Petronela16 Petronela16 komentáře u knih

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

V komentaroch som sa dočítala, že trošku inakší King ako býva, ale keďže nie som jeho skalnou fanúšičkou tak neviem porovnať.V kazdom pripade ma tento nevšedný príbeh zaujal.Vypočula som si ho ako audioknihu v podani p.Čočkovej, čiže Strossmayerovej dcery, a aj napriek tomu, ze v pozadí počuť nejaké šumy/vidno ze audioknihy boli ešte v plienkach/ ma tento monologicky podaný pribeh natolko uchvatil, ze som pocuvala a pocuvala ....
Musim sebakriticky priznať, ze asi by som knihu nečítala, lebo by mi vadili tie odbočky, kym sa hlavna predstavitelka dostala k podstate, ale keď mi to bolo servírované ako počúvanie, to mi napodiv nevadilo.Dolores mi bola hned zo začiatku rozpravania veľmi sympatická, taká žena zocelena životom.Velmi rada si nieco podobne znovu vypocujem.
Urcite odporúčam.

10.03.2022 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

(SPOILER) Tuto knihu som si vypočula ako audioknihu a za mňa teda je to výborné popočúvaničko.Suhlasim s nazormi ostatných čitateľov, že Nina sa teda od tej "počiatočnej"Niny ku "konečnej" radikálne zmení, ale to nič nemení na skutočnosti, že to bolo výborné.Trošku som neuverila tej bájke na konci, ako Nina sama išla vyslobodzovať tie zajate dievčiny, uplne bez pomoci,ako Xena či čo to malo byť...preto aj * dole.To bolo trápne...
Mne sa páčilo, že ten súboj s Mattwyedom nebol zbytočne natiahnutý, opis Aljašky som uplne hltala, lebo to bolo pre mňa niečo nové.Koniec ma prekvapil, aj keď som čakala nejaké prekvapko, veď prečo inak by sa to naťahovalo, keď v podstate bolo všetko vyriešené...
Za mňa teda úplne odporúčam , či uz prečítať alebo vypočuť, a určite si posvietim na ďalšie počiny autora.No a možno mi aj zapasuje do vyzvy, idem to zhodnotiť.

09.02.2022 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

(SPOILER) Ani neviem, čo mám napísať na margo tejto knihy a či aj mam niečo písať.Mam veľmi rozporuplné pocity, lebo také dieťa, ako sa tu v knihe "vyskytlo" ,to nie je len nočná mora, ale úplne neuveriteľné zlo samo osebe.Tí rodičia su tiež nejakí divní, hlavne otec je debil, ale v podstate sa ešte stále daju nejako vtesnať do rozmedzia normality.Najviac ma napajedilo, ze sa to na konci vôbec nevysvetlilo, preco bolo to decko také satansky zle.A prosím vás, vysvetlite mi niekto, čo ma názov knihy spoločné s celým dejom knihy? Evidentne som to nepochopila, tak sa nebudem tu robiť múdra, asi bola kniha určená náročnejšiemu čitateľovi.Iba ak ,ešte by mohlo byť, ze menej naročnejsiemu.No nebudem mudrovať, za mňa dnes slabučké, aj keď potenciál to malo, mohlo to byť zaujímavé, ak by bolo nejaké záverečné vysvetlenie.Hlavne uveriteľné vysvetlenie.Takto len - nič moc.

26.01.2022 1 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

(SPOILER) Že- stará dobrá Dánovka plati v tomto pripade v plnom zneni.Jedna sa , v podstate, o pokracovanie romanu Bremeno minulosti.Pripúšťam, kto to čítal, sa môže nudiť, lebo to cele vysvetlenie o Hilde a spol.bolo mierne zdlhave ,ale pre nečitateľa určite nutné, inak by nepochopil suvislosti.Hilda sa mi páčila, konečne dostal aj ten dokonalý Richard Krauz trochu "po nose", keď zistil, ze jeho teória sa zrutila ako domček z karát.A teraz mohol čitateľ zistiť, že vlastne zle "poskladané" indicie, môžu vytvoriť úplne iný pribeh.Nebudem viac prezrádzať, treba si prečítať.Alebo ako ja- vypočuť.Excelentne podanie M.Mňahončáka už ani nekomentujem

22.01.2022 5 z 5

Slyším tě všude Slyším tě všude Connie Willis

(SPOILER) Neviem, ci mam pravo hodnotit, kedze som to nedocitala, ale tak aspon v skratke moj skromny nazor .Jednou vetou, ci jednym slovom : Hrôza.Nikdy viac , nic podobne.Strasne roztahane, o nicom, stale sa to naťahuje v jednej a tej istej rovine EED.Z postav mi nebol sympaticky vobec nikto a po polovici precitania som to vzdala.Neuveritelna hlavna hrdinka a jej rodinu by som aj s nou najradsej vystrelila na Mesiac, alebo radsej na Neptun, ten je dalej.Katastrofa ako sa jej montujú do života, ale sama si je na chybe, kedze im dala kluc od svojho bytu- dalsi nonsens.Skratka blbost na n-tu, skoda casu.

