petrarka72 petrarka72 komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Připomínám si tak jednou za deset let. I tentokrát přečteno na jeden zátah. Orwell byl truchlivý vizionářský bůh (tentokrát jsem měla pocit, jako by parafrázoval ruský styl, zejména Tolstého), Kulikovy ilustrace tomu dodávají nový rozměr.

24.02.2024 5 z 5

Červotoč Červotoč Layla Martínez

Skvělý debut. V hlavní roli (sebe)nenávist a pomsta. A taky dům, stíny, svatí - a ženy. Ty zejména.

23.02.2024 5 z 5

Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Lenka Kapsová

Empatické a poučné. Vědět, co se s člověkem v tomto období děje fyzicky, co psychicky a co s tím může dělat (i když je to samozřejmě individuální a kdo je bez víry, má to složitější), mi připadá důležité. Výpovědi jiných žen dávají uklidnění. A naději.

23.02.2024 5 z 5

Loď v písku Loď v písku Jenny Nowak (p)

Příjemné překvapení, díky, čtenářská výzvo. Nadávala jsem si, že spoustu věcí o Egyptě jsem přečetla před dovolenou a během ní, od Waltariho a Smithe přes Klabouchovou a Christie po všechny možné průvodce. Na druhou stranu, Loď v písku o konci světů, prolínání náboženství a magie, světla s temnotou a věčných a nesmírných, skrze intenzivně působivý příběh, dramatické obrazy, charismatické postavy a vytříbený jazyk, byla trochu zjevení a trochu návrat do dětství k dobrodružným příběhům. Velmi, velmi uspokojivé.

21.02.2024 4 z 5

Zpíváš, jako bys plakala Zpíváš, jako bys plakala Zuzana Kultánová

Leccos si pamatuji, leccos jsem měla s Andreou společného. Nemá mé sympatie, pochopení ano. Ale stejně jsem nebyla schopná přistoupit na způsob vyprávění.

16.02.2024 3 z 5

Královna děsu aneb Panická porucha Královna děsu aneb Panická porucha Aleš Cibulka

Panická ataka letem světem. Rozhovory s pěti inspirativními osobnostmi, které se nebojí o "královně děsu" alias "mrše" mluvit a pojmenovávat tu svoji verzi. Škoda, že komentáře psychiatra jsou spíš glosy a překlepy tu a tam mění smysl...

13.02.2024 3 z 5

Čokoládová krev Čokoládová krev Radka Denemarková

Deset let psaný románový esej, sebezpytování přes kořeny v devatenáctém století, převádění příčin a důvodů skutečností silně prociťované přítomnosti. V kontextu Denemarkové návrat k věcnosti knihy o Léblovi, k tomu zvýšení čtivosti minimálně o padesát procent. Nejde ani tak o informace o Boženě Němcové, George Sandové a Johnu D. Rockefellerovi plus dalších (i když se jich dozvíme požehnaně), ale o jejich srovnávání, dávání do souvislostí, porovnávání, jak souvisejí s dneškem. Skvělý jazyk a vzorová práce s rytmem a refrény. Polykala jsem jako nezbytnou krmi, vychutnávání příště. Díky.

12.02.2024 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Emancipační román s prvky bílé gotiky - jak jsem se dozvěděla v doslovu - mě naštěstí minul coby součást povinné četby; kdysi jsem si ho přečetla sama a s potěšením. Řekla jsem si, že je čas na návrat - a byl to návrat šťastný. Kupodivu mě Janina osobnost i její pouť bavila snad více než tenkrát. Jen pan Rochester, navzdory svému démonickému vzezření, má řeči jak staropanenská teta... Kombinovala jsem dva překlady - Miroslava Kaftana v tištěném vydání z Ledy a Petry Diestlerové v e-knize - a jsem po dlouhé době spokojená s oběma.

12.02.2024 4 z 5

Zbabělí hrdinové Zbabělí hrdinové Simona Bohatá

Autorka mě velmi baví, ať už píše povídky či delší útvary. Klikař Beny mě svého času uchvátil, zde okouzlení pokračuje. Navzdory tomu, že v jádru všech příběhů je hořkost a postavy odpovídají názvu. Koneckonců, odvaha žít je zaklad - ale ne každý ji má...

08.02.2024 5 z 5

Dětství a mládí : vzpomínky a myšlenky Dětství a mládí : vzpomínky a myšlenky Alice Masaryková

Napsáno vcelku nezajímavě. Dobré pro nahlédnutí do všednodennosti Masarykovy rodiny a kontext (pár jmen, která jsem zatím neobjevila nikde jinde).

07.02.2024 3 z 5

Podivuhodný život Augusta Marche Podivuhodný život Augusta Marche Aaron Jackson

Příjemná oddechovka, divadelní prostředí, hrdina na pomezí Olivera Twista, Arsena Lupina a mladého Garricka. Atmosféra 19. století v tom dvacátém, pocta talentu v jakékoliv oblasti. Lehkým perem napsáno, snadné, ale ne pitomé čtení.

