Petratra Petratra komentáře u knih

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Mám ráda tu knihu ale i film. Většinou nikdy nechci vidět film dřív než čtu knihu. Často mě film zklame. V tomto případě ale nezklamal ani film a to se povede málokdy. Podobně hodnotím Vzpomínky na Afriku a Gejšu, i u nich jsem měla dobrý pocit ze čtení i z filmu.

08.01.2016 5 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

Pokud tohle téma někoho zaujme, přečtěte si taky Isabelle Nazare-Aga - Láska a manipulace.

01.11.2012 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Neskutečné, neskutečně čtivé a po přečtení se dostavil pocit duševního vyčerpání... Ufff.

31.10.2012 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Coelho, Coelho. Tolik diskutovaný, tolik rozporuplný. Teď s časovým odstupem se mi zdá ten příběh jako naivni návod na duševní pohodu, ale v šestnácti to pro mě bylo něco jako druhý Malý princ.

27.10.2012 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Klasika. Silný a smutný příběh o lásce, lidské slabosti, touze a snech. Doporučuji těm, kdo mají rádi příběhy z období kolem druhé světové války.

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Nejprve jsem si říkala, co to čtu za blbost a úchylárnu. Ale protože mám ráda Irvinga a tlusté bichle mi nevadí, nenechala jsem se první půlkou odradit. A stálo to za to. Pak už jsem příběh doslova hltala a po přečtení jsem ještě nějakou dobu přemýšlela, jak mnohoznačná může být realita. Skvělá kniha.

27.10.2012 5 z 5

Život je cesta, nikoliv cíl Život je cesta, nikoliv cíl kolektiv autorů

Výborné citáty, které opravdu povzbudí. Často takové knížky posílám dál, ale tuto si v knihovně nechám.

08.03.2021 5 z 5

Sama bych se v nebi bála Sama bych se v nebi bála Ludmila Janáková

Skvělá kniha o přijetí individuality, nejen autismu.

"... v situaci, kdy se Eliška rozplakala nad obědem v restauraci, že nebude jíst, protože nechce umazat vidličku, jsem bez ohledu na okolí bleskově sehrála přesvědčivou etudu. Vidlička toužila být umazaná... Pro mě bylo na té situaci nejzajímavější, že jsem vůbec nezaváhala a přesně jsem věděla, co mám udělat, abych Elu uklidnila. A také mě trochu vyděsilo, že jsem vlastně v tu chvíli moc neřešila okolí. Za ty dva roky jsem se Eliny "nepohody" naučila automaticky vnímat jako prioritu. A zase - já nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. Ale u mě to funguje."

25.02.2020 5 z 5

250 zákonů lásky 250 zákonů lásky Petr Casanova

Je to dobré ale Protože mě zaujala o dost víc.

01.04.2019 4 z 5

Léto plné neskutečných věcí Léto plné neskutečných věcí Rowan Coleman

Hezký námět, hezký konec, příjemné čtení, ale některé věci se tam zbytečně opakovaly a celkově by kniha vyzněla pro mě lépe, kdyby byla o fous kratší...

16.05.2018 4 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Dlouhá souvětí a podivné, občas až nesympatické postavy. Přesto mě něco stále nutilo číst dál a to čtení mě bavilo... Právě ty podivné vášně a slabosti dodávají této knize čtivost.

28.01.2016 4 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

13.1.2016
Tak, přečteno. Můj názor na tuto knihu zůstává podobný jako před čtením. Dokážu pochopit, že mnohé čtenáře nadchne až k pěti hvězdičkám. Stejně tak chápu, že někteří jí dají jen jednu nebo odpad. Ta knížečka totiž podle mého má v sobě obojí. Mnoho názorů a myšlenek, které jsou skvělé a užitečné. Není to nic převratného ale v každodenním shonu se na to snadno zapomíná. Horší je provedení těch myšlenek. Některé formulace a věty mě vyloženě rozčilovaly a odpuzovaly a vkradály se díky nim pochybnosti, jestli tuhle knihu opravdu chci číst. Nakonec jsem se rozhodla vzít si z toho jen kus toho, co je dobrý pro mě. A ze zvědavosti se chci podívat i na provedení od J. Duška.

