct, že mi víc sedí její estonštější, historicky laděné romány. V Psím parku je hodně emocí, výrazné téma, ale děj na mě postupuje zbytečně pomalu, všechno je okázale tajemné, na každé stránce se MLUVÍ o nebezpečí, ale nestrhlo mě to natolik, abych ho i CÍTILA.

Podlavicí
03. ledna

Psí park ve vás vyvolá tíseň v kteroukoli denní dobu. Je to kniha stojící na reálných, mrazivých faktech, podložená ještě mrazivějším a tísnivějším pozadím denně přehlížených světových událostí. Na poměrně malém prostoru se zde tísní nehumánní byznys s dárcovstvím vajíček, beznaděj mladých neplodných párů, odpudivé pozadí špinavých uhelných dolů a ukrajinské politiky a lapání po dechu člověka, který se do všech těchto věcí namočí a bojuje o přežití. Psí park je v rámci možností výborná kniha. Je ale až nesnesitelně odpudivá. Odpudivá svým prostředím, svými protagonisty, svou dějovou linkou. Je ale nadčasová. A velmi aktuální.


los
25.12.2020

příběh mě nezaujal, nepřekvapil, i když jsem si od tématu i prostředí hodně sliboval, kniha asi potřebuje empatičtějšího čtenáře, resp. čtenářku

katasokolov
24.11.2020

Nová knížka Sofi Oksanen se tentokráte zaměřuje na téma neplodnosti a dárcovství vajíček. Příběh je zasazen převážně na Ukrajinu, ale také do Finska nebo Estonska. Autorka skvěle popisuje reálie a události jako - rozpad SSSR a následnou tvrdou privatizaci na Ukrajině, rozdílné životní podmínky na západě a na východě, výdělečný byznys dárcovství vajíček a sňatkový byznys, snahy mladých pohledných Slovanek dostat se za lepším, drogová problematika, změny na Ukrajině po oranžové revoluci a konflikt na Ukrajině v roce 2014. Hlavní hrdinka se z modelingového průmyslu dostává do firmy, která řeší neplodnost bohatých párů . Po čase je nucena z Ukrajiny uprchnout a žít mimo radar ve Finsku. Minulost ji ale dožene a my můžeme sledovat, jak se s tím snaží hlavní postava popasovat. V knize jsou jasně patrné psychologické prvky, ale také třeba ty detektivní. Samotný příběh je rozdělen do tří časových rovin, které se prolínají - 1) dětství hl. postavy, kdy je nucena se s rodinou přestěhovat z Estonska zpět na Ukrajinu, 2) kdy hl. postava hledá zaměstnání a nalézá jej právě v byznysu s plodností, 3) hl. postava se již šestým rokem skrývá ve Finsku a dohání ji její minulost. Kniha byla velmi zajímavá a skvěle napsaná, ale na to jsem již u této autorky zvyklá !. Trochu jsem ale měla problém s koncem, se kterým tedy spokojená moc nejsem a dost mě tedy štvala postava Darji;).

LucieT.
03.11.2020

Vynalézavá Olenka a její příběh o přežití. Bouřlivé období postsovětské éry, nedávná historie Estonska a především Ukrajiny a jako protipól prosperující Finsko. Rodinné problémy, dárcovství, migrace, korupce, ale i touha po vlasti, lásce a rodině. Opět silná témata, ale od této autorky snad ani nemůžeme očekávat něco lehčího :)
Chytlavý, podmanivý román, který kousek po kousku odhaluje svá tajemství a nutí číst dál. Sofi Oksanen a její další skvělá kniha.