PetK PetK komentáře u knih

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Tohle je asi ten typ knížky, kterou jsem měla raději číst než poslouchat. Myslím, že audio tomu spíš uškodilo, nebylo mi příjemné.
Film Mlčení jehňátek zná asi každý a bavilo mě zjistit, co scenaristé vypustili, stejně jako vyšetřování v době před mobilními telefony a dalšími vymoženostmi.

13.12.2023 3 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Na mě to bylo trochu moc melodramatické, což podtrhoval ještě způsob, jakým to bylo načtené. Když někdo napíše a druhý procítěně přečte, že "muži štkali", je to na mě až příliš patosu najednou. Příběh dává nahlédnout do jiné, pro nás poměrně vzdálené kultury, což oceňuji.

11.12.2023 3 z 5

Anglické obludy Anglické obludy James Scudamore

Kamarádka byla nadšená, já jsem odložila asi ve čtvrtině. Nedokázala jsem se vžít do postav, jako by mi tam chyběly emoce a zůstaly jen popisy...

31.10.2023

Obsahově určitě zajímavá knížka, ale nějak jsem se do toho nedokázala dostat... Nevím přesně - vytvořit si vztah k jednotlivým postavám? Najít si nějakou propojovací linku? Trochu jsem se ztrácela i v množství postav, kdo je Němec a kdo Čech... Jistě je to cenné dílo, no my jsme si nějak nesedli.

31.10.2023 3 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Jako většina lidí jsem znala film, takže velké překvapení co do děje se pro mě nekonalo, spíše šlo o jakousi "povinnou četbu". Příjemné audio na pár hodin. Příběh je pořád krásný.

03.10.2023 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Ženské romány téměř nečtu, ale tohle bylo příjemné, zcela odpočinkové audio. Sice od druhé kapitoly víte, jak to dopadne, ale poslouchala jsem to především díky hygge, které hraje důležitou roli v celém příběhu. A ano, jak jsem předpokládala, potřebuju jet do Dánska a zítra budu péct skořicové šneky. :-)

Edit: Povedly se a byly vynikající. :-)

27.09.2023 4 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Myslím, že mám novou oblíbenu sérii. Kniha je čtivá, místy vtipná (to mám ráda) a k hlavním hrdinům jsem si dokázala vytvořit vztah. Takže co nejdříve očekávám třetí díl, než zapomenu ten druhý. :-)

25.09.2023 4 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Příjemné audio, příběh, který by měl znát každý občan Československa. Pohled zvenčí i zevnitř mi přišel jako dobrý nápad. Well, čekala jsem aspoň ještě jednu kapitolu...

22.09.2023 4 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Fajn detektivka s fajn hlavními postavami a občasným humorem. Už čtu druhý díl.

13.09.2023 4 z 5

Hostitel Hostitel Robin Cook

Moje první setkání s autorem, měla jsem audio. Zajímavý příběh z lékařského prostředí, kde jsem ale už ke konci trochu ztrácela pozornost... Nicméně 3,5 je fér hodnocení a myslím, že zkusím ještě další.

30.08.2023 3 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Pořád u mě při čtení/poslouchání Kinga platí, že čím míň duchů, tím lépe. Ústav mě nejen proto bavil, měla jsem povedené audio v podání Martina Preisse. Nechybí samozřejmě děsivá základní myšlenka, jak jsme u Kinga zvyklí.

27.08.2023 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

O hvězdičku míň dávám spíš kvůli sobě, protože bohužel neznám souvislosti, v Kindlu se blbě listuje na konec ke slovníčku cizích výrazů a protože jsem marná, co se týče historie. Proto myslím, že mi některé věci unikaly nebo nevyzněly tak, jak by mohly. Některé pasáže knihy byly vynikající, třeba plastické popisy války nebo pamflet ohledně Duceho. Oceňuji, že se autor/překladatel nebáli použít ve správnou chvíli správné sprosté slovo. Příběhy hlavních hrdinů, především Pelagie, vyvolávaly celou škálu pocitů. Překlad je ovšem skvělý.

27.08.2023 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Ke klasice jsem měla ten typický vztah, který v nás vypěstovali ve škole - nějaká povinná nuda. O to víc jsem byla překvapená tím, jak ta "nudná klasika" může být skvělá. Obsáhlý, místy snad až rozvleklý román mi velmi vyhovoval v audio podání skvělého Pavla Rímského. Vykreslení postav, vztahů, prostředí... Když přičtu pozitivní překvapení, nemůžu hodnotit jinak než plným počtem.

18.08.2023 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Sex, srogy a rockandroll, ženy v popředí i v pozadí. Dobrá sonda do chemie uspesne kapely. Forma vzpomínkový rozhovoru dodává švih. Zhruba v půlce mě to maličko přestávají bavit, když se furt jen dokola natáčelo album, ale zase se to pak zvedlo. Zase něco jiného a zajímavého.

31.07.2023 4 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

"Klasický" příběh z našich 50. let. Četlo se mi to velmi dobře, jen mi bylo líto, že spousta témat, charakterů, mikropříběhů nebyla více rozvedena, kniha by byla ještě zajímavější. I konec na můj vkus přišel jaksi rychle.

17.07.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Ruta Sepetys otevírá a přibližuje širší veřejnosti těžká a bolavá témata minulosti. Což je skvělý počin. Tento příběh mi trochu připomínal můj oblíbený román Zulejka otevírá oči. Jen si vyměňte Tatarstán za Litvu... Ty zvěrstva byly šílené a vidíme, co se stále děje dnes. Rusko je nemocné už minimálně sto let. :-( Audio bylo povedené.

01.07.2023 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Jednoduše - když pominete pravděpodobnost, pořád je to po čertech dobrá detektivka. A já to mileráda udělám. Audio Davida Matáska, na kterého už jsem si u HH taky ochotně navykla, jako bonus.

21.06.2023 4 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Dlouho, dlouho máte pocit, že se v příběhu vlastně nic neděje a ono se toho zatím ale děje hrozně moc. Hlavní hrdina Kalmann je dojemný, srandovní a snadno jsem si ho oblíbila. Kniha byla moc fajn, přesto mě wow efekt úplně nezasáhl. I tak doporučuji.
PS: Nakládaný žralok? Jako fakt? To musí být opravdu výstup z komfortní zóny. :-)

19.06.2023 4 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

I když knihu napsala česká autorka, vystupují v ní sami cizinci a odehrává se v zahraničí, máte tedy pocit, že jde o původně cizojazyčnou knihu.
Dokázala jsem se vcítit do hlavního hrdiny, jeho nejistot, pochyb a pocitu, že je ve světě tak trochu mimoň. Zároveň mě nedokázal příběh úplně vtáhnout, pořád přemýšlím proč. Některé pasáže mi připadaly zdlouhavé a opakující se, možná proto. Přesto gay romanci že 60. let, která ukazuje, jak složité tehdy bylo milovat někoho stejného pohlaví, hodnotím kladně.

10.06.2023 3 z 5

Dívka, žena, jiné Dívka, žena, jiné Bernardine Evaristo

Mozaika příběhů amerických (afroamerických a jiných) žen (a nebinárních osob) z různých období, které se všechny protnou. Docela fajn poučení o postavení žen, feminismu, lesbických vztazích, předsudcích. V jednu chvíli jsem se možná v těch vztazích ztratila, to ale přičítám spíš své nepozornosti než autorce. Hezky načetla Vanda Hybnerová.

06.06.2023 4 z 5