Petass Petass komentáře u knih

Tři týdny do svatby Tři týdny do svatby Ella Quinn

Nemůžu si pomoct, ale Ella Quinn prostě vykradla Bridgertonovi Julie Quinn. Spousta zodpovědných špičkujících se sourozenců, debutantky a chápavý prostopášný ženich ve viktoriánské Anglii. Spousta žhavých scén dvou hlavních hrdinů, které jsou ale stále stejné... Do pořádné zápletky se autorce nechtělo, tak ji nenápadně obešla a na závěr přidala několik dramatických scén, aby to trošku protáhla. Příběhy Julie jsou propracovanější a i v tomto jednoduchém žánru kvalitnější. I tak jsem se s Mattem a Grace bavila, smála a přála jim šťastný konec. Na lehátko k vodě byla jejich romance fajn.

27.07.2022 2 z 5

Mezi dvěma světy Mezi dvěma světy C. D. Major

Bohužel nepatřím k nadšené většině čtenářů. Sám námět byl zajímavý a donutil mě googlit reálné informace. Příběh jako takový už mě tolik nebavil. Postavy byly povrchní a jednaly nepřirozeně, nevytvořila jsem si k nim žádný vztah. Prostředí mě nevtáhlo, husí kůže z děsivého sídla se nekonala... Není to ode mě fér, ale psát tohle někdo jiný, budu se bát jít v noci na záchod... Takhle mi to celé přišlo spíš směšné, naivní. Jak to dopadne jsem uhodla hned po pár stránkách. Dala bych jen dvě hvězdy, za udržení tří přehledných časových rovin přihazuji jednu navíc. Jako odpočinková četba fajn.

27.07.2022 3 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Krásná knížka. Ač těžké téma, často jsem se i usmívala i smála nahlas. Moc hezky zpracované téma autistického chlapce a jeho rodiny. Uvěřitelné, živé, blízké. Musím pochválit i grafiku, formát, font a vůbec... Doporučuji!

24.07.2022 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Měla jsem obavy, jak Peter dokáže navázat, ale nezklamal. Enzo zestárl, ale pořád je to ten velký skot s dlouhými vlasy. I tentokrát jsem se bavila. Historická linka byla zajímavá, i když ke konci už málo uvěřitelná. Stejně jako Enzova návštěva u Charlotte. Nic naplat, Peter May to se mnou umí. Další ostrov Lewis neočekávejte, jinak detektivka na lehátko k drinku zcela dostačující.

24.07.2022 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

No teda! Druhý díl mě příjemně překvapil. Z laciné červené knihovny se nám vylouplo zajímavé fantasy pro holky s romantickým zapletencem. Špičkování hlavních postav mě moc bavilo, někomu možná přijde sexuálních scén moc, ale mě to nevadilo :D Napsané to bylo velmi čtivě a těch "cože!!" okamžiků kolik nám autorka připravila! Těším se na další díl. Hlavní hrdinka se do toho v tomhle díle docela opřela. Kdo ví, čeho bude schopná v tom dalším. A nabízí se hned několik nových romantických linek. Uvidíme, které předpovědi se mi potvrdí. Jestli chcete vypnout, čtěte. Pro chlapy to teda ale moc není :)

13.06.2022 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Další ze seznamu "klasika, kterou musím dohnat". Právem v tomto seznamu figuruje a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Jazyk se od dnešních knih tolik liší a přitom se mi příběh četl tak lehce. Jana jako vzor neohrožené, soběstačné a "moderní" ženy, která se nevzdá svého snu. Příběh plyne pomalu a je plný popisů, což odpovídá době, ve které vznikl. Budete zoufale chtít, aby to s Janou dobře dopadlo. Nechte se vtáhnout a ukolébat klidným anglickým venkovem, bez spěchu a dnešních vymožeností, jen tak si knihu užijete. Doporučuji!

30.05.2022 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Strach ze srovnávání s HP byl velký, na druhou stranu "V zajetí zimy" se mi strašně líbilo. Scholomancie je míň pohádková, víc smrtící, taky víc YA a s Rowlingovou nemá nic společného. V jedné větě: středoškolské teenagerské intriky uprostřed školy, která se Vás ze všech svých sil snaží zabít. A trošku té romantické linky, aby to bylo komplet. A mě to bavilo. Svět byl zajímavý, neokoukaný, děj plynul a sem tam i ta vtipná replika padla na úrodnou půdu. S hlavní postavou to autorka možná až moc přepískla, ale je to úvodní díl, tak uvidíme. Třeba se nám v tom příštím trošku "zkazí" :) Doporučuji!

30.05.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Chtěla jsem si ji koupit, tolik nadšených recenzí, pak se objevila v naší knihovně, no ještě že tak... Naprosto se ztotožňuji s komentářem od Prazskanaplava: autor hezky pomaloval papír a doplnil ho citáty ala Malý princ a Medvídek Pú bez ladu a skladu. Nemá to ovšem děj a poselství Exupéryho, ani dětskou naivitu a roztomilost Pua. Zbyl jen osamělý Kryštůfek Robin s nenažraným krtkem, němou liškou (proč tam vůbec byla) a koněm, který všechny veze, aby se vůbec někam pohnuli.

