Péťa Z. Péťa Z. komentáře u knih

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Krásné čtení s ještě krásnějšími ilustracemi.
Předčítala jsem o Čendovi dětem ve školce. A tady na databázi se mi knížka připomněla.
Určitě si ji pořídíme i k nám domů. :⁠-⁠)

17.09.2022 5 z 5

Kohoutek má rád slepičku Kohoutek má rád slepičku Michal Černík

Otevřely jsme s dcerkou tuhle knížku, která se k nám dostala přes kamarádku, která má doma už odrostlého čtenáře, a hned první pohádkou si nás získala. Knížka se bezvadně čte a je zábavná.

Povídám, povídám pohádku Povídám, povídám pohádku Jana Semelková

Klasické jednoduché leporelo obsahuje ty nejznámější říkanky:

Povídám, povídám pohádku...

Pepíku, Pepíku, copak dělá babka?...

Měla babka čtyři jabka...

Běžel zajíc kolem plotu...

14.07.2023 4 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Velmi dojemná a opravdová kniha, navíc vtipná a rozhodně nejenom pro děti!
My jsme si o Auggiem před lety předčítali společně s chlapem. Bylo to milé čtení a perfektně strávených pár večerů místo televize. :-)
Koupila jsem další výtisk a poslala v jedné čtenářské štafetě neznámému dětskému čtenáři poštou, tak snad ho kniha potěšila jako nás. :-)
Těším se, až se k ní jednou vrátím.

27.04.2023 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Moje teprve druhá kniha od Kinga (já se prostě nerada bojím) mě velmi mile překvapila.

Příběh byl dobře vymyšlený, přitom myšlenka samotná je tak jednoduchá, až je geniální.
Postavy si nejde neoblíbit. V hlavní roli bezvadný sympaťák, kterého bych chtěla za kamaráda! :-)

Povznesení je jeden z těch příběhů, které si určitě budu pamatovat. Skvělá je knížka i po jazykové stránce, je to dojemné a něco to ve vás zanechá. ;-)

24.04.2023 5 z 5

Krtek a zahrádka Krtek a zahrádka Kateřina Miler

Měla bych výtku k posloupnosti děje... Poté, co se podaří zajistit zahrádce vodu, hned zvířátka chystají zeleninu na polévku. A pak se teprve těší ze zahrádky, kde všechno pěkně roste a sílí, kde se začínají červenat první rajská jablíčka a roste pórek a mrkev... Sýkorka obhlíží úrodu se slovy "Asi už budeme brzy sklízet."

Potom vlastně znovu paní Krtečková vaří polévku, protože už je čas sklizně... Tentokrát je postup více rozepsán a také vyobrazen.
Tak jen to je takové matoucí. :-)

19.04.2023 4 z 5

Vlak do Paříže Vlak do Paříže Lorraine Brown

(SPOILER) Nakonec se mi knížka líbila.
Mám jedinou výtku snad jen k přeskakování ze současnosti do minulosti. Většinou to na mě působilo jakoby násilně, účelově.
A pak se autorka zase vrátila do přítomnosti, ale bylo to někdy tak zvláštní, že jsem vlastně přemýšlela, jestli pořád Hannah mluví o tom, co se stalo, nebo už vysvětluje, jak se to má teď...
Zkrátka mi to leckdy připadalo ne úplně čtivě napsané.

Líbí se mi nápad, že v příběhu nejde o ztroskotání vztahu kvůli nevěře.
Jde taky o sondu do vlastního vnitra, nalezení sebedůvěry a přehodnocení chování, které Hannah praktikuje, protože si myslí, že to okolí vyžaduje.

Líbí se mi i ten konec. Sice dost pochybuju, že by se to takhle mohlo stát, ale bylo to zajímavější, než kdyby se ti dva po pár hodinách líbali...

Autorčin knižní debut je vcelku vydařená oddychovka. :⁠-⁠)

12.01.2023 4 z 5

Jak krtek uzdravil myšku Jak krtek uzdravil myšku Hana Doskočilová

Některá slova bych zaměnila za jiná, dětem srozumitelnější. Ale jinak text svižně ubíhá. Knížka je postavena především na ilustracích, proto se musí líbit snad každému. :⁠-⁠)

12.01.2023 4 z 5

Hravouka Hravouka Tereza Vostradovská

Výjimečná knížka s nápadem - to je Hravouka. Už na fakultě jsem o ní slyšela hodně, doporučovala mi ji vedoucí diplomky jako parádní inspiraci.
Určitě doporučuji. :⁠-⁠)

24.09.2022 5 z 5

Ottova encyklopedie hub Ottova encyklopedie hub Ladislav Hagara

Tuhle úžasnou encyklopedii jsem si hrozně přála k Vánocům. Moc ráda si v ní listuju a vyhledávám různé zajímavosti. Kniha je tak obsáhlá, že jsem ještě nedokázala přečíst všechno, ale mám ji doma! :⁠-⁠)

24.09.2022 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

„Bolest vás nezmění. Odhalí vás.“

„Svět sice nebyl stvořený pro lidi, ale člověk rozhodně byl stvořený pro svět.“

Ze začátku jsem se zarazila, protože jsem cítila, že už asi nejsem úplně cílová skupina čtenářů. Ale knížka se četla hezky a příběh mě dojal.
Nejvíc mě ničila skutečnost, že rodiče vidí umírat svoje děti a nemohou s tím nic dělat...