7.5.2015
Zatím jsem knihu nečetla, takže k takovým komentář nedávám, ale u této mi to nedá, protože vzbuzuje hodně emocí, buď pozitivních nebo negativních.
Na úvod mě napadá jedna věc - tahle kniha není a nemá být filosofie.
Nemyslím si, že by bylo nutno za každou cenu tuto knihu a pana Duška buď vyzdvihovat nebo odsuzovat. Znám několik fajn lidí, kterým tahle kniha trochu pomohla. Znám pár lidí, které nakopla k většímu přemýšlení o sobě samém, o životě, o vztazích a o komunikaci. Pokud tohle ta kniha dokázala, tak myslím splnila svůj účel.
"Pro člověka neznalého jakékoliv filosofie je to možná něčím sugestivní, ale já znovu a znovu nacházela odkazy k jiným filosofům, většinou značně dezinpretované. " (frenchie) V souvislosti s touto větou jsem si vzpomněla na jednu debatu s dvěma lidmi. Jeden byl věřící křesťan, druhý student filosofie. Ten věřící se zajímal o můj názor na Boha a víru z mé pozice nevěřící ženy a upřímně ho moje názory a odpovědi zajímaly. Filosof ale celý večer zastával postoj, že díla od filosofů může číst každý a kdo je nečte, ten je tak trochu nižší inteligence. Po tom večeru mi došlo, že přístup toho věřícího je mi daleko bližší než určitý fanatismus toho studenta filosofie.
Nedělám si o Čtyř dohodách iluze. Přečetla jsem pár filosofických děl, ale opravdu jen pár. Třeba jindy nějaká další přibudou. Líbilo se mi to, ale není to četba, kterou bych dokázala louskat v tramvaji, je třeba mít na ni klid a čas. Někdo holt dává přednost instantním povrchnějším myšlenkám, někdo pravým filosofickým dílům, někdo je schopný číst s radostí oboje. A myslím, že všechno z toho má na tomto webu i ve světě čtenářů svoje místo.
Až knihu přečtu, komentář pozměním nebo doplním.

13.01.2016 3 z 5

Řím - průvodce s mapou Řím - průvodce s mapou Assia Rabinowitz

Malý užitečný průvodce, kde je 8 rozkládacích map. Poslouží víc jako mapa než pro informace o městě, ale je přehledný a neztratíte se s ním :-) V roce 2007 pro Řím jsem tento typ použila poprvé a kdykoli od té doby někam jedu, vždy se pídím v knihovně po průvodci z této edice. Nyní má edice název "Průvodce s mapou", dřív se jmenovala "Otevřete, rozložte, objevujte." Výběr kam s ním jet je poměrně veliký - Krakov, Budapešť, Paříž, Benátky, Amsterdam, New York, Milán, Madrid, Vídeň, Bangkok, Barcelona, Berlín, Brusel, Dubrovník, Florencie, Havana, Istanbul, Korsika, Kréta, Normandie, Provence a Azurové pobřeží.

13.05.2015 5 z 5

Okolo Irska s lednicí Okolo Irska s lednicí Tony Hawks

Jednoduché ale zábavné a na nic si to nehraje. Pokud máte v sobě aspoň kousek bláznivosti, bude se vám to líbit :)
Jestli někdo z vás znáte podobnou knihu, dejte mi prosím vědět.

31.10.2012 5 z 5

Zavíráme! Zavíráme! Joseph Heller

Mám ráda i Hlavu XXII, ale tato kniha na mě hlavně zapůsobila určitými pasážemi, které jsou i v 21. století až mrazivě trefné a aktuální.