Půjčila jsem ji s nadšením, že ji přečteme s dcerou druhačkou. Po otevření jsem se mírně vyděsila, protože použitý font je šílený a pro mladého čtenáře nevhodný. Dcera se do ní nakonec pustila sama a pak mi řekla: "Jsem ji už přečetla... Ale vůbec jsem to nepochopila, jen ten krtek chtěl pořád zákusek, pak ho snědl... Ale nevím, kde ho vzal..." Takže tak. Ilustrace jsou dechbroucí... Dokud nezjistíme, že jsou na jedno brdo, furt dokola... Jedna hvězda za snahu a i to mi přijde až moc.

edit: za přečtení stojí i komentáře od čtenářů Aykiru a Padfoot

14.05.2022 1 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Strašně mě to nebaví, jsem v třetině a každou chvíli se přistihnu, že nevím, co se dělo na poslední stránce... Dobové reálie na bodu mrazu, dialogy nudné, děj zmatený.. srovnání s Vondruškou se nevyhnu: Vondruška je čtivější. Dám tomu šanci znovu v létě někde na pláži, teď se tím nebudu zdržovat. Hvězdy zatím neudílím.

11.05.2022

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Miluju fantasy a tady jsem se bála, že to bude spíš červená knihovna... Moje obavy se potvrdily, ale ve výsledku mi to nevadilo. Poslední dobou podobné předvídatelné a naivní romantické příběhy potřebuju. Na dramata, distopie a filozofickou klasiku bude prostě čas jindy. Autorka nepřišla s ničím novým, spíš čtivě zpracovala ohraný motiv: chudá hrdinka, zakletý princ, říše víl, zlá královna... atd. Fungování světa má navíc určité mezery. Přečetla jsem za víkend a nemůžu se dočkat až si přinesu "dvojku". Dala bych dvě hvězdy, ale ten Tam s drápky... Hvězda na víc za něj :)

08.05.2022 3 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Emily a její věrný "Saturnin" jsou fajn dvojka otravných amatérských detektivů. Prostředí mě bavilo, (komu by se první republika nelíbila), ale vůbec mi k němu neseděly dialogy. Takhle se tehdy nemluvilo. Nepřirozeně působily také sem tam "nenápadně" zmíněné "zajímavosti" dobových událostí, slavné osobnosti atd. Emily s komorníkem jsou jako lepidlo, které drží tenhle roztříštěný příběh pohromadě a mají s tím plné ruce práce. Benevolence policie a zmínka o Al Caponem jsou podle mě za hranou uvěřitelnosti. Na pláž, nebo pod stan dobrý, nic omračujícího nečekejte.

01.05.2022 2 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Je to jednoduché, naivní, předvídatelné, s ohraným popelkovským motivem a i přesto jsem ji četla do dvou do rána a nemohla se odtrhnout... Prostě mě to baví! Špičkování sourozenců Bridgertonových dodává příběhu šmrnc, mám je všechny ráda. No a ti jejich pohlední a chápaví mladí muži s hnědými kadeřemi... Ach... Sem s dalším dílem!

26.04.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Napoprvé jsem se nezačetla, skákání mezi Addie a Adeline na začátku mě mátlo a vůbec mě příběh nebavil. Napodruhé jsem se kousla a pokračovala a najednou mě to vtáhlo... cítila jsem strašlivou tíseň a bezmoc a jediné na co jsem byla schopná myslet bylo, že to samé jsem cítila naposledy při četbě "Mistra a Markétky"... S každou stránkou se mi ta myšlenka vracela a nitro se mi víc a víc svíralo... Písmenka mi letěla před očima a příběh Addie začal pádit jako splašený kůň. Pak mu trochu došel dech... Najednou mi přišly popisy dlouhé a zbytečné... Ale v závěrečné rovince se vše zase rozběhlo a bylo to tak zvláštní... pocity jak na houpačce... jak tohle může dopadnout? V dobrý konec se ani neodvažujete doufat... Děkuji za tenhle zvláštní příběh, chtěla jsem ho poslat dál, ale knihu si ještě chvíli ponechám... Na Addie nechci a ani nemůžu zapomenout. Doporučuji!

24.04.2022 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Nalejme si čistého vína... Je to harlekýnka se vším všudy. Všichni to víme, už když knihu bereme do ruky a také víme "co" se bude dít a "jak" to dopadne, nemá tedy vůbec cenu komentovat děj. Bridgertonovi kromě jednoduchého milostného příběhu nabízejí humor a škádlivé sourozenecké rozhovory, na které jsem se znovu těšila. Seriál mi už vyzradil důležitý zvrat, ale vůbec to nevadilo. Vzhledem k tomu,co se dnes kolem nás děje, není na škodu vypnout hlavu a jen si užít jednoduchý, vtipný a láskyplný příběh. Nevím, proč jsem přeskočila 3. díl, takže příště se vrátím za Benediktem a je mi úplně fuk, že to bude alá "o Popelce", protože sem tam zatouží být Popelkou každá, tak proč si o tom nepřečíst?