21.06.2022 4 z 5

„Bilbo se teď začal cítit nepříjemně nesvůj. Kdykoliv na něm spočinulo Šmakovo ohnivé oko, pátrající po něm mezi stíny, zachvěl se a zmocňovala se ho nevysvětlitelná touha vyběhnout z úkrytu, ukázat se a povědět Šmakovi pravdu. Octl se skutečně ve vážném nebezpečí, že podlehne dračímu kouzlu. Ale sebral kuráž a znovu promluvil.“

Tak to je celý on, ten úžasný Hobit s velkým H!

Na filmu jsem závislá, můžu ho vidět opravdu kdykoliv. Ale knihu jsem četla až nedávno, když jsem dostala celou sérii (jupí!).
Něco oproti filmu chybí, mnoho je však navíc. ;-) Určitě se ke knižnímu Hobitovi ještě vrátím. :-)

15.02.2022

Brlůžky Brlůžky Mária Nerádová

Ilustrace jsou moc krásné, název originální, takže knížka na první pohled zaujme. Příběh nic moc. I když je fajn, že každá návštěva, i když nemůže dát to, co kůzlátko potřebuje, svému sousedovi něco daruje. :-)

12.09.2023 4 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Knížka se čte dobře, ale postrádá trochu toho kouzla z předchozích dílů. Ani jsem neměla v úmyslu po trojce číst dál, ale padl mi na ni zrak v knihovně... A čtivé to bylo.

Tento díl byl takovým shrnutím a připomenutím všech podstatných událostí, sem tam něco málo dovysvětluje. Ačkoliv to na mě leckdy působilo trochu "na sílu". No, oživila jsem si celý svět za zdí, kde se mi předtím líbilo. A nejspíš si teda přečtu i další pokračování. ;-)

Nejzajímavější postavou je pro mě Cassian, Az a Nesta. K charakteru hlavní postavy Feyre mám stále tytéž výhrady, úplně mi nesedí.
Taky jsem se nedokázala naladit na autorčin záměr vykreslit Tamlina jako neskutečného záporáka, co si zaslouží být na dně, a "pojďme si do něho ještě kopnout". :-)

Závěrečná scéna mezi Feyre a Rhysem mi přišla víc úsměvná než vzrušující.
Další vývoj je dost předvídatelný, ale vlastně mě tahle novela naladila na návrat do Prythianu. :-)

25.08.2023 3 z 5

Myší bál Myší bál Josef Kožíšek

Jednoduché rýmovačky s veselými obrázky.

Když si konečně po sto letech i pavouk chce skočit podle noty a přidat se k myškám, ony se rozutečou a šup do díry... :-)

14.07.2023 5 z 5

Hra na schovávanou s myšákem a kotětem Hra na schovávanou s myšákem a kotětem neznámý - neuveden

Velmi milé čtení pro nejmenší.
Ilustrace jsou krásné. Leporelo nabízí otáčecí kolečka s vroubky, tudíž se s nimi lehce manipuluje. Na každé straně hledáme myšku. V záplavě obrázků rostlin, předmětů a zvířat musí dítě zapojit hlavičku. Knížka podněcuje k rozvoji řeči.
S Adélkou doporučujeme. :-)

14.07.2023 5 z 5

Moře a Oceány - Podívej se pod obrázek Moře a Oceány - Podívej se pod obrázek Megan Cullis

Krásná knížka nejen svými ilustracemi, ale také velkou spoustou zajímavostí.
Naši čerstvě tříletou dceru baví odklápět okénka a poslouchat informace o životě v moři.
Knížka Moře a oceány obsahuje hromadu poznatků, které zaujmou především školáky nebo rodiče při předčítání. :-)

17.05.2023 5 z 5

Pusheen: Já, košišta Pusheen: Já, košišta Claire Belton

Na tohle je třeba mít trochu úchylku. :-)

13.05.2023 5 z 5

Pohádky na dobrou noc Pohádky na dobrou noc Lucie Krystlíková

Nádherná knížka, která naši Adélku okamžitě lapila.
Mně se líbí, jak pěkně ji namluvil Petr Štěpánek (společně se Zlatou Adamovskou). Úplně mě to dojímá. :⁠-⁠)
Pohádky jsou opravdu dlouhé, je to zase něco jiného, než co doma doposud máme.
Ilustrace jsou taky parádní.
Určitě doporučuji!

24.01.2023 5 z 5

Krtkovy příběhy Krtkovy příběhy Lucie Krystlíková

Roztomilá knížka o Krtkovi a jeho kamarádech.
Obrázky doprovází mužský melodický hlas Zbyška Horáka. Doporučuju všem malým nadšencům příběhů o Krtečkovi. :⁠-⁠)

24.01.2023 5 z 5