Alchymie sebelásky Alchymie sebelásky Lucie Harnošová

Hezká inspirace jak všemožnými způsoby hledat laskavost, harmonii a dobrý vztah k sobě samé.
___

Žít v sebelásce znamená přijmout na sobě úplně vše, s láskou a laskavostí.
Čím více jsme všímavé a bdělé, tím více spokojenosti a příležitostí nám život přináší.
Největší a hlavní zdroj štěstí a lásky si nosíme samy v sobě.
Aspekty sebelásky - sebedůvěra, sebepéče, sebejistota, sebevědomí, sebepřijetí, sebehodnota, sebesoucit, sebeúcta.

21.04.2024 4 z 5

Omluvy, které zařveš, se nepočítají Omluvy, které zařveš, se nepočítají David Finch

2. duben - Světový den porozumění autismu
"Tehdy jsem o Aspergerově syndromu věděl jen to, co jsem během let vyslechl od Kristen. Chápal jsem, že jde o poruchu autistického spektra a že lidem s Aspergerem dělá problémy sociální kontakt s ostatními. Dokonce jsem pár lidí s Aspergerem osobně znal - diagnostikované děti i dospělé - a zdálo se, že každý z nich funguje na jiné úrovni: u některých se projevovalo nápadně odlišné chování, zatímco u jiných by běžný člověk jen prohlásil, že mu připadají nesmělí nebo zvláštní.
Jelikož jsem chtěl vědět, jestli je ten internetový kvíz spolehlivý, požádal jsem Kristen - což je patrně nejvíc neaspergerovský člověk, jakého znám, aby si dotazník vyplnila taky. Udělala to a získala osm bodů.
Několik minut jsem si seděl na rukou, kýval se dopředu a dozadu a snažil se zpracovat to, co jsem se právě dozvěděl. Kristen tam trpělivě seděla, dívala se na mě a čekala na mou reakci. Nebyl jsem rozrušený. Nebyl jsem zaskočený. Připadalo mi to ohromující. Přinášelo to katarzi. A dávalo to dokonale smysl. No jistě! Tady se nabízely odpovědi na téměř všechny složité otázky, které mě pronásledovaly už od dětství: Proč je pro mě tak těžké mluvit s lidmi? Proč mi připadá, že vnímám věci a přemýšlím o nich úplně jinak než všichni ostatní? Proč se ty zvuky a věty, které se mi přehrávají v hlavě v nekonečné smyčce, zdají hlasitější a strhávají na sebe větší pozornost než svět okolo mě? Jinými slovy, proč jsem jiný? Panebože, já mám Aspergera!"

02.04.2024

Třetí rodič Třetí rodič Kamila Petrovská

"Je to "mít rád", na kterém se musí pracovat, živit ho, hýčkat si ho a počítat s tím, že jednou může odejít."
Jsem v pozici bezdětné ženy, které se pomalu blíží čtyřicítka a potkala jsem partnera se dvěmi dětmi. Vlastní dítě spolu už z mnoha důvodů mít nebudeme. Tahle role mě teprve čeká a je pro mě plná otazníků a rozporuplných pocitů. Neznám nikoho takového jako já. Ve svém okolí mám jen dvě ženy v komponovaných rodinách ale ty mají i dítě vlastní.
Tato knížka je velmi užitečná, pomohla mi udělat si v tom všem jasněji a uklidnit mou nejistotu a tápání. Otazníky mám v sobě stále ale už se toho nebojím.

03.06.2022 5 z 5

Pokáčovo zpěvník I. Pokáčovo zpěvník I. Pokáč (p)

Skvělý zpěvník, texty, akordy i noty. Doplněný pěknými ilustracemi. Na konci zpěvníku akordové značky pro kytaru i ukulele. Seznam písní, ke každé písničce několik vět od Pokáče.

07.07.2021 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Pěkná knížka, četlo se to samo.

06.06.2019 5 z 5