16.01.2022

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Vyborna detektivka, radost si pocitat....Ako uz bolo napisane, povazujem tuto knihu za malinko menej podarenu ako predošlú (Cerne leto), napriek tomu fajn počteničko.Hlavne postavy su mi stale sympaticke, dej stale rovnako dobre graduje...Napriek tomu sa musim opakovať: stale mi tam chyba to niečo, co neviem pomenovať , ale je to ta neskrotna tuzba stale ďalej citat a čítať a neprestávat. Ja však neprestavam verit ze raz to pride a dam plny pocet *

11.01.2022 4 z 5

Nekonečně dlouhé odpoledne Nekonečně dlouhé odpoledne Inga Vesper

Minulé storočie, 60.roky, mierne ponura atmosfera v štýle Phila Marlowa...Presne taketo pocity som mala z tejto knihy.Inak ja nejak velmi nemusim citat o rasizme, ale tu mi to nejako nevadilo.Myslim, ze autorke sa jej debut celkom dobre vydaril, budem sledovat jej pokroky.

31.12.2021 3 z 5

Frekvencia smrti Frekvencia smrti Vincent Kliesch

(SPOILER) Je to teda na mne -napisat prvu recenziu.V kazdom pripade, tak ako je to aj u detektivok od Fitzeka, jedno veľké ANO.Nie preto, ze autor spolupracoval so spominanym spisovatelom, ale za samotnu tuto krimi.
Sice v nej tečie dosť krvi, niektore fakty by mi ani nesedeli, napr. ze Jula sa pričiní o smrť človeka a ju, obyčajnú novinarku, z toho len tak lehce vysekaju...ale ok ok, da sa tomu uverit.Vlastne sa da uverit celej tejto knihe.A ze to nie je s kostolnym poriadkom, v tomto pripade, že dieťa nepatri manzelom, som tušila uz od polovice knihy.
Zhrnute a podtrhnute-vyborna detektivka, číta sa takpovediac sama, tym padom je to chuťovka maximalne na 2 dni.Aj to som prehnala.Ale tak clovek musi aj jest,spat, ist do prace...
Výborné, treba si prečítať.

25.12.2021 5 z 5

Odkaz Odkaz Nina Wähä

(SPOILER) Vazeni databazisti, toto vobec nebolo ľahké čítanie.Velmi vela postáv, všetky iné, pozor nie nezaujímave.Vela podivinov, zvrhlikov, najväčší otec.(Preto mi nebol nikdy sympatický, ci uz ako mladší, vraj celkom milý...myslim, ze normalny nikdy nebol, ked dokazal take veci so zvieratami!) Čítala som tento roman dlhy predlhy týždeň, skôr zo zvedavosti ako to cele dopadne, ci sa dozviem, kto bol vrah...Ale nic som sa akosi nedozvedela apropo bol vobec nejaky vrah?
Asi som na taketo psychologicke veci ešte nedozrela, preto si dam urcite na chvilu pokoj s takouto témou, ale urcite sa najde okruh citatelov, ktorým táto tema sedi.Za mňa dnes tak pol na pol.

19.12.2021 3 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Ked som pocula to Geišbergove:"Dufame, ze sa vam nahravka páčila", tak mi chvilu ostalo smutno, ze uz mam opäť vypočutu dalsiu skvelu Danovku.Ale ozaj len chvilu, lebo vždy ten dojem , u mňa ci už z vypočutého alebo precitaneho, pretrváva ešte nejakú tu dobu.
Neviem hodnotiť lepšie, ako plnym počtom *, pretoze tieto detektivky mi takpovediac prirastli k srdcu, pripominaju mi dobu nedavno minulú, dovolím si tvrdit, ze možno Krauz je mojim rovesnikom... Páčil sa mi aj záver v štýle na každú sviňu sa už voda vari.

10.12.2021 5 z 5

Malá lhářka Malá lhářka Lisa Ballantyne

(SPOILER) Hm, veľa ľudí hodnotí tento román ako smutné čítanie a ja sa zamýšľam, že prečo.
Smutné bolo správanie sa tej malej lharky, ktorú by som bola niekedy poriadne prefackala za to ako sa chová ku svojej matke.Viem, budete namietať, že bola traumatizovana,ale to jej nedava ziadne pravo nadávať materi, ba dokonca ju napadnut.... čistý nonsens.
Smutné bolo aj spravanie sa manželky,ktora, ked zistí, že jej manžel je kvazi sexuálne zavisly, tak ho postupne prestáva chápať, az kým to nevyusti v tragédiu , ktorá spôsobí, chvalabohu, jej prinavrátenie sa opäť do manželovej náruče.To som trošku nepochopila, taky rychly obrat, ze v jednu chvíľu mi je niekto
velmi odporný a onedlho uz je to ok .
No a najsmutnejsie bolo, ze vlastny otec dokáže zneužiť svoju krv,svoje dieťa.Fuj hnus!
Námet nebol nijak výnimočný.ani nový, ale čítalo sa to fajn,takpovediac samo.Taky lepsi priemer.