05.02.2024 4 z 5

Michal Prokop: Ztráty a návraty Michal Prokop: Ztráty a návraty Michal Bystrov

Jedním slovem zážitek. Dějiny bigbítu kombinované s dějinami Česka/ Československa a těmi osobními Michala Prokopa. Setkání s osobností, která mě fascinuje spoustu let. Vynikající autor a interpret. A člověk - pevný, neuhýbající, respektuhodným způsobem (sebe)kritický. Atmosféra šedesátek a sedmdesátek je přesná, množství informací o hudební scéně zahlcující (v dobrém), lom v polovině života, který ho vrhl do politiky, byl šťastný, ale díky za to, že se vrátil k muzice! Byla jsem v Lokti, když oprášil Město Er - a bylo to neuvěřitelné.

04.02.2024 5 z 5

Oběšencův vrch Oběšencův vrch Veronika Černucká

Slušná práce. Naordinovala jsem si jako náplast na Smrkovou Tišinu, která se fakt nedala číst, a jsem spokojená. Začít sérii dvanáctým dílem asi není nejlepší nápad, ale v tomto případě to nevadí. Kletba, mrtvé vrány, temná tajemství, sabaty a jejich následky, mazaná soukromá detektivka Tara a neschopný inspektor, případ, jehož řešení je kupodivu střízlivé jak suchý únor.

02.02.2024 3 z 5

Guláš pro Masaryka Guláš pro Masaryka Milena Štráfeldová

Pěkná práce. Příběhy malých lidí ve velkých dějinách od bitvy u Hradce Králové (1866) po soud s Miladou Horákovou. Koláž/ guláš informací, kabaretních výstupů, dramatickych scén, dopisů, novinových článků a hlavně životů kuchařky Anny, vojáčka Leopolda, sestry Hermíny, doktora Pittermanna, šikovné Poldinky, kavárníka Vojtěcha, pilné Běly, vidoucí Pavlínky a mnoha dalších. A taky Prahy, Vyškova, Židlochovic... S osobními komentáři autorky/ zapisovatelky, s odstupem a přemýšlením nad "pravdami" toho téměř sta let. Je to takové popové čtení- díky za ně.

01.02.2024 4 z 5

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Tomáš Etzler

Je to jízda. V mnohém lepší než první část - propojení s jednotlivými reportážemi přes QR kódy je skvělý nápad, přitvrzení při zveřejňování a komentářích (nejen) čínských skutečností odpovídající hnusné realitě, zároveň vhled do postupného skluzu autora do (pochopitelné) deprese. Četla jsem po fázích, najednou to nezvládnete. Ale proklatě to stojí za to.

01.02.2024 5 z 5

Vězeňské zdi kdyby promluvily Vězeňské zdi kdyby promluvily Richard Wurmbrand

Zážitek speciálního typu. Pan Wurmbrand je fascinující osobnost sám o sobě, se všemi hříchy, které na sebe prozrazuje, se slabostmi, s nimiž se smiřuje, s darem výmluvnosti, jíž využívá - a se vším bláznovstvím/ šílenstvím/ nepochopitelností, jež připisuje sobě i Bohu. Pro mne byla kniha zdrojem mnoha "aha" reakcí. Kdybych byla věřící, chtěla bych být luteránkou - i když doufám, že v jisté fázi mého duchovního vývoje by to bylo jedno. Takto se "jen" kochám množstvím podnětů - a obdivuji autora za sílu mravní i duchovní v situaci, která musela být šílená...

28.01.2024 4 z 5

Bludy v hlavě: Úzkosti, pochybnosti a jiní spolubydlící Bludy v hlavě: Úzkosti, pochybnosti a jiní spolubydlící Alfonso Casas

Prolistujete za necelou půlhodinu - a budete mít na dlouho o čem přemýšlet. Třeba o tom, která z Alfonsových obludek je nejpodobnější těm vašim... Kouzelné.

27.01.2024 5 z 5

Děda Děda Jan Novák

Rodinná historie vyprávěná v době kolektivizace vesnice, dětství jako veliké dobrodružství, svérázný děda a jeho lidský boj s blbostí. Zážitek.

27.01.2024 5 z 5

MacBeth – Velekrál skotský 1040–1057 MacBeth – Velekrál skotský 1040–1057 Peter Berresford Ellis

Čtivé a informačně výživné. Skotsko 11. století bylo v mnohém neuvěřitelně moderní. A představu MacBetha hrajícího na harfu nebo pěstujícího irskou verzi fotbalu hned tak z hlavy nedostanu...

26.01.2024 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Velmi dobré čtení, ve svém žánru nadprůměr. Mix hororu a thrilleru s výborně rozehranou zápletkou a neotřelým rozuzlením. Kéž bych uměla kreslit aspoň jako Teddy... :-)

26.01.2024 4 z 5