17.04.2022 4 z 5

Z.A.H.R.A.D.A. Z.A.H.R.A.D.A. Ewa Kolaczyńska

Knih o zahradách mám spoustu... o anglických, francouzských, moderních... Po téhle jsem i tak moc toužila. A nezklamala! Je to průřez světovými zahradami a krajinářskými projekty. Grafika je moc příjemná a popisy jsou tak akorát, aby děti zaujaly, ale nezahltily. Některé zahrady mi tam chybí, některé zase přebývají, ale to tak u podobných průřezových knih bývá. Dnes jsem jí přečetla a hned mám chuť vyrazit na návštěvu do některé z nich. I přes vysoké očekávání jsem spokojená a časem k ní pořídím i D.E.S.I.G.N a D.O.M.E.K.

16.04.2022 5 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

Kombinace atraktivního neokoukaného prostředí a nelehkého osudu chudé hrdinky. Doufala jsem v dobrý konec, fandila jsem Li-jen na její cestě a hltala každou novou informaci o kultuře Akhů a pěstování čaje. Krásná kniha, trošku moc náhod, ale autorce to odpouštím. Nenechte se odradit začátkem a přečtěte ji až do konce. Doporučuji. Varování! Hrozí riziko, že po přečtení budete mít nutkavou potřebu ochutnat všechny varianty čínského čaje pchuer a investovat do čajových koláčů!

16.04.2022 4 z 5

Lanýže Lanýže Lenka Horňáková-Civade

Líná, pomalá, osobitá Provence vonící levandulí. Něco jako "Čokoláda od J. Harris", ale o lanýžích... Malé městečko se svými svébytnými postavičkami a nově příchozí osůbka. Jaký má záměr, přijmou ji za svou a je to vůbec možné? Pomalu se nám odkrývá osobní příběh a spolu s ním i temná strana lanýžových pochoutek. Lucien má rád březen... Je sice "po sezoně", ale ve vzduchu "je cítit jaro". Jsem jako Lucien, cítíte to taky ve vzduchu...? Kdybych to nevěděla, nepoznala bych, že knihu napsala autorka s českými kořeny. Útlá knížečka na línou sobotu. Doporučuji!

14.03.2022 5 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Mám trochu pocit, že by si autor měl přečíst předchozí díly, protože se začal sám ztrácet... Neskutečně mě rozčilovaly chyby v textu. I překlad tentokrát mohl být lepší. Občas jsem nechápala souvislost a myslím si, že to bylo spíše špatným překladem. Nic to nemění na tom, že Peter je prostě k pomilovaní a Nightingale je superman v tvídovém obleku. A Molly, Náprstnice a Abigal... No prostě, mám je ráda. Dám si chvíli pauzu, ale vrátím se.

13.03.2022 3 z 5

Bohužel jsme si s Cyklistkou nerozuměli. Kniha má krásný jazyk, začetla jsem se hned. Příběh je inspirován skutečnou rodinou, ale nejvíce se věnuje barončinu rozpoložení, jejím pocitům a křivdám. Poslední třetina už na mě byla zbytečně chaotická, kombinace dvou časových rovin mi přestala vyhovovat, ztrácela jsem přehled a dočetla jsem jen, abych se dozvěděla konec. Zklamání. Dám ale autorce ještě šanci.

25.02.2022 3 z 5

Umění vnímat umění pro děti a rodiče Umění vnímat umění pro děti a rodiče Michael Třeštík

Neuvěřitelná kniha o umění! A že jsem jich při svém studiu pár přečetla... Text plyne dál a dál zajímavým dialogem, který vám vysvětlí úplně vše, i to, na co byste se báli zeptat, nebo nedej bože pomyslet, abyste náhodou nebyli trapní. Protože dítě, se klidně zeptá a autor mu laskavě odpoví. Je to opravdu o tom, jak "vnímat" umění, proč na něj chceme koukat a proč bychom měli. Nečekejte žádné encyklopedické výčty. Pár jich v knize najdete, ale pokud se jimi nechcete trápit, klidně je můžete vynechat. Četla jsem ji zatím sama, ale určitě se bude líbit i dětem. Až bude příhodná chvíle, pustíme se do ní společně. A teď si jenom pohlídat chystanou reedici knihy Umění vnímat umění. Doporučuji!

P.s. Ještě mě napadá, že se mi moc líbilo, že autor použil díla českých umělců. Přišlo mi to úžasné. Dítě tak ví, že ten člověk žil tady, chodil třeba po podobném městě jako my. Nemusí si zbytečně zatěžovat hlavu ještě tím, z jaké země pocházel a jak to tam asi vypadalo a co se tam jedlo atd. Snad chápete, jak to myslím :) Je to jako "fandit domácímu týmu". A že těch skvělých umělců máme!

16.02.2022 5 z 5