06.12.2021 3 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Keď ja neviem.Take nemastne-neslane.Vypocula som ako audioknihu, čo je možno aj dobre, lebo počítam, že čítať by som to iste nečítala.Zaujalo ma to, že som si nemusela predstavovať hlavných hrdinov, nakoľko boli daní v seriáli ako som sa dozvedela z anotacii, hoci som seriál nevidela.Ten začiatok je fajn, úplne ma to chytilo, len postupne sa to nejak divne vyvíja.Nevravim, že úplne nezaujímave čítanie, len ma nebavili tie state o znameniach, astrológii... Možno vo filme je to také putavejsie, ale v knihe to moc vody nenamuti.Hviezdicky dávam za slovenského hlavného hrdinu knihy a hrdinu, ktorý to zvládol všetko načítať a to skvelý Jan Šťastný.
Takže shrnuto a podtrženo- taky slabší priemer, ale nevylučujem autorkin umelecký progres.

01.12.2021 2 z 5

Ztracená sezóna Ztracená sezóna Dot Hutchison

Ajaj,tak toto hodnotenie odo mňa nebude až tak pekné, ale určite realistické, tak ako som to cítila.Ak mám hodnotiť v skratke ,tak to bola pre mňa nielen stratená sezóna ,ale ešte aj stratené €, nehovoriac o čase.Najlepsia kniha z tejto tetralogie bola tá prvá tuším Zberatel motýľov.Potom tie Májové ruže ma už hneď na začiatku nezaujali, tak som nečítala ďalej.Potom Letné deti...no dalo sa, no ale toto dielo bolo ...ani neviem ako to nazvať.
Neskutočne ma iritovali siahodlhé a podrobne opisy toho, čo si detektívi FBI zakaždým daju na raňajky, obed.... ,čo presne každý je,pije...neskutočne dobre si všetci rozumeju...spolu nielenže jedávajú, ale navštevujú sa, kde zase len jedia, pijú, perfektne si pokecaju a ja zisťujem , že na 130. strane ešte poriadne nezačali zisťovať niečo k veci a unesenemu dievčaťu.Takze potom som čítala na preskacku a to tak, že z každej strany len to , čo bolo k deju.Vobec som sa v tom nestratila, všetko som pochopila...no a ešte som pochopila jednu vec.S touto pani spisovateľkou končím nadobro.Ozaj koniec, lebo viac nervov ako pri tomto vytvore som už dávno nemala.A to nehovorím o tom že na slovo "holčička"som ostala totálne alergická v akomkoľvek tvare , páde atď...určite bolo v knihe použité aspoň 150tisickrat.Uf ,ale mi odľahlo ako som to sem zo seba vysypala.
Je mi jasné, že pôjdem proti prúdu, ale hviezdičky si zaslúžia úplne iné knihy.Pardon.

01.12.2021 odpad!

Fuha, tak toto bola nálož emócií! Úžasný spoločenský román, pre mňa určite Nr.1 tohoto roka vo svojom žánri.Roman sa číta v podstate sám, úplne voľné plynie, nenudí ani chvíľu, ba čo viac, núti čitateľa ďalej a ďalej sa dozvedat ako to pokračuje.Tiez som si musela niečo vygooglit ako to bolo s tou Koreou...no skutočne nemám viac k tomuto čo napísať, treba si určite prečítať.Pre mňa toto bol krásny oddych od tých všetkých krvakov, ktoré napriek tomu milujem, aj keď nebolo to ľahké čítanie, pokiaľ má človek aspoň aké-také empaticke vlastnosti.Urcite odporúčam všetkými 20-timi.

28.11.2021 5 z 5

Anomália Anomália Hervé Le Tellier

Toto nebolo vôbec dobré!Toto bolo úplne že mega dobré! Už počas čítania som si v duchu formovala názor, ktorý sem dám, tak cítajte milí databazisti.
Vsetko, čo ste doteraz čítali o rôznych dramach ,románoch atd. v spojení s lietadlom - zabudnite.Totalne niečo nove, niečo, pre mňa dosť šokujúce, aj keď sa musím priznať, že niecomu som úplne dokonale neporozumela.Myslim však, že podstatu som pochopila.Inak trošku ma to aj vydesilo, lebo vždy všetky takéto veci majú určite nejaký logicky základ.
Treba si určite prečítať, budete vedieť zhodnotiť.Mohla by som opísať dej resp.hlavnu ideu, ale verte, ak by to mne niekto pred prečítaním nadškrtol už by to nemalo ten efekt a pôžitok z čítania.Preto neprezradím už viac nič, len toľko , že určite jedna z naj ak nie vôbec naj kniha kniha tohoto roka - samozrejme z môjho hľadiska.

