Farma zvířat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ilustrované vydání Farmy zvířat s desítkami obrazů ukrajinského malíře Iwana Kulika, jakož i s dosud nepublikovaným textem, v němž autor objasňuje a komentuje zrod své slavné knihy. Když George Orwell v roce 1944 dopsal svou Farmu zvířat, nemohl tušit, že jeho alegorická bajka o ruské revoluci a stalinské diktatuře se po několika desetiletích stane klasikou, ba povinnou školní četbou, a to tím spíše, že britští nakladatelé o vydání knihy zpočátku nejevili pražádný zájem, ba přímo ji odmítali – své nesmrtelné dílko totiž autor napsal v době, kdy západní mocnosti v přetěžkém zápase s nacistickým Německem spolupracovali se Sovětským svazem a kdy panovala obava, že by dystopický, až příliš pravdivý obraz reality sovětské společnosti mohl Stalina nahněvat. Orwell byl přesvědčen o tom, že spojenectví nebude mít dlouhého trvání a své přesvědčení prorocky vtělil do závěrečné scény Farmy zvířat (jejímž předobrazem je teheránská konference), která nejenže symbolizuje definitivní konec revolučního idealismu a vítězství cynického pragmatismu, ale též ohlašuje éru nesmiřitelného konfliktu, kterému se zanedlouho začne říkat studená válka. Jestliže Farma zvířat v době svého vydání vyvolávala u mnoha komentátorů a kritiků rozpaky, ba odpor, s příchodem otevřené studené války se situace obrátila a příčiny tohoto zvratu byly i tentokrát politické povahy: kniha byla napříště halasně velebena a hojně vydávána, protože se ukázala jako efektivní nástroj antikomunistické propagandy. Americká vláda financovala překlady knihy do jazyků (např. řečtiny, vietnamštiny, arabštiny, fársí, malajštiny), jimiž se hovoří v zemích, které považovala za „rizikové“, a následně podporovala i jejich šíření a distribuci. Nedlouho po autorově smrti pojala americká zpravodajská služba CIA důmyslný strategický nápad Orwellovu parodii na sovětský komunismus zpopularizovat filmem a prostřednictvím nastrčených aktérů odkoupila od Orwellovy manželky filmová práva. Animovaný film Farma zvířat z roku 1954, oproti knižní předloze náležitě upravený, byl plně v její režii... Autor, který tak bravurně popisoval mechanismy totalitního systému, propagandy a demagogie, nemohl tušit, že předmětem manipulace se stane samotné jeho dílo... Farmy zvířat se dovolávali prakticky všichni – konzervativci, liberálové, a to pravicoví i levicoví, ale také socialisté, a je třeba říct, že právem. Vždyť jestliže autor svou knihou chtěl před veřejností, zvláště pak britskou, „demaskovat sovětský mýtus“, činil tak podle svých slov v zájmu demokratického socialismu: „… A proto jsem přesvědčen, že zničení sovětského mýtu je pro obrodu socialistického hnutí zcela zásadní.“ Můžeme si položit otázku, jaký mýtus by demaskoval dnes…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484405/big_farma-zvirat-biF-484405.jpg 4.68770
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Rybka Publishers
Originální název:

Animal Farm, 1945


více info...
Nahrávám...

Komentáře (1022)

Kniha Farma zvířat

MAzBR
včera

Všechno už bylo zmíněno čtenáři pode mnou. Trefné, nadčasové a bohužel i husí kůži navozující v tom nejnepříjemnějším slova smyslu.
O tom, že témata téměř 80 let staré knihy jsou stále aktuální, není pochyb - stačí si v kterýkoliv den zapnout/přečíst zprávy z domova i zahraničí...

ClaireW
23. května

Skvělá knížka, která si vždycky sedne na aktuální situaci.


Hanncha
23. května

Trefné, nadčasové a dobře napsané.

enjay
23. května

Trefný a přesný popis (nejen) bolševického režimu. Je to až úsměvné, když to dnes člověk čte se znalostmi historie, ale musíme si uvědomit, že v té době neměli lidé tak snadný přístup k informacím, a Orwell je touto formou představil. Škoda, že to nečetlo více lidí, jak nám pozdější historie ukázala.

INCOGNITOREADER
20. května

Farma zvířat je dokonalá ukázka knihy, která zraje jako víno. I když je to jasná parafráze na Stalinistický Sovětský svaz tak v dnešní době vidíme další a další příklady. Kdyby to nebylo tak trefné a neukazovalo to tu absurdní situaci tak dokonale stejně jako 1984 proč by tyto knihy byly v těch "náhodně podobných" politických režimech zakázány. Teď naposledy snad byla kniha zakázána v Bělorusku. Čím to asi bude.
Za mě naprosto skvostné. Posloucháno jako audiokniha s brilatním načtením panem Viklářem.

Knihomol170
17. května

(+ SPOILER) Tato kniha mi připomněla jak špatné je, když jsou u moci komunisté. Kniha totiž pojednává o tom, jak zvířata vyhnala člověka z farmy a vládla si sama. Bohužel Napoleon (prase) se dostalo k moci a jeho psi zabijí každého, kdo s jeho názory nesouhlasí. Prasata dostávají úplnou moc a poruší zakladní zákon, ve kterém stojí, že 4 nohy jsou dobré ale 2 nohy jsou špatné. Prasata chodí po dvou a pozvou lidi na farmu. Nakonec ostatní zvířata nedokážou poznat rozdíl mezi prasetem a člověkem.

k009
15. května

Majstrštyk a pěkně prasáckej konec.

Shindo
12. května

Stále aktuálna klasika, ktorú by si podľa mňa mal prečítať každý. Hlavne tí, ktorí tak zaryto obhajujú totalitné režimy. Tí, ktorí knihu považujú za odpad, rozprávku alebo nudnú zrejme vôbec nepochopili, o čom je.

1 ...