21.11.2021 5 z 5

Diabolský ostrov Diabolský ostrov Nicolas Beuglet

A mne sa toto, prosím pekne, páčilo!Čítala som od autora prvú knihu Výkrik a nebolo to najhorsie, potom som Komplot vynechala.Nejako to , podľa recenzií, nebolo podľa môjho gusta.Mala som mierne obavy, či sa dokážem vrátiť do deja, ale boli zbytočné.Netvrdim, že sa bude každému páčiť, lebo občas je to brutus, ale mne takéto vyhovuje.A ten koniec tomu dal korunu.Budem sa tešiť na ďalšiu knihu od autora, dúfam, že bude pokračovať v rozohratom scenári..Za mňa určite fasacke čítanie.

16.11.2021 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Zase raz super popočúvaníčko v podaní M.Geišberga.No, neviem, čo by som o tom viac napísala, bez toho, aby som prezrádzala dej.Skutočne ma to nesmierne bavilo, aj keď som mala obavy, či to nebude nejaké moc politické...ale fasa, nebolo.Predpokladala som však iného vraha, nevadí ,hlavne, že to bolo pútavé.Určite odporúčam a ešte viac v audio podaní.

11.11.2021 5 z 5

Pojď trochu blíž Pojď trochu blíž Rachel Abbott

Moje prvé stretnutie s Rachel, hoci som už dávno po nej poškuľovala, sa neskončilo najhoršie.Kniha fajn, od začiatku čtivá, ľahko vtiahne do deja.Celkom sa mi páčilo, že uväznené dievčatá netyrali, aj keď mám viac menej logicke poznámky k logistike zabezpečenia a stravovania. Dosť to bolo divné, že Thea s doktorom sa poberu len tak mirnix dirnix na pár týždňov preč a nechajú v dome zamknuté dievčiny, ktoré si samy "dávkuju" stravu ,ktorá mimochodom obsahuje drogy, ale tie isté dievčatá už na konci pomaly že neumru od hladu a smädu a hoci aj poznajú kombináciu čísiel uzamykacieho zariadenia, nezmyselne pasívne vyčkávajú.Ved už len pud sebazáchovy ,ak aj nie túžba po droge, by ich mal prinutit k dakej aktivite.Toto tam bolo trochu nedotiahnute a neuveritelne . Koniec sa mi páčil.Hlavne Ianov.To som už
pravdupovediac ani nečakala, že sa hlavná hrdinka vyburcuje k nejakej akcii.
No uvidím, čo ďalšie Abbotovej knihy, mám ich pár už zabezpečených,tak dúfam, že to nebude premarneny čas.Dam vedieť.

08.11.2021 3 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Červený kapitán je predposledná kniha,resp. audiokniha, ktorú som úspešne zdolala v podaní J.Vajdu.Veeeelmi dlho som váhala, či sa na to dám, hlavne kvôli tomu Vajdovi, ale musím s úctou skonštatovať, že sa toho zhostil bravúrne.Je vidieť a cítiť, že je to herec *každým coulem*, pretože tak ako on vedel nahovoriť rôzne postavy, to by vedel málokto.Tlieskam mu.Nesklamal ma.DD má ale trochu sklamal, keďze tentokrát to bolo mierne 'politicke' a tie historické sekvencie má už mierne povedané nudili.Zaver uletený prislo mi to ako z Chucka Norrisa.Vypočula som úspešne až do konca, Jozef mi k tomu dopomohol.(Tak idem počúvať ďalej, už mám len Celu č.17.)

29.10.2021 3 z 5

Půvab pomsty Půvab pomsty Victoria Helen Stone

Mala som chuť prečítať si niečo pomstychtive,takže preto tento výber.Keby som, ja úbohá ,bola vedela....!!!!! Začnem po poriadku.Kniha sa celkom slušne rozbieha, ale v strede už celkom slušne stagnuje.Od cca 150 strany som to popreskakala na koniec, ktorý bol absolútne predvídateľný...No žiadny sláva sa nekonala, nič , čo by som nemohla oželieť.Hlavna hrdinka je namyslená, sebavedomá ,nesympatický fuchtľa, ti jej chlapi obyčajní tajtrlici ....no dobre končím už s hodnotením.Skratka o nič neprídete keď neprecitate, nie ako ja blbec, ešte som za ňu vysolila aj vyše 5€.To koľko by za to bolo sladkosti, taká škoda!

24.10.2021 1 z 5